Zobacz temat - [MG ZT] Ogrzewanie tylnej szyby
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [MG ZT] Ogrzewanie tylnej szyby

MaReK - Nie Lis 29, 2009 01:06
Temat postu: [MG ZT] Ogrzewanie tylnej szyby
Kolezanki i koledzy,

wiaze sie z nastepujacym problemem lub normalnym zjawiskiem - nie wiem.

Od kilku miesiecy obserwuje, ze po odpaleniu silnika wlacza mi sie
automatycznie ogrzewanie tylnej szyby.

Nawet jak przed wylaczeniem wczesniejszym silnika po jezdzie wylacze klimatyzacje i wylacze ogrzewanie szyby tylnej, to po ponownym wlaczeniu szyba sie grzeje.

Taki objaw wystepowal w lecie, jesienia i teraz.
Mimo, ze temperatura nie spada ponizej 0, a szyba jest krystalicznie przejrzysta.

Nie przypominam sobie, zeby ten problem wystepowal wczesniej.
Jest to troche upierdliwe, bo po jakiego grzyba sie szyba grzeje, jak ja nie potrzebuje.
Wydawalo mi sie takze, ze wczesniej po wlaczeniu ogrzewania szyby dzialalo
przez x czasu i sie automatycznie wylaczalo.

Czy ktos moze potwierdzic jak to jest z tym grzaniem?
Czy mi sie jakis czujnik spie...il, czy to tak ma ten typ?

Pozdrawiam,

sknerko - Nie Lis 29, 2009 01:11

u mnie szyba startuje poniżej 8st C powyżej tej temperatury nie,
znalazłem w instrukcji

Zukowaty - Nie Lis 29, 2009 01:17

U mnie szyba też włącza się samoczynnie poniżej jakiejś temperatury. W lato na pewno tego nie miałem. Marek Ty nie masz wgranego jakiegoś programu skandynawskiego czy cuś w tym rodzaju?
Nawet w Polonezie mam tak że włącza się poniżej 5 st na dworze i chodzi 10min. Jak jest poniżej -5 to włącza się na 20min. 75 jest raczej jeszcze mądrzejszą bestią.

dukat11 - Nie Lis 29, 2009 11:43

U mnie jest tak samo włącza się sama i wyłącza po pewnym czasie.
witgut - Nie Lis 29, 2009 11:58

MaReK napisał/a:
po odpaleniu silnika wlacza mi sie
automatycznie ogrzewanie tylnej szyby.
mam tak samo i też zaczęło mnie to drażnić, ale myślałem że to funkcja ustawiona w komputerze- tak jak automatyczne włączenie świateł przy przekręceniu kluczyka. Nie spodziewał bym się że 75 to taka mądra bestia i sama tym steruje (w maluchu tego nie miałem) :mrgreen:
MaReK - Nie Lis 29, 2009 12:11

Wiec jak pisalem, sytuacja jest od lata tego roku. Wczesniej bylo tak jak piszecie, po nizej jakiejs temp. sie wlaczalo i samo wylaczalo. Program skandynawski mam od poczatku niemal jak powoze ZTka ;)

Dzisiaj startowalem z podziemnego garazu (gdzie komp. pokazal 16,5 stopnia) a mimo to ogrzewanie szyby wlaczylo sie. Zastanawiam sie czy ogrzewanie ma jakis swoj oddzielny czujnik temp. czy korzysta z tego, ktory wyswietla temp. na desce rozdzielczej.

Po 20 min. na pewno mi sie nie wylacza. Nawet jak sam go wlacze to przestalo to dzialac.
Cos sie ewidentnie pokitwasilo tylko jeszcze nie wiem co.
Kolejny powod zeby sie pod T4 podlaczyc ;)

W kazdym razie dzieki za podpowiedzi i jak zawsze konkretna i rzeczowa odpowiedz kolegi skerko podparta instrukcja. Sam ma ta instrukcje, a nie pomyslalem zeby tam zajrzec :neutral:

Pozdrawiam,

siemion_ - Nie Lis 29, 2009 12:13

MaReK, młodszy o kilka chwil brat twojego ZTka ma to samo, jak wsiadam to tylnia szyba sie mu sie grzeje po przekręceniu kluczyka, nawet jak jest sucha. :-)
MaReK - Nie Lis 29, 2009 12:35

A zaobserowales to w zwiazku z temperatura?
Bo jesli jest tak jak pisze sknerko, to watpie zeby teraz bylo inaczej.

Jednak w garazu gdzie stalem bylo powyzej 16 stopni i tez sie wlaczylo.

Nie ma wyjscia, trzeba jechac na poludnie gdzies i sprawdzic :D

siemion_ - Nie Lis 29, 2009 13:15

zapraszamy
8 lub 9 stopni sucha albo mokra szyba zawsze sie uruchamia, poobserwuje jeszcze to ci napisze :-)

maryba - Wto Paź 19, 2010 20:33

słuchajcie .. zauwazyłem tez ze sie załącza ogrzewanie przy niższych temperaturach .. zapala sie kontrolka .grzeją sie lusterka ale tylna szyba sie nie ogrzewa ... ? czy to bezpiecznik? czy raczej w kostce szukac tylnej szyby ?

[ Dodano: Wto Paź 19, 2010 20:33 ]
siemion_ napisał/a:
zapraszamy
8 lub 9 stopni sucha albo mokra szyba zawsze sie uruchamia, poobserwuje jeszcze to ci napisze :-)


w instukcji jest napisane :

apples - Wto Paź 19, 2010 20:33

maryba napisał/a:
grzeją sie lusterka ale tylna szyba sie nie ogrzewa ... ?
Lusterka grzeją niezależnie od ogrzewania tylnej szyby i tak grzeją przez cały rok. :wink:
kris-tofer - Wto Paź 19, 2010 21:16

ogrzewanie tylnej szyby włącza się automatycznie poniżej określonej temperatury około 6 st. nie pamiętam dokładnie...
Przypuszczam, że automat ogrzewania szyby można wyłączyć po przez przytrzymanie tego guziczka - nie testowane.

A z lusterkami jest tak jak pisze apples, od momentu zapłonu, celem osuszania jak np. pada deszcz, w lecie też :) tak więc fajna opcja :)

maryba - Wto Lis 02, 2010 19:49

czyli mogę miec bezpiecznik ...? w fordzie jak miałem było to na jednym bezpieczniku ...jutro sprawdzam 4 i 11

dzieki

[ Dodano: Wto Lis 02, 2010 19:49 ]
diupa . bezpieczniki 4 i 11 sprawdzone ., a szyba wciaż nie grzeje

Paul - Wto Lis 02, 2010 21:12

maryba napisał/a:
a szyba wciaż nie grzeje
A na przewodach prąd dochodzi ?? Może tam gdzieś nie styka, albo poszły wszystkie ścieżki na szybie (co byłoby trochę dziwne ;p )
maryba - Czw Lis 04, 2010 19:26

Paul napisał/a:
maryba napisał/a:
a szyba wciaż nie grzeje
A na przewodach prąd dochodzi ?? Może tam gdzieś nie styka, albo poszły wszystkie ścieżki na szybie (co byłoby trochę dziwne ;p )

może w śobotę to sprawdzę - pogoda juz niezbyt - muszę do kolegi do garażu sie dobić
zauważyłem ze po wyjęciu bezpiecznika nie paliłą się kontrolka włacznika - wieć zostaje tylko i wyłacznie wtyczka - tak mi sie wydaje - chyba że to po jakimś przekaźniku jest ?

Paul - Czw Lis 04, 2010 20:48

maryba napisał/a:
chyba że to po jakimś przekaźniku jest
A jest, jest :]
maryba - Czw Lis 04, 2010 22:16

Paul napisał/a:
maryba napisał/a:
chyba że to po jakimś przekaźniku jest
A jest, jest :]


:) a moze to jest sprawca... gdzie go szukac ?

SeniorA - Pią Lis 05, 2010 16:15

maryba napisał/a:
gdzie go szukac ?
R2 w skrzynce bezpieczników w komorze silnika.
domel-x - Sro Lut 02, 2011 22:54

troche odswieże :smile:

czy ktoś wie z was dlaczego grzeje mi pół dolnej czesci tylniej szyby,zdjołem kurtyne i przewody idą do górnej czesci szyby i do dolnej ,o co tu wogule chodzi ?? :o jest jakos podzielone grzanie góra dół?

[ Dodano: Sro Lut 02, 2011 22:54 ]
sam sobie chyba znalazłem odpowiedź ,mam problem z filtrem przeciwzakuceniowym

VMatas - Czw Lut 03, 2011 12:54

A można więcej o tym problemie? Też mam podobnie i tylko nie chciało się mi grzebać póki zimno jest..
domel-x - Czw Lut 03, 2011 17:24



tak to wygląda ,z prawej strony jak na zdjeciu jest sterowanie + a z drugiej strony jest na stałe - ,posprawdzaj prubówką wszystko ,u mnie niestety uszkodzone są ścieżki na szybie dlatego pół szyby niedziała
szczerze mówiąc nieużywam w mrozy podgrzewania szyby bo woda spływa na bagażnik i są później problemy z otwarciem :lol:

maryba - Pią Kwi 15, 2011 18:44

dzisiaj dopiero udalo mi sie znaleźc troche czasu i rozgrzebałem tylnąszybę - aż do samej szyby dochodzi + i minus .. - wyglada na to jak by samo podłączenie nitek grzejących do przewodów nawalilo - ale czy da sie to naprawić ? (czyli rozebrać tylną szybę) - wyglada na klejoną

czy ktoś przechdził przez to ? ( dla przypomnienai 75 kombi 2005 )

SNASIV - Sob Kwi 16, 2011 07:20

których nitek? tych co są na szybie od wew. strony?
maryba - Nie Kwi 17, 2011 21:32

tak, te od wewnętrznej części
zakupiłem juz sreberko w płynie - będę łatał - tam jest tak niefortunnie zrobione ze uszczelka jest lekko ruchoma i dotyka tych nitek , co przy ciągłyum otwieraniu szybki tylnej powoduje że nitki przecierają sie. - Całę nitki są tylk ow miejscah gdzie jest dodatkowa jakby folia która izoluje uszcelkę od szyby.

SNASIV - Pon Kwi 18, 2011 09:19

Ja miałem kilka wiązek (chyba 6) przerwanych, posklejałem właśnie srebrem i jest git. Zanim pokleisz wiązki, przyklej od góry i dołu wąską taśmę malarską, dzięki temu będziesz mógł nałożyć większą warstwę srebra, no i będzie to wyglądało bardziej estetycznie.
mafia001 - Wto Sty 17, 2012 18:07

Witam mam nadzieje że dobrze trafiłem nie grzeje mi tylna szyba w R75 co należy sprawdzić ?
21matys - Wto Sty 17, 2012 21:46

mafia001 napisał/a:
należy sprawdzić ?

ja bym sprawdził najpier czy przekaźnik od ogrzewania tylnej szyby łapie, znajduje sie on w skrzynce z bezpiecznikami pod maską. w spkrzynce tez jest wykaz ktory przekaźnik za co odpowiada wiec spokojnie sie połapiesz, po załączeniu ogrzewanie tylnej szyby powinno być słychać charakterystyczne klikniecie, jezeli nie klika to albo przekaxnik albo bezpiecznik, bezpiecznik tez chyba znajdije sie w tej samej skrzynce a jak nie to pod schowkiem, u mnie akurat przekaxnik nawalał, okazało sie ze były wypalone juz lekko styki w przekaxniku, wiecpodgiołem je lekko i wszystko działa jk nalezy, a jak nie to mozna kupic nowy

[ Dodano: Wto Sty 17, 2012 21:46 ]
a bym zapomniał, ogrzewanie tylnej szyby załącza sie ylko przy włączonym silniku!!!
jak byś nie mógł usłyszec tego kliknieca przekaznika przy działajacym silniku to przyłóż reke do niego wtdy napewno poczujesz ze załapał. a na poczatku wycignij jeszcze przekaxnik i zovacz czy wszystkie wtyki dobrze wygladaja i czy nie są poodginane
pozdrawaim

resort210 - Sob Lut 04, 2012 12:00

U mnie szyba nie grzeje niestety i przekaźnik faktycznie nie "prztyka".Ale przekaźnik przełożyłem od wentylatora a ten od ogrzewania szyby włożyłem w miejsce wentylatora i tam już "prztyka", a ten od wentylatora w miejscu ogrzewania szyby znowu nie "prztyka". Bezpieczniki w kabinie i ten bezpiecznik "40" pod maską też są ok. Gdzie dalej szukać i co sprawdzić?
maciejk1980 - Czw Lis 05, 2015 16:59

[ Dodano: Czw Lis 05, 2015 16:56 ]
może ktoś mi powiedzieć , czy wszystkie podgrzewane elementy tylnego okna nagrzewaja się i topia lód , gdy włączone jest ogrzewanie tylnej szyby sprawdzalem ciągłości przeplywu voltomierzem i te gorne zakreslone na czerowno nie mialy ciągłości , ale wszystkie inne niższe mają ciągłość, nie dochodzi mi 12voltow do tylniej szyby mechanicy pracuja nad tym maja pociagnac osobny kabel dodatkowy

Ricardus - Czw Lis 05, 2015 18:39

W MG ZT-T ogrzewanie nie było pozwalające, ale działało. Też miałem uszkodzony przekaźnik
maciejk1980 - Czw Lis 05, 2015 19:19

uszkodzony to znaczy jak? sam przekaznik tylko do wymiany? u mnie to nic nie dalo na wielu testowalem, beda ciagli kabel jak sie da do podlacza tak aby zalanczal sie na oryginalnym wlaczniku, jak nie to trzeba bedzie dodatkowy wlacznik, nie bardzo mi sie tak widzi ale zobaczymy, mowili ze w stacyjce mam jakis jeden przewod nie podlaczony
wellman - Czw Lis 05, 2015 20:06

Z ciekawości sam zajrzałem do RAVE.

Masz tu schemacik. Niech panowie mechanikowie spojrzą na to i może się uda bez żadnego "ciągnięcia kabla". ;-)

sTERYD - Wczoraj 11:52

MaReK, pamiętasz może co tam się u Ciebie działo?, bo ostatnio zauważyłem to samo :-|