Zobacz temat - [R75] Czujnik temperatury, wentylator....
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Czujnik temperatury, wentylator....

matrix215 - Pon Mar 10, 2008 20:34
Temat postu: [R75] Czujnik temperatury, wentylator....
Witam,

Dzisiaj byłem wymienić płyn w chłodnicy gdyż nie był najlepszej jakości (wskazanie -10C). Po wymianie kazali nagrzać silnik aż się włączy wentylator… i tu się zaczęły schody.. :sad: A mianowicie:
1. Wskaźnik temperatury podniósł się 1mm powyżej połowy i ani drgnie więcej.
2. Wentylator się nie włącza.
3. Termostat działa bo chłodnica gorąca.
4. Zagrzałem silnik do temperatury 100C (wg pomiaru miernikiem w warsztacie) i dalej wentylator się nie włączył a wskazówka nadal tylko 1mm nad połową. (To chyba nienormalne)
5. Nie mogłem znaleźć czujnika temperatury (czy ma ktoś fotkę gdzie on się znajduje w 2.0 CDT?? Albo jakieś wskazówki gdzie go szukać??
6. Jak włączyć wentylator na krótko aby sprawdzić i ewentualnie wykluczyć silnik wentylatora??

Przeczytałem już kilka wątków na podobny temat:
http://forum.roverki.eu/v...temperatury+r75
W powyższym wątku jest bardzo jasno opisane co i jak sprawdzać po kolei ale nadal mam problem z zlokalizowaniem tego czujnika. Proszę o pomoc.

tommsz - Pon Mar 10, 2008 20:48

jak masz klimatronik to włącz rozmrażanie przedniej szyby, powinien wtedy się włączyć
matrix215 - Pon Mar 10, 2008 20:52

Sorry.. zapomniałem dodać że klima nie nabita więc nie działa przez co nie mogę sprawdzić w ten sposób wentylatora. :sad:
PD - Pon Mar 10, 2008 23:17

witam
chcialbym zauwazyc ze w tych modelach z cdt tak jest tzn mowie ze swojego przykladu
i innych bo juz kiedys o tym byla mowa jak dobrze pamietam;]...
u mnie wlacza sie wentylator tylko przy klimie a normalnie, przez caly czas uzytkownia
tego auta zauwazylem tylko raz jak wlaczyl sie wentylator i chcialem dodac ze to bylo
lato i okolo 35C takze wydaje mi sie ze nie masz sie czym obawiac a wskazowka temperatury
tez mam leciutko ponad polowe
pozdrawiam

matrix215 - Wto Mar 11, 2008 08:59

Chodzi mi tylko o to w którym miejscu znajduje się czujnik temperatuty, bo chyba nie normalne jest to że przy temperaturze 100C płynu do chłodnicy wskazówka jest tylko na połowie wskaźnika i wentylator się nie włącza.
Marian_K - Wto Mar 11, 2008 09:52

Czujnik znajduje się pod kolektorem, a sprawdzić go możesz omomierzem. Wszystkie informacje na poniższych fotkach (wtyczka czujnika ma nr C0196).

Pozdrawiam!

matrix215 - Wto Mar 11, 2008 11:19

Marian_K Dzięki za info, ale mam jeszcze jedno pytanie: Czy aby odłączyć i wyciągnąć czujnik należy odpiąć klemę masy z akumulatora??
Marian_K - Wto Mar 11, 2008 12:03

matrix215 napisał/a:
Czy aby odłączyć i wyciągnąć czujnik należy odpiąć klemę masy z akumulatora??
Moim zdaniem nie musisz nic odłączać, ale z drugiej strony nikomu to jeszcze nie zaszkodziło :wink: .

Acha, jeszcze jedno - tak jak pisali poprzednicy - w silniku CDT wentylator praktycznie nigdy się nie włącza - mi zdarzyło sie to tylko raz, jak stałem godzinę w korku, a na zewnątrz było ok 35 st.C. Klimę miałem wyłączoną tak jak Ty (nie nabita). Przy sprawnej klimie to właściwie tylko ona steruje wentylatorem.

Oczywiście nic nie zaszkodzi jak sprawdzisz ten czujnik :wink: .

Pozdrawiam!

matrix215 - Wto Mar 11, 2008 16:53

Jeszcze raz dzięki. Właśnie doczytałem że wentylator się załącza dopiero przy następujących temperaturach płynu w chłodnicy:
1 bieg - 100C - 105C
2 bieg - 106C - 111C
3 bieg - 112C - 119C

A czujnik sprawdzę swoją drogą.