Zobacz temat - [all R] układ chlodzenia zbicie temperatury
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) - [all R] układ chlodzenia zbicie temperatury

dobryziom - Czw Maj 08, 2008 16:37
Temat postu: [all R] układ chlodzenia zbicie temperatury
Hej

Ostatnio słyszałem ciekawa teorie o wlewaniu do chłodnicy czystego koncentratu bez mieszania z woda ze niby nie do zagotowania przy mocnym katowaniu i korkach. Co wy na to?


PS Mam pewna teorie co do tego ale posłucham wypowiedzi innych i później sie odniosę:p

piter34 - Czw Maj 08, 2008 16:55

A czy prawidłowo przygotowany koncentrat, przy sprawnym układzie chłodzenia da się zagotować? :cool:
dobryziom - Czw Maj 08, 2008 17:01

nie takie było pytanie:p chodzi głownie o to żeby jak najbardziej zbić temperaturę :)
lamer - Czw Maj 08, 2008 18:41

Sprawność odprowadzenia ciepła z silnika jest zależna od ciepła właściwego cieczy chłodzącej. Jeżeli ten koncentrat ma jego wartość znacznie niższą od wody to można zakładać, że będzie lepiej je odprowadzał do chłodnicy. Co do "zagotowania" to zależy to dla odmiany od temperatury wrzenia cieczy i tu może być "zonk" bo substancja o większym cieple właściwym może mieć niższą temperaturę wrzenia...
Tyle teorii ;)

EDIT:
Jeżeli chodzi o samo zapobieganie wrzeniu i dobre odprowadzenie ciepła to polecam zalać układ glikolem etylenowym! Problem jest z temperaturą krzepnięcia :( Za to co ciekawe jego mieszanina z wodą ma niższą temperaturę zamarzania!

dobryziom - Pią Maj 09, 2008 11:30

Teoretycznie wiec sam koncentrat to może być fajna sprawa tylko ze mam wątpliwości czy jego gęstość nie jest za duza:/ i czy przepadkiem nie zapcha chłodnicy...
maciej - Pią Maj 09, 2008 11:36

Hmm... Czyżby znów próba "tjuningu"... ;)
Jak ja to lubię...

Czytać, czytać, czytać!!! 8)

Polecam stronkę:
http://www.texaco.i-g.pl/press.php?id=11
i wykresy zmian temperatury zamarzania w zalezności od składu koncentratu.

dobryziom - Pią Maj 09, 2008 11:44

eee tam tjuningu:p po prostu myślę czy opłaca sie coś kombinować i szukać czegoś lepszego od Glycoshell :) który ostatnio wlałem i jestem w sumie zadowolony jak na razie.
Wojtek - Pią Maj 09, 2008 13:36

Po zalaniu koncentratem trudniej zagotować płyn ale gorzej on odprowadza ciepło więc skutek raczej będzie odwrotny od zamierzonego. Zbić temperature pozwoli wydajniejsza chłodnica, może termostat o niższej temp otwarcia?.
PTE - Pią Maj 09, 2008 15:07

dobryziom napisał/a:
eee tam tjuningu:p po prostu myślę czy opłaca sie coś kombinować i szukać czegoś lepszego od Glycoshell :) który ostatnio wlałem i jestem w sumie zadowolony jak na razie.


Tak - Texaco Havoline XLC :mrgreen:

des - Wto Maj 13, 2008 16:48

Od stycznia mam Roverka i od tamtej pory zalewam samym koncentratem (nie mieszam z woda), poprzedni wlasciciel tez zalewal samym koncetratem i narazie nic sie nie dzieje. Silnik nagrzewa sie w ciagu kilku minut (z tego co czytalem to tak ma byc), temperatura utrzymuje sie ok 1mm ponizej polowy.
AndrewS - Czw Maj 15, 2008 17:43

najlepszym posrednikiem ciepla jest woda, ma tylko jedna wade zamarza, wszystkie dodatki pogarszaja te wlasciwosci, ale poprawiaja inne