Zobacz temat - [R75] Czujniki parkowania (parktronic) - montaż
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Czujniki parkowania (parktronic) - montaż

RysThunder - Pon Cze 22, 2009 23:11
Temat postu: [R75] Czujniki parkowania (parktronic) - montaż
Zakupiłem na Allegro zestaw oryginalnych czujników parkowania wraz z całym sterownikiem (z rozbiórki).

W związku z tym mam kilka pytań:
1. W jaki sposób podłączyć ten zestaw, gdyż w moim Roverku nie było takich czujników?
2. Czy mogę te czujniki przemalować na kolor karoserii?
3. Czy czujniki można sprawdzić bez wcześniejszego montażu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Zukowaty - Pon Cze 22, 2009 23:23

RysThunder napisał/a:
2. Czy mogę te czujniki przemalować na kolor karoserii?

Tak
RysThunder napisał/a:
3. Czy czujniki można sprawdzić bez wcześniejszego montażu?

Tak ale musisz i tak wszystko podłączyć w instalację. A przynajmniej podać napięcie na sterownik.

Nie trzeba było kupić normalnego zestawu z piszczałką za kilka zł? Niczym praktycznie się nie różni.

RysThunder - Czw Cze 25, 2009 00:00

A gdzie w takim razie podłączyć pod instalację sterownik?
Zukowaty - Czw Cze 25, 2009 00:42

Nie wiem bo nie bawiłem się w to ale coś mi się przypomina że ktoś pisał że sterownik jest w okolicach podłokietnika (pod nim/w nim-nie pamiętam)
Colin1488 - Czw Cze 25, 2009 07:35

U mnie sterownik oryginalnie jest w bagażniku z prawej strony pod wykładzina.Czarna skrzynka z napisem ROVER PARKING AID.
argail - Czw Cze 25, 2009 08:09

U mnie również - po prawej stroni w bagażniku - pod wykładziną.
marynabiala - Czw Cze 25, 2009 20:43

1-auxiliary power suply, 2-speaker, 3-wolny ,4 -k-bus przewod bialo czerwony w zolte kropki ,5-wolny ,6-masa,7-wolny,8-speaker,9-wolny,10-wolny,11-wolny ,12-przewod zielono braz podlaczyc do lampy cofania do przewodu tez zielono braz Powodzenia
RysThunder - Pią Cze 26, 2009 17:55

\W zestawie dostałem:
- 4 czujniki,
- kabel z końcówkami do czujników i do sterownika (z białą końcówką, sterownik (skrzynka z napisem Parking AID),
- brzęczyk - głośniczek,
- metalowy uchwyt.

Mam wrażenie, że brakuje kabla połączeniowego brzęczyka i kabla zasilania (domyślam się, że to ta czarna wtyczka obok wymienionej białej wtyczki).

Czy może w bagażniku po wykładziną są wyprowadzone wtyczki aby to podłączyć?

sknerko - Pią Cze 26, 2009 20:29

wg Rave powinneś mieć instalację w bagażniku i tylko przyłązczyć centralkę do instalacji i powinno działać instalka do głośniczka na pólce z tyłu też wg rave istnieje

[ Dodano: Pią Cze 26, 2009 20:40 ]
Poszedłem sprawdzić do samochodu i: czarna wtyczka jest z instalacji auta i raczej jest fabrycznie w każdym R75 a biała jest do podłączenia zderzaka z czujnikami

RysThunder - Pią Cze 26, 2009 22:03

Jeszcze takie pytanie:
Jak mają iść oryginalnie kable :?:
W bagażniku znalazłem w zasadzie na środku jakiś otwór, lecz ciężko mi stwierdzić, czy to właśnie tam powinien iść kabel. :neutral:

W moim Roverku zamontowana jest zmieniarka i tak mi się wydaje, że sterownik powinien być przykręcony pod zmieniarką.

Jeśli ktoś dysponuje zdjęciem przedstawiającym zamontowany sterownik i prowadzenie kabli to bardzo bym prosił o umieszczenie go na forum.

sknerko - Pią Cze 26, 2009 22:33

Biała wtyczka idzie w dół do otworu w podłodze bagażnika poniżej centralki
reed - Sob Cze 27, 2009 14:04

Właśnie tak się zastanawiam bo mój nowy nabytek nie ma PDC.

