Zobacz temat - [R75] Dmuchawa, nawiew, -problem
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Dmuchawa, nawiew, -problem

anna_m. - Sob Gru 27, 2008 22:26
Temat postu: [R75] Dmuchawa, nawiew, -problem
Od paru dni martwi mnie fakt, że nawiew kabiny uruchamia sie po dłuższej pracy silnika. Nie muszę chyba wyjaśniać, że jest to duże utrudnienie, szczególnie zimą, gdy szyby szybko zaparowują. Często zdarza się tak, że praktycznie dojadę do celu (np. do pracy) a wentylator nawiewu kabiny nawet nie zdąży się załączyć. Gdy natomiast jadę w dłuższą trasę wentylator włącza się po około 5 minutach, czasem później i dalej chodzi normalnie. Co może być tego przyczyną. Może ktoś z Was miał podobny problem.
Za pomoc z góry dziękuję
Anna M.

sknerko - Sob Gru 27, 2008 22:57

nawiew uzależniony jest od temperatury silnika, jak na początku trza odparować to na klimatroniku jest przycisk do odparowania szyb
anna_m. - Sob Gru 27, 2008 23:02
Temat postu: [R75 2,0 CDT 2001] dlaczego nawiew kabiny zaczyna działać po
No dobrze jest specjalny przycisk na klimatroniku, którego używam ale i tak wentylator się nie załacza. Czy tak ma być?
Zukowaty - Sob Gru 27, 2008 23:04

Anna M., najpierw sprawdź ile masz płyny chłodniczego. Dziwi mnie że wentylator nawiewu załącza się z opóźnieniem.sknerko, koleżanka pisze że wiatrak w ogóle się Jej nie włącza w środku. Może webasto nie chodzi... Nie mam pomysłów.
MaReK - Sob Gru 27, 2008 23:05

Zdecydowanie nie. Jesli wcisniesz przycisk (na wlaczonej klimie) ten z symbolem szyby przedniej, to powinien od razu wejsc w najwyzszy zakres obrotow i odparowac w moment szybe. Dodatkowo przy temp. min. powinno zalaczyc sie ogrzewanie tylnej szybki.
Co moze byc nie tak... nie wiem, sam jeszcze tego nie przerabialem ale licze na to, ze jutro pojawia sie nowe posty.

Pozdrawiam,

sknerko - Sob Gru 27, 2008 23:12

Zukowaty napisał/a:
sknerko, koleżanka pisze że wiatrak w ogóle się Jej nie włącza w środku. Może webasto nie chodzi... Nie mam pomysłów.

eee tam włącza się
Anna M. napisał/a:
, Gdy natomiast jadę w dłuższą trasę wentylator włącza się po około 5 minutach, czasem później i dalej chodzi normalnie.


Obstawiam mało czynnika w klimie albo sugestie Zukowatego z webasto lub uszkodzenie klimatronika wogóle
przy włączeniu odparowania wiatrak ma ruszać pełną para od razu

anna_m. - Sob Gru 27, 2008 23:15
Temat postu: [R75 2,0 CDT 2001] dlaczego nawiew kabiny zaczyna działać po
Jeśli chodzi o poziom płynu chłodniczego to muszę sprawdzić, ale to już jutro. Nie mam pojęcia co się dzieje. Ale czy nie jest czasami tak, że jak poziom płynu chłodniczego nie jest odpowiedni to zapala się jakaś kontrolka na pulpicie. A poza tym moim zdaniem nagrzewnica jest na najwyższym poziomie i wtedy nie byłoby chyba ogrzewania w kabinie, a u mnie w kabinie jest ciepło.
sknerko - Sob Gru 27, 2008 23:16

Chodzi o czynnik chłodzący klimatyzacji a nie płyn chłodniczy
anna_m. - Sob Gru 27, 2008 23:17
Temat postu: [R75 2,0 CDT 2001] dlaczego nawiew kabiny zaczyna działać po
Aha, zaznaczam, że webasto chodzi normalnie
MaReK - Sob Gru 27, 2008 23:17

