Zobacz temat - [R200] Olej skrzyni biegów
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [R200] Olej skrzyni biegów

am_k - Pon Lip 07, 2008 14:06
Temat postu: [R200] Olej skrzyni biegów
Witam wszystkich.
Na początek, przeglądałem forum i stronę klubową.
Tam jest napisane jakie oleje można zastosować do skrzyni biegów(nie raz i nie dwa).
Ale chciałbym poznać Waszą opinię na temat oleju przekładniowego SELECTOL.
Mam akurat 2 litry i tak sie zastanawiam, zastosować czy nie.
Mechanik mówił abym walił i się nie zastanawiał.
A wy co na to?

kamil_luczak - Pon Lip 07, 2008 14:11

75W80 ? Ja do siebie kupilem 75W90, poniewaz nigdzie nie moglem dostac 80. Kupilem w Norauto 2l za 50zl.
Lechos - Pon Lip 07, 2008 14:14

Jesli ten olej ma odpowiednia klase to lej. Selektol nie znaczy, ze od razu mieszany z piaskiem. W poprzednim sam. Renault 19 4 lata bujalem na Selektolku i problemow nie bylo.
am_k - Pon Lip 07, 2008 14:20

Kamil Luczak,
To ten co mówisz 75W90. to chyba naleję

dante27 - Pon Lip 07, 2008 18:28

Ja używam 75W80 Elfa, za 2L zapłaciłem dokładnie 64zł
xkrzychux - Wto Lip 08, 2008 10:19

Ja zalałem SHELL SF 5288 75W-80 i jak na razie autko pomyka pięknie. Za 2 litry zapłaciłem 60zł.
Spiro - Wto Lip 08, 2008 13:50

ja tez elfa jak kolega wyzej 80zł z wymianą
Kozik - Nie Kwi 25, 2010 12:33

Odgrzebuję temat, potrzebuję opinii a nie danych z książeczki...

Dawno temu wymieniłem olej w skrzyni i okazało się, że to był mój błąd, biegi nie wchodzą tak płynnie jak powinny ;/ Zalałem olej MOBIL Mobilube 1 SHC

Jaki olej polecacie? Chcę by biegi wchodziły płynnie.

ADI-mistrzu - Nie Kwi 25, 2010 12:56

Ja mam 75W80 shella i jestem zadowolony, bardzo ładnie biegi wchodzą.
zouza - Nie Kwi 25, 2010 12:58

Ja lałam 75W80 Tranself jakieś 1,5 roku temu i wszystko ok.
leszczu - Nie Kwi 25, 2010 13:19

zouza napisał/a:
Ja lałam 75W80 Tranself jakieś 1,5 roku temu i wszystko ok.

Jak taki sam olej zalałem i jest :ok:

pistolet - Sro Kwi 20, 2011 19:13

Witam. Odgrzebuje, bo nie ma podobnego tematu. Będę niedługo wymieniał sprzęgło u siebie, i przy wymianie wiem, że trzeba wymienić olej w skrzyni. Mechanik powiedział, żeby nabyć do tego celu olej 75W90. Szukałem wszędzie Castrol, ale nie mogę znaleźć. Dzisiaj brat był w sklepie samochodowym NORAUTO i przywiózł mi olej ich produkcji. Dokładnie coś takiego: http://www.norauto.fr/Ach...rautoSI-/1.html Może się ktoś wypowiedzieć, czy można to bezpiecznie zalać do skrzyni?
keczu - Sro Kwi 20, 2011 19:58

pistolet napisał/a:
Mechanik powiedział, żeby nabyć do tego celu olej 75W90.

Kurde czy to tak trudno przeczytac ze prawidlowa lepkosc oleju do skrzyni R65 to 75w80. Mechanik napewno nie sprawdzil co dokladnie jest zalecane i tyle. Pewnie zawsze zalewa to co powiedzial bo najszesciej taki olej sie zalewa do roznych aut, ale francuskie auta jezdza na 75w80 ,a R65 to skrzynia francuska. Czesto sa pomylki w katalogach firm olejowych bo nie rozrozniaja dwoch typow skrzyn jakie byly z K-seria 1.4 i 1.6 montowane i albo zalecaja tylko 75w80 ,albo wlasnie 75w90 -ten jest odpowiedni do skrzyni IB5 Forda montowanej pod koniec produkcji. Jak chcesz to zalej to co mechanik radzi i bedziesz mial akcje w stylu.
Kozik napisał/a:
Dawno temu wymieniłem olej w skrzyni i okazało się, że to był mój błąd, biegi nie wchodzą tak płynnie jak powinny Zalałem olej MOBIL Mobilube 1 SHC

Ten mobil ma wlasnie lepkosc 75w90. Pozdr.

pistolet - Sro Kwi 20, 2011 20:11

Faktycznie, zaglądnąłem teraz do danych technicznych R200 na stronie klubowej i jest 75W80. Nie patrzyłem tam wcześniej, bo myślałem, że Pan zajmujący się głównie Roverami będzie mówił dobrze i chciał dobrze :) Muszę dorwać w takim razie 75W80. A co do tej firmy Norauto można coś się dowiedzieć?
keczu - Sro Kwi 20, 2011 20:26

pistolet napisał/a:
Norauto można coś się dowiedzieć?

