Zobacz temat - [R75] Czy to jest chrom?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Czy to jest chrom?

MiReK - Sro Lut 06, 2008 11:33
Temat postu: [R75] Czy to jest chrom?
Mam pytanie,czy te chromowane dodatki które mamy na zewnątrz naszych cudeńków,to jest chrom czy lakier chromowany?Pytam,bo widziałem w sklepie preparat z"Sonaxu" do czyszczenia chromu i aluminium,ale pisze na nim żeby nie używać do powłok lakierowanych np.alu felg.Na zewnętrzwnych klamkach mam pare takich wypukłych kropeczek i nie wiem czy mogę to tym spolerować
argail - Sro Lut 06, 2008 11:45

Dokładnie - dołączam się do pytania - klamki zewnętrzne mi "sniedzieją" - da się to czymś wyprowadzić na ludzi ?
jurkac - Sro Lut 06, 2008 13:00

Cytat:
Mam pytanie,czy te chromowane dodatki które mamy na zewnątrz naszych cudeńków,to jest chrom czy lakier chromowany?

Bywa i tak i tak. U mnie klamki to plastik ( niedobre to ale szarpacz zostaje z klamka w reku) ale 75 to lux maszyna i zapewne klamki sa ze stopow. Tu oczyszczenie (nie znam preparatu- czy mocno scierny) nie zaszkodzi. Ale jesli argail ma na klamkach pecherze to raczej sa one (klamki) z jakiegos tam ABS i wtedy czyszczenie preparatem do chromow nie pomoze a juz napewno pecherzy nie usunie. Owe preparaty mozna bezkarnie stosowac tylko do usuniecia powierzchniowego zmatowienia. Starcie wypuklosci to starcie chromu (jest go tylko pare,kilka-dziesiat mikronow) a wtedy wilgoci oraz korozjo witaj! Kiedys, na skatowane powloki chromowe po ich wypolerowaniu, zalecano warstwe lakieru bezbarwnego by zatkac otwarte juz ze starosci pory.

PHJOWI - Sro Lut 06, 2008 19:19

na zewnątrz masz klamki ze stopu i ten chrom się utlenia i odparza, jeśli są odparzenia to nic nie zrobisz.
Rowan - Nie Lut 10, 2008 22:09

Ja czyszczę pastą do chromów i jest git. Firmy TEMPO.
argail - Pon Lut 11, 2008 08:33

Rowan napisał/a:
Ja czyszczę pastą do chromów i jest git. Firmy TEMPO.

Czy znikają, ew. zmniejszają Ci się te purchle na klamkach po czyszczeniu tym specyfikiem ?
Do czego jeszcze w R75 można go użyć. (feligi ?)

jurkac - Pon Lut 11, 2008 09:56

Cytat:
Czy znikają, ew. zmniejszają Ci się te purchle

Zaden ze mnie technik ale tak to sobie wyobrazam.
Purchle powstaja pom warstwa elektrolitycznie nakladanego "chromu" a odlewem klamki (jakis stop Mg, Al, Zn?). Poprawnie nalozona warstwa pokryc sama z siebie nie "odparza :shock: sie", potrzebna jest dziurka a potem wilgoc, sole i tlen. Tlenki i sole maja objetosc wieksza niz macierzysty metal i nie przylegaja do niego scisle stad purchel rosnie odpychajac pokrycie galwaniczne. Zadna pasta tego nie usunie - jeno galwanizer albo wymiana klamki. Pasty sluza do p o l e r o w a n i a i scierania nalotow. Wstrzymac wzrost purchla lub zapobiec powstaniu moze zatrzymanie dostepu wilgoci: oleje, smary silikonowe itp
A pasta tempo, w wersji do chromu, ma twarde, drobniutkie scierniwo stad uzywac jej mozesz do wypolerowania wszystkiego co Ci przyjdzie do glowy (raczej bez plastikow i lakierow gdyz moze ona zawierac rozne piekielnie agresywne rozpuszczalniki). Pokochaj te purchle. :smile:

Rowan - Pon Lut 11, 2008 15:26

Nie, nie purchle nie znikną no bo się robią pod tym chromem, choć u mnie nie ma tego. Tą pastą wyczyścisz i wypolerujesz znikną takie plamy od wody i matowość zniknie. Będą się pięknie błyszczały.