Zobacz temat - [PoRD] R200 Halogeny dodatkowe
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - [PoRD] R200 Halogeny dodatkowe

Tomas - Czw Lip 09, 2009 12:02
Temat postu: [PoRD] R200 Halogeny dodatkowe
Jak wiadomo światła w R200 są raczej słabe, można kupować jakies lepsze zarówki itp, ale ja mam inny pomysł. W miejsce gdzie standardowo są montowane przeciwmgielne ( których nie mam- tylko zaślepki) chciałby zamontować 2 mocne halogeny, które będą połączone ze światłami drogowymi. Więc nie ma obaw, że będę oślepiał innych, bo wtedy zmienia sie na mijania i halogeny gasną. Chciałem zapytać czy to jest legalne, nie chciałbym takiej sytuacji, ze zatrzyma mnie policaji dostane mandat + zabrany dwód + przegląd dodatkowy po zabraniu dowodu. Nikomu to nie powinno przeszkadzać, ale jak trafie na słuzbiste, to kto wie co on wymyśli. Na allego są lampy z "homologacją" czy to wystaczy czy musze mieć dodatkowe atesty oraz czy na instalacje też musze mieć jakies atesty.
zetes - Czw Lip 09, 2009 14:15

Generalnie to nie powinienies miec jakiekolwiek klopoty z tego tytulu. Przeciez w swietle obecnie obowiazujacych przepisow prawa o ruchu drogowym, swiatel drogowych bedziesz uzywal poza terenem zabudowanym. Wtedy mozna uzywac rozmaitej tresci swiatel, poza ograniczeniami zwiazanymi z sytuacja drogowa polegajaca na mijaniu sie pojazdow, co zobowiazuje do przelaczenia w odpowiednim momencie na swiatla mijania. Zauwaz ile rozmaitego rodzaju swiatel posoadaja pojazdy tzw. TIR-y.
jechalem wielokrotnie w porze nocnej za takim pojazdem i jak wlaczl to co mial do dyspozycji to wygladalo jakby jechal w porze dziennej.
W przypadku kontroli dziennej mozesz zawsze powiedziec w przypadku gdybys trafil na "sluzbiste", ze to tylko dekoracja pojazdu. Tak, ze bez obaw montuj. :grin:

Tomas - Pią Lip 10, 2009 08:24

Dzięki wielkie, teraz juz zostało mi tylko szukanie lamp, które tam będą pasowały.
zetes - Pią Lip 10, 2009 13:15

Tomas220 to tak na wszelki wypadek, gdyby sie jednak ktos czepial. Problematyke Swiatel reguluja nastepujace przepisy :
- art.66,ust1, pkt.5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r - prawo o ruchu drogowym /tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 108, poz.908/
- &12 i &13 Rozporzadzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 01 kwietnia 1999r - w sprawie warunkow technicznych pojazdow oraz xzakresu ich niezbednego wyposazenia /Dz. U. z 15 maja 1999r, Nr 44, poz 432 i zalacznik do tego rozporzadzenia Nr 6, &2 - warunkiszczegolowe dotyczace swiatel zewnetrznych pojazdu samochodowego i przyczepy.

Zatem powodzenia w poszukiwaniu potrzebnych tobie swiatelek. :wink: