Zobacz temat - [R75] Wymiana płynu chłodniczego
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Wymiana płynu chłodniczego

Thor_14 - Pon Cze 08, 2009 22:30
Temat postu: [R75] Wymiana płynu chłodniczego
Wlasnie kupilem Valvoline MaxLife Coolant 10l. i chcialbym samodzielnie wymienic plyn, tzn. stary spuscic i wlac ten nowiutki. Jakas instrukcja, krok po kroku bo tego jeszcze nie robilem? Tylko prosze szczegolowo bo samo stwierdzenie typu "waz od chlodnicy" niewiele mi mowi, bo w okolicy chlodnicy widze pare wezy. Dzieki wielkie za zrozumienie.
SeniorA - Wto Cze 09, 2009 11:36

Thor_14, do wymiany potrzebny jest kanał,najazd lub podnośnik.Te czynności dotyczą diesli.
-przed wymianą wyłączyć klimę
-odkręcić korek zbiornika wyrównawczego
-zdemontować osłonę silnika od spodu auta
-ustawić pojemnik na płyn pod silnikiem w rejonie spustu
-odkręcić śrubę spustową w bloku silnika ( jest z przodu ,powyżej kołnierza dolnej rury turbo ) i spuścić płyn
-wyczyścić blok,śrubę i zakręcić ( 20 Nm ) z nową podkładką
-pod spodem auta,podstawić pojemnik, odpiąć zacisk na dolnym wężu chłodnicy,ściągnąć
przewód i spuścić płyn
-wyczyścić wszystko, sprawdzić stan przewodów,założyć węża,opaskę zaciskową i osłonę silnika od spodu auta
-zdjąć górną pokrywę silnika ( trzy śruby )
-odkręcić śrubę odpowietrzającą na cieńszym wężu ( przy akumulatorze )
-wlewać powoli płyn do wychłodzonego silnika aż do momentu wypłynięcia z otworu odpowietrzenia
-zakręcić śrubę odpowietrzenia
-dolać płynu do poniżej poziomu wlewu
-uruchomić silnik i wprowadzić na obroty 2000-3000 rpm
-gdy płyn się zagrzeje i zacznie podnosić się poziom, zakręcić korek zbiornika wyrównawczego
-utrzymywać obroty do momentu włączenia się wentylatora
-po wyłączeniu się wentylatora zatrzymać silnik
-po ostygnięciu sprawdzić poziom i ewentualnie uzupełnić płyn
-założyć pokrywę silnika jeśli nie trzeba już odpowietrzać
-kontrolować poziom przez kilka dni
chyba niczego nie pominąłem,jeśli tak,to może ktoś uzupełni,życzę bezproblemowej wymiany.

argail - Wto Cze 09, 2009 11:50

Khmmm .... strasznie to skomplikowane ....
Zazwyczaj zdejmuję rurę wlotową z chłodnicy, spuszczam co się da, następnie przytykam wylot odkurzacza (może być kompresor) do otworu zbiornika wyrównawczego i wypycham resztę...
Później tylko uzupełniam ;)

SeniorA - Wto Cze 09, 2009 11:59

argail,
Thor_14 napisał/a:
Jakas instrukcja, krok po kroku bo tego jeszcze nie robilem? Tylko prosze szczegolowo

Artur - Wto Cze 09, 2009 18:26

ja mam takie dość błache pytanie jak w zbiorniczku wyrównawczym płynu chłodniczego zlokalizować znaczniki min - max.
SeniorA - Wto Cze 09, 2009 18:34

na samym dnie, widocznym po odkręcenia korka, jest znacznik max. i dlatego dno może być lekko przykryte płynem.
Artur - Wto Cze 09, 2009 18:37

SeniorA napisał/a:
na samym dnie, widocznym po odkręcenia korka, jest znacznik max.


ok niby proste, ale czy to znaczy że przy zimnym płynie chłodniczym w zbiorniku wyrównawczym nie powinno być płynu, lub powinien być na samym dnie ??

SeniorA - Wto Cze 09, 2009 18:46

poziom, ilość płynu sprawdzamy na zimno , na równej poziomej powierzchni i ten stan jest miarodajny. Znacznik min. powinien być przykryty a max widoczny.