Zobacz temat - [R75] Wentylator cały czas pracuje
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Wentylator cały czas pracuje

teskatlipoka - Sro Lip 01, 2009 23:48
Temat postu: [R75] Wentylator cały czas pracuje
Witam
Temat wentylatora przerabiany był wielokrotnie, czytałem o wentylatorkach ale jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskałem. Co się dzieje:
Przed miesiącem zauważyłem że wentylator coraz częściej się włączał i wyłączał na postoju i czasami na trasie, coraz cześciej, coraz częściej a teraz pracuje bez przerwy. Włącza sie po kilku sekundach od momentu włączenia klimatyzacji, bez względu na temperaturę silnika.
O 5.00 rano odpalam zimne auto, włączam klimę i po chwili włącza się wiatrak i pracuje bez przerwy.
Wyłacza sie tylko po wyłączeniu klimy lub wciśnięciu guzika ECON.
Silnik nagrzewa się po 3 - 5 km i trzyma temperaturę idealnie.
Płyn w chłodnicy mam stale na tym samym poziomie. 3 miesiące temu dolałem może 50 ml i jak dotąd mam stale ten sam poziom płynu.
Klima była sprawdzana i nabijana, działa prawidłowo, brak błędów w teście.
Wiem że czeka mnie regeneracja lub wymiana sprężarki klimy, bo czasami coś zapiszczy i mam czasami problemy z utrzymaniem równej pracy silnika przy włączonej klimie, tak myślę że to sprężarka...
Pomijając sprężarkę to wszystko działa idealnie za wyjątkiem wentylatora, który jak podałem stale pracyje przy właczonej klimie.

Co się dzieje z moim autkiem?

Pozdrawiam
Krzysztof

Zukowaty - Sro Lip 01, 2009 23:51

teskatlipoka napisał/a:
Włącza sie po kilku sekundach od momentu włączenia klimatyzacji, bez względu na temperaturę silnika.

I to jest prawidłowe zachowanie. Chłodzi wtedy czynnik w klimie żeby ciśnienie nie wzrosło. BYło milion razy maglowane na forum. 90% aut tak ma (te pozostałe 10% nie ma klimatyzacji :twisted: )

[ Dodano: Sro Lip 01, 2009 23:52 ]
teskatlipoka napisał/a:
i czasami na trasie,

A jak słyszysz na trasie że wentylator odpalił? Ja tego nie mogę wysłuchać za żadne skarby.

teskatlipoka - Czw Lip 02, 2009 06:27

Przeczytaj proszę uważniej co napisałem.

Wentylator pracuje BEZ PRZERWY niemal od chwili uruchomienia auta, bez wględu czy stoje w korkach, czy jadę na trasie. Nie wyłącza się nawet na sekundę - wydaje mi się że to nie jest normalne.
Pozdrawiam

michal07 - Czw Lip 02, 2009 07:22

jeśli wentylator chodzi w korkach to jest to jak najbardziej normalne, ale skąd wiesz czy chodzi w trasie podczas jazdy?

może jednak sie wyłącza a Tobie po prostu się wydaje, że on ciągle się kręci?

sogreg1 - Czw Lip 02, 2009 07:33

teskatlipoka napisał/a:
Przeczytaj proszę uważniej co napisałem.

Wentylator pracuje BEZ PRZERWY niemal od chwili uruchomienia auta, bez wględu czy stoje w korkach, czy jadę na trasie. Nie wyłącza się nawet na sekundę - wydaje mi się że to nie jest normalne.
Pozdrawiam


I tak ma właśnie być! Sam twierdzisz, że jak wyłączysz klimę to przestaje kręcić. I o to właśnie chodzi. W R75 jest jeden wentylator do klimy i chłodnicy. I przy włączonej klimie będzie się włączał nawet w zimie.

teskatlipoka - Czw Lip 02, 2009 17:49

Wentylatora praktycznie nie słychać w kabinie, ale za to słyszę takie charakterystyczne, głuche "klapnięcie" tak jakby jakiś stycznik się włączał a po chwili startuje wiatrak i po tym klapnięciu a właściwie jego braku wiem że wiatrak stale sie kręci.
Pomijając ten drobiazg, skoro wszyscy twierdzą jednogłośnie że wszystko jest dobrze to tak to zostawiam i bardzo dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam
Krzysztof

Zukowaty - Pią Lip 03, 2009 00:35

teskatlipoka napisał/a:
Wentylatora praktycznie nie słychać w kabinie, ale za to słyszę takie charakterystyczne, głuche "klapnięcie" tak jakby jakiś stycznik się włączał a po chwili startuje wiatrak i po tym klapnięciu a właściwie jego braku wiem że wiatrak stale sie kręci.
Pomijając ten drobiazg, skoro wszyscy twierdzą jednogłośnie że wszystko jest dobrze to tak to zostawiam i bardzo dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam
Krzysztof

To klepnięcie to załączająca się sprężarka klimy. Przekaźniki od wiatraka są zaraz przy nim i nie ma szans ich usłyszeć choć byś był Paderewskim nawet. Klepnięcie=start sprężarki klimy+start wentylatora. Stop wentylatora podczas jazdy-bez żadnych oznak.

[ Dodano: Pią Lip 03, 2009 00:37 ]
Wszystko masz dobrze i ciesz się z tego bo ludzie się męczą z tymi wiatrakami. W niektórych autach masz 2 wiatraki-klima i woda i przy klimie pracuje tylko ten od klimy. Tu jest tylko jeden i się będzie kręcił jak włączysz klimę.