Jak jest pokazywany oryginalny PDC? Czy ma wyświetlacz gdzieś, czy tylko na słuch?

Założyć oryginalny czy taki: http://www.allegro.pl/ite...8_sensorow.html

Bardzo mi się podoba bo w lusterku, tylko po co 8 sensorów :/

sknerko - Sob Cze 27, 2009 14:10

bo cztery na przód i cztery na tył. A w R45 były fabrycznie czujniki cofania montowane?
Jak nie masz ściemniającego się lusterka to myślą że warto co nie zmienia faktu że i tak po jakimś czasie będziesz parkował na słuch i nie patrzył na ten wyświetlacz

[ Dodano: Sob Cze 27, 2009 14:11 ]
aha orginalny jest tylko na słuch

reed - Sob Cze 27, 2009 14:40

sknerko napisał/a:
A w R45 były fabrycznie czujniki cofania montowane?


Nie wiem ale juz nie jeżdżę 45 tylko 75 :P

Dzięki za info nie lusterko raczej mam zwykłe... chyba.


sknerko napisał/a:
i tak po jakimś czasie będziesz parkował na słuch

To w sumie po co wydawać 150zł więcej na ten z 8 sensorami jak za 90zł można mieć z 4 na słuch... no nie wiem :-)

sknerko - Sob Cze 27, 2009 18:26

po to żeby mieć czujniki w przednim zderzaku i parktronik z przodu

[ Dodano: Sob Cze 27, 2009 18:28 ]
lusterko fotochromatyczne nie ma tego dynksa na środku na dole tylko czujnik na górze szybki na środku (takie kółeczko) i czujnik od strony szyby (taka jakby dioda)

reed - Sob Cze 27, 2009 20:04

Wiem po co jest 8 sensorów :P Chodziło mi o sens :

O lusterku też oczytałem... ;) No nic chybva sobie założę te najtańsze bezinwazyjnie (o ile się da) ;)

A jak puścić kable od czujników do bagażnika?

sknerko - Sob Cze 27, 2009 21:54

no tą dziurą co pisałem tobie wcześniej, zresztą ściągnij Rave tam masz wszystko rozrysowane i ofotografowane
reed - Sob Cze 27, 2009 22:35

sknerko napisał/a:
no tą dziurą co pisałem tobie wcześniej, zresztą ściągnij Rave tam masz wszystko rozrysowane i ofotografowane


To nie mi :P Ale ok Rava mam już dawno to oblookam :)

RysThunder - Czw Lip 02, 2009 23:19

Czy mógłby ktoś podać mi linka do "rave".
Tylko proszę nie odpowiadajcie mi w ten sposób, że jest google itp...

reed - Czw Lip 02, 2009 23:47

RysThunder napisał/a:
Czy mógłby ktoś podać mi linka do "rave".


Do którego samochodu? model i rocznik podaj

RysThunder - Czw Lip 02, 2009 23:53

Jak w temacie, czyli R75 2.0CDTi '03.
reed - Czw Lip 02, 2009 23:57

To może będzie pasować: http://roverki.pl/rave/
RysThunder - Pią Lip 03, 2009 17:08

reed napisał/a:
To może będzie pasować: http://roverki.pl/rave/


Dziękuje, ale to jest do modelu po liftingu.
A zatem proszę o rave do modelu do 2003 r.
I jeszcze jedno pytanie: Czy jest może wersja po polsku?

reed - Pią Lip 03, 2009 19:10

RysThunder napisał/a:
Czy jest może wersja po polsku?


Nie ma. Widzę, że linki wygasły do RAVE'ów. Zaraz postaram się gdzieś wrzucić.

[ Dodano: Sob Lip 04, 2009 08:44 ]
Trochę to trwało ale - tymczasowo - RAVE nowy do samochodów powyżej 1999r jest tutaj:

Kod:
http://rapidshare.com/files/251660361/RAVE_nowy.part1.rar
http://rapidshare.com/files/251664470/RAVE_nowy.part2.rar
http://rapidshare.com/files/251668642/RAVE_nowy.part3.rar
http://rapidshare.com/files/251672229/RAVE_nowy.part4.rar
http://rapidshare.com/files/251675138/RAVE_nowy.part5.rar


[ Dodano: Sob Lip 04, 2009 08:45 ]
Hasło ro archiwum:

Kod:
roverki.pl

RysThunder - Sob Lip 04, 2009 16:35

Dziękuje bardzo za wszelką pomoc. Plusik oczywiście się należy.
reed - Sob Lip 04, 2009 17:06

RysThunder napisał/a:
Dziękuje bardzo za wszelką pomoc.


Polecam się :)

dawidd - Pią Wrz 20, 2013 10:56

odgrzeje troche temat - mam pytanie dotyczące oryginalnego czujnika cofania - jaka jest jego szybkość działania i czy na deszczu działa prawidłowo. Czytałem kiedys ze te nieoryginalne działają zbyt wolno i wariują na deszczu. Jak jest z oryginalnym? I czy w kombi tez były instalacje pociągnięte czy trzeba samemu ciągnąć kable?
sknerko - Pią Wrz 20, 2013 12:15

Oryginalny jest szybki dostatecznie i nie wariuje na deszczu, za to jest bardzo czuły na odpryski farby na nim
Punx - Pią Wrz 20, 2013 15:48

@sknerko

co mas zna myśli pisząc "za to jest bardzo czuły na odpryski farby na nim" ? U mnie jeden z czujników wariuje - popiskuje bez powodu. Wg komputera jest to środkowy-lewy, zastanawiam się jak sprawdzić czy to nie wina tych odprysków ...

sknerko - Pią Wrz 20, 2013 16:02

Jak jest jakiś bąbel albo odprysk farby na czujniku to właśnie wariuje czasem pomaga zdrapanie farby ale wtedy wygląda brzydko.
Punx - Pią Wrz 20, 2013 16:58

Bąble na prawym środkowym czujniku mam od zakupu auta (3 lata) a wariacje i popiskiwania zaczęły się jakieś 3-3,5 miesiąca temu.

A czy jeśli odłączę uszkodzony czujnik to uzyskam efekt ciągłego popiskiwania (z racji braku czujnika) czy po prostu zdeaktywuję uszkodzony czujnik ?

MaReK - Pią Wrz 20, 2013 17:05

Punx napisał/a:
A czy jeśli odłączę uszkodzony czujnik to uzyskam efekt ciągłego popiskiwania (z racji braku czujnika) czy po prostu zdeaktywuję uszkodzony czujnik

System sprawdzający czujniki wykryje jego brak i poinformuje Cię o tym dłuższym "piiiii". Nie będzie działał cały układ. Czujnik musisz wymienić lub zrobić jak pisał sknerko zeskrobać farbę np. drobnym papierem ściernym. Wygląda słabo, ale działa poprawnie ;)

Sam układ - oryginalny - zarówno jeden i drugi (bo były dwa) działa bardzo dobrze. Ktoś bardziej ogarnięty może sobie też zdefiniować odległość od przeszkody. Na deszczu, w zimie, przy dużych temp. nigdy nie miałem problemu. Jedyny - purchle - ale zeszlifowałem i działa do dzisiaj.

Punx - Pią Wrz 20, 2013 17:13

Tylko ze te bąble u mnie są na innym czujniku niżby pokazywał to komputer, sam dostęp do tych środkowych czujników jest w miarę przyzwoity, więc tak czy siak trzeba zakupić jeden czujnik i próbować wymieniać. Gorzej jeśli okaże się że walnięty jest któryś z bocznych czujników to bez zdejmowania zderzaka się raczej nie obejdzie :(

@MaReK pisząc o dwóch układach, masz na myśli czujniki na przód ? Jeśli tak to temat dość ciekawy - dołożenie takich na przód - tylko jak je inicjować ?

haszczyc - Pią Wrz 20, 2013 17:18

ściągniecie tylnego zderzaka w Sedanie R75 to 5 min roboty wraz z założeniem go z powrotem dla takiego amatora jakim ja jestem

[ Dodano: Pią Wrz 20, 2013 17:18 ]
po lifcie z tego co wiem inne są czujniki ale może się mylę ?

Punx - Pią Wrz 20, 2013 17:20

Może roboty i nie wiele, ja jednak mam obawy że potem już nie będzie tak wszystko spasowane jak przed zdjęciem, więc sam pod blokiem wolę nie ryzykować ... temat zaczeka aż będę się u Sash997 serwisował za jakiś miesiąc. Może do tej pory uda mi się kupić używany czujnik w kolorze GMN.