Zobacz temat - [R75] Webasto wlącza się w porze letniej.
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Webasto wlącza się w porze letniej.

mmm888 - Wto Lip 22, 2008 15:06
Temat postu: [R75] Webasto wlącza się w porze letniej.
Witam. Mam pytanie.
Czym moze być spowodowane włączanie się webasta (zawsze podgrzewało automatycznie w zimie) w porze letniej?

Dzis na dworze 20 stopni a ja wchodze do garażu i słyszę jak pracuje webasto. Czy to jest jakas usterka ? Gdzie szukać przyczyny? Pozdrawiam i dziękuje za pomoc!

sTERYD - Wto Lip 22, 2008 15:34

pewnie czujnik temperatury od webasta się wywalił...
poszukaj w postach Mariana_K on chyba wszystkona ten temat napisal... :cool:

mmm888 - Wto Lip 22, 2008 16:51

sTERYD napisał/a:
pewnie czujnik temperatury od webasta się wywalił...
poszukaj w postach Mariana_K on chyba wszystkona ten temat napisal... :cool:

kurde nie moge znalezc. Gdzie sie znajduje ten czujnik ?

Spyder - Wto Lip 22, 2008 17:12

mmm888 napisał/a:
kurde nie moge znalezc. Gdzie sie znajduje ten czujnik ?


Czujnik znajduje sie w przednim zdeżaku w zasadzie pod zderzakiem w miejscu dolnego grilla koło halogenów.

A sprawdzisz go tak:

Wyciąg wtyczkę od webasto tę wiekszą (sterującą 6 pinową) i na pin 1 (szaro-zielony) podawane jest napięcie z czujnika temp. jeżeli jest ciepło powyżej +5 st nie powinno być tam napięcia przy włączonym silniku oczywiście.
Jeżeli u Ciebie sie pojawia napięcie w lecie to wskazuje że czujnik zwarło i nonstop będzie ci włączał webasto.

Wymień czyjnik i powinno być po kłopocie albo przynajmnie tymczasowo odłącz wytyczkę od webasto to nie będzie grzało.

edward25 - Sro Lip 23, 2008 21:10

Spyder napisał/a:
Wymień czyjnik

Gdzie i za ile można kupić taki ?
Na swoim uszkodzonym znalazłem logo Mercedes i jakiś (dość długi) numer - czyżby należałoby go szukać u dealera MB ?

[ Dodano: Sro Lip 23, 2008 21:12 ]
sTERYD napisał/a:
pewnie czujnik temperatury od webasta się wywalił...

też tak uważam

sTERYD - Sro Lip 23, 2008 23:26

Pewnie Marian_K by wiedział, tylko coś ciężko go ostatnio zastać :/
tu jest wycinek jego wiedzy:
http://www.roverki.pl/mod...ies=Technika#55
i tu:
http://forum.roverki.eu/v...ghlight=webasto

henryk - Czw Lip 24, 2008 12:51

mmm888, nie mam programowego ogrzewania kabiny, stąd nie wiem jak działa webasto zaprogramowane na ogrzewanie kabiny. Sprawdź, czy przypadkiem nie trzeba po prostu wyłączyć programowo ogrzewania kabiny. Możliwe, że nastawa programowa jest "silniejsza" i włącza ogrzewanie niezależnie od temperatury zewnętrznej.
edward25 - Czw Lip 24, 2008 21:59

henryk_w napisał/a:
nie wiem jak działa webasto zaprogramowane na ogrzewanie kabiny

Ja także nie wiem jak działa fabrycznie zamontowany programator Webasto.
U siebie sam podłączyłem zakupiony oryginalny programator Webasto i mogę włączyć ogrzewanie kiedy tylko będę miał potrzebę, bez względu na temp. otoczenia, a czy tak ma być to nie wiem.
Natomiast zostawiłem oryginalne sterowanie-załączanie (równolegle) webasta, czujnikiem temp. zewn. - włącza się niezależnie kiedy temp. spadnie poniżej 5 st. C.

mmm888 - Wto Lip 29, 2008 09:54

Powiedzcie mi Panowie który to czujnik jest odpowiedzialny za włączanie sie webasta? W zderzaku mam 2 czujniki - jeden mniejszy i jeden większy.
Czy jeśli odłącze wtyczke od zasilania od webasta to bez problemu moge jechac w trase 4 tys km np? Szykuje mi sie wyjazd pod koniec tygodnia i nie wiem czy mocno muszę sie starac aby naprawić problem. Chodzi także o to, że w sklepie motoryzacyjnym nie maja zamienników a serwis mam oddalony o 120km, czasu mało no i.... serwis ;/

U mnie dzieje się, tak że jak odłącze obie wtyczki od webasta i podlącze tylko ta jedna od zasilania (z 2 pinami) to odrazu włącza mi sie webasto i zaczyna pracowac.

Chyba ze ktos wie od innego wozu jakiego moge przelozyc czujnik etc etc. Pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi.

Sivy17 - Wto Lip 29, 2008 12:22

Ja bym na twoim miejscu przeciął ten szaro-zielony przwód o którym pisał kolega spyder(jeśli masz na nim napiecie). I do póki nie skołujesz se czujnika miej go rozłączonego a potem se złączysz, troche cyny i izolacja
mmm888 - Wto Lip 29, 2008 12:35

Sivy17 napisał/a:
Ja bym na twoim miejscu przeciął ten szaro-zielony przwód o którym pisał kolega spyder(jeśli masz na nim napiecie). I do póki nie skołujesz se czujnika miej go rozłączonego a potem se złączysz, troche cyny i izolacja

Chodzi mi o taka rzecz - czy jak odłączę całkowicie obie wtyczki to czy mogę sobie jechać w trasę daleką? czy odłączone webasto ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie rovera? Czy to poprostu potrzebny bajer w zimie tylko ?:>

Brt - Wto Lip 29, 2008 15:30

na 95% to "bajer" na zimę. Odłącz i jedź śmiało ;)
edward25 - Wto Lip 29, 2008 20:29

Brt napisał/a:
Odłącz i jedź śmiało ;)

zgadza się
Dogrzewanie nowoczesnego silnika diesel nie jest "bajerem", ale potrzebą