Jak wylaczam klime, u mnie w kabinie tez jest cieplo ;)
Oczywiscie pomijam jazde ze mna, bo zawsze jest cieplo, ale mowie o tym, ze przez kratki leci cieple powietrze ;)

sknerko - Sob Gru 27, 2008 23:18

Poza tym szyby parują od zatkanego filtra przeciwpyłkowego lub gdy zamknięty jest nawiew z zewnątrz powietrza
Rowan - Nie Gru 28, 2008 10:34

No ale ja wywnioskowałem coś innego. Wygląda na to, że koleżanka ma problem ze sterowaniem climaronikiem. Chodzi Ci o wentylator nawiewu, a nie chłodnicy tak? Sprawdź czy climatronik generuje jakieś błędy.
Tak się sprawdza: http://pl.youtube.com/watch?v=LPQfc4jvfUE

Nawet przyciskanie + od prędkości wiatraka nie pomaga? Od kiedy to masz?

anna_m. - Nie Gru 28, 2008 11:03
Temat postu: [R75 2,0 CDT 2001] dlaczego nawiew kabiny zaczyna działać po
Witam
Sprawadziłam climatronik działa normalnie. Temperaturę wskazuje normalnie i nawiew ustawiony jest na full, jednak wygląda na to jak auto trochę się rozgrzeje dopiero odpala wentylator i później normalnie już chłodzi. Jeśli chodzi o wentylator od klimy to mam wstawiony nowiutki i jak na razie działa bez zarzutu.

anna_m. - Nie Gru 28, 2008 11:08
Temat postu: [R75 2,0 CDT 2001] dlaczego nawiew kabiny zaczyna działać po
No właśnie nawet ustawienie wiatraka na maksa nie pomaga. Tak mam już od około 2 tygodni. Zauważyłam, że gdy silnik jest nagrzany i samochód tylko chwilę stoi (np. drobne zakupy w sklepie)nie muszę tak długo czekać na załączenie się wentylatora nawiewu do kabiny. Jednak i tak trwa to dobrą chwilę.
Rowan - Nie Gru 28, 2008 11:42

Ale robiłaś test klimy tak jak na filmiku? Pokazuje jakieś błędy czy 00? Jest jakaś prawidlowość tzn. np. że wskazówka od skali temp na wskaźniku dochodzi do połowy wentylator się włącza itp.?

[ Komentarz dodany przez: thef: Nie Gru 28, 2008 13:30 ]
Wyczyściłem odniesienie do postu niezwiązanego z tym tematem jako, że został on przeniesiony do osobnego wątku.

anna_m. - Nie Gru 28, 2008 12:21
Temat postu: [R75 2,0 CDT 2001] dlaczego nawiew kabiny zaczyna działać po
Próbowałam zrobić ten test jak na filmiku lecz chyba zły przycisk przyciskam, ten z prawej strony bo nic nie wyświetla się na wyświetlaczu. Mam przycisnąć przycisk od klimy i równocześnie w tym samym rzędzie ostatni po prawej stronie jak długo mam te przyciski trzymać
Rowan - Nie Gru 28, 2008 12:24

Przy wyłączonym panelu jednocześnie przyciśnij AUTO i C/F. Przytrzymaj max 3 sek. Powinno zacząć mrugać i po chwili pokaże się po lewej FC, a po prawej 00, lub błąd.
anna_m. - Nie Gru 28, 2008 12:26
Temat postu: [R75 2,0 CDT 2001] dlaczego nawiew kabiny zaczyna działać po
Jeśli chodzi o prawidłowość to jakiejś konkretnej nie zauważyłam. Wystarczy jednak by wskazówka temperatury nieco poszła do góry i wentylator się załącz. Napewno nie muszę czekać aż silnik bardzo mocno się nagrzeje. Ale faktem jest, że silnik dość długo się nagrzewa.
MaReK - Nie Gru 28, 2008 12:31

Czy to moglo sie zbiec w czasie z wymiana Twojego wentylatora na "nowiutki" ?
Rowan - Nie Gru 28, 2008 12:34

MaReK, no ale co to ma do rzeczy. Wymieniali jej wentylator chłodnicy, a nie wentylator w nagrzewnicy.
anna_m. - Nie Gru 28, 2008 12:42
Temat postu: [R75 2,0 CDT 2001] dlaczego nawiew kabiny zaczyna działać po
Wentylator chłodnicy zmieniany był latem więc nie ma tu chyba żadnego związku
Rowan - Nie Gru 28, 2008 12:43

Anna M., zawsze to miałaś, czy teraz się tak zrobiło?
anna_m. - Nie Gru 28, 2008 12:44
Temat postu: [R75 2,0 CDT 2001] dlaczego nawiew kabiny zaczyna działać po
Proszę was zajrzyjcie na mój wcześniejszy temat dotyczący drzwi od pasażera. Może z tym mi jakoś pomożecie. Mam naprawdę poważny problem

[ Dodano: Nie Gru 28, 2008 12:47 ]
Problem z wentylatorem mam od około 2 tygodni

MaReK - Nie Gru 28, 2008 13:03

Wiem, ze od klimy - chlodnicy, ale szukam zwiazku przyczynowo-skutkowego. Skoro jednak to bylo latem i dzialalo, a dwa tygodnie temu przestalo - to nie ma zwiazku.
Zapytam o to dzisiaj mariusz418 na spocie... moze zasugeruje cos.

Rowan - Nie Gru 28, 2008 13:04

Anna M., no oprócz sterowania climatronikiem nie przychodzi mi nic sensownego do głowy.
sknerko - Nie Gru 28, 2008 20:18

Rowan napisał/a:
Przy wyłączonym panelu jednocześnie przyciśnij AUTO i C/F. Przytrzymaj max 3 sek. Powinno zacząć mrugać i po chwili pokaże się po lewej FC, a po prawej 00, lub błąd.

Rowan nie wprowadzaj w błąd. Test uruchamia się trzymając wciśniety przycisk Auto i "ludzik" i przekręcając kluczyk w pozycję drugą aż zaświecą sie kontrolki.
Co do wentylatora nawiewu w moim aucie startuje dopiero jak wskazówka się ruszy a jak jest ciepły to tak ok.10 sekund po odpaleniu silnika. Jak włączam odparowanie to zawsze startuje max obrotów i nie ma znaczenia czy zimny silnik czy ciepły, nawet jak wskazówka nie drgnęła to startuje maxem.

anna_m. - Nie Gru 28, 2008 22:14
Temat postu: [R75 2,0 CDT 2001] dlaczego nawiew kabiny zaczyna działać po
Próbowałam test wg wskazówek Rowana - nie wyszedł. Będę jutro próbować dalej. Jeśli chodzi o nawiew na przednią szybę to wcześniej też włączał się natychmiast, bez względu na to czy silnik był zimny czy ciepły. Dzisiaj np. podczas wszelkich moich prób testowych cilimartonika miałam na postoju uruchomiony silnik i po kilku minutach wentylator odpalił i działał całkiem normalnie.
walbor62 - Pon Gru 29, 2008 17:56

Witam wszystkich! Z zaciekawieniem przeczytałem wszystkie posty tego tematu, ponieważ wracając ze świąt w sobotę, zauważyłem, że nawiewy w moim Roverku nie działają w ogóle :cry: W podróży byłem około 2 godziny. Wcześniej, jeszcze w sobotę rano, działały chociaż włączały się z opóźnieniem / po około 20 minutach /. Następnego dnia rano odpaliłem samochód, ustawiłem kilmatronic na LO i usłyszałem wyrażnie jak włącza się silnik wentylatora, niestety z kratek nawiewu nic nie wiało :bezradny: Po włączeniu przycisku odparowywania szyby również nic nie wieje. Co może być przyczyną? Proszę o porady.
Rowan - Pon Gru 29, 2008 18:09

sknerko, oj sorry faktycznie. Ja sam testu nigdy nie robiłem :razz: Pisałem, tak jak wywnioskowałem z filmiku, a że było gó...nie nagrane to cóż, nie moja wina :lol:
Dziadek - Pon Gru 29, 2008 18:16

