Zobacz temat - [R75] Webasto
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Webasto

sysekp - Pon Lut 16, 2009 13:36
Temat postu: [R75] Webasto
Wczoraj włączyłem ogrzewanie na postoju jak mi zaczęło wyć !! Co to może być?
ernesto - Pon Lut 16, 2009 16:51
Temat postu: Re: [R75]webasto
sysekp napisał/a:
Wczoraj włączyłem ogrzewanie na postoju jak mi zaczęło wyć !! !!!!!!!!!!!!!! Co to może być????????????


sysekp, ja z posta nie kumam nic :cool:
Co Ci zaczęło wyć? Ogrzewanie? Webasto? Czy webasto zaczęło wyć po włączeniu ogrzewania? Możesz dojaśnić?

pzdr
E

sysekp - Wto Lut 17, 2009 15:42
Temat postu: [R75] webasto
Włączyłem na postoju webasto i zaczęło wyć jak wyłączyłem to przestało czyli stwierdzam , że to webasto ale nie wiem co to może być takie wycie?
ernesto - Wto Lut 17, 2009 15:46

Webasto ma to do siebie, ze wyje. U mnie np jest tak, ze jak temp. spada poniżej piątki - webasto samo się włącza i chodzi. Po zgaszeniu samochodu tez chodzi przez minutę czy dwie - i słychać to dokładnie jak jakieś buczenie/kręcenie sie wiatraka pod maską itp
Może u ciebie buczy podobnie jak właśnie jakiś wiatrak? Bo wtedy jest ok - nic złego się nie dzieje.
Pzdr
E

sysekp - Wto Lut 17, 2009 15:58
Temat postu: [R75]
Tak to ja wiem u mnie tez tak sie zachowuje ale teraz to naprawde bylo straszne wycie az sie przestraszyłem i szybko wyłączyłem. Po ponownym włączeniu było to samo!!! Nie wiem co to może być!!!! Podjadę chyba do jakiegoś mechanika, chociaż na wiosnę się ma więc może nie będzie potrzebne webasto!!!!!!
syku4 - Nie Maj 31, 2009 17:39

sysekp- webasto zanim całkowicie się rozpali tak wyje normalna praca urządzenia, wszystko jest OK
wieslaw_b. - Pon Cze 01, 2009 10:45

sysekp - jak włączyłeś webasto? Generalnie samo się uruchamia przy temperaturze poniżej +5. Ale jeśli faktycznie masz pełne sterowanie webastem i je uruchomiłeś to w urządzeniu jest śmigło do nawiewu powietrza i zdarza się, że po przesunięciu się na osi, trze o obudowę i wydaje przeraźliwe dźwięki .
lukasz5992 - Czw Paź 25, 2012 09:10

Witam.Nie chce zakładać nowego tematu żeby niepotrzebnie nie robić zamieszania.Mój problem jest taki że bez webasta temperatura po jeżdzie około 20-30 km (+8°C) rośnie do niecałej połowy (no a przy bardzo dynamicznej jeżdzie dojdzie do połowy ale tylko na jakiś czas) czyli tak około 2mm od połowy wskażnika.Prawdopodobnie termostat jest już na wykończeniu niestety. Czy taka sytuacja nie będzie miała wpływu na samo webasto? Nie chce żeby pracowało cały czas gdy jadę spokojnie
apples - Czw Paź 25, 2012 09:17

lukasz5992 napisał/a:
. Czy taka sytuacja nie będzie miała wpływu na samo webasto? Nie chce żeby pracowało cały czas gdy jadę spokojnie
Nie będzie pracować cały czas. Dobije do nakazanej temperatury i się wyłączy albo będzie pracować z ograniczoną mocą aby podtrzymywać temperaturę silnika.
lukasz5992 - Czw Paź 25, 2012 17:08

Normalną rzeczą jest że w czasie pracy webasta gdy jadę w R śmierdzi?
apples - Czw Paź 25, 2012 18:25

lukasz5992 napisał/a:
Normalną rzeczą jest że w czasie pracy webasta gdy jadę w R śmierdzi?
Jak masz mokre skarpetki, a webasto grzeje to trochę może dawać. :lol:

Teraz na serio ... jakiego typu to zapach?

lukasz5992 - Czw Paź 25, 2012 18:56

Ciężko powiedzieć ale powiedzmy żę połączenie spalin ze słodkim zapachem jakby gorącego płynu chłodniczego.
Johnny - Pią Paź 26, 2012 17:08

Podepnę się pod ten wątek o Webasto,

Dziś temperatura spadła poniżej +5' C i pobiegłem do roverka sprawdzić czy webasto działa. Cisza nic nie "szumiało" z webasto , ani nie wydawało żadnych dźwięków po odpaleniu silnika . Okazało się że przepalony bezpiecznik i wymieniłem go , Webasto zaszumiało przez chwilę i na moich oczach przepalił się bezpiecznik (dałem 15 A) bo taki był i taki jest narysowany na klapce przy bezpiecznikach, taki powinien być ? bo w instrukcji jest chyba podany 30 A.

Moje pytania
Dlaczego webasto przepala bezpiecznik ?

Czy jest możliwość zamontowania włącznika typu on/off pod maska i włączać jak bedzie potrzeba ? :)


Dziadek - Pią Paź 26, 2012 18:08

Johnny napisał/a:
(dałem 15 A) bo taki był i taki jest narysowany na klapce przy bezpiecznikach

Taki ma być,przynajmniej u mnie taki był i jest. Swój piecyk naprawiłem dopiero kilka dni temu i dzisiaj dopiero miałem okazję sprawdzić.
Jeśli wywala ci 15kę,to włóż 20,ale jeśli i ta nie wytrzyma,to trzeba szukać zwarcia.

pablo - Nie Paź 28, 2012 20:54

Dziś pierwszy dzień z ujemną temperaturą i chciałem zobaczyć jak działa webasto. A tu nic jak by go nie było. Zrobiłem trasę 150km i temperatura na wskaźniku nie osiągnęła połowy skali. Jakby silnik jakiś niedogrzany był. Ciepełko w aucie zaczęło się dość późno robić. A tu mrozów większych na razie nie było. Zacznę od sprawdzenia bezpiecznika omawianego na forum. A jeżeli będzie ok to chyba daruję sobie. Czy z uszkodzonym webasto można normalnie jeździć ? Czy jest to konieczny element ?
sash997 - Nie Paź 28, 2012 21:21

pablo napisał/a:
Czy z uszkodzonym webasto można normalnie jeździć ?

można ale trzeba mieć do tego sprawny termostat :) jeżdze z uszkodzonym już 3 lata i nawet w mrozy -30C dogrzewał sie do normalnej temperatury :mrgreen:

Dziadek - Nie Paź 28, 2012 22:10

Ja kupowałem auto w lecie i nie potrafiłem jeszcze sprawdzić piecyka,a sprzedawca zapewniał że jest sprawny.Potem raz byłem w serwisie,ale dopiero po 4ech latach wymieniłem sterownik i dzisiaj rano pięknie zagadało.
Można jeździć,ale jeśli do tej pory wskazówka temperatury była lekko powyżej środkowej kreski- to znak że prawdopodobnie masz sprawny układ chłodzenia.Silnik długo się nagrzewa,ale dasz radę.

Johnny - Pon Paź 29, 2012 17:37

pablo napisał/a:
Zrobiłem trasę 150km i temperatura na wskaźniku nie osiągnęła połowy skali.


U mnie mimo ze nie działa (jeszcze) webasto, silnik po kilku kilometrach okolo 10-15 km ma połowę skali, czyli taką jaką powinien mieć.


W Twoim przypadku to chyba wina termostatu, ze tak dlugo sie nagrzewa.

pablo - Pon Paź 29, 2012 20:58

Bezpiecznik sprawdziłem jest OK , ale webasto nie gada. Do tej pory zawsze idealnie wskazówka była w połowie skali aż to pierwszych przymrozków kiedy całą trasę nie osiągnął połowy. Gdzie jeszcze poszukać przyczyny milczenia piecyka ?
maryba - Pon Paź 29, 2012 20:58

czy powinno do połowy skali sięgać ? ja mam ponizej - seryjnie bez webasto - w środku ciepło ..ale mogło by być cieplej :)
kris-tofer - Pon Paź 29, 2012 21:17

Johnny napisał/a:
zy jest możliwość zamontowania włącznika typu on/off pod maska i włączać jak bedzie potrzeba ? :)
sterownik, zegar webasto do ustawiania czasu włączenia i wyłączenia pieca.
Mam takowy na sprzedaż jak również sprawny piec i drugi na części lub do naprawy.

maryba - Pon Paź 29, 2012 21:19

kris-tofer napisał/a:
Johnny napisał/a:
zy jest możliwość zamontowania włącznika typu on/off pod maska i włączać jak bedzie potrzeba ? :)
sterownik, zegar webasto do ustawiania czasu włączenia i wyłączenia pieca.
Mam takowy na sprzedaż jak również sprawny piec i drugi na części lub do naprawy.


ile byś chcial za wszystko ?

kris-tofer - Pon Paź 29, 2012 21:23

maryba, PW Ci napisałem.
pablo - Wto Paź 30, 2012 11:20

Po wyjęciu bezpiecznika 15A i oskrobaniu styków włożyłem go ponownie , odpaliłem auto i piecyk zaczął mruczeć. Widocznie styku nie było choć to dziwne. Piecyk mruczał cichutko ale słyszalnie w czasie pracy silnika. To nie wiem czy prawidłowo bo pisaliście wcześniej że ma chodzić dość głośno. Nie wiem jak to wpłynęło na silnik ale dziś w czasie jazdy temperatura na wskaźniku była w połowie skali czyli prawidłowo. Zakładam że webasto działa prawidłowo i nie będę szukał dziury w całym.
Pieta - Wto Paź 30, 2012 11:34

pablo napisał/a:
Po wyjęciu bezpiecznika 15A i oskrobaniu styków włożyłem go ponownie , odpaliłem auto i piecyk zaczął mruczeć.


prawdopodobnie miałeś błąd w pamięci sterownika pieca i piec był zablokowany. Po wyjęcu bezpiecnzika błędy się wykasowały.