Olej jak olej ,bedzie odpowiedniej lepkosci to moze byc. Osobiscie to kupil bym Total BV lub wspomnianego w tym poscie Elfa. To ten sam olej bo to ten sam koncern olejowy. Olej fabrycznie zalewany do Peugeotow czyli dawcy skrzyni. Ewentualnie cos innego, ale znanej firmy tak na wszelki wypadek. :wink: Niby roznicy nie ma ,wiec po co przeplacac, ale samopoczucie lepsze ze sie cos konkretnego wlalo. Norauto napewno same oleju nie produkuje ,ale nie mysl ze szukali wspolpracy z kims co stawia ja najwyzsza jakosc oleju.

pistolet - Pią Kwi 22, 2011 08:55

Zakupiłem olej TransELF NFP 75W80. Jest on dedykowany do skrzyń PXX - taka informacja jest na opakowaniu. Przejrzałem posty, widzę, że kilka osób go używa. Jednak zastanawia mnie to, czy nie będzie problemu ze skrzynią przez to, że jest on syntetycznym olejem? Silnikowy mam zalany Castrol Magnatec 10W40 pół-syntetyk. ELF były tylko syntetyczne.
zouza - Pią Kwi 22, 2011 10:17

pistolet, mam zalane Transelflem 3 lata i jest ok. Poza tym nie bardzo widzę analogię między silnikiem, a skrzynią ;)
pistolet - Pią Kwi 22, 2011 11:03

No tak, źle to napisałem. Chodziło mi o to, że niektórzy nie polecają wlewania w pełni mineralnych, bądź w pełni syntetycznych olejów do silnika. Nie wiem jak to się ma do skrzyni, czy jest podobnie. Czy nie powinien też być pół-syntetyk :)
Mario_paco - Pią Kwi 22, 2011 11:06

ja polecam olej Shell 75w80 jeżdżę na nim już 4 lata i skrzynia bardzo ładnie pracuje i w lato i w zimę,a najważniejsze jest żeby olej miał specyfikację 75w80 nieważne jakiej firmy

[ Dodano: Pią Kwi 22, 2011 11:06 ]
pistolet do skrzyni należy wlewać olej taki jaki podaje producent czyli w naszym wypadku jest to 75w80 żaden inny

pistolet - Pią Kwi 22, 2011 11:20

Ale czy syntetyk czy mineralny, czy pol syntetyk - to mnie interesuje :)

[ Dodano: Pią Kwi 22, 2011 11:20 ]
i jakie będą ewentualne różnice przy zastosowaniu takiego a nie innego.

keczu - Nie Kwi 24, 2011 12:01

Nie jest nigdzie napisane ze to olej syntetyczny, opisany jest na stronie producenta jako "Synthetic Technology" wiec moze to byc olej z domieszka bazy syntetycznej lub hydrokrakowany oleje syntetyczne opisane sa jako "100% synthetic lubricant" lub podobnie . Do Rovera Elf zaleca olej Tranself TRX 75W-80. To w zasadzie ten sam olej co TransELF NFP 75W80 tez opisany ze niby w technologi syntetycznej. Ma taka sama klase GL4+ taka sama lepkosc, identyczne same wlasciwosci fizyczne (sprawdzalem w kartach produktu) i oznaczone jako EP " extreme pressure" czyli maja ten sam pakiet dodatkow do skrzyn pracujacych w pod wiekszym obciazeniem. TRX i NFP sa w zaleznosci od modelu auta stosowane w Renaultach ,nie wiem o co dokladnie chodzi, jak pracowalem w serwisie tej marki to mielismy tylko jeden TRX, moze to jakas nowsza spec. Teoretycznie dwa takie same oleje ,moga sie roznic jakims dodatkiem ktory w przypadku skrzyni Rovera nie bedzie mial znaczenia, a w przypadku nowszych skrzyn Renault bedzie mial. Wszystko teraz robi sie taniej i gorzej jakosciowo niz kiedys i to specjalne oleje trzymaja wszystko jakos oki (silniki,skrzynie). Moim zdaniem olej bedzie :ok:
pistolet - Nie Kwi 24, 2011 12:20

Takiej odpowiedzi mi było trzeba. Dziękuję.
lucas202 - Pon Kwi 25, 2011 10:50

panowie a czy wymiana oleju w R200 wiąże się tylko z odkręceniem śrubki i wydaleniem starego, pożniej zalanie nowego oleju w wlew pod filtrem powietrza?
bo kiedys coś czytałem na forum ze dodatkowo jakąś śrubę odpowietrzającą trzeba odkręcic i szczerze wam powiem ze nie wiem o co chodzi z tym.

keczu - Pon Kwi 25, 2011 18:58

lucas202 napisał/a:
bo kiedys coś czytałem na forum ze dodatkowo jakąś śrubę odpowietrzającą trzeba odkręcic i szczerze wam powiem ze nie wiem o co chodzi z tym.

Nic nie trzeba odpowietrzac, poprostu czasem komus jest wygodniej napelnic skrzynie przez otwor odpowietrzajacy skrzynie ,a czasem przez korek kontrolny poziomu.

kurtki - Nie Mar 25, 2018 14:01

Czy ktoś stosował może olej angielskiego producenta Millers Oils TRX Synth 75w80 GL5 ?
NoPE - Czw Mar 29, 2018 23:12

Pewnie nie ale jak wlejesz to będziesz zadowolony.