Bardzo się spieszę i nie czytałem całego wątku,ale czy ktoś tu powiedział,żeby test klimy zrobić w dzień?W ciemnym miejscu i w garażu wyjdzie błąd 21 i 22.
sknerko - Pon Gru 29, 2008 18:38

Nic nie szkodzi Rowan :ok:
Dziadek napisał/a:
Bardzo się spieszę i nie czytałem całego wątku,ale czy ktoś tu powiedział,żeby test klimy zrobić w dzień?W ciemnym miejscu i w garażu wyjdzie błąd 21 i 22.

Nikt nie napisał ale czekamy czy to coś w ogule da bo wydaje mi się, że błędów nie zgłosi albo tylko te 21 i 22.

Makis - Pon Gru 29, 2008 19:55
Temat postu: [R75 2,0 CDT "02]
Witam! Mam ten sam problem co ANNA M, u mnie zauważyłem to jak jest mróz tez nie załączał sie wentylator ale jak zacząłem włączać klimę, przednią szybę obroty wentylatora to jakoś załączył, ale to przy minusowej temp. ogrzewanie klima, działa bez zarzutu. Zrobiłem test klimy i nic u mnie nie zadziałało tzn. w ogóle nic nie mrugnęło powtarzałem kilka razy i d...a. Rowan to znaczy że climatronik dziła nie tak jak powinien??? :bezradny:
Szczęśliwego Nowego Roku wszystkim!!!!!!!!! :grin:

sknerko - Pon Gru 29, 2008 21:48

A ten test to robiłeś wg. zaleceń Rowana czy moich? bo Rowan deczko naściemniał :wink:
Rowan - Wto Gru 30, 2008 12:21

sknerko, ale tylko deczko :wink: :mrgreen:
sknerko - Wto Gru 30, 2008 12:49

tak mnie ten wątek zaintrygował że dziś (-9 st C ) jak jechałem autem do pracy to sie przyjrzałem temu dokładniej i :
Wiatrak wystartował 1minutę od odpalenia (drgnęła wskazówka temperatury) wiał słabiutko i sie rozkręcał, wcześniej zaraz po odpaleniu wcisnąłem odparowywanie i wystartował natychmiast na max obrotów i wyłączyłem oczywiście zatrzymał sie i wystartował jak pisałem gdzieś po minucie. W innym wątku roztrząsają kwestie grzania siedzeń to też przy okazji sprawdziłem, zaczynają grzać razem z wentylatorem nawiewu czyli jak drgnie wskazówka temperatury, grzeją aż temperatura w samochodzie jest zbliżona do tej na klimatroniku ustawionej i najpierw słabo a potem coraz mocniej.

Rozmawiałem z mechanikiem od klimy i on mówi że wentylator tak działa żeby nie szronił elementów nawiewu w samochodzie przy niskiej temperaturze.