Jeżeli pompa wody pieca pompuje, wentylatorek slychać, pompka paliwa tyka i z rury lecą ciepłe spaliny to wszystko gra.
Dla jednego bedzie dość głośno dla innego cicho. Jak silnik pracuje pieca prawie nie słychać.

pablo - Wto Paź 30, 2012 17:23

Pieta napisał/a:
Jeżeli pompa wody pieca pompuje, wentylatorek slychać, pompka paliwa tyka i z rury lecą ciepłe spaliny to wszystko gra.

To webasto może działać bez włączonego silnika , czy tylko razem z silnikiem ? Wentylatorek , który i z jakiej rury lecą ciepłe spaliny - wydechowej ? Jestem zielony jeżeli chodzi o webasto , czytałem sporo ale wolałbym łopatologicznie więc proszę o wyrozumiałość. Pierwszy raz mam z tym styczność.

Dziadek - Wto Paź 30, 2012 20:34

To że szumi wcale nie oznacza że grzeje.U mnie szumiało,syczało,ale nie grzało.
Po odpaleniu silnika odczekaj minutę lub dwie i dotknij wydechu webasta(taka rurka z nierdzewki pod piecem). Jeśli będziesz miał pęcherze na dłoni,to znaczy że grzeje. Na oparzenia są specjalne maści.
A poważnie,to chodzi o to,czy świeca odpaliła i czy z rurki wydechowej leci gorące powietrze.

Mój piec nie działał,ale nawet w lato włączał się samoczynnie wentylatorek na kilkanaście sekund.Zawsze po wyjęciu bezpiecznika i ponownym włożeniu sterownik się resetował i na kilka dni zapadała cisza.

sash997 - Wto Paź 30, 2012 20:45

dziadek nie włanczasz gg :grin: dzięki za informacje w sprawie tej firmy,dzwoniłem do nich ale troche sie boje wysyłać sterownik aby nie zaginął :mrgreen:
Dziadek - Wto Paź 30, 2012 20:59

sash, nie odbieram gg,ale możesz napisać na priva.
Wiem już że pisałeś do tej firmy,dostałem cynk. W razie czego mogę pomóc,bo to jest o rzut starym beretem ode mnie. Wysłałem ci wiadomość wczoraj-po zalogowaniu poszukaj w skrzynce wiadomości.

Johnny - Pią Lis 02, 2012 16:41

Dziadek napisał/a:

Jeśli wywala ci 15kę,to włóż 20,ale jeśli i ta nie wytrzyma,to trzeba szukać zwarcia.


Kable dochodzące do webasto były pozwijane izolacją także już było coś kombinowane, rozwinąłem tą izolację i nie znalazłem zwarcia w tych kablach jedynie jeden był zagięty.

Włożyłem za Twoją radą 20A i webasto działa :smile: (przynajmniej tak mi się wydaje bo wydaje dźwięki i lecą spaliny) i bezpiecznik jak na razie jest cały. Dzięki

PS zobaczymy jak będzie w większe mrozy.

Dziadek - Pią Lis 02, 2012 21:44

Super.
Cieszę się,bo sam ostatnio doceniłem wartość tego urządzenia.

michalie - Sro Lis 14, 2012 11:52

Panowie mam taki problem na forum nic o tym konkretnym przypadku nie ma, a i allegro też obdzwoniłem i nikt takiej usterki nie odnotował
webasto po nocy jak jest zimne nie odpala, dopiero komputer diagnostyczny go odpala, i jak jest rozgrzane to działa prawidłowo odpala sie zegarka i z czujnika temp.zew, a jak zimne to tylko komp diagnostyczny
Macie jakieś pomysły ??

sash997 - Sro Lis 14, 2012 20:21

tak, płytka (sterownik) :twisted: może czujnik temp cieczy chłodzącej siedzi
michalie - Sro Lis 21, 2012 20:39

panowie wiecie może jaka rezystancja powinna być tego elenentu na zimnym i na goracym piecu gdyż zimny mi nie startuje a gorący i ofszem
geffi - Wto Paź 14, 2014 15:01
Temat postu: [r75] pompa paliwa webasto
Cześć,
Wiecie, gdzie można kupic pompe paliwa webasto ro r75?
Jak podaje +12v na pin6, ktory idzie do pompy, to ona jest cicho. obawiam sie ze to moze byc powod niedzialania webasto. nic nie puka.


przeszukalem allegro, oraz wiekszosc sklepów i nici.

Tomek

longer86 - Wto Paź 14, 2014 16:08

geffi napisał/a:
Jak podaje +12v na pin6, ktory idzie do pompy, to ona jest cicho. obawiam sie ze to moze byc powod niedzialania webasto. nic nie puka.


podawać musisz impulsowo bo tak działa ta pompka. dotykaj i puszczaj i tak w kółko... z wężyka powinno zacząć kapać

sash997 - Wto Paź 14, 2014 16:43

zacznijmy od tego gdzie podajesz ten prąd, na kostke od pieca czy na piec, na twoim miejscu wyciągnąłbym pompke i sprawdził na krótko do akumulatora
kris-tofer - Wto Paź 14, 2014 19:57

http://allegro.pl/listing...-v6-p-2-mt-0904

:)))

pablo - Czw Paź 23, 2014 19:43

No i spadła temperatura i .... webasto przestało mruczeć. Do końca w tamtym sezonie pracowało prawidłowo a w tym roku pierwsza próba przy niskiej temperaturze i coś nie działa tak jak powinno. Piecyk grzeje się mocno ale nie słychać wentylatorka . Nie zaciąga powietrza gumową rurką i nie dmucha spalinami, rurka od spalin webasto zimna. Cały piecyk gorący , czyżby grzał bez wentylatora ? Miał ktoś taki przypadek ? Jak sprawdzić najprościej aby go nie wyciągać. 2 lata temu miałem webasto naprawiane.
sash997 - Pią Paź 24, 2014 18:31

on nie grzeje tylko robi sie ciepłe od płynu który krąży w układzie jak silnik jest odpalony,niewiesz co było naprawiane w piecu 2 lata temu?
MatiNitro - Pią Paź 24, 2014 18:37

sash997, a pytanie mam do Ciebie, to normalne że webasto kilka chwil po odpaleniu gwizda, szumi, wyje? Jest to bardzo głośne. Słuchać w domu. Raz to myślałem że pociąg kilka Km dalej przejeżdza :D Po kilku sekundach dźwięk milknie totalnie.
sash997 - Pią Paź 24, 2014 18:57

podczas pracy pieca (cały czas) powinno być słychać szum podobny do pracy silnika rakietowego :)jeśli są jakieś gwizdy piski to np siada dmuchawa pomietrza do spalania
MatiNitro - Pią Paź 24, 2014 19:02

nagram to następnym razem ;) ale pewnie będzie tak jak piszesz. Jaki koszt naprawy takiej dmuchawy?
pablo - Pią Paź 24, 2014 19:16

sash997 napisał/a:
on nie grzeje tylko robi sie ciepłe od płynu który krąży w układzie jak silnik jest odpalony,niewiesz co było naprawiane w piecu 2 lata temu?

Sterownik i pompka wody w webasto. Musze wyjac bezpiecznik na dluzsza chwile , moze zaskoczy. A bez dmuchawki nie bedzie dzialac , moze to tylko dmuchawka?

sash997 - Pią Paź 24, 2014 20:05

hmm koszt naprawy dmuchawy,najpierw podłącz ją na krótko i posłuchaj jak pracuje i jak sie zatrzymuje,zdejmij dekielek ten czarny z niej i sprawdź czy śmigiełko nie jest za bardzo dociśnięte do obudowy
MatiNitro - Pią Paź 24, 2014 20:22

sash997, ale dmuchawa działa, webasto działa i grzeje, tylko przy rozruchu słychać to wycie. potem wszystko cichnie i grzeje ;) mam mróz za oknem może uda mi się nagrać :)
JacekM - Pią Paź 24, 2014 20:45

Witam jestem od 2 tygodni posiadaczem Rovera 2.0 CDT i dziś postanowiłem uruchomić webasto,więc zacząłem od bezpieczników gdy otworzyłem pokrywę brakowało akurat tego od webasta.Znalazłem w domu zapasowy gdy włożyłem webasto się automatycznie uruchomiło( auto zgaszone po całej nocy- 1 stopień kluczyk w kieszeni) jeden z węży zrobił się dość ciepły z rurki zaczęło lecieć gorące powietrze.Po kilu minutach odpaliłem auto i przejechałem ok 6 km wskaźnik temperatury pokazywał połowę skali.Jak wróciłem do domu zgasiłem samochód webasto nadal grzało ok 8-10 minut i po chwili zgasło.Po ok 5 godzinach gdy wyszedłem na zewnątrz znowu usłyszałem że piecyk grzeje.Pytanie do was czym to może być spowodowane???
michalie - Pią Paź 24, 2014 20:50

