Zobacz temat - [R75] Problem z elektronika?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Problem z elektronika?

patrysgn - Sob Lut 07, 2009 17:32
Temat postu: [R75] Problem z elektronika?
Koledzy mam problem z elektronika tak mi sie wydaje. Mianowicie w moim Roverku przestało ostatnio działać wyświetlacz od navigacji. Wogole nie chce sie wlaczac radio, cd, tv ani nawigacja. Kompletnie nie działa. Dodatkowo kiedy włączam kierunkowskaz to "nie mruga" miedzy licznikami i wydaje sie jakby wogole nie działały kierunkowskazy ale na zewnatrz samochodu świecą. Dodatkowo nie mogę włączyć ogrzewania tylniej szyby oraz wewnętrznego obiegu nawiewowego. Oprócz tego nie mogę zamknąć samochodu w żaden sposób. Ani za pomocą alarmu ani za pomocą kluczyka. Prosze o pomoc bo jestem załamany:(
boss.007 - Sob Lut 07, 2009 17:34

Najlepiej to zrobić mu diagnostyke i pewnie wyjdzie szydło z worka :wink:
patrysgn - Sob Lut 07, 2009 18:43

Myslisz zeby podlaczyc do komputera? Moze wyjdzie miejmy nadzieje:) zrobie to w poniedzialek:) ale nikt nie przypuszcza co to moze byc? nikt nie mial podobnych objawów?
BetJar - Sob Lut 07, 2009 18:53

A może zamiast wywalać kasę na podł. do kompa sprawdź bezpieczniki.
boss.007 - Sob Lut 07, 2009 18:57

BetJar napisał/a:
A może zamiast wywalać kasę na podł. do kompa sprawdź bezpieczniki.

Chyba za dużo tu jest nakitrane a żeby wina była po stronie bezpieczników,ale spróbować napewno nie zaszkodzi :wink:

patrysgn - Sob Lut 07, 2009 18:58

Sprawdziłem i wszystkie są ok...bo to raz działa a raz nie(mowa o kierunkowskazach)...
boss.007 - Sob Lut 07, 2009 19:05

patrysgn napisał/a:
bo to raz działa a raz nie(mowa o kierunkowskazach)...

O tym też już była dyskusja,poszukaj w archiwum tam było coś opisane ale nie był to dokładnie ten sam przypadek.

BetJar - Sob Lut 07, 2009 19:26

patrysgn napisał/a:
Sprawdziłem i wszystkie są ok...

No to teraz posprawdzaj połączenia, wtyczki/konektorki. Jak raz działa a raz nie, to może nie ma gdzieś prawidłowego styku. Zasilanie radia po kabelku do bezpiecznika,
ogrzewanie tylniej szyby tak samo, itd. Myślę, że komp nie wykryje braku poprawności styków.
:smile:

patrysgn - Sob Lut 07, 2009 19:30

A czy tymi wszystkimi rzeczami nie steruje jakis wewnetrzny komputer?
boss.007 - Sob Lut 07, 2009 19:32

BetJar napisał/a:
Myślę, że komp nie wykryje braku poprawności styków.
:smile:

Ale kto powiedział ze mamy do czynienia z brakiem styku... :bezradny:

BetJar - Sob Lut 07, 2009 19:37

patrysgn napisał/a:
A czy tymi wszystkimi rzeczami nie steruje jakis wewnetrzny komputer?

A tego to nie wiem, w R75 nie "kopałem", poszukaj schematu lub poczekaj na wypowiedzi kolegów bardziej rozeznanych w R75. :smile:

henryk - Sob Lut 07, 2009 19:38

Większością rzeczy, o których pisałeś steruje komputer (BCU), który znajduje się za schowkiem pasażera. Zamkami też.
Co prawda zima (nie odgrzybiałeś przewodów klimatyzacji?), ale czy możesz wykluczyć wilgoć w pobliżu schowka? Mało prawdopodobne żeby złącza się same porozłączały, chyba, że ktoś coś wcześniej grzebał i nie pozaciskał ich dobrze. Trochę dużo tego w jednym czasie zwariowało.

patrysgn - Sob Lut 07, 2009 23:24

Wilgoci absolutnie wykluczyc nie mogę. Pewnie wiecie jak to w zimie...jedziesz to grzejesz wentylacja a jak podjezdzasz do domu to samochód cała noc stoi na zewnatrz i ciepłe powietrze sie skrapla. Tez mnie zastanawia ze az tyle rzeczy naraz zwariowało. Myslisz ze to zwiazane z tym ze zawilgotły przewody od komputera? Przywodów od klimatyzacji jeszcze w tym roku nie odgrzybiałem, ale zamierzam to zrobić na wiosne;)
boss.007 - Sob Lut 07, 2009 23:53

Zrób jak Henryk ci podpowiedział,jeżeli nie będzie rezultatu to tylko diagnostyka,ja wiem że to kosztuje,ale w autkach które mają przewodów,przekazników,kąputerków po same uszy!to nie uniknione!I w końcu i tak skończysz podłączony do kąpa :wink:
henryk - Nie Lut 08, 2009 00:04

patrysgn napisał/a:
ciepłe powietrze sie skrapla
raczej nie to miałem na myśli, bo we wnętrzu to raczej nie skrapla się aż tak żeby zaszkodziło. Zbyt wiele rzeczy w dosyć odległych miejscach padło. Spróbuj dokopać się tego BCU i sprawdź na wszelki wypadek mocowanie wiązek, tak żeby to wykluczyć. Sam nic więcej raczej nie wskórasz. Silnik odpala?, czyli akumulator dobry?
patrysgn - Nie Lut 08, 2009 00:10

Ale tam nikt nigdy nie grzebal zeby cokolwiek moglo sie odpiac. W zadna duużą dziurę tez nie wpadlem. Wiec wiazki sa dobre pewnie:) bo raz dziala a raz nie:) np jechalem teraz wieczorem to wszystko działalo normalnie a jedynie radio FM nie działalo, bo cd elegancko grało;) natomiast wcześniej to nie wiedziałem już co robić bo tak jak pisałem posypało sie wszystko. Samochód zapala bardzo ładnie wiec to chyba nie wina akumulatora.
henryk - Nie Lut 08, 2009 00:15

patrysgn same na pewno nie wypadną, tu masz rację. Domowymi sposobami to szukałbym wilgoci przy takim zachowaniu. Parę osób narzekało na wodę w bagażniku a tam chyba jest nawigacja? Sięgając pamięcią to komuś zalało czytnik navi. Sprawdź ten bagażnik.
W wielu przypadkach kiepskie połączenie masy powodowało problemy. W Rave jest specjalny rysunek miejsc podłączenia masy.

patrysgn - Nie Lut 08, 2009 11:40

Wode w bagażniku mam przy kole zapasowym. Ale staram sie ją wycierać bo nie wiem jak mozna sobie w inny sposob z nią poradzic. A moze wilgoć dostała sie do tego komputera BCU w schowku?
henryk - Nie Lut 08, 2009 13:21

patrysgn napisał/a:
nie wiem jak mozna sobie w inny sposob z nią poradzic
były opisane z rozwiązaniem wątki na Forum - poszukaj, akurat tego nie przerabiałem osobiście.
patrysgn napisał/a:
moze wilgoć dostała sie do tego komputera BCU w schowku?
najpierw sprawdź ten bagażnik. Woda przy schowku mogłaby pojawić się, gdybyś miał zapchany odpływ w komorze silnika, ten od strony pasażera. Sprawdź.
Wilgoć i zmiany temperatury to nie są optymalne warunki pracy układów elektronicznych :wink:
Na razie stawiałbym na wilgoć w bagażniku. Rozwiąż to.

nestor_45 - Nie Lut 08, 2009 14:10

Miałem bardzo podobne objawy, z tym że radio działało. Napewno masz gdzieś zwarcie. U mnie to był licznik. Jeżeli masz wersję z tv i masz wodę w bagażniku to szukałbym tam przyczyny. Moduł radia właśnie mieści się w komorze zapasowego koła pod plastikoą osłoną. Spróbuj się tam dostać i to odłączyć. spróbuj również odłączyć czytnik nawigacji w baagażniku. Słyszałem że podobne objawy daje posuty sterownik od webasto, ale nie wiem jaki silnik masz, tak więc traktuj to jako sugestję. Powodzenia.
patrysgn - Nie Lut 08, 2009 14:12

A jak rozwiązać problem z wilgocią w bagażniku? Jak znaleść podobny temat na forum bo mam z tym problem;/
dukat11 - Nie Lut 08, 2009 15:04

patrysgn napisał/a:
A jak rozwiązać problem z wilgocią w bagażniku? Jak znaleść podobny temat na forum bo mam z tym problem;/


Temat wody w bagażniku był poruszany na forum wiele razy. U mnie leje się przez zamek w klapie co było trudne do namierzenia bo wszędzie zawsze było sucho a pojawia się woda w okolicy koła zapasowego. Polecam zdjąć wszystkie elementy tapicerki i z latarką do bagażnika podczas gdy ktoś będzie polewał rowerka.

Pozdr.

dukat11

patrysgn - Nie Lut 08, 2009 16:31

Zdjąłem wszystkie elementy tapicerki bagażnika i odkryłem ze woda leje się przez lewą tylnią lampę...bo po lewej stronie na tapicerce jest pleśń;/ w bagażniku w luce gdzie mieści się koło zapasowe pod czarna obudową znajdują się 2 puszki z duża ilością kabli. Puszka po prawej stronie(wg mnie od radia bo podłączona jest tam antena) była wilgotna i przewody były w wodzie. Wszystko wytarłem i rozwińąłem z taśmy izolacyjnej aby mogły wyschnąć. Czy ta wilgoć mogła coś uszkodzic czy objawy o których pisałem wcześniej mogą być tym spowodowane?
sknerko - Nie Lut 08, 2009 17:04

Jest nadzieja że nic się nie stało tylko to osuszyć zabezpieczyć żeby woda już nie leciała (gdzieś czytałem na forum że jakieś uszczelki przy lampach lubią być nieszczelne) i bezwzględnie wszystkie wtyczki rozpiąć i wyczyścić bo zardzewieją a wtedy klops, popryskać wtyczki sprejem Kontakt lub co najmniej WD40 pozapinać i powinno być git
patrysgn - Nie Lut 08, 2009 17:22

To lampe tylnia to mozna silikonem uszczelnić prawda? A jak wyjąć żeby nie uszkodzić tą wtyczkę od radia? Bo mam z nią problem...jest narysowane żeby podważyć śrubokretem do góry ale później nie wiem co zrobic;/ poradzcie jak wyciągnąć tą dużą wtyczke od puszki od radia? Kable wysuszyc suszarka i zaizolowac pożądnie taśmą izolacyjna?
PD - Nie Lut 08, 2009 20:18

co do WD40 i innych tego typu preparatow radze pozniej dobrze przeczyscic te styki bo
te preparaty przewodza prad

patrysgn - Nie Lut 08, 2009 20:53

Może mnie kopnąć?:D ale myslisz zeby czym to pozniej wyczyscic po WD40? Jak wogole te wtyczki rozebrac bo mam z tym problem;/
henryk - Nie Lut 08, 2009 21:14

patrysgn napisał/a:
Może mnie kopnąć?:
nie, ale może spowodować zwarcie. Do czyszczenia styków elektrycznych użyj Kontakt W lub coś podobnego na bazie specjalnego alkoholu, do kupienia w sklepie dla elektroników - spray do czyszczenia styków (to też przewodzi prąd ale odparowuje do sucha). Po WD elementy zostają natłuszczone i kurz/brud będzie się kleił.
patrysgn - Nie Lut 08, 2009 23:41

I wystarczy tylko spsikac koncowki stykow? Bez zadnego przecierania? Jak odpiac te kostki od tych dwoch modolow?