Rowan - Wto Gru 30, 2008 12:50

sknerko, ale to przy ustawieniu na auto tak? Bez ustawiana własnych obrotów.
sknerko - Wto Gru 30, 2008 12:51

ustawione na econ bez żadnej ingerencji ręcznej
Rowan - Wto Gru 30, 2008 12:55

No właśnie. A ja nigdy tak nie mogę, jestem przyzwyczajony, że muszę mieć ręcznie ustawioną prędkość wentylatora. Zwykle na dwie kreski. A koleżanka ma problem, że wogóle nawet gdy przy odparowywaniu powinien odpalić na full, to on stoi.
sknerko - Wto Gru 30, 2008 13:15

No tak tylko Ona pisze że na ciepłym samochodzie działa to może coś przymarza tam przy wentylatorze. A tam parownik klimy jest więc wilgoci deczko będzie
Rowan, co do twojego ustawienia na dwie kreski to tak jeździłem ale zimno straszne dmuchało więc odpuścilem i automat za mnie myśli. Swoją droga ten szron o którym mówił klimamechanior to coś w tym jest bo zarżnąłem wentylator w polonezie zimą, piszczał piszczał i zdechł

Rowan - Wto Gru 30, 2008 13:17

sknerko, bardzo możliwe, ale ja mam garaż w domu, także jest te minimum 15* jak się z garażu wyjedzie, także Webasto szybko zagrzeje i już cieplutko jest.
sknerko - Wto Gru 30, 2008 13:24

Rowan napisał/a:
sknerko, bardzo możliwe, ale ja mam garaż w domu, także jest te minimum 15* jak się z garażu wyjedzie,
też bede miał garaż tyle że obok domu :twisted:
Rowan napisał/a:
także Webasto szybko zagrzeje i już cieplutko jest.

:cool: zazdroszczę ale jeszcze troche

Rowan - Wto Gru 30, 2008 13:25

sknerko napisał/a:
też bede miał garaż tyle że obok domu :twisted:

Ogrzewany?

sknerko - Wto Gru 30, 2008 13:43

Rowan napisał/a:
sknerko napisał/a:
też bede miał garaż tyle że obok domu :twisted:

Ogrzewany?

taki jest plan :mrgreen:

Trebor75 - Wto Gru 30, 2008 14:43

Chciałem zapytać czy każdy klimatronik ma funkcje testu...Czy nie jest wymagane webasto czy może cos innego? Próbowałem właśnie zrobić test na wyżej wymienione sposoby i nic :mad: Chyba, że coś źle robię... :???:
sknerko - Wto Gru 30, 2008 14:51

Każdy ma funkcję testu uruchamiasz tak:
Test uruchamia się trzymając wciśniety przycisk Auto i "ludzik"( razem wciśnięte) i przekręcając kluczyk w pozycję drugą aż zaświecą sie kontrolki

Trebor75 - Wto Gru 30, 2008 15:07

Wielkie dzięki... dopiero załapałem o co chodzi z tym ludzikiem:) Wyświetlilo mi juz wczesniej wymienione dwa błędy... 21 i 22 co to oznacza?
henryk - Wto Gru 30, 2008 15:10

Dziadek napisał/a:
czy ktoś tu powiedział,żeby test klimy zrobić w dzień?W ciemnym miejscu i w garażu wyjdzie błąd 21 i 22.

kody błędów klimatyzacji

Trebor75 - Wto Gru 30, 2008 15:28

hehe wielkie dzięki... tyle, że ja to robiłem na parkingu i to wydaje mi się przy akurat mocnym słońcu:) no ale nic, jeszcze kiedyś spróbuję

Pozdrawiam

henryk - Wto Gru 30, 2008 16:10

Anna M., odnoszę wrażenie, że wszystko działa u Ciebie dobrze. Silnik zimny, na dworze zimno, a na panelu temp. masz ustawioną +16 lub więcej to przecież nawiew w trybie auto (to nie jest równoznaczne z econ) nie będzie mocno dmuchał. Jak się silnik trochę nagrzeje, to wentylacja zacznie być odczuwalna. Spróbuj, bezpośrednio po włączeniu klimy, ręcznie zwiększyć prędkość wentylatora (+ przy symbolu śmigiełka). Rzeczywiście nie odpali?
anna_m. - Sro Gru 31, 2008 10:35