JacekM, chyba masz dogrzewacz, sprawny, ale czyjnik temp zew moze nie być sprawny i dlatego non stop działa sprawdz jeszcze przy temp pow. 5 stopni jeśli nadal bedzie sie włączać to czujnik do wymiany
JacekM - Pią Paź 24, 2014 20:59

Ok jak tylko temperatura pozwoli sprawdzę to ;)
pablo - Pią Paź 24, 2014 21:07

Zrobiłem krótki test swego webasto wg. opisu https://www.roverki.eu/zr...ie-webasto.html . Nie jestem jednak pewny co do 1 pinu złączki. Mam piecyk 66232C i 1 pin jest nie podłączony ( zdalne właczenie ) no ale to możliwe bo nie mam zdalnego właczania. I na ten niepodłaczony pin podałem 12V ale na chwilę i webasto zaczęło "pracować", tzn dmuchawkę było słychać. Piecyk jednak przez cały czas testu był zimny i wyłaczył się po 1min i 55 sek. Fakt - zrobiłem błąd bo nie podałem 12V na ten pin na cały czas testu a tylko dla zainicjowania startu. Hmm w garażu mam dziś +7 stopni i nie wiem czy może za ciepło na test ?
groszek_76 - Pią Paź 24, 2014 21:13

Przerabiałem ten temat u siebie. Też wyło jak silnik rakiety. Przyczyna zasyfiony filtr gąbkowy w dolocie powietrza do komory spalania( ta plastikowa rurka , którą zaciąga powietrze nad obudową piecyka ). Wyprałem , wysuszyłem , założyłem -CISZA. POWODZENIA.
sash997 - Pią Paź 24, 2014 22:02

pablo jeśli masz 66232C to możesz podać +12V na 1 jak i na 3 pin i piec ma odpalić z tym że to zasilanie musi być podłączone na cały czas testu
JacekM czujnik zostaw w spokoju (jeśli wogóle jest) albo jest gdzieś zwarcie na przewodzie sterującym albo masz wymieniony sterownik albo coś zgrzebane w instalacji,najlepiej zobacz na którym pinie 6cio pinowej kostki masz przewód szaro-zielony i zrób zdjęcie sterownika (jest pod plastikowym dekielkiem na 4 śrubki na piecu),jeśli ktoś wymienił sterownik lub piec na inny model to może sie tak dziać

borsuk88 - Pią Paź 24, 2014 22:07

No i to i ja zerkne w ten filtr przy websto bo u mnie podczas rozruchu też jest niezły świst i gwizd , który po paru sekundach zamienia sie w szum rakiety! Dodam ze grzeje ladnie i szybko ! I jak na razie nie kopci!
JacekM - Sob Paź 25, 2014 11:39

sash997, Zrobiłem fotkę tak to wygląda
sash997 - Sob Paź 25, 2014 15:40

ok i wszystko jasne...jak jest zimno to wypnij 6cio pinową kostke z pieca odpal auto i sprawdź czy na szaro-zielonym (pin3) przewodzie pokazuje sie +12V jeśli tak to przełóż ten przewód z konektorkiem na pin 1 i bedzie wszystko działać jak należy
JacekM - Sob Paź 25, 2014 18:04

sash997, dzięki pomogło od razu :-) po przejechaniu kilku kilometrów temperatura jest na połowie skali i cieplutko w samochodzie.Po zgaszeniu silnika webasto przestało działać po ok 1 minucie także wszystko OK:)
sash997 - Sob Paź 25, 2014 21:48

i tak ma być :mrgreen: ktoś wymienił piec i nie wiedział że jest inaczej sterowany
pablo - Nie Paź 26, 2014 09:21

sash997 napisał/a:
pablo jeśli masz 66232C to możesz podać +12V na 1 jak i na 3 pin i piec ma odpalić z tym że to zasilanie musi być podłączone na cały czas testu

Test zrobiłem ponownie z podaniem na stałe 12V na 1 pin i piecyk pięknie odpalił. Pracował prawidłowo cały czas , grzał i z rura od spalin była gorąca. Na początku trochę głośno huczał ale po kilku minutach fajnie szumiał. Po ponad 5 minutach odłaczyłem test. Zrobiłem reset bezpiecznikiem i postanowiłem zrobić ponownie a tu porażka. Webasto tylko burczy ( delikatne wibracje), nie słychać dmuchawki i nie grzeje. Czy test mógł coś uwalić ?? No i dlaczego normalnie nie chciało odpalić a na teście ładnie grzało ?

sash997 - Nie Paź 26, 2014 09:34

test nie mógł nic uwalić bo inicjujesz odpalenie tak samo jak samochód po odpaleniu silnika,jak huczał na początku a teraz tylko burczy i nie słychać dmuchawy to albo problem z dmuchawą albo ze sterownikiem,bo pompka wody pracuje ma sie rozumieć? a może to co teraz słyszysz i wibracje to tylko pompka wody a dmuchawa całkiem umarła??
pablo - Nie Paź 26, 2014 09:44

No właśnie te wibracje tak jakby od pompki wody pochodziły. Dmuchawka chodziła idealnie przez kilka testów, wychładzanie na koniec testu też cichutko szumiała a teraz cisza . Sterownik w sumie świeżo po naprawie ( jeden sezon) więc raczej dobry. K.....a normalnie sie załamałem a już mi uśmiech pojawił przy pierwszym teście jak zaczeło grzać. Ale test przeszedł cały bez przerw.
Jedynie co mnie zastanawia to że test inicjuje pin 1 (12V) który nie jest normalnie nigdzie nie podłączony.

sash997 - Nie Paź 26, 2014 09:56

ok to wydłub ten środkowy plastik czarny na piecu przykrywający kostki od : pompki wody,dmuchawy i świecy, kostka od dmuchawy jest po środku tych wymienionych,wyciągnij ją i w gniazdo podłącz żarówke 5W 12V, zrób test, jak żarówka sie oświeci to sterownik ok dmuchawa walnięta,jak żarówka sie nie oświeci to sterownik trup
pablo - Nie Paź 26, 2014 11:46

No więc zrobiłem jak pisałeś. Podłaczyłem żaróweczkę 5W 12V do środkowej złaczki i odpaliłem test , żaróweczka się nie zaświeciła. ale włożyłem ją w gniazdo i dmuchawka się właczyła. Piec jednak nie grzeje. Drugi test z wciśniętymi wszystkimi złączkami i tylko buczenie pompki, po wyciągnięciu złaczki od dmuchawki i ponownym wciśnięciu dmuchawka się uruchamia - piec zimny. Cholera a już dzisiaj grzał ! Coś musiało paść.
sash997 To zdjęcia z mego sterownika :

mironh - Nie Paź 26, 2014 20:57

Powiedzcie mi bo u mnie po włączeniu silnika z tyłu tak pyka tzn takie pik pik pik od strony chłodniczki i pompki webasta..... a z rurki od webasta tej Zakrzywioniej w dol leci bialy dym. Czy to zepsute webasto czy sie zapchalo? Pomozcie
Dodam że dziś miałem temp na polu 2 stopnie auto stało 3 dni i po jakis 2 min szlo ciepłe powietrze do kabiny a pykanie uciekło. Sprawdziłem webauto i jego obudowa była ciepła. Co to może z tym byc

sash997 - Nie Paź 26, 2014 21:22

jeśli dużo tego dymu to odłącz webasto dopóki działa bo działa jeśli cyka pompka paliwa,rozkręć piec i go wyczyść, obejrzyj palnik w środku, poskładaj do kupy jeśli wszystko ok i ciesz sie sprawnym piecem :)
AdaskoC - Nie Paź 26, 2014 21:26

mironh napisał/a:
Powiedzcie mi bo u mnie po włączeniu silnika z tyłu tak pyka tzn takie pik pik pik od strony chłodniczki i pompki webasta.


Pompka pracuje

mironh napisał/a:
a z rurki od webasta tej Zakrzywioniej w dol leci bialy dym.


To dobrze

mironh napisał/a:
Czy to zepsute webasto czy sie zapchalo?


Ono tak pracuje, a przy takiej temp widac dymek

sash997 - Nie Paź 26, 2014 23:32

AdaskoC napisał/a:
Ono tak pracuje, a przy takiej temp widac dymek

z tym sie nie zgodze , lekki dymek może sie pojawić przy odpalaniu i wygaszaniu, nigdy podczas pracy,za wyjątkiem pierwszych odpaleń po długotrwałym zastoju pieca co mogą potwierdzić koledzy u których piec nie działał np 3 lata :)

mironh - Pon Paź 27, 2014 18:57

u mnie nie działał jakieś 2 lata a teraz taki biały gesty dym z niego leci cały czas puki się nie wyłączy po tym jak nagrzeje powietrze
borsuk88 - Pon Paź 27, 2014 19:53

mironh - tak jak sash997 powiedział wykręć webasto wyczyść i powinno byc ok! u mnie od tamtej zimy nie było odpalane aż do teraz i żadnego dymku nie ma! a rurka odprowadzająca spaliny to taka gorąca , że ręki nie utrzymasz! dodam że przed złożeniem rok temu calutkie rozebrałem i wyczyściłem! pewnie w masz zasyfione i dlatego na biało tak dymi!
BlackD - Pon Paź 27, 2014 20:45

Z jego webasto dymi się tak jakby świecę dymną wsadził pod maskę. Jak odpaliliśmy auto po wymianie pompki sprzęgła i odpaleniu auta zaczęło dymić nie tylko tam gdzie mają lecieć spaliny ale i przez ten filterek gąbkowy u góry.



https://www.youtube.com/w...oviy1JTWDhzJAug

borsuk88 - Pon Paź 27, 2014 21:13

u mnie tak było jak dmuchawa się wyłanczała podczas odpalonego pieca- w tedy dymek też tędy leciał! okazało sie że wtyczka od dmuchawy była pęknięta podmieniłem i jest ok! ale czy u ciebie też jest coś nie tak z dmuchawą tego już nie wiem- niech się Ci ,którzy lepiej znają wypowiedzą !
BlackD - Pon Paź 27, 2014 21:21

Możliwe że musi się poprostu przepalić bo ponad 2 lata nie działało ale właśnie niepokoi mnie ten dym z filtra i nie słychać wentylatora. grzeje ale nie słychać go wogóle.
sash997 - Pon Paź 27, 2014 21:25

ten piec należy rozebrać i obejrzeć,dmuchawe też na waszym miejscu bym rozebrał,podłączył na krótko i obserwował jak sie zatrzymuje, czy odrazu czy płynnie zwalnia
BlackD - Wto Paź 28, 2014 04:52

Wiesz co z obserwacji wynika ze piec sie po 15 min wylacza. Najpierw dymi jak wsciekle wydechem a potem filtrem a potem przestaje calkiem i w aucie cieplutko.
longer86 - Wto Paź 28, 2014 09:10

u mnie przydymi tylko podczas rozpalania... jak już jest świst to bez dymu. Tylko martwi mnie inny problem jak podam +12 i robie test to wszystko gra, natomiast jak piec odpala z rana to często wywala bezpiecznik 15A pod maską.

jak wymienię na nowy to odpala i chodzi wzorowo. następnego dnia to samo... coś ma zbyt duży pobór prądu?

michalie - Wto Paź 28, 2014 09:24

Panowie u mnie taki dziwny problem występuje
pompa wody działa
pompa paliwa działa
dmuchawa działa
kołek żarowy działa
wszystko to sprawdzone na krótko przez przystawienie napięcia z aku
webasto sie wzbudza (dmuchawa na max i po tym poznaje że za ok 3 min zgaśnie)
czasami wzbudzi sie i cichutko pracuje za chwile pompa paliwa pyka i grzeje jak należy.
Wszystkie obwody mają ciągłość żadnych przerw więc co go zakłuca?

sash997 - Wto Paź 28, 2014 10:25

pewnie sterownik dokonuje żywota :) podłączałeś to to pod komputer?często nie odpala? czy odpala tylko sporadycznie?
michalie - Wto Paź 28, 2014 10:27

nie mam kabla diagnostycznego, ale wzbudza sie za każdym razem w każdych warunkach
pablo - Wto Paź 28, 2014 11:04

sash997 po konsultacji i twoich radach, przelutowałem podejrzane punkty na sterowniku, potraktowałem sprayem do czyszczenia potencjometrów styki wszystkich wtyczek, złożyłem do kupy i jak na razie 2 dzień piecyk włacza się prawidłowo poniżej 5 stopni i temperatura szybko w aucie rośnie. :mrgreen: Zastanawia mnie tylko czy webasto nie powinno się wyłaczyć po osiągnięciu temperatury. Moje niestety grzeje cały czas dopuki temperatura na zewnątrz jest poniżej 5 stopni.
MatiNitro - Wto Paź 28, 2014 12:19

No właśnie. Pytanie przy ilu stopniach w układzie webasto powinno się wyłączyć?
sash997 - Wto Paź 28, 2014 14:24

piec sam z siebie sie nie wyłączy jeśli nie zrobi tego samochód, przy ok 80stC przejdzie w tryb czuwania (zwolni obroty,zostawi włączoną pompke cieczy itd) jeśli samochód na szarozielony przewód podaje zawsze +12V po odpaleniu można to rozwiązać wyłącznikiem termicznym który sie wstawia na tym szarozielonym przewodzie aby go rozłączył przy określonej temp, wydłuża to bardzo żywot pieca
mironh - Sro Paź 29, 2014 19:39

dzieki za podpowiedz, w weekend wyjme piecyk i go przeczyszcze i sprawdze
michalie - Czw Paź 30, 2014 20:38

Czy ktoś z was wie może jak? i czy w ogóle da sie naprawić pompę wody
Pompa zaczyna dygotać jak sie ja podepnie pod zasilanie i blokuje wirnik, bardzo ciężko jest przekręcić w tedy wirnikiem, po odpięciu zasilania wirnik można swobodnie przekręcać, nigdzie zadnych luzów nie ma i nic w niej ni grzechocze.

sash997 - Czw Paź 30, 2014 21:29

moim zdaniem sie nieda, ona niema silnika jakotakiego,wirnik z łopatkami jest chyba namagnesowany i obraca sie na nieruchomej osi
michalie - Czw Paź 30, 2014 22:11

sash997, no wlaśnie jest tak jak mówisz, tylko co sie tam mogło zepsuć? wirnik sie rozmagnesował ?
sash997 - Czw Paź 30, 2014 23:55

może a może coś w środku,mam jedną taką co wcale sie nie rusza chyba ją rozetne kontówką i zobacze co tam jest,miałem kiedyś pompke w akwarium która działała na tej samej zasadzie i jak sie popsuła to wirnik nawalał prawo lewo po 2 mm
michalie - Sro Lis 12, 2014 11:01

Hej zrobiłem sobie taki interfejsik(http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1285552.html) i znalazłem winowajcę, okazał sie nim kołek żarowy który mimo iż grzał jak należy przy starcie miał za dużą rezystancje i sterownik interpretował to jako płomień i dlatego nie chciało wystartowac
Pieta - Sro Lis 12, 2014 13:37

michalie napisał/a:
znalazłem winowajcę, okazał sie nim kołek żarowy który mimo iż grzał jak należy przy starcie miał za dużą rezystancje i sterownik interpretował to jako płomień i dlatego nie chciało wystartowac

Nistety w tym temacie Webasto wprowadziło w TTC niekorzystną zmianę w stosunku do pieców starszej generacji, gdzie był osobny czujnik płomienia a żarnik spełniał funkcje tylko żarnika.
Teraz jest taniej dlla Webasto ale za to zawodnie.

sash997 - Sro Lis 12, 2014 18:37

a co do pompki obiegowej to mam nowe informacje,ostatnio trafił do mnie piec z pompką chyba po naprawie bo miała odcięty ten dekiel z której wychodzi przewód, środek był zalany czarnym silikonem i z niego wychodził dorobiony przewód połączony z oryginalną kostką,więc wezme chyba na warsztat tą swoją zepsutą i do niej zajrze
longer86 - Czw Lis 13, 2014 11:22

taka mała informacja... webasto jak ktoś ma cdt i INPE to INPA w zakładce/e46/body i na samym dole jest dogrzewacz powietrza pokazuje dane live tak jak interfejs webasto i pokazuje błędy webasto

Moje po czyszczeniu odpalało 2 dni po czym znów kopci, podejrzewam skończone sitko w palniku i ropa zamiast parować i się odpalać to spływa po palniku i robi bałagan

sash997 - Czw Lis 13, 2014 14:15

longer jeśli w piecu grzebał ten sam as co w sterowniku to może nie działać prawidłowo :D zrób zdjęcie tego sitka w palniku to obczaimy czy sie jeszcze nadaje
Dziadek - Czw Lis 13, 2014 16:55

No dobra, a jeśli sitko jest uwalone to da się je wymienić, bo cały nowy palnik to ok. 360 zeta. Mój piecyk ostatnio zaczął solidnie dymić, a komora była czyszczona.
sash997 - Czw Lis 13, 2014 18:13

sitko da sie wymienić ale trzeba rozciąć 3 spawy na końcu palnika i później spowrotem pospawać,ale chyba prościej jest poszukać używki w dobrym stanie a naprawde trafiają sie jak nówki z racji tego że np piec był standardowo wsadzony do auta a właściciel nawet nie wiedział co to i z czym sie to je, po roku lub dwuch sie popsuło (oczywiście sterownik) i nikomu na tym nie zależało aby to uruchomić albo koszt był za wysoki, aha ciężko dostać samo sitko do tego palnika,jakby kto znalazł to niech sie pochwali
Dziadek - Czw Lis 13, 2014 19:27

Właśnie szukałem i są do innych modeli, ale jak na złość nie podają wymiarów. Muszę zatem poszukać całego palnika. Dzięki!
Pieta - Czw Lis 13, 2014 20:00

http://allegro.pl/wklad-w...4673122043.html
poszukaj jeszcze w sieci
Kiedyś kupowałem większy wkład, nie pamiętam od jakiego pieca i docinałem
Serwis Webasto regeneruje palniki, wymieniając właśnie wkład.

[ Dodano: Czw Lis 13, 2014 20:00 ]
http://www.ebay.ie/itm/WE...=item1c44067a9f

http://www.ebay.com/itm/W...fba4084&vxp=mtr

http://allegro.pl/ShowIte...ef=last-visited
wkład w Thermo Top też ma średnicę 40 mm

longer86 - Czw Lis 13, 2014 20:36

szukałem sitek i drogo wołali za samo sitko a palnik prosciej dostac. sash jak rozbiore to zrobie fote, ale zdaje sie mało juz tego w srodku
sash997 - Czw Lis 13, 2014 21:20

palnik jak by co to pasuje z thermotopów z innych samochodów np mazda , mercedes W202,w210, bmw E46,E39.E38 kia sorento,peugeot boxer,citroen evasin itd itp
mam nowe nowości(bo właśnie przetestowałem) , jakby ktoś dokładał piec lub sterownik to można od E46 śmiało wsadzać tylko że trzeba go takjakby zablokować programowo programem od BMW Dis lub NCS aby nie potrzebował BMW do odpalenia,sam używam NCS ale Disa też wypróbuje

Pieta - Pią Lis 14, 2014 08:44

sash997 napisał/a:
jakby ktoś dokładał piec lub sterownik to można od E46 śmiało wsadzać tylko że trzeba go takjakby zablokować programowo programem od BMW Dis lub NCS aby nie potrzebował BMW do odpalenia


Możesz podzielic się z nami jak dokładnie w NCS przeprogramować ten sterownik.

michalie - Nie Lis 30, 2014 14:07

Panowie a czy w sprawie czujnika płomienia nie dało by sie zastosować rezystora mocy równolegle żeby troche oszukać sterownik, a kolek i tak sie nagrzeje, ktoś próbował czegoś takiego?
sash997 - Nie Lis 30, 2014 14:16

no ok ale poco to stosować??przy uszkodzeniu sterownika wskazującego na świece uszkodzony jest zazwyczaj obwód sprawdzający oporność więc nawet jak sie cokolwiek wstawi to i tak sterownik nie odczyta oporności i wywali błąd świecy mimo, że świeca sie rozgrzeje. A co do prób i kombinowania z piecem to mam za sobą różne doświadczenia np próbowałem odpalić webasto na bimbrze i na oleju przepalonym ale nic z tego :twisted: różne dziwne zjawiska temu towarzyszyły i nawet na przepalonym troche pochodził ale zgasł
michalie - Sro Gru 03, 2014 21:07

Ale sterownik mam sprawny chce go tylko przechytrzyć, no chociaż spróbować.

[ Dodano: Sro Gru 03, 2014 21:07 ]
Panowie wpadło mi w rece webasto na benzyne i po rozebraniu niczym nie różni sie od tego na rope no sterownik jest sprawny pompy paliwa nie widziałem moze jest inna.
skoro wszystko jest takie samo to czym sie różnią?

longer86 - Czw Gru 04, 2014 10:05

najprędzej dawkowaniem paliwa ;) moim zdaniem. w końcu paliwo spala się odrobinę inaczej niż ropa
karolj - Czw Gru 04, 2014 10:34

Podobno kwestia jedynie softu, ktoś gdzieś oferował przeprogramowanie diesla na benzynę i odwrotnie. Chyba jakiś człowiek z Radomia, ogłasza się na allegro.
michalie - Czw Gru 04, 2014 12:48

oba te piece zbudowane są tak samo brak wizualnych różnic rozebrałem go na częsci pierwsze.
Chyba sobie poexperymentuje.:)

sash997 - Czw Gru 04, 2014 16:09

michalie zobacz w rurke od palnika... w benzynie ma mniejszy przepływ,i faktycznie rużni sie softem sterownik,napewno benzynowy o wiele szybciej rozpala i przechodzi na pełną moc ,soft da sie zmienić na diesel (osobiście potrafię ale tylko w sterownikach typu BMW)
michalie - Pią Gru 05, 2014 08:26

No i podmieniłem palnik z kołkiem, i śmiga ładnie nic nie kopci, różnicy w działaniu nie widzę, ale rurka w palniku ma malutki pręcik chyba żeby zmniejszyć średnice wew.
longer86 - Pią Gru 05, 2014 11:33

czy ktos mógłby cyknąc fotę gdzie jak rozebrać palnik do wymiany sitka?
michalie - Pią Gru 05, 2014 12:09

Ja bym sie w to nie bawił bo trzeba by przeciąc spawy potem znowu spawać< wolałem kuopić na szrocie 2 piece za 150 i sobie podmienić,a jak sie okazało oba były sprawne:)))
sash997 - Pią Gru 05, 2014 16:49

nowe sitko daje bardzo ładny płomień,ale jest jeden minus tej operacji bo ciężko dostać nowe sitko...ostatnio rozebrałem palnik i odwróciłem sitko bo z drugiej strony jest bardzo ładne do tego pod sitkiem jest taka włóknina przypominająca sprasowaną wełne mineralną, poskładałem ten piec i w weekend bede go testował więc zdam relacje jak pali
markozalko - Pon Gru 08, 2014 09:15

Może ktoś wie gdzie w mojej okolicy mogę znaleźć fachowca od webasto. Podjechałbym z chęcią bo zaczyna mnie denerwować te zimno w aucie :)
AdaskoC - Pon Gru 08, 2014 09:51

Wyślij do sash997 :-)
JacekM - Sro Gru 17, 2014 19:01

Witam dziś zauważyłem że moje webasto przestało działać,wszystko było ok po tym jak sash997 podpowiedział mi o zmianie pinu a teraz jest taka sprawa po odpaleniu auta webasto załącza się tzn gwizda (cicho) zasysa powietrze dość mocno i z rurki leci też powietrze nie spaliny po ok 5 minutach webasto wyłącza się.Wcześniej było dość głośno słychać i z rurki leciał przez pare sekund biały dymek i grzało bardzo dobrze teraz przestało czy wiecie może co mogło się stać
sash997 - Sro Gru 17, 2014 20:34

najlepiej jakbyś spróbował uruchomić piec na krótko,mierząc czas działania ewentualnie jeśli masz możliwości podłączyć go do komputera
JacekM - Sro Gru 17, 2014 21:20

sash997, nie mam jak podpiąć pod komputer ale na krótko mogę sprawdzić jeśli dobrze wyczytałem trzeba podać prąd z akumulatora + 12 na szaro zielony przewód tak?
sash997 - Sro Gru 17, 2014 22:05

tak dokładnie
JacekM - Czw Gru 18, 2014 17:33

Zrobiłem test z tym że mój model to 98570B i dałem mase 0V na PIN 3 wszystko odbyło się do 6 minut sprawnie na początki zaczął cichutko gwizdać po ok 40 sekundach zaczęło się rozpalanie pompka za kołem zaczęła tykać i z rurki było czuć spaliny hmm może właśnie mu ten test pomoże.
sash997 - Czw Gru 18, 2014 19:04

masę na 3 czy plus na 1 to bez znaczenia, jeśli działał 6min to jest raczej sprawny,podzas pracy słychać jakieś dźwięki dziwne? przykapca?
JacekM - Czw Gru 18, 2014 19:49

sash997, masę na PIN 3 no tak wyczytałem na forum wg modela webasta.No nic się nie działo delikatny szum zapach dziwnych spalin i tyle po odłączeniu od masy jeszcze chwilkę podziałał i przestał zobaczymy jak będzie dalej na razie zimy nie widać :mrgreen:
sash997 - Czw Gru 18, 2014 19:59

czyli wygląda że jest wszystko ok
Arkadio89 - Pon Gru 22, 2014 11:13

Panowie, zakupiłem Furke pół roku temu i co jakis czas odnajduje pewne braki lub przeróbki w moim Roverku, no niestety urok auta używanego.
Ale korci mnie pytanie na które nie moge odszukać odpowiedzi, a więc:
Czy do korzystania z webasta potrzebuje ten sterownik wewnetrzny?
W webascie wyciągnięta byla jedna wtyczka, po włozeniu jej z powrotem webasto zaczyna buczeć fajnie ale po paru minutach przygasa i cisza..
Pewnego razu zostawilem tą wtyczke wsadzoną i w nocy gdy autko stalo cały dzień, uslyszalem ze webasto pracuje, lecz w srodku zimno.
Wiec ogolnie potrzebuje sterownik?
Chyba ze wychodzily modele bez sterownika.
Raczej handlarz się nie bał i zaje..ł.
WESOŁYCH ŚWIĄT!

sTERYD - Pon Gru 22, 2014 11:15

Arkadio89, czytałeś coś na forum o webasto w ogóle?
Arkadio89 - Pon Gru 22, 2014 11:37

Nie mam dostępu do neta z tego względu że jestem w polsce przez weekend co 2 tygodnie. (Kierowca)
Więc czytam ile zdołam i do tej pory nie znalazlem.
Poswieciles czas by zadac te pytanie to mogles juz odpowiedziec czy ten sterownik jest pootrzebny czy nie.
Dziekuje z góry.

sash997 - Pon Gru 22, 2014 13:05

sterownik nie jest potrzebny i to nie od niego zależy czy ogrzewanie wnętrza sie włącza,sterownik odpala tylko piec, sterownik w środku występuje dość żadko,jeśli go niema to piec działa tylko jako dogrzewacz,oczywiście można go rozbudować bez większych problemów do ogrzewania postojowego z zegarem, pilotem, telefonem itd :)
Arkadio89 - Sob Gru 27, 2014 19:24

No i wszystko na temat
JacekM - Pon Sty 05, 2015 11:02

sash997, Jednak u mnie coś poleciało,jak odpalę samochód webasto załącza się w ten sposób że ( początkowa jego praca) powietrze jest zasysane i wydmuchiwanie rurką lecz ta praca nie zmienia dźwięku dzieje się tak przez ok 4 minuty i się wyłącza z tym że obudowa webasta robi się lekko ciepława w tym czasie nie słychać tykania z tyłu jak to było wcześniej.Zrobiłem test na wyłączonym silniku tak jak pisaliśmy wcześniej webasto startuje w jakiś dziwny sposób szumi nie tak jak kiedyś na początku podczas testu.Zmierzyłem czas tj. 0.00s start po 2.00 gaśnie na 5 sekund i znowu ten szum.Chyba mnie czeka serwis webasto.
sash997 - Pon Sty 05, 2015 21:11

jeśli masz możliwości to rozbierz piec i zobacz jak w środku wygląda(jest to dość prosta czynność) zwróć uwagę na sitko na dnie palnika oraz podłacz wszystkie elementy pieca na krótko tj dmuchawe,świece, pompke paliwa. Dmuchawa po odłaczeniu prądu ma sie nie zatrzymać odrazu tylko dość płynnie
pieter65 - Sob Sty 10, 2015 09:41

Witam . Mam pytanie czy webasto od diesla można zamontować do benzyny v6 i co potrzeba wymontować , żeby był cały komplet i gdzie go wpiąć -chodzi o grzanie płynu .
sash997 - Sob Sty 10, 2015 13:03

niby można ale jest kilka różnic przez które bym tego nie robił,z moich oględzin różnica jest w palniku i sterowniku,palnik w benzynie ma mniejszy przekrój rurki doprowadzającej paliwo,sterownik zaś różni sie programem tj inna sekwencja sartu (benzynowy rozpala o wiele szybciej) itp... niewiem jak z pompą paliwa ale myśle że jest ta sama dla diesla i benzyny bo testowałem na różnych paliwach (np bimber,olej przepalony) i działa nadal bez problemu. Poza wymienionymi elementami piece niczym sie nie różnią. Sterownik można oczywiście przeprogramować z diesla na benzyne i na odwrót,pozostaje tylko kwestia palnika
pieter65 - Nie Sty 11, 2015 15:10

sash997, a jak by chodziło na ON to też trzeba przeprogramować sterownik ?
AdaskoC - Nie Sty 11, 2015 15:27

Nie, jeśli dasz oddzielny zbiorniczek z ON i na nim będzie pracowało webasto to podłączasz wszystko tak ja w oryginale :) Sam chciałem u siebie w benzyniaku dokładać zbiorniczek i webasto od diesla, ale odpuściłem. Choć w przyszłym roku zamontuje :)
sash997 - Nie Sty 11, 2015 18:35

ja w benzynie też bym zamontował na diesla i mały zbiorniczek,diesel jednak mniej wybuchowy...
pieter65 - Pon Sty 12, 2015 09:27

A co dokładnie trzeba wymontować , żeby był cały komplet . Wiem , że webasto i czujnik koło chłodnicy a sterownik to gdzie on sie znajduje .
longer86 - Pon Sty 12, 2015 09:45

sterownik jest na webasto pod plastikową osłoną u góry pieca po prawej stronie.

To co wymieniłeś +pompka paliwa

RYCHO35 - Sob Sty 24, 2015 22:33

witki, dzięki temu tematowi udało mi się naprawić webasto. Startowało ale albo pracowało z przerwami albo po niedługim czasie się wyłanczało i wydech był zimny. Zakupiłem na alledrogo interfejsik ze sterownikami i zainstalowalem thermo test-pokazywalo dwa błędy: pompka paliwa i pompka obiegowa cieczy.
Wyciągnąłem piecyk z auta, rozebrałem na części pierwsze i do sterownika zamiast pompek podłączyłem żarówki 5W i wszystko ruszyło. Co ciekawe sprawdzając pompke paliwa na krótko okazało się że wcale nie jest uwalona więc nie wiem czemu wywalało błąd? Natomiast pompka obiegowa była spalona, kupiłem używkę i piecyk śmiga aż miło i bardzo cicho, slychać tylko delikatny szum z gwizdem ale nie wycie jak wcześniej. Może to kwestia wyczyszczenia :?:
I teraz mam pytanka:
1. Czy piec ma sterowanie od radia hiline żeby pracowal jako ogrzewanie a nie dogrzewacz? Bo tak mi jeden gostek powiedział no a radio zostało zmienione na inne jeszcze przez poprzedniego wlaściciela.
2.Jest to piecyk 66232c i czy ktoś próbował wykorzystać pin 4 ( +12V po osiągnięciu temp. 30 st) do wysterowania nawiewu w kabinie? Mam zamiar zainstalować zdalne wlączanie.
3. Na płytce sterownika jest złącze 4pinowe zakryte jakby mostkiem z blaszki, do czego to? Do programowania? Da się trym jakoś ppobawić?

Z ciekawości rozebrałem pompke obiegową z myślą ewentualnej naprawy ale nic z tego-w środku tylko stojan z jakiś cieniutkich drucików, płytka z elektroniką i to zalane jakąś twardą pianką.

prebenny - Sob Sty 24, 2015 22:37

RYCHO35, nie wiem czy dobrze rozumiem, ale jeżeli chodzi Ci czy da się przerobić webasto na ogrzewanie postojowe to poczytaj to: https://www.roverki.eu/zr...5-cdt-cdti.html
RYCHO35 - Sob Sty 24, 2015 22:54

tak, czytałem to i pewnie będę też z tego korzystał choć chodzi mi po głowie trochę inne rozwiązanie (ale nie wiem czy skuteczne). Chodzi mi jednak o to czy pin 4 w moim piecu (66232c ) gdzie dopiero po osiągnięciu temp 30 st pojawia się 12v ( bo w piecu 98570b zaraz po uruchomieniu jest 12v) nie będzie powodował jakiejś przerywanej pracy nadmuchu bo np napłynie nowa porcja nie ogrzanej jeszcze cieczy chłodzącej?
Nie wiem czy dobrze wywnioskowałem ale autor przytoczonego przez Ciebie przykładu mial chyba piec 98570b.

sash997 - Nie Sty 25, 2015 20:44

Rycho odpowiem na twoje pytanka:
1. niema takiej możliwości szczególnie w Twojej wersji pieca
2. nie używałem tego wyjścia w aucie ale włączałem kompem i pojawia sie tam +12V,sądze że nagrzewnica nie zbije Ci temp płynu w takim stopniu aby sie nie ogrzał w silniku zanim znów trafi do pieca
3.to złącze jest do telestartu wbudowanego w pokrywke sterownika (bardziej popularne w starszych modelach pieca BW/DW 50)

RYCHO35 - Wto Sty 27, 2015 19:56

dzięki za odp

[ Dodano: Wto Sty 27, 2015 19:56 ]
dziś zrobiłem sobie test jak szybko nagrzewa się silnik z webastem i jestem mile zaskoczony-ruch miejski ale nie o dużym natężeniu ( godz. 6 rano), jedno skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, temp na zewn. -4st i do pełnego nagrzania silnika wystarczył odcinek ok 2,5 km! Jestem w szoku bo bez webasta potrzebowałem 10-12 km! Nigdy wcześniej nie miałem okazji jeździć autem z webastem (no chyba że z suchym).
Dziś przyszedł sterownik na pilota do webasta , jak tylko znajdę chwilkę czasu to będę czynił mody żeby w końcu móc korzystać w pełni z tego dobrodziejstwa :wink:

pablo - Czw Paź 29, 2015 09:21

Odgrzebując temat webasto mam ciągle problem z temperaturą wskazywaną w teście webasto. Program do testowania webasto pokazywał mi temperaturę 95 stopni na zimnym piecu. Przelutowałem termistor oryginalny na sterowniku i temperatura wskazywała 17 stopni. Piec działał całą poprzednią zimę. W tym roku pierwsze przymrozki - webasto milczy. Zrobiłem test a temperatura znów 95 stopni. Wymieniłem termistor na NTC 10K , zamontowałem sterownik i w teście 15 stopni. OK webasto zadziałało na drugi dzień . Dziś znów cisza , lekki przymrozek a w teście webasto temperatura 95 stopni. Gdzie może być jeszcze przyczyna złego wskazania temperatury w teście webasto. W raporcie błędów występuje za każdym razem błąd temperatury 135 stopni.
prebenny - Czw Paź 29, 2015 09:27

pablo sprawdź czy nóżki od termistora nie są przylegają do tej metalowej podstawki - robi się wtedy zwarcie i piec nie grzeje tylko się 'wietrzy'.
pablo - Czw Paź 29, 2015 09:33

Hmm sprawdzałem kilka razy , wydaje się że nic nie zwiera. Świadczy to że po złożeniu na drugi dzień działało prawidłowo, ale jak na złość mogło gdzieś w czasie drgań zewrzeć, sprawdzę . A inne sugestie , czy elektronicznie wartość z termistora jest gdzieś błędnie po drodze przekazywana do sterownika ?
wellman - Czw Paź 29, 2015 09:36

pablo, poza termistorem za takie wskazania może odpowiadać też układ smd po drugiej stronie płytki sterownika i uszkodzenie jednego z kilku oporników w okolicy. Myślę, że trudno odgadnąć co dokładnie, więc trochę szukania przed Tobą. :-)
pablo - Czw Paź 29, 2015 11:10

Chyba znalazłem winowajcę . Rezystorek smd przy termistorze chyba ma zimny lut bo w czasie testu jak lekko docisnąłem cynę do elementu to temperatura spadła do 40 stopni. Piecyk był ciepły bo wcześniej musiałem autkiem parę km zrobić. Więc te 40 stopni było całkiem realne. Jak będę w domu poprawię dokładniej te luty wokół termistora i smd.
arturwar - Czw Gru 21, 2017 12:36

Podzielę się z Wami moim przypadkiem z webasto (automatyczne wspomagające). Roverka kupiłem z Włoch w 2000 roku, gdzie jeździł 10 lat. Od tamtego czasu kilkukrotnie zabierałem się za uruchomienie webasta ale po kilku nieudanych próbach zrezygnowałem - do przedwczoraj. Stwierdziłem, że albo uda mi się je uruchomić albo je wytnę w cholerę i przynajmniej autko się odchudzi. Zacząłem od jego wymontowania i rozkręcenia na części pierwsze. Ku mojemu zdumieniu komora piecyka jak i cała reszta w środku wyglądały na zupełnie nowe, czyste bez jakichkolwiek oznak użycia. Przystąpiłem do sprawdzania poszczególnych podzespołów i tak: świeczka grzeje, pompa obiegowa pracuje i wiatrak się kręci. Przyszła kolej na pompkę podającą paliwo, słyszę że "tyka" ale paliwo nie leci. Chyba przy setnym "tyknięciu" wraz z paliwem wyskoczył glut parafiny, taki sam glut tkwił w mosiężnym przewodzie doprowadzającym paliwo do komory spalania w piecyku. Po udrożnieniu przewodów, poskładałem wszystko do kupy. Webasto zainstalowałem z powrotem pod maskę, podłączyłem przewody od cieczy i czas na test (podanie + na 3 pin przy odpiętej wtyczce) - eureka działa! no ale niestety po 2 minutach webasto się wyłącza...Co zaobserwowałem, że podczas testu wiatrak, świeca żarowa i pompa obiegowa działają ale nie ma sygnału na podanie paliwa przez pompkę. Natomiast przy podpiętych wszystkich wtyczkach, podczas uruchamiania i pracy silnika występuje zerowa reakcja ze strony webasta... Myślałem że mnie szlak trafi na miejscu! dwa dni męczenia się z tym ustrojstwem, godziny spędzone na czytaniu forum a tu dupa... Dopiero po ochłonięciu i przeanalizowaniu na spokojnie zasady działania piecyka zdecydowałem się na przecięcie niepotrzebnego (według mnie) przewodu biegnącego chyba do komputera czy złącza OBD. Może w komputerze auta był jakiś błąd, który blokował pracę piecyka ale teraz webasto uruchamia się wraz z silnikiem i wyłącza w momencie osiągnięcia nominalnej temperatury silnika.
dorotamax1 - Pon Sty 08, 2018 21:44

Witam dawno tu się nie odzywałem,ale nadszedł czas WEBASTO,
wczoraj rozebrałem i wyczyściłem całe weba sto bo raz się włączało raz nie,i wymieniłem komorę zapłonową palnika i palnik.
po czyszczeniu okazało się z wina leży w wtyce,Gniazdo X2 - zasilanie pieca,stopiła się wtyczka i nie stykała,przerobiłem na wsuwki i działa piec,ale coś się zesrało,brak kontrolek kierunkowskazów i radio powoli się włącza,i kontrolka świeci się otwartych drzwi.Przeciełem w wtyce Gniazdo X1 - sterowanie pieca kabel z pinu nr5 i wszystko wróciło do poprzedniego stanu działa.
Tera pytanie mogę tak jeździć,to kabel biało czerwony jak wyczytałem to jest Przełącznik Lato/zima ?
Gniazdo X1 - sterowanie pieca
pin 1 kolor kabla brązowo biały
pin 5kolor kabla biało czerwony
pin6 6kolor kabla szaro zielony

A tu dobra strona o weba sto
http://ogrzewaniepostojowe.net.pl/Instalacja.html

marcin.misek - Pon Sty 08, 2018 22:39

dorotamax1 napisał/a:
Tera pytanie mogę tak jeździć,to kabel biało czerwony jak wyczytałem to jest Przełącznik Lato/zima ?

A w linku ktory podajesz jest :
Cytat:
98570B - piec uruchamiany poprzez podanie masy na pin 3 gniazda 6 pin pieca. Piec steruje wentylatorami zaraz po włączeniu pieca. Brak opcji zmiany trybu lato/zima

66232C - piec uruchamiany poprzez podanie +12V na pin 1 gniazda 6 pin pieca. Piec steruje wentylatorami w momencie kiedy woda osiągnie temperaturę 30°C. Brak opcji zmiany trybu lato/zima


Na moje oko ucieles kabel od I-BUS.

Ponadto , skad mas ten opis kolorów kabelków ?
<a href=https://zapodaj.net/f5cdeab54852f.png.html>webasto.png</a>
Tutaj widac zupelnie inne kolorki i połączenia.

sash997 - Wto Sty 09, 2018 14:29

Kabel biały z czerwonym paskiem jest od k-bus i powinien być w pinie 2
MaReK - Sro Sty 10, 2018 17:55

A ja byłem kiedyś przeciwnikiem WEBASTO (podobnie jak automatycznej skrzyni biegów), a teraz mam i to i to ;) Chwalę sobie posiadanie WEBASTO, bo u mnie ono działa (jako dogrzewacz), ale chyba prawidłowo. Po odpaleniu silnika, słyszę głośną pracę webasto. Po chwili się wyłącza. Po kolejnej chwili włącza się, spod auta wydobywa się lekko szary dymek i tak pracuje aż osiągnie temp. W czasie to ok. 5 min. a w km to ok. 2-3 jak mam wskazówkę na połowie. Temperatura zewnętrzna to jak na razie maksimum (-10C). Jednak z tego co wiem, nie u wszystkich działa to tak samo. Jednym w ogóle webasto nie dymi, innym temperatura robocza zostaje osiągnięta po wielu kilometrach, a webasto pracuje cały czas (całą drogą) do momentu zgaszenia.

Jako użytkownik tego dodatku jestem bardzo zadowolony, ale dość mało o jego zachowaniu wiem. Nie wiem, jak powinno się zachowywać nasze webasto. Nie wiem czy są jakieś interwały czasowe na załączanie/odłączanie, warunki temperaturowe i takie tam.

Mam jeszcze problem taki, że z moim (zamontowanym) webasto nie mogę połączyć się przez OBD2. Podłączam inne płytki i wszystko jest okej, ale moja konkretna nie działa. Wymieniłem już kilka elementów SMD na płycie, ale to żaden z nich, więc się zastanawiam czy nie trafił szlag procka, ale... ono oprócz diagnostyki działa poprawnie (chyba że nie działa poprawnie :P ). Tutaj musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto zna temat dłużej i ma więcej z tym ustrojstwem do czynienia.

Ps. Zdarzyło mi się, że spaliny z webasto dostały mi się nawiewem do środka. Wiem, że wtedy przeokrótnie wiało i być może zawinęło je w nawiew...

Ps.2 Webasto świetnie dogrzewa mi płyn i robi ciepełko w aucie jeśli pojazd jest w ruchu. A co jeśli chciałbym go uruchomić zdalnie? Ile czasu potrzeba, żeby nagrzać 75/ZT wewnątrz? Ile webasto musi chodzić? Czy to w ogóle możliwe, żeby sobie nagrzać auto do 20C wewnątrz zanim się do niego przyjdzie (jeśli na zewnątrz jest np. -10)?

dorotamax1 - Sro Sty 10, 2018 19:49

sash997 napisał/a:
Kabel biały z czerwonym paskiem jest od k-bus i powinien być w pinie 2


A ja mam tak podłączone.

sash997 - Czw Sty 11, 2018 00:00

możesz to tak zostawić rozcięte lub podłączyć prawidłowo do pinu 2, jak zostawisz nie podłączone to nic sie nie stanie, nie bedziesz mieć tylko diagnozy pieca przez obd
o sorry!! to jest dobrze podłaczone, ktoś odwrotnie kostkę poskładał, kable masz ok tylko sterownik dupnięty bo masz model 98570B lub 98570D i to typowa dla nich usterka

Marek, sygnał(+12V) do włączenia pieca najprawdopodobniej wychodzi z ECU, wędruje na termowłącznik który jest zwarty poniżej ok 5stC, z termowłącznika szarozielonym przewodem wędruje do 1 lub 3 pinu na piecu(w zależności od modelu pieca) po włączeniu piec grzeje do 78stC po osiągnięciu tych 78st wygasza się i oczekuje na spadek temp o jakieś 4-6st w dół, zostawia przy tym włączoną pompkę obiegową, jak temp spadnie to się rozpala od nowa i dogrzewa,myślę że te piece które działają non stop podczas jazdy to w większości przekłamuje termistor na sterowniku pieca o kilka stopni i piec chce ciągle podgrzewać, co do komunikacji ze sterownikiem pieca to jeśli masz ten nowszy z bmw to możesz mieć padnięty ELMOS 10026B, zazwyczaj jego padnięcie oznacza problemy z szalejącymi światłami lub zegarami bo sieje głupotami po k-bus, taki sam scalak znajdziesz w sterowniku fotela z pamięcią lub 10026A ale są zamienne a jeśli masz ten starszy sterownik z pierwszych lat produkcji to możesz sie nie połączyć przez obd z nim bo jest ciężki w komunikacji, dobry sposób to webasto thermo test w połaczeniu z kablem od toafa z tym że trzeba bezpośrednio pod 2 pin sie podpiąć diagnozą, no i piec nie powinien absolutnie kopcić podczas pracy, jeśli masz palnik w dobrym stanie i nadal kopci to należałoby mu zmienić proporcje powietrze paliwo ale to webasto thermo test potrafi, jakbyś czegoś nie wiedział o piecu to wal śmiało, po tym jak mi w R nie działał piec , kupnie 4 używanych jak sie okazało nie sprawnych piecy i wyrolowaniu przez gościa naprawiającego sterowniki sam je teraz naprawiam i regeneruje niektóre części w nich, aha miałem zdalne sterowanie w R75 i w 15min zagrzewało mi z ok -10 do ok 30st silnik,bo dmuchawę w środku miałem nie podłączoną, chciałem tylko podgrzewać szybko silnik

christopher7 - Czw Sty 11, 2018 10:52

W połączeniu z pilotem chodzi super :-) Mi sprawdza się to szczególnie rano. Odpalam pilotem z domu kilka minut wcześniej. Jak dochodzę do samochodu to już z daleka słychać wdzięczny dźwięk startującego odrzutowca. :mrgreen:
Widok przechodniów patrzących z przerażeniem wóz bez kierowcy startujący do lotu jest nie do opisania...
W kabinie jest już wyraźnie cieplej niż na dworze a silnik bez męczenia odpala.
Minus jest taki, że trochę prądu ciągnie to dobrodziejstwo..
Odpalając je codziennie i poruszając się tylko na b. krótkich dystansach można aku rozładować.

dawidd - Pią Sty 12, 2018 07:29

sash997, mam do Ciebie pytanie.
W jakiej sytuacji i czy w ogolę taka może być ze po odpaleniu webasto z pilota, na pinie 4 nie pojawi sie napięci lub zniknie (mam model w którym od razy po starcie pojawia sie 12V a nie po zagrzaniu do 30s)
Czy jeśli webasto złapie błąd i po probie uruchomienia nie odpali, to czy na pin4 będzie +12V czy nie? Zakładając ze na pin 3 cały czas będzie sygnał do startu z dołożonego sterownika ?

Potrzebne mi to bo wykorzystuje ten pin (od wczoraj) do startu dmuchawy. I ten pin ma być informacja zwrotna czy piec odpalił

A poza tym od paru dni kombinuje ze sterowaniem przez telefon i softem supla + esp8266, ewentualnie gotowy produkt sonoff.
Co z tego będzie - zasięg - cały świat. Informacje zwrotne od uruchomieniu pieca. Odczyt temp w środku auta online wiec widzimy co kilka sekund jak temp się podnosi. Możliwość wyłączenia pieca w dowolnym momencie. Możliwość przedłużenia grzania w zależności od ustawionego timeta 15min lub 2x15min lub 3x15 min itd
Dla lubiących bajer można jeszcze skonfigurować komendy głosowe i zamiast ręcznie odpalać wystarczy powiedzieć do tel ze chcemy miec ciepło w aucie :)

Jak wszystko mi odpali to postaram sie opisać jak to zrobić bo cena takiego sterownika to ok 100zl i w tym liczę router mifi, karte sim i moduł esp

pablo - Pią Sty 12, 2018 11:31

MaReK napisał/a:

Mam jeszcze problem taki, że z moim (zamontowanym) webasto nie mogę połączyć się przez OBD2. Na stałe mam kabelek odłączony od OBD2.


Ja u siebie też nigdy nie mogłem połaczyć się przez OBD2. Na krótko po linii K łaczy się prawidłowo i mogę testować wszystkie elementy Webasto.

MaReK napisał/a:

Ps.2 Webasto świetnie dogrzewa mi płyn i robi ciepełko w aucie jeśli pojazd jest w ruchu. A co jeśli chciałbym go uruchomić zdalnie? Ile czasu potrzeba, żeby nagrzać 75/ZT wewnątrz? Ile webasto musi chodzić? Czy to w ogóle możliwe, żeby sobie nagrzać auto do 20C wewnątrz zanim się do niego przyjdzie (jeśli na zewnątrz jest np. -10)?


Tak jak pisał sash997 też mam zdalne włączanie webasto pilotem jako dogrzewanie silnika bez dmuchawy do kabiny i sprawdza się doskonale. Czas mam ustawiony na 10 minut ( może trochę za krótko) ale samochód ma znacznie łatwiejszy start i dużo szybciej się nagrzewa w środku. Temperatury nie mierzyłem ale czuć różnicę czyli coś zdąży nagrzać.

sash997 - Pią Sty 12, 2018 14:36

David, są różne wersje tego sterownika, niektóre mają tak że masą z 3 pinu za pierwszym razem włączy pin 4 jak odlaczysz masę to zostaje pin 4 włączony a wyłącza się dopiero po drugim podaniu masy na pin 3, niektóre nie włączają pinu 4 po starcie z pinu 3
dawidd - Pią Sty 12, 2018 17:10

ok, a jak wywołać sztucznie 3 błędy (nie szkodząc piecykowi), tak żeby sterownik zablokował piec? Wtedy sprawdził bym czy na pin 4 pojawi się stan wysoki po podaniu na pin 3 masy.
sash997 - Wto Sty 16, 2018 23:58

Możesz zdjąć, środkowy czarny dekielek na piecu i pod nim możesz odłączyć kostki od świecy, dmuchawy i pompki obiegowej

[ Dodano: Wto Sty 16, 2018 23:58 ]
Czasem warto piecyk przeczyścić w środku aby lepiej grzał
https://youtu.be/c_zkWuUw7iE
Tym bardziej jeśli go coś wcześniej bolało, łapał błędy i walił dymem, wtedy taka świeża sądzą się odkłada bardzo szybko

sTERYD - Sro Sty 17, 2018 16:08

Wow. A w zeszłym roku czyściłem... :|
sash997 - Sro Sty 17, 2018 18:03

Wszystko przez to że łapał błąd podczas pracy, wtedy bucha dymem i szybko załazi taką sądzą, dzisiaj wysłany bo wczoraj się żona na pocztę spóźniła
sTERYD - Pią Sty 19, 2018 23:44

Jestem pod wrażeniem. Zamontowałem piecyk i oczywiście hula. To było do przewidzenia, ale nie spodziewałem się, że w tydzień będę miał go spowrotem w aucie ani tego jak tanio to wyjdzie. Jesteś Wielki.
Jakby ktoś jeszcze miał wątpliwości, czy wysyłać webasto do kolegi, to niech ich nie ma :cool:

sash997 - Sob Sty 20, 2018 14:00

Nie chwal dnia przed zachodem słońca, usterka była dziwaczna i nie jestem pewien na 100% że to to ale jak na razie dobrze pracuje to można być dobrej myśli
dziara01 - Pon Mar 12, 2018 11:55

Witam wszystkich na forum.Prawdopodobnie padla mi pompa wody webasto,mam pytania czy mozna ja jakos naprawic np.wymienic szczotki?Jesli nie to jaka powinienem kupic?ROVER 75 CDT ROK 2000.
sash997 - Pon Mar 12, 2018 17:37

Jeśli nie używasz pieca na postoju to możesz ją odpiąć i zamiast niej podłączyć żarówkę 12v 10W, a jeśli używasz pieca na postoju to musisz kupić taką samą lub podobną niema znaczenia czy to będzie z rovera , BMW czy mercedesa, ma być pierburg od Webasto i tyle
dziara01 - Wto Kwi 03, 2018 18:34

Dziekuję za pomoc,pozdrawiam

[ Dodano: Wto Kwi 03, 2018 18:34 ]
Witam wszystkich na forum.Mam problem z połaczeniem kablowym nowej pompy webasto.Stara pompa miała kabel wychodzący z jej korpusu a nowa ma wejscie na wtyczke,która zakupilem,zas ze starej pompy wycielem wtyczke tą z czerwonymi uszczelkami.Chce to wszystko zlutowac ale boje sie ze spale pompe jak pomyle + z -,nie wiem czy brazowy kabel to + czy czarny to + i czy pompa nie bedzie chodzic z odwrotnym kierunku.

kazek - Pią Lis 22, 2019 17:47

Witam zakupilem niedawno rovera 75 cdti i posiadam zamotowane webasto ale nie wiem jak go uruchomic.Mile widziane jakies podpowiedzi.Z gory dziekuje.Kazek
sash997 - Nie Lis 24, 2019 21:28

Kluczyk wyciągnięty że stacyjki Podłącz przewód szaro zielony do plusa na akumulatorze, wcześniej odłącz na chwilę zasilanie na piecu, piec powinien pracować cały czas gdy na szarozielonym będzie +12v,jeśli się tylko przedmucha to uszkodzony
christopher7 - Sro Lis 27, 2019 11:31

kazek Jeżeli posiadasz webasto automatyczne, to przy obecnych temperaturach jest szansa, że ci webasto samo odpali... Jak zasugerował sash997 wystarczy że odłączysz na chwilę zasilanie webasto żeby je zresetować a po ponownym podłączeniu i temperaturze poniżej 5 stopni samo podejmie próbę odpalenia przy włączonym silniku. Ewentualnie metoda na kabelek jak powyżej.
Zakładam że masz webasto automatyczne i nie posiadasz programatora w podłokietniku albo pilota bezprzewodowego.

kazek - Wto Lut 04, 2020 16:55

Witam Chritopher mam do ciebie pytanie moze mi cos podpowiesz .mam takie cos po odpaleniu silnika po jakies 10 min.pokazal mi sie na wyswietlaczu Trojkat z wykrzyknikiem a w kolo trojkata kolo nie pelne ze strzalka.Wiesz moze co to moze byc.Akolor byl zolty nie czerwony.Dzieki z gory.Pozdrawiam
sTERYD - Wto Lut 04, 2020 17:46

Wyłączyłes trakcje przypadkiem guzikiem pod radiem
kazek - Wto Lut 04, 2020 18:50

:mad: :mad: ow to dobrze myslalem ze cos gorszego .Dzieki i pozdrawiam
christopher7 - Wto Lut 04, 2020 19:28

Żeby wszystkie awarie w tym wozie tak wyglądały... :mrgreen:
dawidd - Sro Lut 05, 2020 09:10

u mnie nawet takich awarii nie ma :)