Witam
Mój nawiew dalej nie działa jak należy. Jak już wcześniej pisałam, gdy wsiadam do auta nastawiam odrazu nawiew na szybę, czyli na climatroniku wyświetla się automatycznie informacja, że wentylator nastawiony jest na maxa. Do miejsca pracy od domu mam okolo 2 km i dzisiaj przy 10-stopniowym mrozie wentylator odpalił w polowie drogi do pracy. Może waktycznie jak ktoś wcześnmiej pisał coś przymarza pod maską i jak silnik odrobine sie rozgrzeje wentylator się odpala.

sknerko - Sro Gru 31, 2008 12:04

Anna M. napisał/a:
gdy wsiadam do auta nastawiam odrazu nawiew na szybę, czyli na climatroniku wyświetla się automatycznie informacja, że wentylator nastawiony jest na maxa.

rozumiem naciskasz klawisz odparowania szyb?

Anna M. napisał/a:
Do miejsca pracy od domu mam okolo 2 km i dzisiaj przy 10-stopniowym mrozie wentylator odpalił w polowie drogi do pracy.

bez wciśnięcia przycisku odparowania szyb w moim też wystartował po ok 2km przy -9 stopni przy czym on startuje szybciej tylko, że wieje na baaardzo niskich obrotach i ja go usłyszałem jak łeb pod kierownice wsadziłem.
Co do przymarzania to nie pod maską tylko w środku w kabinie, tam jest parownik klimy i może być troche wilgoci przez to wentylator nie startuje pełnymi obrotami z automatu żeby nie szronić w nawiewach.

walbor62 - Nie Sty 04, 2009 09:29

Witam Anna_M i pozostałych. W moim roverku - patrz mój post w tym temacie, po wizycie u mechanika okazało się , że nie kontaktowała dobrze kostka znajdująca się w skrzynce bezpieczników w komorze silnika. Po otwarciu skrzynki bezpieczników, jest to pierwsza kostka, patrząc od strony przodu samochodu , na pokrywce skrzynki z opisem oznaczona symbolem wentylatora. Mechanik ją poruszył i zaczęło wszystko działać jak należy, dla pewności lekko pozaginał końcówki które wchodzą w gniazdo. W tej chwili działa wszystko bez zarzutu. Pozdrawiam.
zbygru - Pon Cze 20, 2016 15:13

czy ktoś może mi podać link(jeśli taki istnieje) lub informację gdzie jest wentylator wewnętrzny w R75 i jak go można wymontować??? objawy: na 2 i 3 biegu terkocze, podobnie jak samochód przechyla się na zakrętach ?!?
longer86 - Pon Cze 20, 2016 15:23

Wentylator znajduje sie w obudowie nagrzewnicy pod konsola środkową, jesli nagrzewnica uk i Eu jest taka sama to wentylator znajduje sie od prawej strony, tak przynajmniej jest w opisie wersji angielskiej.

Ściągnij obudowę nad nogami pasażera, wykrec schowek i zanurkuj pod deskę... Wentylator powinien być wkreciny od boku, mniej więcej na wysokości panelu klimatronica...

zbygru - Pon Cze 20, 2016 16:36

Dziękuję za ekspresową odpowiedź.Jutro się za to zabieram.Postaram się zrobić kilka fotek, może w przyszłości komuś się przydadzą.
AdaskoC - Pon Cze 20, 2016 21:58

zbygru, dmuchawę nagrzewnicy w wersji europejskiej masz po lewej stronie.

longer86, UK i EU są inne. Są lustrzanym odbiciem.

zbygru - Pon Cze 20, 2016 22:13

AdaskoC dzięki
longer86 - Pon Cze 20, 2016 23:02

Czyli zgodnie z rave należy rozebrać 2 osłony nad nogami kierowcy, rozmontowac pedaly i dobrać sie do wentylatora
zbygru - Pon Cze 20, 2016 23:27

widzę, że zaczynają się schody :mrgreen: ale ... ludzie złożyli ludzie rozbiorą :grin: :cwaniak: