Zobacz temat - [R75] Przepływomierz, moc silnika
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Przepływomierz, moc silnika

menior - Sob Sty 23, 2010 17:42
Temat postu: [R75] Przepływomierz, moc silnika
Ponoc tanie zamienniki sie nie sprawdzaja w naszych Roverkach jesli chodzi o przeplywomierz,czy ktos moze z doswiadczenia poradzic jakiej firmy kupic zeby dobrze sie sprawowal i byl w przystepnej cenie :wink: Z gory dziekuje za rady
staf - Sob Sty 23, 2010 18:23

menior, http://forum.roverki.eu/v...rzep%B3ywomierz
menior - Sob Sty 23, 2010 18:58

Dzieki Staf,faktycznie mozna kupic i wymienic sam wklad?
domel-x - Sob Sty 23, 2010 19:14

nie bądźcie takimi leniami żeby sam wkład wymieniać :smile: łatwo sie go wyciąga tylko dwie śróbki torx i zaczaski,na ściankach przepływki sie osadza syf a zwłaszcza na sitku ,i tylko BOSCH
menior - Sob Sty 23, 2010 19:29

a ktos wie jaka jest aktualna cena przeplywki BOSCHA,bo raz czytam ze ok 800 a innym razem 400
Rowan - Sob Sty 23, 2010 20:07

menior, około 600zł w tym momencie.
staf - Sob Sty 23, 2010 20:18

menior, Zobacz tu: http://moto.allegro.pl/li...=1&category=620
menior - Sob Sty 23, 2010 22:50

STAF,ale te wszystkie sa podejrzane tanie,to raczej jakies chinskie zamienniki a nie nie firmowe BOSCHA
Rowan - Nie Sty 24, 2010 12:09

staf, to wszystko sa zamienniki nie warte tych pieniędzy, bo działają tak jak padnięte oryginały.
apples - Nie Sty 24, 2010 13:36

Oryginał od Freelandera. Pasuje do R75

http://www.4land.pl/sklep/view/493/

Rowan - Nie Sty 24, 2010 16:25

Tak, bo to BMW. Trzeba by się dowiedzieć ile kosztuje w sieci BMW, bo może okazać się, że będzie tańszy.
menior - Wto Lut 09, 2010 23:03

Za bosha chca ok 1000 :shock: znalazlem firmy PIERBURG za 100 euro ktos ma z nim jakies doswiadczenie?
apples - Sro Lut 10, 2010 08:19

PIERBURG oryginał w R75.
Pieta - Sro Lut 10, 2010 11:59

Link do artykułu opisującego porównanie przepływek.
http://tuning-diesels.com/Pierburgh/pierburgh.htm

http://tuning-diesels.com/75Zt/R75maf.htm

henryk - Sro Lut 10, 2010 14:12

Artykuły wyżej wskazane wiszą już parę (co najmniej trzy) lat. Nie wiem co się zmieniło od tamtego czasu ale w opisywanym stanie nie było zamienników Pierburgh do R75, tym bardziej nie miał prawa wystąpić Pierburgh jako oryginał na pierwszy montaż. Aby zastosować przepływomierz Pierburgh trzeba było użyć dodatkowo Mafam produkowany przez autora tej strony, lub power box Synergy2 (to samo źródło), który posiadał ten Mafam wbudowany. Pierwsza wersja Synergy nie miała wbudowanego modułu Mafam.
Bez tych dodatków nie było możliwe zastosowanie Pierburgh'a.
Mafam + Synergy jest stosunkowo często stosowane i dosyć dokładnie opisywane przez użytkowników angielskiego forum R.

PHJOWI - Sro Lut 10, 2010 14:48

na pierwszy montaż tylko BOSCH
apples - Sro Lut 10, 2010 15:39

A jak ma się czujnik temperatury powietrza dolotowego zamontowany na rurze od intercoolera do przepływomierza w CDTI?
menior - Sro Lut 10, 2010 18:45

henryk napisał/a:
Artykuły wyżej wskazane wiszą już parę (co najmniej trzy) lat. Nie wiem co się zmieniło od tamtego czasu ale w opisywanym stanie nie było zamienników Pierburgh do R75, tym bardziej nie miał prawa wystąpić Pierburgh jako oryginał na pierwszy montaż. Aby zastosować przepływomierz Pierburgh trzeba było użyć dodatkowo Mafam produkowany przez autora tej strony, lub power box Synergy2 (to samo źródło), który posiadał ten Mafam wbudowany. Pierwsza wersja Synergy nie miała wbudowanego modułu Mafam.
Bez tych dodatków nie było możliwe zastosowanie Pierburgh'a.
Mafam + Synergy jest stosunkowo często stosowane i dosyć dokładnie opisywane przez użytkowników angielskiego forum R.

C0 masz na mysli? ze to co kupil to nie oryginal?

henryk - Czw Lut 11, 2010 00:09

1. Nie wiem kto i co kupił, odnosiłem się do kwestii "Pierburgh oryginał". Już po zakończeniu produkcji R75 Anglicy próbowali szukać różnych zamienników, między innymi dlatego opisywali Pierburgh. Próbowali wkładać coś z X-Parts i też się nie udało - było mnóstwo zwrotów. Sprawę prowadził i opisywał Roverron, czyli autor strony o tuningu R75.
2. Nie wiem czy rzeczywiście oryginał do Freelandera spełnia wymagania R75, nawet jeżeli silnik ten sam. A sterowanie?
3. Na stronie głównej 4land piszą, że sprzedają: "produkty oryginalne lub pochodzące od dostawców Land Rovera oraz sprawdzone zamienniki."
4. Nie wykluczam, że Pierburgh w tej chwili produkuje zamiennik rzeczywiście pasujący do R75 ale nie śledzę w tej chwili tego tematu, stąd moje zastrzeżenie, że informacje podane w w/w linkach mogą nie być kompletne i aktualne.
5. Temat przepływomierzy jest często poruszany na forach R75 i gdyby się gdzieś ujawnił wiarygodny zamiennik Bosha, to byłoby o tym głośno.
6. apples, nie mam CDTi. Z tego co wiem, CDTi ma ten sam przepływomierz. Nie wiem do czego służy dodatkowy czujnik na intercoolerze poza tym, że w przypadku zaślepienia egr, akurat w cdti potrafiła się zapalać kontrolka "check engine", a w cdt nie opisywano takich przypadków.
7. W/w informacje pochodzą z lektury forów, nie opierają się na mojej wiedzy i nie biorę za to odpowiedzialności.

PHJOWI - Czw Lut 11, 2010 07:51

od frycka jest ten sam przepływomierz .
Rowan - Czw Lut 11, 2010 17:03

PHJOWI napisał/a:
od frycka jest ten sam przepływomierz .

To wiemy.
Ale mógłbyś wyjaśnić po co jest w późniejszych CDTi ten czujnika w rurze od IC?

menior - Czw Lut 11, 2010 19:27

Kupilem ten wklad jako oryginalny PIERBUGA,i wczoraj go wlozylem,jak narazie nie mam zadnych zastrzezen smiga az milo :grin: i to za 100 euro a za bosha chcieli 250
apples - Czw Lut 11, 2010 19:47

Rowan mi się wydaje że w CDTi jest właśnie inna przepływka. Innej firmy, inna zasada działania. Czujnik temperatury powietrza dolotowego może występować dwojako. Jako element zespolony z przepływomierzem (BOSCH) i jako osobny czujnik. Zastosowanie w CDTi jako osobny element na rurze intercoolera na logikę może wskazywać ze przepływomierz nie jest zespolony z czujnikiem temperatury powietrza dolotowego (Pierburg). Jak będę miał chwilę czasu to wykręcę swój wkład i zobaczę jakiej jest firmy. Gdyby ktoś z CDTi miał taka też możliwość to by było fajnie.
Jest opcja że z moja logicznym myśleniem jest już kiepsko :wink:

[ Dodano: Czw Lut 11, 2010 19:47 ]
menior możesz podać numery z wkładu jakie miałeś u siebie?

PHJOWI - Czw Lut 11, 2010 20:01

pierburg dobrze tylko chodzi jak jest cdti , bo czujnik przenieśli z przepływki na rurkę , ale cdt tylko boscha , czy cdti czy cdt dostawcą jest i był bosch , a właściwie poddostawcą ponieważ głównym było BMW.

[ Dodano: Czw Lut 11, 2010 20:01 ]
Rowan napisał/a:
PHJOWI napisał/a:
od frycka jest ten sam przepływomierz .

To wiemy.
Ale mógłbyś wyjaśnić po co jest w późniejszych CDTi ten czujnika w rurze od IC?


żeby odciążyć przepływki , proszę oblukać że po 2003 tak te przepływki nie padają często ,

menior - Czw Lut 11, 2010 20:04

APPLES,nr seri to 722684090,ja mam cdti do cdt sie niby tez nadaje
Rowan - Czw Lut 11, 2010 20:05

PHJOWI napisał/a:
proszę oblukać że po 2003 tak te przepływki nie padają często ,

Faktycznie. Ale nie każdy CDTi ma ten czujnik. W budzie przed liftem są CDTi i nie mają tego czujnika, dopiero po lifcie były.
PHJOWI napisał/a:
pierburg dobrze tylko chodzi jak jest cdti , bo czujnik przenieśli z przepływki na rurkę

Czyli na logikę te tańsze przepływki też by się sprawdzały przy wersji z czujnikiem na rurze?

menior - Czw Lut 11, 2010 20:06

APPLES Tobie chyba chodzilo o numer tego starego wkladu? jutro zobacze
Rowan - Czw Lut 11, 2010 20:06

menior, nadaje się, bo jest taki sam. Nawet numery oryginału są takie same osobiście sprawdzałem.
apples - Czw Lut 11, 2010 20:29

Dzięki PHJOWI za dziś i wytłumaczenie odnośnie błędu ze świecami :wink:
Czyli nie jest tak ze mną źle. :razz:

krist - Pią Lut 12, 2010 17:58

Jaki rozmiar torxa potrzebny jest do wymontowania przepływki?
Pozdrawiam!

menior - Pią Lut 12, 2010 18:17

Apples moj stary przeplywomierz jest BOSCHA a numery jakie na nim widnieja to: F00C 2G2 029 i nizej 386 30 2 A
Rowan - Sob Lut 13, 2010 08:10

menior, bo każdy oryginał był Bosch. Nie wkładano innej firmy na pierwszy montaż.
krist - Pon Lut 15, 2010 10:57

Witam!
W sobotę dobrałem się do mojej przepływki i za namową kolegi nie wymieniałem jej, a jedynie wyczyściłem. Po dzisiejszej próbie bojowej byłem pod wielkim wrażeniem.
Do tej pory auto "zaczynało jechać" od ponad 2000 obr/min. Dzisiaj ruszam, pedał do oporu i od razu obroty do oporu. Naprawdę kolosalna różnica za... 15zł (koszt preparatu czyszczącego).
Mam nadzieję, że spalanie również się poprawi- do tej pory ok 13 l/100km w mieście :shock:
Trochę szkoda, że podpiąłem się do kompa przed czyszczeniem, ale w przyszłym tygodniu planuje to zrobić.
Pozdrawiam!

menior - Pon Lut 15, 2010 11:22

KRIST a co ty dokladnie wyczysciles? obudowe przeplywomierza czy ten wklad?
krist - Pon Lut 15, 2010 11:37

We wkładzie są druciki które po pewnym czasie się brudzą, utleniają itp. Podobno to jest cały problem. Więc wystarczy to wyczyścić i wszystko powinno śmigać.
Można kupić przepływomierze regenerowane. Podobno na tym polega regeneracja:).
Jeden minus jest taki, że operacje trzeba powtarzać przynajmniej raz na kwartał.
Jednak całość trwa ok godzinki, z czego większość czasu zajmuje schnięcie;).
Pozdrawiam!

menior - Pon Lut 15, 2010 11:41

jak wyciagnelem swoj stary,wklad wygladal jak nowy,te druciki czysciutenkie,wiec jest sens to czyscic?
apples - Pon Lut 15, 2010 12:01

Jak czysty nie dotykaj.
Druciki należny czyścic tylko i wyłącznie preparatami przeznaczonymi do tego celu. Nie należy dotykać drucików palcami, pędzlami, itp.

krist - Pon Lut 15, 2010 13:20

apples napisał/a:
Jak czysty nie dotykaj.
Druciki należny czyścic tylko i wyłącznie preparatami przeznaczonymi do tego celu. Nie należy dotykać drucików palcami, pędzlami, itp.

U mnie też wyglądał na czysty. Pod koniec tygodnia będę wracał do Lublina to będę miał okazje sprawdzić również spalanie i w wolnej chwili podłącze auto pod kompa.

A skąd ta informacja, że niby nie można dotykać itp? Bo tak na chłopski rozum: jak wykręciłem wkład to był ogólnie brudny, zakurzony. Więc jeżeli dopiero po kilku latach takie warunki wpływają na jego działanie to czemu pędzelek miał by mu zaszkodzić?
A druga sprawa, że jeżeli mamy pewność, że przepływka nie działa poprawnie to chyba warto spróbować...
Pozdrawiam!

menior - Wto Lut 16, 2010 11:50

po tygodniu od zamontowania przeplywki PIERBURGA musze stwierdzic ze moja oszczednosc sie jednak chyba nie oplacila :/ autko spisuje sie niemal swietnie,ale niemal gdyz zauwazylem ze na 4 i 5 biegu ponizej 2000 obrotow sie jakby zamula,a tak chyba nie powinno byc :???:
apples - Wto Lut 16, 2010 12:34

Nie oczekuj od "115km" zawrotnego przyśpieszenia na 4,5 biegu poniżej 2000rpm.
menior - Wto Lut 16, 2010 12:40

moj ma 131 koni APPLES,nawet nie wiem jak dlugo jezdzilem ze szwankujaca przeplywka nim sie spostrzeglem :/ wiec nawet nie pamietam jak sie spisywal na 4 i 5 gdy byl sprawny,to mowisz apples ze to normalne iz ponizej 2000 tak muli? tak od 1800 dostaje dopiero kopa
apples - Wto Lut 16, 2010 13:25

U mnie tak jest. Mam CDT i zbiera się dobrze tak od 2000rpm na 4,5 biegu. Na biegach niższych idzie OK.
menior - Wto Lut 16, 2010 13:42

wiec to moze ja jestem przewrazliwiony :lol: ale na 4 biegu przy np. 1500 obrotach gaz do dechy i prawie zero reakcji
apples - Wto Lut 16, 2010 14:03

Jesteś przewrażliwiony. :wink: U mnie tak samo.
phuss - Wto Lut 16, 2010 14:36

krist napisał/a:
Witam!
W sobotę dobrałem się do mojej przepływki i za namową kolegi nie wymieniałem jej, a jedynie wyczyściłem. Po dzisiejszej próbie bojowej byłem pod wielkim wrażeniem.
Do tej pory auto "zaczynało jechać" od ponad 2000 obr/min. Dzisiaj ruszam, pedał do oporu i od razu obroty do oporu. Naprawdę kolosalna różnica za... 15zł (koszt preparatu czyszczącego).
Mam nadzieję, że spalanie również się poprawi- do tej pory ok 13 l/100km w mieście :shock:
Trochę szkoda, że podpiąłem się do kompa przed czyszczeniem, ale w przyszłym tygodniu planuje to zrobić.
Pozdrawiam!


krist
A możesz podać nazwę preparatu którym czyściłeś przepływkę

krist - Wto Lut 16, 2010 14:55

KONTAKT S do czyszczenia i KONTAKT U do wypłukanie.
Jeszcze tylko podkreślę jedną rzecz: we wkładzie prócz tego drucika od razu rzucającego się w oczy są jeszcze trzy w takiej nie dużej wnęce. Trzeba wszystko w miarę delikatnie, lecz dokładnie wyczyścić. Na koniec dobrze jest przedmuchać wszystko sprężonym powietrzem, żeby ostatecznie wszystko oczyścić i odłożyć do wyschnięcia.
Jeżeli ktoś jest pewien, że jego przepływka szwankuje to proponuje i wręcz proszę żeby spróbować ją przeczyścić. A jeszcze było by miło gdyby ktoś poprawił mój błąd i wcześniej sprawdził ją na komputerze. I oczywiście opowiedział o wrażeniach na forum.
Pozdrawiam!

apples - Wto Lut 16, 2010 16:06

Jedna tylko sugestia aby nie walić w nią sprężonym powietrzem z kompresora. Najlepiej pozostawić do wyschnięcia.
Rowan - Wto Lut 16, 2010 17:39

apples, masz problem z czujnikiem ciśnienia doładowania. Czyściłeś kolektor dolotowy kiedyś? Od tego czujnika zależy sporo to co się dzieje poniżej 2000rpm. Sam do tego doszedłem :wink:
menior - Wto Lut 16, 2010 17:46

w moim przypadku jesli juz to wina przeplywki,bo z odlaczona chyba az tak nie mulil
apples - Wto Lut 16, 2010 17:47

Mam najczystszy kolektor w okolicy. :wink: Czyściłem myjką (Karcher). Wszystko czyste, filtry w miarę nowe (ok. 10000), zawory wyczyszczone. Przepływka sprawna -diagnoza T4. Pokazywała 400 z haczykiem czegoś tam.
Tak miał zawsze i lepiej nie będzie. Jak będzie ciepło to wyczyszczę jeszcze elektrozawór sterujący podciśnieniem. Dla mnie chodzi OK. Czego się spodziewać? Że będzie od 1500rpm na 5 biegu ciągnął jak samolot. Przecież to nie MIG 29 :grin: Zbiera się tak jak przystało na "115KM".

menior - Wto Lut 16, 2010 18:00

a jaka masz przeplywke APPLES? bo wyczytalem na forum wloskim ze PIERBURG to taki jakby tanszy zamiennik BOSCHA czyli dziala ale z pewnym ale
Rowan - Wto Lut 16, 2010 18:22

apples, ale tak jak Ci mówię, ja bym sprawdził jeszcze właśnie ten czujnik ciśnienia doładowania. Ja zauważyłem, że właśnie jak on jest brudny, to "nie jedzie" poniżej 2000rpm.
apples - Wto Lut 16, 2010 19:08

Rowan co mam sprawdzać. Przecież go odkręcałem do mycia kolektora. Otwór w środku nie zapchany. Nie napisałem że mi nie jedzie. Wszystko mam z silnikiem OK. Jedzie jak na "115KM" przystało. Byłem też na T4 i oprócz świec i tempomatu wszystko gra.
krist - Sob Lut 20, 2010 20:11

apples napisał/a:
Jedna tylko sugestia aby nie walić w nią sprężonym powietrzem z kompresora. Najlepiej pozostawić do wyschnięcia.

Oczywiście, że nie chodziło mi o kompresor. W sklepach elektronicznych jest dostępne sprężone powietrze w puszce. Coś takiego miałem na myśli.

[ Dodano: Sob Lut 20, 2010 20:11 ]
Witam!
Dzisiaj jestem po przejechaniu ok 130km na wyczyszczonej przepływce, więc mogę coś konkretnego napisać.
1) Po raz pierwszy udało mi się ruszyć z piskiem opon :twisted: .
2) Po raz pierwszy przekroczyłem 180km/h. Do tej pory 150km/h to było max. Poza tym wszelkie wyprzedzania, jazda pod górkę... Jakbym prowadził zupełnie inne auto.
3) Spalanie... I tu mały znak zapytania. Na trasie, przy "dosyć" agresywnej jeździe (średnia prędkość ok 140km/h) wyszło mi ok 4l/100km. Chyba się pomyliłem w obliczeniach :roll: . Przed czyszczenie, w jeździe pozamiejskiej ok 8-9l/100km.
Takie efekty z zasadzie mnie bardziej niż zadowalają i nie potrzebuje już testów komputerowych :grin:
Pozdrawiam!

PD - Pią Mar 12, 2010 11:04

panowie! ;]
mam rozumiec ze nie istnieje zaden dobry zamiennik
ktory by spelnial swoje zadanie i cenowo odbiegal od boscha?

bo niestety tez mam problem z przeplywka...
auto max 160 jedzie i gorsze przyspieszenie od golfa 92 64KM 1.9D ;]
porazka

mechanik stwierdzil przy odczytach 75 mg? przy 3tys. jezeli dobrze zrozumialem
a ponoc minimum jest 85 mg? moze ktos wie jakie paramety powinny byc?
pytam bo nie chce znowu wierzyc do konca mechanikowi, bo moze byc
ze wymienie a auto dalej mul...
ps. cisnienie doladowania jest zalezne od przeplywki? i ile powinno wynosic?

pzdr.

apples - Pią Mar 12, 2010 12:37

PD z tego co opisujesz to może nie być przepływomierz tylko czujnik położenia wału korbowego. Odepnij przepływomierz i zobaczysz jak będzie jechać. Jak tak samo to raczej czujnik wału.
phuss - Pią Mar 12, 2010 13:01

Trochę mi wstyd , ale nigdy jeszcze się do przepływki nie dobierałem. Czy aby wypiąć/wyjąć do ew. przeczyszczenia trzeba zdjąć obudowę filtra powietrza?? Tą obudowę u mnie jakoś dziwnie ciężko później wpasować. Czy można jeździć z wyjętą/wypiętą przepływką, jak długo?
pozdro :oops:

apples - Pią Mar 12, 2010 13:08

Jeździć możesz sporo tylko liczyć musisz się z ewentualnie większym spalaniem. Do odkręcenia przepływomierza musisz kupić specjalne Torxy z dziurka w środku. Nie dotykaj nic w środku rękoma. Na allegro są preparaty do czyszczenia. Do odkręcenia wygodniej jest chyba odkręcić obudowę filtra. Ja tez nie czyściłem.
phuss - Pią Mar 12, 2010 13:17

No właśnie spalanie mi trochę wzrosło. A co do dynamiki to nie wiem, nie jest specjalnie zamulony, jakoś sobie radzi, ale ostatnio testowałem nową 100 czy 105km octawię kumpla i roverek na przyśpieszeniu z nią przegrywa, a mam ponoć 131km.
witia24 - Pią Mar 12, 2010 13:33
Temat postu: ok
to znaczy ile ci pali bo mi delikatniutka jazda do 100 120 trasa to 6 to minimum troche szybciej to i do 6,5-7 dojdzie a miasto 7-8,5 teraz jak jest cieplo

mi sie wydaje ze to dużo a autko leciutenko traktuje.

miara to co zbaku ubywa bo komputr pokazuje od 0,5-1 litr mniejsze spalanie

phuss - Pią Mar 12, 2010 14:31

Porządna trasa bez szaleństw w zimie 7l/100km.
W koło komina silnik nie dogrzany 3-4km gaszony i tak kilka razy 9l/100km.
Miasto też silnik nie dogrzany, krótkie odcinki ok 11l.
Średnia, wszystko razem ok 8,5l, ale to wszystko zima.
Kombiaki ponoć trochę więcej łykną, ale bardziej mnie martwi to , że 105 konna octavia ma lepsze odejście, to nie jest przepaść ale jednak, fakt ,że ta skodzina jest ledwie dotarta. Chyba będę musiał przeczyścić co nie co w tym aucie. A co do przepływki to ją wyjąć czy tylko wypiąć z kabelków żeby sprawdzić czy jest różnica??
pozdro

henryk - Pią Mar 12, 2010 14:34

phuss napisał/a:
wypiąć z kabelków żeby sprawdzić czy jest różnica

Dziadek - Pią Mar 12, 2010 14:50

Wypnij wtyczkę.Tylko uważaj na dymek z rury,bo trochę kopci.
Rowan - Pią Mar 12, 2010 14:53

apples napisał/a:
czujnik położenia wału korbowego

Nie chcę być niemiły... ale to akurat troche przesadziłeś. Takie objawy nie występują przy tej usterce.
apples napisał/a:
być przepływomierz

To na 99% przepływka.
PD napisał/a:
mechanik stwierdzil przy odczytach 75 mg? przy 3tys. jezeli dobrze zrozumialem
a ponoc minimum jest 85 mg?

Powinno być duuużo więcej. Jeśli dobrze pamiętam, to ponad 400mg.

[ Dodano: Pią Mar 12, 2010 14:53 ]
Dziadek napisał/a:
Tylko uważaj na dymek z rury,bo trochę kopci.

Mój kopci jak podepnę uwaloną przepływkę, a jak odpięta to wogóle nie kopci.

PD - Pią Mar 12, 2010 15:25

no coz to pozostaje mi tylko odpiac przeplywke i zobaczyc czy poprostu bedzie lepiej
przyspieszal...? tylko zapewne bledy sie pokaza w kompie...
ps. tez macie ta przeplywke przykrecona torx'em z kwadratem w srodku?
widzialem z dziurka ale kwadratem?
ps.1 wiecie moze jakie powinno byc cisnienie doladowania turbiny?

apples - Pią Mar 12, 2010 15:33

Rowan wejdź na forum BMW i poczytaj. Nic nie przesadziłem. Swoje wypowiedzi opieram na swoim doświadczeniu jak i innych. Czujnik wału ma dużo wspólnego z kręceniem obrotów.
Rowan - Pią Mar 12, 2010 15:46

apples, ale co ty z tymi obrotami? Seryjny CDT przy uwalonej przepływce nie pojedzie więcej niż 160km/h i to nie dlatego, że obrotów nie wykręci, tylko dlatego, że nie ma siły po prostu. I to już zostało przeze mnie sprawdzone. Ledwo ledwo te 160 wyciągnie.
apples - Pią Mar 12, 2010 15:59

Jak co z obrotami. To ze nie będzie się kręcić np. więcej niż do 3500rpm. 3500rpm to odpowiednik tej prędkości.
Proszę po raz kolejny abyś czytał moje posty: napisałem że może nie być przepływka i co zrobić by to sprawdzić. Nie sugeruje jak Ty że na 99%.
Napisz kiedy jeszcze wcześniej przesadziłem bo chyba trochę wyolbrzymiasz.

Zamiast śledzić moje posty i to co niby źle napisałem napisz coś od siebie, aby pomóc. Krytykować każdy potrafi, ale pomóc lub starać się pomóc już nie każdy.

henryk - Pią Mar 12, 2010 16:08

PD napisał/a:
tez macie ta przeplywke przykrecona torx'em z kwadratem w srodku?
nie pamiętam czy to kwadrat, jest to odmiana torx z trzpieniem w środku. Klasyczny torx na pewno nie pasuje.
Mi udało się zaklinować - trochę niesymetrycznie - śrubokręt w tym wkręcie i w ten sposób odkręcić. Ale to tylko informacyjnie, każdy ryzykuje na własną odpowiedzialność.

apples - Pią Mar 12, 2010 16:28

U mnie jest akurat na Torx z otworem okragłym.
Rowan - Pią Mar 12, 2010 16:28

apples napisał/a:
Napisz kiedy jeszcze wcześniej przesadziłem bo chyba trochę wyolbrzymiasz.

Naprawde nie chce się wdawać w bezsensowną polemikę, bo nie ma żadnego powodu. Nie pisałem, że wcześniej gdzieś przesadziłeś.
apples napisał/a:
napisz coś od siebie, aby pomóc

Ja pisze, z czym jest problem, a nie gdybam, może, może to. Jeśli jestem pewien czegoś to pisze. Gdybam, jeśli nie jestem czegoś pewien.

apples - Pią Mar 12, 2010 16:32

Jak sprawdzi to będzie wiadomo. Ja też nie gdybam. Piszę o najbardziej prawdopodobnej przyczynie. Gdybym gdybał bym wymienił jeszcze parę innych rzeczy.

:ok2:

phuss - Pią Mar 12, 2010 19:31

Rowan, apples ,ale zgrzyta między wami i to od dłuższego czasu. Dajcie se na luz :piwko:
Powiedzcie lepiej czy moje wysłużone 131 koni ma prawo przegrać z nową 105 konną skodziną. :cry:

menior - Pią Mar 12, 2010 19:43

Rowan napisał/a:
apples, ale co ty z tymi obrotami? Seryjny CDT przy uwalonej przepływce nie pojedzie więcej niż 160km/h i to nie dlatego, że obrotów nie wykręci, tylko dlatego, że nie ma siły po prostu. I to już zostało przeze mnie sprawdzone. Ledwo ledwo te 160 wyciągnie.

Rowan ja niedawno walczylem z przplywka i spokojnie dociagalem i do 200 km/h,u mnie na niskich obrotach sie tylko dlawil,sa wiec chyba rozne objawy

apples - Pią Mar 12, 2010 19:50

menior też tak uważam i tez tak opisują na forach BMW.

phuss wszystko zależy. Raczej nie. Jaka Skoda? Nie zapomnij że R75 waży prawie 1600kg.
Ja ganiałem się po Gdyni z A3 1.9 i miałem ciężko. Mam tylko 116KM.

Rowan - Pią Mar 12, 2010 21:05

menior, to zależy tylko od tego jakie parametry jeszcze podaje. A sądząc po tym co pisał wcześniej kolega to już jest na całkowitym wykończeniu. Ma prawo ledwo jechać i palić pond 10l w takim przypadku.
phuss napisał/a:
Powiedzcie lepiej czy moje wysłużone 131 koni ma prawo przegrać z nową 105 konną skodziną.

Nie powinien. Fakt, że ona ma zmienną geometrie, to daje jej więcej mocy w dole, ale potem nie powinna mieć szans w wyższym zakresie. Tak nawiasem mówiąc, to z moim Passat B6 2.0TDI 140KM nie daje sobie rady...

mapis79 - Pią Mar 12, 2010 21:39

Siema wszystkim dwa dni temu zmieniłem wtryski i samochodzik ładnie pracuje ale gorzej ciągnie jak by nie miał siły objawy pasują do przeplywomierza fakt jest taki że czyścilem czujnik w kolektorze .
apples - Pią Mar 12, 2010 21:42

Czujnik ciśnienia doładowania. Robisz bałagan meniorowi :wink:
Klaun_Szyderca - Pią Mar 12, 2010 23:34

Witam,

zrobiłem dzisiaj chiptuning w moim roverze 75 CDT w firmie TTC w Krakowie. Programowaniem ECU zajmuje się tam jeden gość, który powiedział mi, że silniki M47 R są z natury trochę mulaste, ale głównym powodem tej upierdliwej turbodziury poniżej 1800 obr. jest błąd w fabrycznym oprogramowaniu (i to nie tylko w Roverach ale również BMW z tego okresu). Chodziło mianowicie o to, że przepływomierze oryginalne BOSCH'a (np. 0928400520) bardzo wcześnie przestają pracować zgodnie z założoną specyfikacją, a czego program oryginalny nie uwzględnia. Dodatkowo był tam jeszcze jakiś głupi błąd w nastawach sterownika regułowego.

Poza klasycznym chiptuningiem, facet poprawił mi program w niższym zakresie obrotów, kompensując stary przepływomierz.
W wyniku modyfikacji programu samochód wyraźnie lepiej spisuje się w zakresie 1200 - 1800 obrotów pomimo, że jest to seria (czyli teoretycznie samochód bez chipa ze sprawnym przepływomierzem). Powyżej 1800 to już zupełnie inna bajka, ale nie to jest tematem mojego postu.

phuss: ze 105 konną Octavią nie powinieneś przegrywać mając CDTi. Masz tam coś nie tak po maską. Przeczyść ten przepływomierz, może pomoże.

Pozdro.

P.S. Gość przy mnie modyfikował program, który wcześniej zgrał z auta.
P.S.2 Spalanie przed chipem: 8.5l (100% miasto, krótkie odcinki, zima), 7.5l (40% trasa, 60% miasto), na trasie ok. 5,5l (chyba, że robię trasę Kraków-Tarnów, z czego połowa w korku ;)) .

phuss - Sob Mar 13, 2010 00:08

Trochę mało precyzyjnie opisałem moją przegraną. Rowan swoim postem mi to rozjaśnił. Z octavią przegrywam na starcie, szkodzina ładnie już ciągnie od ok 1000-1200 obrotów. Jak ja dojdę do ok 2000rpm to jest już w miarę dobrze.
pozdro

PD - Sob Mar 13, 2010 01:48

chlopaki bez spinania mi tutaj;]
dzieki za pomoc obustronna...
a wiec odpialem przeplywke i jak reka odjal auto zaczelo jechac takze raczej
diagnoza trafna i nic mi nie pozostaje jak szukac przeplywki tylko czy warto zamiennik, uzywke,
czy placic za orginal?

Klaun_Szyderca napisał/a:
Witam,

zrobiłem dzisiaj chiptuning w moim roverze 75 CDT w firmie TTC w Krakowie....


a ile zaplaciles i jak odczuwalne roznice?

pozdrawiam i dziekuje za pomoc...

apples - Sob Mar 13, 2010 08:21

Może tak zrobisz? http://www.m5board.com/vb...-2g2-032-a.html
albo spróbować zrobić tak dla próby http://www.bmw-sport.pl/v...hp?f=25&t=61186 i coś w tym prawdy jest
Klaun_Szyderca napisał/a:
Witam,
Chodziło mianowicie o to, że przepływomierze oryginalne BOSCH'a (np. 0928400520) bardzo wcześnie przestają pracować zgodnie z założoną specyfikacją, a czego program oryginalny nie uwzględnia. Dodatkowo był tam jeszcze jakiś głupi błąd w nastawach sterownika regułowego.
Poza klasycznym chiptuningiem, facet poprawił mi program w niższym zakresie obrotów, kompensując stary przepływomierz.
W wyniku modyfikacji programu samochód wyraźnie lepiej spisuje się w zakresie 1200 - 1800 obrotów pomimo, że jest to seria (czyli teoretycznie samochód bez chipa ze sprawnym przepływomierzem). Powyżej 1800 to już zupełnie inna bajka, ale nie to jest tematem mojego postu.

Rowan - Sob Mar 13, 2010 09:00

phuss, ale po mimo wszystko nie powinieneś mieć z nią problemów. Miałem okazje jechać Passkiem z tą wersją właśnie 105KM i nie powinineś mieć problemów z nią. Nawet śmiem twierdzić, że CDT powinien sobie bez większych problemów poradzić.

[ Dodano: Sob Mar 13, 2010 09:00 ]
Czyli widzę po tym arcie na forum BMW, że się pomyliłem troche z tą wartością, że powinna być około 600. Czyli nie ma się co dziwić, że jeśli PD, podawało około 60 to auto nie jechało.
PD napisał/a:
tylko czy warto zamiennik, uzywke,
czy placic za orginal?

Zamiennika nie warto. Nie wiem jak ten Pieburg(czy jakoś tak), podobno w nowszych tych po lifcie co mają pomiar temp. powietrza na rurze od IC, podobno działają lepiej.

apples - Sob Mar 13, 2010 09:07

Rowan byłem na T4 i u mnie przy obrotach 750rpm pokazało coś powyżej 400 ?
Rowan - Sob Mar 13, 2010 09:18

apples, no właśnie. A przy 3000rpm, będzie pokazywać spoooro więcej. W końcu to nie wiem sam ile :???: Czyżby te tysiąc coś? Bardzo możliwe. Także nie trudno wywnioskować, że PD, miał padniętą przepływkę.
apples - Sob Mar 13, 2010 09:20

Gość od T4 powiedział że wszystko OK, ale nie mam zaufania do niego. Mało czai. :wink:
Klaun_Szyderca - Sob Mar 13, 2010 09:48

phuss napisał/a:
Trochę mało precyzyjnie opisałem moją przegraną. Rowan swoim postem mi to rozjaśnił. Z octavią przegrywam na starcie, szkodzina ładnie już ciągnie od ok 1000-1200 obrotów. Jak ja dojdę do ok 2000rpm to jest już w miarę dobrze.
pozdro


Ale spalanie masz strasznie wysokie. Powinieneś spokojnie móc zejść do 6 litrów na trasie, a po mieście to ja też robię głównie trasy do 5 km, do tego ostatnim razem połowę przebiegu zrobiłem z niesprawnym termostatem i mam niesprawny czujnik do webasto (tj. nie załącza się w ogóle). Pomimo tego miałem 8.5l spalanie po Krakowie.

Pozdrawiam.

menior - Sob Mar 13, 2010 10:00

[quote="PD"]chlopaki bez spinania mi tutaj;]
dzieki za pomoc obustronna...
a wiec odpialem przeplywke i jak reka odjal auto zaczelo jechac takze raczej
diagnoza trafna i nic mi nie pozostaje jak szukac przeplywki tylko czy warto zamiennik, uzywke,
czy placic za orginal?

PD,ja sie nie dawno przekonalem ze niestety tylko oryginal (BOSCH) sie w 100% sprawdza,wpierw by oszczedzic kupilem PIERBURGA o polowe tanszy,niby tez dobra firma i zalecany przez ROVERA a jednak autko sie dobrze spisywalo ale tylko powyzej 2000 obrotow,ponizej totalny dol :/ zmienilem wiec na BOSCHA i teraz jest :ok:

apples - Sob Mar 13, 2010 10:01

Napisz ile masz teraz KM

PD napisał/a:

Klaun_Szyderca napisał/a:
Witam,

zrobiłem dzisiaj chiptuning w moim roverze 75 CDT w firmie TTC w Krakowie....


a ile zaplaciles i jak odczuwalne roznice?

pozdrawiam i dziekuje za pomoc...

Rowan - Sob Mar 13, 2010 10:09

apples napisał/a:
Napisz ile masz teraz KM

I napisz ile wypluł na serii. :wink: :o

Klaun_Szyderca - Sob Mar 13, 2010 10:24

PD napisał/a:
chlopaki bez spinania mi tutaj;]
dzieki za pomoc obustronna...
a wiec odpialem przeplywke i jak reka odjal auto zaczelo jechac takze raczej
diagnoza trafna i nic mi nie pozostaje jak szukac przeplywki tylko czy warto zamiennik, uzywke,
czy placic za orginal?

Klaun_Szyderca napisał/a:
Witam,

zrobiłem dzisiaj chiptuning w moim roverze 75 CDT w firmie TTC w Krakowie....


a ile zaplaciles i jak odczuwalne roznice?

pozdrawiam i dziekuje za pomoc...


Wrażenia po chipie są takie, że na niższych obrotach (tj do 1800 obr.) auto zachowuje się dużo płynniej i nieco lepiej przyspiesza (Mniejsza turbodziura). Według faceta nic ponad seryjne 260 Nm do 1800 obr. nie mam. Ale przed chipem ze starym przepływomierzem tej serii na pewno nie miałem (pewnie było coś koło 240 Nm i to dopiero przy ok 2500 obr) Powyżej 1800 to auto po prostu jedzie! Pierwszy raz poczułem przeciążenie przy wyprzedzaniu (!!!). Nie wiem ile mam teraz "niutosów", bo nie brałem hamowni (mają w remoncie, a po drugie zapłaciłbym 400 zł więcej). Poprzednio jak chciałem nieco bardziej dynamicznie pojeździć po mieście to musiałem do 2000-2200 pokręcić auto, a teraz zmieniam przy 1800 i jeździ się dużo lepiej niż poprzednio.

Gość za chipa wziął równiutkie 1000 zł (gdy trzeba lutować to 1200 zł). Programy w tych silnikach zna na pamięć, modyfikował program mojego roverka przy mnie na laptopie (nie wgrywał gotowca), później się jeszcze przejechał z podpiętym komputerem i sprawdził wszystkie parametry czy dobrze pracują. Mówił, że hamownia dla samochodów z ECU jest zbędna bo wszystkie dane ma w kompie. Generalnie polecam tego gościa bo zna się na rzeczy. Wystarczy zresztą przejrzeć fora.

Pozdro.

apples - Sob Mar 13, 2010 12:05

To za co zapłaciłeś 1000zł? Przeprogramowanie przepływomierza?
Klaun_Szyderca - Sob Mar 13, 2010 12:42

apples napisał/a:
To za co zapłaciłeś 1000zł? Przeprogramowanie przepływomierza?


Za przeprogramowanie ECU przez złącze diagnostyczne. Potocznie nazywa się to chiptuningiem + dodatkowo koleś poprawił mi błędny program dla niskiego zakresu obrotów, który występuje w M47R kompensując w ten sposób stary i nie do końca sprawny przepływomierz. W zasadzie mógłbym w tej chwili kupić Pierburga bez czujnika temperatury za 280 zł z UK i będzie dobrze na tym programie chodził (nie będę musiał dokupywać Mafam75p).

Kilka osób na forum wydało na chipa po 600 zł + dojazdy, co w niektórych przypadkach wynosiło nawet 200zł więcej. Pomiędzy 800 zł i wgraniem gotowej mapy a 1000 zł u doświadczonego tunera nie widzę jednak aż tak wielkiej różnicy.

Pozdrawiam.

apples - Sob Mar 13, 2010 13:03

Chyba jednak nie do końca bo byś musiał mieć zamontowany czujnik temperatury powietrza na rurze od intercoolera, a z pewnością go nie masz tak jak nowsze modele R75.
Ja mogę też sobie założyć zwykły tylko trzeba zrobić mały myk z czujnikiem temperatury powietrza dolotowego. Zamontować czujnik jak to jest w nowszych modelach i podpiąć kable na piny zintegrowanego czujnika do starej wtyczki od przepływomierza lub bezpośrednio do ECU. Cena czujnika ok 30zł.
Chyba się nie mylę?

phuss - Sob Mar 13, 2010 13:26

No kurde co ci angole wymyślili u mnie za klucz przy przepływce :evil: :głupek2:
Torx z dziurą 5-cio ramienny.
Latałem po sklepach, patrzyli na mnie jak na debila. Jeden sprzedawca nawet wyszedł ze mną do auta z trzema zestawami kluczy i ręce mu opadły.

apples - Sob Mar 13, 2010 13:28

Ja kupiłem w Realu. 14zł zestaw. :wink: Będziesz przewiercał otworek?
Rowan - Sob Mar 13, 2010 13:36

apples, wygląda mi na to, że ta "kompensacja" to zwykłe usztywnienie podawanego parametru. Dlatego przepływka, tylko i wyłącznie podaje wartość masy powietrza. Oj to są właśnie profesjonaliści... :/
OT: 3000 post :brawo: :grin:

phuss - Sob Mar 13, 2010 13:41

apples napisał/a:
Ja kupiłem w Realu. 14zł zestaw. :wink: Będziesz przewiercał otworek?

Kupiłeś ale pewnie 6-cio ramienne, takich to pełno wszędzie ale 5-cio ramiennych nie ma. Najpierw odepnę i zobaczę czy jest różnica, jak jest to ją wyciągam i wiercę dziurę, a co mi tam.

apples - Sob Mar 13, 2010 13:41

GRATULUJĘ :grin: Jak tak długo wytrzymałeś na forum z takimi ludzi np. jak ja :rotfl:


Czyli, "nic nie zrobili", a skasowali. "Wasz" chip kosztował chyba 700zł i macie ok 140KM, a kolega serie tylko lepiej ciągnie od dołu?


phuss Ja mam sprawną, ale korci mnie aby tez wywiercić :grin:
Chyba pasują moje :/ Jutro jak wrócę do domu to sprawdzę. Dałeś mi teraz do myślenia :o

phuss - Sob Mar 13, 2010 13:54

:brawa: Rowan
apples tobie też zaraz 2000 wskoczą
idę do auta wypiąć przepływkę , tylko muszę odkręcić obudowę filtra , bo inaczej się nie da, a jakoś ciężko ją później wpasować :mad:

Rowan - Sob Mar 13, 2010 13:56

apples napisał/a:
GRATULUJĘ :grin: Jak tak długo wytrzymałeś na forum z takimi ludzi np. jak ja :rotfl:

Ty to niecały rok tu jesteś.... :mrgreen:

Klaun_Szyderca - Sob Mar 13, 2010 14:21

apples napisał/a:
GRATULUJĘ :grin: Jak tak długo wytrzymałeś na forum z takimi ludzi np. jak ja :rotfl:


Czyli, "nic nie zrobili", a skasowali. "Wasz" chip kosztował chyba 700zł i macie ok 140KM, a kolega serie tylko lepiej ciągnie od dołu?


phuss Ja mam sprawną, ale korci mnie aby tez wywiercić :grin:
Chyba pasują moje :/ Jutro jak wrócę do domu to sprawdzę. Dałeś mi teraz do myślenia :o


Panowie nie mogę z wami. Napisałem przecież wyraźnie, że do 1800 samochód zachowuje się jak seryjny (czyt. dużo lepiej niż poprzednio(!)), a powyżej mam zrobiony pełnoprawny chip tuning. Dzięki takiemu rozwiązaniu samochód po mieście pali mi normalnie, a jeździ lepiej. Natomiast jak potrzebuję wyprzedzić to idzie jak burza i moment obrotowy pomiędzy 2200 a 3000 obrotów wciska mnie w fotel. Dokładnie czegoś takiego chciałem od chiptuningu i to dostałem.

A kompensacja przepływomierza nie musi wcale polegać na dodaniu stałej wartości otrzymywanej z czujnika masy powietrza. Bias może być aproksymowany dowolną funkcją np. kwadratową i nie jest to równoznaczne z dodaniem stałej wartości do sygnału z mafa.
Dodatkowo zaznaczyłem wielokrotnie, że gość poprawił błędy w logice sterownika regułowego stosowanego w silnikach M47 R, a które objawiają się wyraźną turbodziurą w niskim zakresie obrotów.

Kiedyś była tu dyskusja dotycząca chiptuningu tych CDT i ile można uzyskać. Jakiś facet zamieszczał nawet wykresy, na których te samochody do 1800 zachowywały się tak samo jak przed modyfikacją (czyli gorzej niż w serii), a dopiero wyżej następował wyraźny wzrost momentu obrotowego.

A co do tego Pierburga to faktycznie potrzebny jest czujnik, bo bez tego ECU odczytuje temp. jako maksymalną czyli 73 st. C. Wniosek z tego - inwestować w miarę dobre używki lub podpiąć dodatkowy czujnik.

phuss - Sob Mar 13, 2010 14:26

Panowie proszę o szybką odp.
Jak odepnę przepływkę to jazda próbna ma być z założoną obudową filtra czy może być bez obudowy??
dzięki i pozdro

apples - Sob Mar 13, 2010 14:30

Tylko i wyłącznie z założoną :!: Jak wpadnie coś do turbiny to ją rozwalisz.
Kable odpięte, a nie przepływomierz odkręcony. :!: Rury założone do Turbo.

Klaun_Szyderca teraz zrozumiałem. Gdybyś napisał tak od początku to by był OK :grin:

Czyli dobrze myślę z dodatkowym czujnikiem?

phuss - Sob Mar 13, 2010 14:34

ok.
odpiąłem ją i się przejechałem bez obudowy ale kawałeczek, wielkiej róznicy nie czuję, może jak nie ma obudowy to ma za dużo powietrza, czy to nie gra roli?

apples - Sob Mar 13, 2010 14:36

Powinien nawet lepiej iść.
phuss - Sob Mar 13, 2010 14:38

Zabieram się za wykręcenie wkładu, ale śruby wymyślili niech ich.....
Jak wyciągnę to wiercę dziurę, co będzie to będzie :mrgreen:

apples - Sob Mar 13, 2010 14:41

Tylko delikatnie, abyś nie wpadł w czujnik. :orety:
Myślę że zmiana przyjdzie po paru kilometrach jak komputer się "dostroi".

phuss - Sob Mar 13, 2010 15:00

Mam wkład na wierzchu, kombinerkami odkręciłem , teraz muszę oblukać w którym miejscu jest ta dziurka
apples - Sob Mar 13, 2010 15:02

Dziurka ma być z drugiej strony oryginalnego wlotu.
Klaun_Szyderca - Sob Mar 13, 2010 15:23

apples napisał/a:
Tylko i wyłącznie z założoną :!: Jak wpadnie coś do turbiny to ją rozwalisz.
Kable odpięte, a nie przepływomierz odkręcony. :!: Rury założone do Turbo.

Klaun_Szyderca teraz zrozumiałem. Gdybyś napisał tak od początku to by był OK :grin:

Czyli dobrze myślę z dodatkowym czujnikiem?


Hm...właśnie się zastanawiam czy ten czujnik nie dałoby się olać. Zobacz ten link:
http://tuning-diesels.com/75Zt/R75maf.htm

Na samym dole jest tabela porównawcza wartości z mafa dla przepływomierza Bosha i Pierburga bez mafama (czyli bez pomiaru temperatury). Wyraźnie widać, że przepływomierz Pierburga działa poprawnie, ale daje za niskie odczyty. Ten czujnik temperatury jest prawdopodobnie konieczny do odpowiedniej kompensacji zaniżonych sygnałów z czujnika.
Podejrzewam, że dałoby się to obejść programowo w ECU, ale nie wiem jak długo te Pierburgi trzymają specyfikacje. Mogłoby się zdarzyć, że np po 2 latach użytkowania odczyty z tego przepływomierza jeszcze bardziej spadną i trzeba będzie ponownie modyfikować nastawy regulatora w ECU.

Pozdro

phuss - Sob Mar 13, 2010 16:11

Zrobione :grin:
Jest trochę lepiej, auto szybciej wkręca się na obrotyi jakby dynamiczniejsze jest już od ok 1500rpm.
Ta ścianka w której wierci się dziurę ma ok 2mm grubości(dla nastęców)
Ja wywierciłem wiertłem 3,5mm.
Zapomniałem spisać nr. z wkładu przepływki, ktoś chyba chciał, zrobiłem foto , ale z jakością nie bardzo, sorry.

apples - Sob Mar 13, 2010 18:26

Lepiej czy jakby lepiej?
Bo jak lepiej to ja tez wiercę. Ciekawe jak będzie spalanie.
Jak wyciągnąłeś opiłki ze środka?

2000 post :oops:

phuss - Sob Mar 13, 2010 22:09

Odrobinę lepiej, a może tylko mi się wydaje. Nie ma jakiejś kolosalnej różnicy. Jak odpiąłem przepływkę też jakiejś zauważalnej róznicy nie było.Ten mój roverek nie jest mułem, potrafi trochę wcisnąć w fotel. Operacja"dziura" napewno nie zaszkodziła, bo gorzej nie jest. Muszę się przejechać innym roverem dla porównania,może jest wszystko ok. czy ja jestem przeczulony. Pewnie przepływka jest sprawna. Wierciłem bardzo powoli bardzo ostrym wiertłem, te plastikowe wióry szły po wiertle (oplatały się, musiałem je rwać jak były zbyt długie). Myślę, że nic nie wpadło, ale jak coś to jest dziura na wylot, dmuchnąłem z jednej i drugiej strony i jak coś było to napewno wyleciało. Pojeżdżę trochę i się wezmę za: http://forum.roverki.eu/v...ight=freelander
Czy ktoś może zapodać link ,jakie i gdzie mogę kupić uszczelki potrzebne do tej operacji.

apples - Sob Mar 13, 2010 22:13

http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=51438

Mój tez nie jest mułem ale chyba dziurkę zrobię. :grin:

phuss - Sob Mar 13, 2010 22:42

apples napisał/a:
http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=51438

Mój tez nie jest mułem ale chyba dziurkę zrobię. :grin:


Tak, to wiem , czytałem, bardziej mi chodzi o to gdzie je kupić, jak wpiszę uszczelki w alledrogo to mi wyskakują jakieś komplety po 700zł.
pozdro

apples - Sob Mar 13, 2010 22:42

http://www.google.pl/sear...f&aqi=&aql=&oq=

http://www.google.pl/sear...f&aqi=&aql=&oq=

phuss - Sob Mar 13, 2010 22:45

Chyba znalazłem.
http://www.moto.allegro.p...mw_7_5_3_6.html

Tylko co gość uważa za komplet, tych prostokątnych to potrzebnych jest chyba 4 a tych okrągłych ile?

apples - Sob Mar 13, 2010 22:47

4 i 4
phuss - Sob Mar 13, 2010 22:52

Dzięki.
Czy jeszcze w jakieś inne trzeba się zaopatrzyć?

apples - Sob Mar 13, 2010 22:59

Ewentualnie do EGR. Jak zwalisz kolektor to odkręć świece żarowe i je sprawdź i wyczyść. :wink:
phuss - Sob Mar 13, 2010 23:42

Świece żarowe, myślę, że chyba zamówię w ciemno, jak już się będę grzebał to wymienię przy okazji koszt od 100zł.
apples - Nie Mar 14, 2010 09:58

ok. 200zł :wink:
PD - Nie Mar 14, 2010 18:41

panowie a mam jeszcze jedno pytanie...
a mozna tak dluzej jezdzic bez podpietej przeplywki?

apples - Nie Mar 14, 2010 18:54

Można. Nie ma wpływu na bezpieczeństwo pracy silnika jak i Twoje :wink:
phuss - Pon Mar 15, 2010 09:55

Już wiem jaka jest różnica po operacji "dziura". Cięzko dojść bo w moim przypadku przepływka jest sprawna albo sprawna w 80-90%. Jak to wam opisać. Potrzebuję trochę mniej deptać gazu aby się wkręcić na obroty.
apples - Pon Mar 15, 2010 10:16

Czyli zabieg opłacalny? Teraz tylko jak ze spalaniem :???:
phuss - Pon Mar 15, 2010 10:41

Najważniejsze, że nie jest gorzej. A co do spalania nic konkretnego ci nie powiem. Ostatnio jeżdżę cały czas w koło komina i po mieście na niedogrzanym silniku 2-3km i stop. Zakres biegów 1-3 :mrgreen: to i spalanie mam jak smok ok 10l/100km. Na koniec marca albo początek kwietnia wybieram się nad Bałtyk na ryby to będę wiedział jak ze spalaniem.
Przedtem jednak jeszcze wyczyszcze mu EGR i dolot. Uszczelki już zamówiłem.

apples - Pon Mar 15, 2010 11:02

Gdzie zamówiłeś uszczelki?
Gdzie się wybierasz nad Bałtyk?

phuss - Pon Mar 15, 2010 11:11

http://www.moto.allegro.p...mw_7_5_3_6.html

Bałtyk, Władek albo Łeba

Klaun_Szyderca - Wto Mar 16, 2010 20:07

Zapomniałem wam napisać jeszcze, że przy okazji chipowania dowiedziałem się dlaczego wersje silnika CDTi lepiej się podkręca. Gość z ttc powiedział, że turbina w CDTi jest troszkę bardziej wydajna. Różni się dosłownie kilkoma elementami, ale konstrukcyjnie jest bardzo podobna i kompatybilna z CDT. Natomiast jakby ktoś kupował Turbinę do CDTi musi uważać bo na szrotach nie rozróżniają ich.

Pozdro.

apples - Wto Mar 16, 2010 20:21

To jest chyba nie prawda bo w dokumentacji występuje tylko jedna turbina Mitsubishi.
Rowan - Wto Mar 16, 2010 20:22

No właśnie. Turbina jest ta sama. Jakiś Ci kit wcisnął. Takie same możliwości mają CDT i CDTi. EPC nie wyrzuca innej turbiny, tylko jeden model.
apples - Wto Mar 16, 2010 20:30

Niby to samo, ale :???:

ROVER PMF000030
ROVER PMF100520

domel-x - Wto Mar 16, 2010 21:15

czyli jednakt inne są :neutral: ,napewno skrzynia manualna jest inna w moim cdti niż w cdt który mam na części <chodzi o kształt

[ Dodano: Wto Mar 16, 2010 21:15 ]
na angielskich stronach też różnie piszą :sad: ,dobrze ze trwałe są i nietrzeba kombinować :mrgreen:

Klaun_Szyderca - Wto Mar 16, 2010 21:39

Też się zdziwiłem jak mi powiedział, ale robi bardzo dużo tych silników również w samochodach BMW E46 (wersja 318d - 115KM, 320d - 136KM) i obie turbiny mają nieco inne parametry. Ta w CDTi jest po prostu odrobinę ulepszoną wersją tej pierwszej.
Rowan - Sro Mar 17, 2010 14:18

Klaun_Szyderca napisał/a:
wersja 318d - 115KM, 320d - 136KM

To są silnik VP, a nie CR... Kompletnie inna konstrukcja.

apples - Sro Mar 17, 2010 16:03

Odkopałem :wink:
http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=51986

PD - Sro Mar 17, 2010 16:17

tragedia z tym roverem naprawde
nie zdazylem jednego zrobic a tu nastepne... teraz mi padla
elektryka co druga lampa swieci(a nawet bledy o przepalonej zarowce sie nie wlanczaja)
w sumie to nawet co 3 ;] abs wyskoczyl poduszki
i jak jest zimny to mi biegow nie chce przerzucac aaaaaaaaaa
niestety ale coraz bardziej mam negatywne zdanie o tym aucie choc
nie chcialem tego mowic...

ps. natomiast jezeli chodzi o ta dziurke w przeplywomierzu(ja mam zepsuty)
to dala jaks efekt tzn z odczuc przyspieszania auta jest lepiej niz na zepsutej
ale ciut gorzej niz na odpietej...
a naprawdopodobniej przyczyna padniecia przeplywki bylo zle zalorzenie filtra powietrza
(gora w dol-to cos wystajacego z czola) i przez to obudowa filtra zrobila dziure od czola i caly syf z nie
przefiltrowanego powietrza szedl na przeplywke takze czasami opadaja rece na dokladnosc
i profesjonalizm mechanikow ;/
pzdr.

apples - Sro Mar 17, 2010 16:28

PD Sprawdź http://forum.roverki.eu/v...p=370726#370726
Komputer może zalało.

Co do mechaników to niestety masz rację. Dlatego naprawiam sam. u mnie jak kupiłem też filtr był źle założony. Baran jakiś wcisnął go na chama. Dobrze że pokrywę w miarę dobrze założył.

Nie stresuj się. To nie wina Rovera tylko mechaników partaczy. Niestety musisz porobić samemu, a potem tylko "zimny łokieć" (łokieć za oknem) jak koledzy z BMW mówią i jazda po okolicy. :grin:

phuss - Czw Mar 25, 2010 09:19

apples napisał/a:
Czyli zabieg opłacalny? Teraz tylko jak ze spalaniem :???:

Wczoraj zrobiłem małą traskę ok 80km w dwie strony. Zresetowałem kompa ze spalaniem i wynik wyszedł ok. Spalił 6l/100km. Komputer dobrze mi pokazuje spalanie, 2-3 razy sprawdziłem z dystrybutorem. Operacja "dziura" nie jest szkodliwa :wink:
pozdro

apples - Czw Mar 25, 2010 12:12

phuss Dzieki. Więc przy wymianie filtra jadę ze swoją tez ostro. :hejka: Teraz żaden d... w Audi mi nie podskoczy :plaża:
koza-06 - Czw Mar 25, 2010 16:26

Witam wszystkich . co do słynnych przepływek to też jestem po operacji dziura i nie wiem c zy coś pomogło no ale i nie zaszkodzilo. Lecz znalazłem wkład przepływomierza od mercedesa klasy C (model 203) silnik CDI 116KM firmy AUTLOG LM 1022 koszt w Intercars w Gdyni 212,22 zł Jerzeli jest ktoś z Gdyni to mogę udostępnić swój do przetestowania. tel.600250632 Krzysiek. :cool:
phuss - Czw Mar 25, 2010 17:24

koza-06 napisał/a:
Witam wszystkich . co do słynnych przepływek to też jestem po operacji dziura i nie wiem c zy coś pomogło no ale i nie zaszkodzilo. Lecz znalazłem wkład przepływomierza od mercedesa klasy C (model 203) silnik CDI 116KM firmy AUTLOG LM 1022 koszt w Intercars w Gdyni 212,22 zł Jerzeli jest ktoś z Gdyni to mogę udostępnić swój do przetestowania. tel.600250632 Krzysiek. :cool:


Pasuje??,wtyczki nie trzeba przerabiać?? Masz moze foto??
Jakie efekty, pisz szybciutko.
apples zasuwaj do kolegi i zdaj relację :mrgreen:

apples - Czw Mar 25, 2010 19:39

phuss napisał/a:
apples zasuwaj do kolegi i zdaj relację :mrgreen:


:mrgreen:
Pewnie że jakoś się spikniemy. Jak wszystko OK to niech zaraz wkleja do tematu z częściami. :grin:

Jest napisane nawet tu http://www.air-mass-meter...eter-722684070/ i http://tuning-diesels.com/Pierburgh/pierburgh.htm
Jest to zamiennik PIERBURG 7.22684.07.0. Numer Mercedesa 611 094 00 48

menior - Czw Mar 25, 2010 19:56

ja po zmianie przeplywki,wyliczylem ze pali mi ok 8l/100km :shock: co tak duzo! co jeszcze poza przeplywka ma wplyw na spalanie? poza stylem jazdy oczywiscie :wink:
domel-x - Czw Mar 25, 2010 20:17

menior, w miescie mi nawet 9 łyknie,natrasie nawet 5,5 zalezy od nogi :mrgreen:

a co do dziurki zrobiłem wiertłem 3mm i nieczuje różnicy :???:

menior - Czw Mar 25, 2010 20:25

nie mam kompa,wiec musze sie opierac na wlasnych wyliczeniach :roll: w cyklu mieszanym robie ok 700 km na zbiorniku,a na trasie do 1000,a jak to u was wyglada :?:
domel-x - Czw Mar 25, 2010 20:36

menior, tak samo :lol:
Rowan - Czw Mar 25, 2010 20:46

menior, baaardzo duży wpływ ma filtr powietrza. Nawet do dwóch litrów więcej gdy zabrudzony jest.
apples - Czw Mar 25, 2010 20:47

O spalaniu jest tu http://forum.roverki.eu/v...der=asc&start=0
menior - Czw Mar 25, 2010 20:51

Rowan napisał/a:
menior, baaardzo duży wpływ ma filtr powietrza. Nawet do dwóch litrów więcej gdy zabrudzony jest.

No ale ja wlasnie wymienilem przeplywomierz,BOSCHA wiec tu juz nie powinno byc problemow

domel-x - Czw Mar 25, 2010 21:27

menior, rowan o filtrze a ty o przepływce :lol:
menior - Czw Mar 25, 2010 22:51

:oops: ano faktycznie :oops:
koza-06 - Pią Mar 26, 2010 15:28

Co do przepływki od Merca klasy C [ AUTLOG LM 1022 ] osobiście uważam że jest OK auto ciągnie od okolo 1700 obrotów.A spalanie na mieście od 6.3 - 7.0 .Odcinki 15km do pracy i do domu. Niedługo wybieram się na mały przegląd wiosenny to zobacze co pokazuje komp. :???:
apples - Pią Mar 26, 2010 18:59

Może się jakiś mądry wypowie, ale ja uważam że ten przepływomierz PIERBURG 7.22684.07.0 można założyć zamiast przepływomierza Boscha. Trzeba tylko dokupić (ok. 70zł) do niego i założyć na rurę intercoolera czujnik temperatury powietrza dolotowego, który był montowany w R75 od 2004 o numerze katalogowym NNK000050 lub jego zamiennik BMW 13622243946 i podpiąć na styk numer 1 przepływomierza sygnał z tego czujnika.

Wygląda to tak http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?p=168287

Trzeba było kogoś kto ma taki czujnik i napisał lub wrzucił zdjęcie gdzie wchodzą kable od niego.

phuss - Pią Mar 26, 2010 19:31

Jeżeli nie ma się tego czujnika to ta przepływka bedzie pasować bez żadnych przeróbek??
http://www.przeplywomierz...n,525026,0.html
http://www.przeplywomierz...n,525029,0.html
http://www.przeplywomierz...n,525031,0.html
znalazłem jeszcze takie , produkcji pierburga

apples - Pią Mar 26, 2010 20:00

Trzeba zobaczyć jakie parametry mają i porównać z Boscha który jest w R75. Kiedyś znalazłem na stronie BMW że 2 przepływomierze od VW spięte razem dają taki sam parametr jak jeden Boscha montowany w BMW.


Ciekawe. :???: U nich działa to u nas chyba będzie też :grin: http://www.air-mass-meter...comment-page-1/

phuss - Pią Mar 26, 2010 20:14

apples
a ty masz walniętą przepływkę czy sprawną??

apples - Pią Mar 26, 2010 20:33

Pokazywała mi na kompie coś ponad 400. Nie wiem.
PHJOWI - Pią Mar 26, 2010 20:37

420-470 przepływka sprawna ponad 500 bagno.
apples - Pią Mar 26, 2010 20:43

Dzięki PHJOWI. Na T4 wyszło coś 418. Zgłupiałem jak czytałem to http://tuning-diesels.com/75Zt/R75maf.htm bo tam podają że 540
Rowan - Pią Mar 26, 2010 21:07

PHJOWI, a nie jest tak, że im mniejsze podaje, tym gorzej jest?
PHJOWI - Pią Mar 26, 2010 22:04

nie do końca ponieważ jest to miara obciążenia silnika im mniejszy parametr to tym mniejsza dawka paliwa .
apples - Pią Cze 18, 2010 12:38

To co to znaczy? Ja miałem takie wskazania przy 780rpm.

Dzisiaj sprawdziłem jaka jest jazda z odpiętym przepływomierzem i było tak:
Po odpięciu przepływomierza znika "przydławienie" i wkręca się płynie na obroty. Tak samo jest podczas jazdy. Jak mu przycisnę z odpiętym przepływomierzem to nie ma przydławienia i odczucia że zaczyna bardziej ciągnąć dopiero od 2200rpm jak Turbo pociągnie. Ciągnie równo. Przy odpiętym przepływomierzu zadymił na czarno po wciśnięciu gazu do oporu. Podczas normalnego dodawania gazu nie kopci.
Dodatkowo komputer pokładowy (poz. 14) pokazał błąd CF8200.

Wyczyszczę przepływomierz, podepnę ponownie i zobaczę jak będzie. Ogólnie jazda z odpiętym spodobała mi się. :grin: Jest bardzo żywy (agresywny). Chociaż z podpiętą też nie było źle.

W celu wyciągnięcia całkowicie wtyczki z przepływomierza lub w celu wymontowania przepływomierza trzeba odkręcić obudowę filtra powietrza. Do celów testowych wystarczy podnieść wtyczkę do góry ściskając zaczepy po bokach. Zaczep przy obudowie filtra (nie widoczny na zdjęciu) można przycisnąć np.: śrubokrętem.

PD - Sob Cze 19, 2010 01:55

koza-06 i jak ta przeplywka wyszla od tego merca C ? bo jakos temat ucichl...,
nie powiem przydalo by mi sie bo jezdze na odpietej a wiem ze stac to auto na wiecej...

Dam-Kam - Sro Lip 07, 2010 22:45

z grubsza ogarnąłem temat i mam nadzieję, że tego jeszcze nie było - wkład przepływomierza Bosch'a miał kod producenta OE PDAFS061BB i był stosowany w przepływkach:
BMW
1738908
13712247002
13627788744
13627787076
13622247074
13621733258
13621747155
1738908

BOSCH
0928400529
0928400527
0928400520
0928400314
0280218010
0280217533

PROBE
928400520

ROVER
MHK101130
MHK100800

Czyli jak się wszyscy domyślacie sądzę, że wystarczy kupić jeden z tych przepływomierzy i przełożyć wkłady :)

... i zaraz wyjdzie, że odkryłem amerykę i nawet z tego nie skorzystam !! Przeglądałem na allegro zdjęcia używanych przepływek z R75 i zauważylem, że wszystkie mają numer BOSCH 928400357 i BMW 13712247592 czyli nie takie jak powyżej. Jak znam zycie są to numery przepływek z wbudowanym czyjnikiem temperatury a ta lista którą podałem dotyczy nowszej przepływki bez czujnika tak?

apples - Sro Lip 07, 2010 22:57

Dam-Kam, Kiedyś czytałem że 2 przepływomierze połączone od jakiegoś VW spełniają parametry naszego w R75.
Dam-Kam - Sro Lip 07, 2010 23:04

powienienem wyczuć ironie?
apples - Sro Lip 07, 2010 23:09

Dam-Kam napisał/a:
powienienem wyczuć ironie?
Nie.
Na serio czytałem. Jak znajdę to wkleję link. Gdzieś na angielskich forach znalazłem. W takich sprawach nie żartuje :wink:

Dam-Kam - Sro Lip 07, 2010 23:17

a o tym pierdutbungu co pisał koza-06 to faktycznie znalazłem info, że pasuje od merca C przez CLK, E, S, SLK, Vito, Sprintery do LR i R75 a także do sankjonka ;) jeden model obsłuży ze 40 modeli :shock:
Ja jutro sprawdzę jaki ja miałem wkład. Znalazłem też info, że przepływki mają 4 piny. Pin nr 5 był opcjonalny w przepływce z wbudowanym czujnikiem temp.

Swoją drogą wkład który podałem wyżej pasuje w R75 do 2 rodzajów przepływek i chyba tylko tyle ich w R było prawda? Były przepływki z albo bez czujnika temperatury czyli MHK101130 i MHK100800 (niekoniecznie taka kolejność). Skontaktuję się ze sprzedawcą na allegro który ma oryginał boscha 0928400529 do BMW i spytam sie ile pinowy.

apples - Czw Lip 08, 2010 00:07

Rover MHK101130 - BMW 13412247592 - Land Rover Freelander TD4 MHK101130L - BOSCH 0928400520


Jeżeli ma pasować od BMW to może być ten BMW 13627787076. BMW 13412247592 nie występuje w oficjalnym katalogu BMW.

[ Dodano: Czw Lip 08, 2010 00:07 ]
http://forum.bmwcarmagazi...c921f080254117e
http://www.landyzone.co.u...ay-23216-9.html

Dam-Kam - Czw Lip 08, 2010 00:30

tak czytam ten temat z dziurą w przepływce i wychodzi, że nawet jeśli znajdzie się wkład z BMW i czujnikiem temp. powietrza to i tak ze względu na zmienione coś tam trzeba przeprogramować ECU :/

rozwala mnie ten rover...

[ Dodano: Czw Lip 08, 2010 00:28 ]
poza tym głównie chodzi o wkładkę prawda? czyli PDAFS061BB... ja jutro sprawdzę moją starą jakie ma oznaczenie

[ Dodano: Czw Lip 08, 2010 00:30 ]
aha, ponawiam pytanie chyba PD czy padnięta przepływka ma wpływ na max. cisnienie doładowania?

PHJOWI - Czw Lip 08, 2010 00:36

apples napisał/a:
Dzięki PHJOWI. Na T4 wyszło coś 418. Zgłupiałem jak czytałem to http://tuning-diesels.com/75Zt/R75maf.htm bo tam podają że 540


540 daje komputer na stałe zapisane w pamieci i przy tej dawce powietrza , jest zwiększona moc i dawka paliwa w celu bezpiecznego używania pojazdu.

[ Dodano: Czw Lip 08, 2010 00:36 ]
ponieżej 390 zadławia pojazd do granic niemożności jazdy , co do programowania tych przepływek to tylko w bmw , rover nie wymaga programowania ecu pod przepływkę.

Dam-Kam - Czw Lip 08, 2010 00:40

PHJOWI czyli mimo zmiany elektroniki i podawania innych wartości R sobie poradzi? Chciałbym kupić tą przepływkę http://www.allegro.pl/ite..._x5_e60_gw.html i sprawdzić jak to by się zachowywało w CDT ale chcę mieć chociaż 60-70% pewności, że to zda egzamin... 270zł piechotą nie chodzi ;)

[ Dodano: Czw Lip 08, 2010 00:40 ]
ile stron tyle opini... a czy ktoś może sprawdzić w CDTi ile pinow ma nowa przepływka??

PHJOWI - Czw Lip 08, 2010 00:43

może nie poradzić sobie ponieważ producent , nie przewidział modyfikacji przepływomierza do tego stopnia że trzeba mapę zmieniać w ecu , jak w przypadku bmw.
Dam-Kam - Czw Lip 08, 2010 07:31

czyli w bmw trzeba przeprogramowac ecu bo jest taka mozliwosc a w roverze sie nie programuje bo po prostu nie ma takiej opcji?
apples - Czw Lip 08, 2010 12:46

Po tym http://www.bmw.pun.pl/viewtopic.php?pid=737 artykule gdybym miał zakładać zamiennik to jednak BMW 13627787076 - BOSCH 0928400527 - 0928400468
Klaun_Szyderca - Czw Lip 08, 2010 15:16

Ja kupiłem mafam + pierburga od merca. Dzisiaj założyłem i na razie testuję ustawienia, ale chodzi bardzo przyzwoicie. Od dwóch tygodni jeździłem na odpiętej, a teraz mam wrażenie że jeździ trochę płynniej. O ile wcześniej troszkę mi szarpał jak chciałem przyspieszyć z trójki a miałem poniżej 1000 obr, to teraz jest spoko. Mafam ma wbudowany czujnik temperatury IAT, a podłączenie wygląda w ten sposób, że jednym kablem podłącza się bezpośrednio do mafa, a drugim do złączki od kompa (ta która normalnie idzie do przeplywomierza Boscha). Jest tam takie pokrętło, którym steruje się "moc" kompensacji.

Jest to rozwiązanie tańsze i bardziej przyszłościowe niż kupno nowego Boscha. W razie degradacji przepływomierza można po prostu zwiększyć stopień w urządzeniu. A gdy przepływka padnie to kupuje się sam Pierburgh za około 300 zł i po sprawie. Można do tego podłączyć dowolny inny przepływomierz kompatybilny z silnikiem M47 (do Landków i BMW też pasuje).

Pozdro

Dam-Kam - Pią Lip 09, 2010 08:30

Klaun_Szyderca a mógłbyś rzucić tu dokładne linki do tych rzeczy bo to co piszesz działa na moją wyobraźnię ;)

[ Dodano: Pią Lip 09, 2010 08:30 ]
i jeszcze jedno pytanie: co to jest to synergy 2? Bo z tego co czytam łamanym angielskim to coś na wzór boxów z dodatkową obsługą maf? Bo MF75p nigdzie nie mogę znaleźć a boxa po chipie nie potrzebuję :) choć właśnie potem znalazłem połączenie synergy 2 + TU3b i to TU3b to jest chyba cos a'le nasz box więc co to jest to synergy 2 i czy ewentualnie można to podpiąć pod CDT po chipie?

Klaun_Szyderca - Pią Lip 09, 2010 09:45

Synergy 2 to jest box tuningowy do M47 z kompensatorem przepływomierza. On ma tam z 10 ustawień mocy. Podzielone to jest w ten sposób, że można dobrać zachowanie się samochodu na niskich i wysokich obrotach np. Low/Medium lub Medium/High itede. Mi to jest niepotrzebne bo mam chipa już zrobionego wcześniej.

Link do mafama:
ogólnie o mafam: http://tuning-diesels.com/Mafam/maproject.htm
w szczególności dla silników M47: http://tuning-diesels.com/75Zt/R75maf.htm
strona do sklepu: http://energytuning.co.uk/shop/prod3.htm (w drugim suwaku trzeba zaznaczyć MF75P + PBM).

Można dokupić sam mafam bez przepływomierza, ale w tej chwili nie mają na tyle tych urządzeń i sprzedają tylko w zestawach z mafem. Sam mafam kosztuje 60 funtów, a zestaw z pierburgiem 130 (cena ostateczna z wysyłką do Polski). Niestety kurs funta do złotówki jest bardzo niekorzystny w tej chwili, ale jak chcesz to mogę napisać do producenta i zapytać się o dostępność samych urządzeń bez przepływomierza.

Pozdro.

P.S. Mieszkam w Krakowie więc jak chcesz to możesz wpaść zobaczyć jak to wygląda i działa.

fornal - Pią Lip 09, 2010 10:13

A jakie sa numery tych przeplywomierzy w roverze???
Bo bmw 320d nowy BOSH idzie kupic za 480zl. Jego numer konczy sie na ...527.
W silnikach BMW trzeba tez przeprogramowac soft pod przeplywke jesli model jest sprzed 2002 roku.

ps. Zaczynam tesknic za 220 sd

apples - Pią Lip 09, 2010 10:21

fornal napisał/a:
A jakie sa numery tych przeplywomierzy w roverze???
apples napisał/a:
Rover MHK101130 - BMW 13412247592 - Land Rover Freelander TD4 MHK101130L - BOSCH 0928400520
http://forum.roverki.eu/v...p=524744#524744
fornal napisał/a:
W silnikach BMW trzeba tez przeprogramowac soft pod przeplywke jesli model jest sprzed 2002 roku.
http://www.bmw.pun.pl/viewtopic.php?pid=737

[ Dodano: Pią Lip 09, 2010 10:21 ]
Dam-Kam, Trzeba sprawdzić przepływomierz jeszcze od Audi 1,9 TDi http://forum.bmwcarmagazi...p=465592#465592

Dam-Kam - Pią Lip 09, 2010 10:52

Klaun_Szyderca dzięki wielkie, własnie przedtem jak szukałem też się dokopałem do tej strony i juz miałem brać właśnie MF75P + PBM ale chcialem jeszcze poczekać na info odnośnie synergy 2.
Co do wizyty to akurat jutro o 14 muszę być w Krk ale powiem szczerze, że wybieram się pociągiem bo nie chcę się wybierać R bo raz, że akurat jutro nie mam ochoty żeby mnie znowu czymś zaskoczył a dwa, że napewno bedą korki a ja na 18 muszę być spowrotem... :/ Ale dzięki za propozycję, jakby coś to wezmę się z Tobą skontaktuję odnośnie montażu gdybym miał problem :)

apples a wiesz, że rodzice mają golfa 1,9TDI :D tylko akurat jeszcze przez kilka dni jest "nieosiągalny" ;)

Klaun_Szyderca - Pią Lip 09, 2010 10:52

Na moim starym przepływomierzu Boscha jest numer F 00C 2G2 029 - nie wiem skąd taki numer.

Dam-Kam:
Montaż bardzo prosty. Trzeba tylko w odpowiedni sposób podłaczyć dwie wtyczki.

apples - Pią Lip 09, 2010 11:12

Klaun_Szyderca napisał/a:
Na moim starym przepływomierzu Boscha jest numer F 00C 2G2 029 - nie wiem skąd taki numer.
Bo to jest numer wkładu przepływomierza bez obudowy. Element przykręcany na 2 śrubki do obudowy przepływomierza. Czyli to co jest najważniejsze w przepływomierzu :wink: Po tym numerze trzeba dopasowywać przepływomierz. Numer katalogowy Bosch, Rover, BMW, itp. jest po to by obudowa przepływomierza w połączeniu z wkładem pasowała do danego modelu samochodu.

[ Dodano: Pią Lip 09, 2010 11:12 ]
Dam-Kam
http://forums.mg-rover.org/showthread.php?t=156195
http://www.m5board.com/vb...-2g2-032-a.html
http://www.beastpower.com/forum/4270-post12.html
http://www.discoweb.org/f...ead.php?t=18487

Klaun_Szyderca - Pią Lip 09, 2010 11:24

apples napisał/a:
Klaun_Szyderca napisał/a:
Na moim starym przepływomierzu Boscha jest numer F 00C 2G2 029 - nie wiem skąd taki numer.
Bo to jest numer wkładu przepływomierza bez obudowy. Element przykręcany na 2 śrubki do obudowy przepływomierza. Czyli to co jest najważniejsze w przepływomierzu :wink: Po tym numerze trzeba dopasowywać przepływomierz. Numer katalogowy Bosch, Rover, BMW, itp. jest po to by obudowa przepływomierza w połączeniu z wkładem pasowała do danego modelu samochodu.


Aha :wink: .

Przypływomierz, który sprzedają w zestawie z mafamem w energydiesel jest od merca o numerach 722684070 - w sklepie internetowym kosztuje tylko 250 zł :mrgreen: . Czyli tyle co "chińczyk" do M47.

Dam-Kam - Pią Lip 09, 2010 11:32

no i kupione, zapłacone więc czekam :) aż jestem ciekaw co z tego będzie :)

[ Dodano: Pią Lip 09, 2010 11:32 ]
co do wkładu. Byłem wczoraj z moim starym wkładem w sklepie z częściami i sprawdzili po tym numerze co podał Klaun_Szyderca i powiedzieli, że takich nie kupi. Są tylko z oznaczeniem 3G a nie 2G i muszę podać całość właśnie z obudową (swoją drogą bez sensu...)

Druga sprawa jak bardzo wkład z oznaczeniem 3G różni się od tych naszych ;>

Aha a co do tego MF75p + PBM. Całość kosztuje właśie 130GBP czli po aktualnym kursie wychodzi coś okolo 640zł czyli oryginalny bosch w PL :lol: A to rozwiązanie jest bardziej przyszłościowe :mrgreen: Klaun_Szyderca :ok: :ok: :ok:

Klaun_Szyderca - Czw Lip 15, 2010 23:17

Mam tylko nadzieję, że jest "zimoodporne" :neutral: . Nie wiem jak to się będzie zachowywało przy -20. Do tego muszę sprawdzić czy w miejscu, w którym go ulokowałem nie zamoknie przy ostrych zlewach.

[ Dodano: Pią Lip 09, 2010 11:39 ]
Dam-Kam napisał/a:


Aha a co do tego MF75p + PBM. Całość kosztuje właśie 130GBP czli po aktualnym kursie wychodzi coś okolo 640zł czyli oryginalny bosch w PL :lol:


Jakbym kupił w marcu jak miałem w planie to wydałbym tylko 540 zł. :/

[ Dodano: Czw Lip 15, 2010 23:17 ]
Według producenta - Roverron'a - mafamy powinny działać nawet przy -40 st. C. Natomiast na pytanie, czy należy dodatkowo osłonić urządzenie przed wodą odpowiedział, że nie byłoby głupim pomysłem przykryć go kawałiem grubej folii albo wsadzić w szczelne pudełko.

Pozdro.

fabianopulos - Pią Lip 16, 2010 00:14

jaki numer torxa potrzeba do odkręcenia przepływki?
Klaun_Szyderca - Pią Lip 16, 2010 08:33

W zasadzie to nie jest torx tylko star (torx z dziurką w środku). Rozmiar 20 lub 25 - nie pamiętam dokładnie, ale któryś z tych dwóch. Jak możesz to weź komplet ;) .

Pozdro.

Dam-Kam - Pią Lip 16, 2010 11:06

Klaun_Szyderca ja myślę ewentualnie przedłużyć kable i mafam dać do kabiny :) swoją drogą dalej czekam na paczkę...
klucze star - trzeba kupić przed wymianą, żeby oszczędzić sobie nerwów podczas wymiany :mrgreen:

Klaun_Szyderca - Pią Lip 16, 2010 11:56

Nie wiem czy jest sens to przedłużać. Do urządzenia dołączony jest rzep do zamontowania ustrojstwa. Ja umieściłem go z boku po lewej (stojąc przodem do maski) obok silnika na fragmencie blachy. Mafam jest ustawiony pionowo w celu łatwej zmiany nastaw. Wcześniej pasuje przeczyścić oba miejsca przed przyklejeniem. Pytałem się mechanika czy jest szansa, że zostanie to zalane podczas ostrych deszczy, ale według niego dopóki nie będę czyścił silnika to nie ma szans. Tak czy inaczej na jesień przykryję go szczelnie kawałkiem bardzo grubej folii.
Dam-Kam - Pią Lip 16, 2010 14:40

Klaun_Szyderca napisał/a:
Do urządzenia dołączony jest rzep do zamontowania ustrojstwa. Ja umieściłem go z boku po lewej (stojąc przodem do maski) obok silnika na fragmencie blachy.

hahaha :mrgreen: wywołałem wilka z lasu i ze 2h temu przyszła mi paczka :) Jako, że kluczy jeszcze nie kupiłem to pojechałem do mechaników to zamontować i założę się, że przykleiłem to w tym samym miejscu czyli na kielichu amortyzatora :)

No a teraz parę pytań, żeby się upewnić:
- wolny pin w przepływce zostaje po prawej stronie (stojąc przed maską) czyli od strony filtra?
- białą kropkę dajemy po lewej stronie wtyczki przyjmując, że jest w pozyji takiej jak była przewidziana?
- i przyjmując, że min jest na godzinie 7 a max na 17 to w jakiej Ty masz pozycji?

Ja zauważyłem, że zarowno na pozycji 10 jak i 15 (o tak dla próby) silnik fakt, że od dołu jest żywszy ale chodzi tak trochę zero - jedynkowo. Jak dam trochę gazu to zaraz przód wyrywa w górę a jak ujmę to przód nurkuje. Choć to kwestia przejechania kilku km i silnik powinien sie "przyzwyczaić" bo po małej rundzie jakby ten skokowy sposób reagowania na gaz zmalał...

Tak czy inaczej idę wywalić filtr K&N i wstrawić nowkę filtrona (to na 99% wina K&N że zajechałem przepływkę) i znowu walczyć z intercoolerem...

Klaun_Szyderca - Pią Lip 16, 2010 16:27

Ad1 i 2. Biała kropka w obu przypadkach powinna być po lewej stojąc przodem do auta.

Zacznij od godziny 10 i wykonaj 3 testy (najpierw na wyłączonej klimie)
test 1. Ruszanie na 1 biegu bez gazu - auto powinno ruszyć płynnie bez szarpania
test 2. Na równej jezdni wrzuć dwójkę i puść gaz - auto powinno się toczyć bez szarpania. Po delikatnym dodaniu gazu samochód powinien zareagować natychmiast i płynnie przyspieszyć. Nie wciskaj gazu do oporu bo ci szarpnie, raczej wciskaj gaz stopniowo coraz głębiej - auto powinno jechać bardzo płynnie. Jeśli auto reaguje z opóźnieniem to podnieś o godzinę. Jeśli szarpie to zmniejsz o godzinę.
test 3. Po rozgrzaniu auta przejedź się bardziej dynamicznie i lukaj w lusterko czy ci kopci z wydechu powyżej 2 tys obr. Jeśli tak to zmniejszasz nastawy o godzinę.

Wykonaj powyższe testy również z włączoną sprężarką klimatyzacji. U mnie z wyłączoną klimatyzacją auto chodziło najpłynniej na 11 godzinie. na "12" nie odczułem żadnej różnicy. Po włączeniu sprężarki, auto zrobiło się troszkę bardziej wołowate - przestawiłem na godzinę 12 i teraz jest w porządku. Na "13" kopcił i lekko szarpał poniżej 1000 obr.

Pamiętaj żeby używać najniższych nastaw, przy których uzyskujesz zbliżony rezultat.

Dodatkowo nastawy będą się różnić w zależności od map wgranych w ECU. U mnie chiptuning uwzględniał stary przepływomierz dlatego nastawy mafama są takie niskie. Normalnie w autach bez czipa ale z przepływomierzem pierburga od CDI mafam trzeba ustawić między godziną 13 a 15.

Pozdro.

[ Dodano: Pią Lip 16, 2010 16:27 ]
Dam-Kam napisał/a:
Klaun_Szyderca napisał/a:
Do urządzenia dołączony jest rzep do zamontowania ustrojstwa. Ja umieściłem go z boku po lewej (stojąc przodem do maski) obok silnika na fragmencie blachy.

hahaha :mrgreen: wywołałem wilka z lasu i ze 2h temu przyszła mi paczka :) Jako, że kluczy jeszcze nie kupiłem to pojechałem do mechaników to zamontować i założę się, że przykleiłem to w tym samym miejscu czyli na kielichu amortyzatora :)


Od razu się narzuca to miejsce :wink:

Dam-Kam - Pią Lip 16, 2010 18:21

jakbym mógł to bym wysłał Ci punkta za ten opis :grin:

to już teraz wszystko wiem co i jak ale nic z tego u mnie przez tą nieszczelność na intercoolerze... kto wymyślił, żeby w dolocie gdzie jest ciśnienie zrobić kolanko wciskane i przykręcone tylko jedną śrubą :/
chyba jutro pojadę i kupię intercooler sportowy i kpl kolanek, rurek i innych badziewi i bede robił przeróbkę :)

Klaun_Szyderca - Pią Lip 16, 2010 19:49

A ogólnie jakie wrażenia z jazdy?
Dam-Kam - Pią Lip 16, 2010 20:20

napewno z dołu lepiej ciągnie ale tak jak pisałem - ciężko mi coś powiedzieć dokładnego bo ciśnienie nie przekracza mi 0,9bara wiec jest sporo za małe :/ ale napewno poniżej 2000obr jest to inny silnik. Taki żywy a nie jak przedtem ospały :lol:
markozalko - Wto Lis 29, 2011 18:29

Ja tez mam ospały silnik. Jak jest zimny to czasem na 2 potrafi sie przydusić na chwilkę. Ogólnie mam wrażenie że właśnie w zakresie obrotów od 1000 w wzwyż słabo ciągnie. Widziałem na allegro przepływki po 220 zł. Pasuje taka czy to marny zamiennik? Jeśli auto ma mi mniej palić w mieście to taka inwestycja aby się opłaciła. Chyba nie ma dużo roboty z wymianą?
Dam-Kam - Wto Lis 29, 2011 19:31

dawno nie zaglądałem na forum a skoro dostałem mail'em potwierdzenie odświeżenia tematu to skorzystam i się przypomnę ;)

Od ostatniego mojego postu w tym temacie minął ponad rok i powiem szczerze, że ustrojstwo któro wtedy zamontowałem chodzi całkiem jakby go nie bylo ;) Może za 2x w tym czasie podkrecilem pokretło i to wszystko z obsługi. Silnik chodzi elegancko, pali BARDZO przyzwoite ilości tak cennego teraz ON. Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Nic na zime z nim nie robiłem, nie okrywalem, nie ocieplałem - wisi przyklejone na rzepie od początku tak jak bylo :)

markozalko, temat długi ale w skrócie przepływki nieoryginalne się nie sprawdzają. Zacznij od odpięcia przepływki i zobacz czy poprawi sie praca silnika. Powinien odżyć, być mocniejszy i może przykopcic jak mu depniesz.

looke81 - Pon Sty 09, 2012 21:18

apples napisał/a:
Rover MHK101130 - BMW 13412247592 - Land Rover Freelander TD4 MHK101130L - BOSCH 0928400520


Jeżeli ma pasować od BMW to może być ten BMW 13627787076. BMW 13412247592 nie występuje w oficjalnym katalogu BMW.

[ Dodano: Czw Lip 08, 2010 00:07 ]
http://forum.bmwcarmagazi...c921f080254117e
http://www.landyzone.co.u...ay-23216-9.html


Jestem po lekkim spray'owaniu przeplywki preparatem CRC i z totalnej padliny narazie smiga ok. Ale co ciekawe w moim wozu sa inne numery
wkład: f 00C 2G2 029
obudowa: bosch 0 928 400 357, bmw 13.71 - 2 247 592

pzdr

szpynior - Czw Mar 29, 2012 15:06

Dziś potestowałem przepływkę i przy odczycie nie wiem na ile jest dokładne podaje informacje

foto 1'


i po zwiększeniu obrótów

foto2

Czy wartości dla przepływki są prawidłowe ? Bo chyba powżzej 400 oznacza ze jest sprawna.

haszczyc - Czw Mar 29, 2012 15:12

szpynior, nie wiem czemu ale ja żadnych zdjęć nie widzę
Remigiusz - Czw Mar 29, 2012 22:50

szpynior, Nie wiem jak to jest w 75 ale przy 3000rpm mieć tylko 56g/s to padnięta przeplwyka jak nic :neutral:
szpynior - Czw Kwi 05, 2012 22:11

Już wypięta :)

[ Dodano: Czw Kwi 05, 2012 22:11 ]
Czy właściwości jezdne po podłączeniu nowej przepływki różnią się od tych jak jazda z odpiętą?

Tzn. Dziś dotarła oryginalna Boscha koszt 480 + przesyłka , chwila pracy i...

no i moim zdaniem auto lepiej pracuje i bardzo ładnie wkręca się na wysokie obroty już od samego 1 biegu. Pytam gdyż w zeszłym roku wymieniłem sam wkład jakąś podróbkę która była zamontowana na wkład Boscha ale chyba niedokońca sprawny, bo teraz jest duża spora różnica.

sew87 - Pią Sie 03, 2012 12:30

witam otoz mam pytanko ,poniewaz chce odlaczyc przeplywke i zobaczyc czy nie jest padnieta czy auto bedzie odczuwlanie inaczej chodzic i moje pytanie jak odlacze wtyczke a pozniej ja wepne to bedzie jakis blad w kompie i trzeba bedzie podlaczac pod t4 zeby wykasowc?
witgut - Pią Sie 03, 2012 13:00

w komputerze jest zapisywane wiele błędów, miedzy innymi o przepalonych żarówkach :) .
Możesz śmiało odłączyć przepływkę, a nawet jeśli zapisze się jakiś błąd to usuniesz go przy okazji, gdyż nie wpływa na użytkowanie auta

sew87 - Pią Sie 03, 2012 13:07

aha dzieki za info ,bo wlasnie slabo sie strasznie zbiera i chce zobaczyc czy to pomoze, musze cos sciagac do odpiecia jej czy da rade odrazu ja odlaczyc
chdn - Pią Sie 03, 2012 22:03

ile g/s powinna wykazywać przepływka na wolnych obrotach, a ile podczas zwiększenia obrotów?

U mnie wygląda następująco:
-wolne obroty 780rpm 13g/s
-3000rpm 60g/s (na postoju na Neutralu)

Czyli też mam walniętą przepływkę?

Pieta - Pią Sie 31, 2012 10:43

Wczoraj podpiołem sie telefonem pod OBD2 bluetooth
Jeżeli chodzi o przepływkę

Wolne oboty - 13g/s
2000 rpm - 49g/s

Nie wiem czy jest ok

Czy wie już ktoś jak odnieść pomiary przypływomierza w g/s do tego co pokacuje T4 lub wuniki w tablece na stronie
http://tuning-diesels.com/75Zt/R75maf.htm
PHJOWI
W jakich jednostkach T4 podaje masę powietrza?
Tabelka przywołana na stronie http://tuning-diesels.com/75Zt/R75maf.htm
była chyba zrobiona na T4 na postoju?

Czytałem ze dla BMW 320D 136km dla wolnych obrotów powinno być 44kg/h
U mnie 13g/s wychodzi 46.8 kg/h

W weekend zrobie loga obrotów, masy powietrza oraz cisnienia doładowania podczas przyśpieszania oraz na postoju.
Dobrze było by zrobić takiego loga z nowaą przepływką dla prównania

Cisnienie doładowania max. zaobserwowane 1,19 bar (jest to ciśnieie względne) na wolnych obrotach jest bliskie 0

dawidd - Pią Wrz 07, 2012 07:20
Temat postu: [R 75] odpięcie przepływomierza a błędy komputera
Witam
Zastanawiam się nad odłączeniem przepływomierza żeby sprawdzić czy to on jest powodem mulenia auta. Ale jak wygląda sprawa błędów w kompie po odłączeniu przepływomierza i ponownym jego podłączeniu? Czy powinno się odpinać akumulator przy odpinaniu i podpinaniu przeplywki? Czy jak odepnę przeplywke, a okaże sie ona sprawna to ponownym jej wpięciu wszystko wróci do stanu przed operacja, czy trzeba będzie kasować błędy?

0L0 - Pią Wrz 07, 2012 08:32

Nie trzeba wykonywać żadnych egzorcyzmów ;)
dawidd - Pią Wrz 07, 2012 09:07

ok dzieki, dzis zobaczę co to da. Tylko jedna sprawa nie daje mi spokoju - jeżeli miałbym uszkodzony/odpiety przepływomierz to komputer tego nie wykrywa?(raczej niemożliwe) A jeżeli wykrywa to chyba zapisuje błąd w ecu. To czy ten blad sam niknie po podłączeniu przepływomierza?
piobzu - Pią Wrz 07, 2012 21:20

U mnie auto zamulał przepływomierz,a kontrolka od awarii podzespołów silnika się nie zapaliła.Po odpięciu przepływki auto odzyskało moc,a kontrolka nadal się nie zapaliła.
Oczywiście,że po jej odpięciu zapisał się błąd w ECU,ale jest to tylko informacja dla nas że coś było nie tak.Po jej podpięciu wszystko wraca do normy,a błąd można wykasować przy najbliższej okazji podpięcia pod komputer.

Pieta - Sro Wrz 12, 2012 20:53

Tutaj znajdziecie biuletyn
Są tam podane wartości dopuszczalne dla przepływomierza, niestety w dziwnych jednostkach mg/fire
http://www.rover75.000a.biz/pdfs/tb0090.pdf

0L0 - Czw Wrz 13, 2012 08:38

Na Odyna... cóż to za jednostka?

Da radę to przeliczyć na g/s?

Pieta - Czw Wrz 13, 2012 11:08

0l0 napisał/a:
Na Odyna... cóż to za jednostka?

Da radę to przeliczyć na g/s?


Może jest to ilość powietrza w mg na jeden zapłon jednego cylindra?

dawidd - Sob Wrz 15, 2012 18:22

Dzis tez sprawdziłem swojego CDT i wyniki mam podobne
-wolne obroty 780rpm 13g/s
-3000rpm 60g/s na postoju
Przepływomierz jest rozwiercony, niestety przed odwiertem nie sprawdziłem jakie miał wyniki - auto na pewno lepiej ciągnie, ale do mondeo mk4 1,8T 120km diesel - to prawdziwa przepaść, niestety na niekorzyść roverka

chdn - Sob Wrz 15, 2012 19:04

jak rozwierciłeś przepływkę? :razz:
dawidd - Sob Wrz 15, 2012 21:33

wiertło 3 - delikatnie
chdn - Sob Wrz 15, 2012 21:48

dawidd napisał/a:
wiertło 3 - delikatnie


Bardzo proszę o szczegóły :) Nie słyszałem o takich modyfikacjach

0L0 - Nie Wrz 16, 2012 10:26

Moja przepływka mierzyła przed zrobieniem dziurki 13g/s. Z dziurką jest ok 15g/s.
Był to pomiar na jałowym.

Jeżeli chodzi o jazdę to nie zauważyłem żadnej różnicy.


@Chdn - http://www.bmw-sport.pl/v...hp?f=25&t=61186

chdn - Nie Wrz 16, 2012 13:58

0l0, dzięki wielkie :)
Rozwiercę w wolnej chwili i napiszę czy jest różnica w g/s.

dawidd - Pią Wrz 21, 2012 21:56

jak będziesz wiercił to bardzo delikatnie żeby ci wiertło nie wpadło na płytkę pomiarowa bo przeplywka będzie na śmietnik :) Ja jak skoncze remonty auto to powiększę jeszcze ta dziurę do 4 mm i zobaczę co to da, bo z wypięta jednak lepiej się zbiera

[ Dodano: Wto Wrz 18, 2012 20:31 ]
Ciągle przepływomierz chodzi mi po głowie - bryka nie ma mocy - jak czytam ze ktoś tym cdt potrafi na 2 biegu kolami zapiszczeć to mi sie wierzyć nie chce - mój pomimo rozwierconej przeplewi dalej jest zamulony (nie tak jak przed rozwiertem ale zawsze) Czytałem sporo ze mycie przepływomierza nic nie daj albo nawet go dobija no i właściwie czemu? Tłumaczenie ze rozpuszczony brud ze ścianek przepływomierza osadza się na szklanej płytce jakoś do mnie nie trafia - gdyby tak spora ilość izopropanolu użyć np ze szczykawki wstrzykując w otwór powinno go wypłukać albo w wanience ultradźwiękowej. Czy próbował ktoś takich prób?

[ Dodano: Pią Wrz 21, 2012 21:56 ]
dziś postanowiłem wymyć przeplywke izopropanoelm i strzykawka. Strzelałem w ten czujnik paroma mil płynu co kilka sekund. Jest teraz trochę lepiej - w scantool pokazuje trochę więcej g/s. Wcześniej przty 3 tys obrotów miałem ok 68 a teraz jest ponad 70-72 g/s - szału nie ma ale mycie nie zaszkodziło. Następnym razem użyje wanienki ultradźwiękowej do wymycia tego czujka - może to da lepszy efekt. Swoja droga przydało by się żeby ktoś napisał jaki ma wynik na nowej przeplywce w jednostce g/s
pozdrawiam

ripek - Pią Sie 02, 2013 09:03

Witam
Odświeżę temat.
Od niedawna posiadam Roverka 75cdti Kombi w automacie po liftingu.
Z naklejki na słupku drzwi kierowcy wynika że wersja 135 konna.
Doświadczenie z dieslami mam zerowe.
Ostatnio zrobiłem trasę do Polski 700km. po autostradzie 140 kmh praktycznie non stop na tempomacie zużycie paliwa wyszło mi 7,5 litra wydaje mi się że to dużo za wysokie spalanie. W drodze powrotnej spalił 7,9 litra , fakt na krótkim odcinku sprawdzałem prędkość maksymalną i więcej niż 195kmh nie poszedł .
Lokalnie spala 8 do 8,5 litra (jazdy miejskiej praktycznie nie ma).
Przed kupnem zachwalałem żonce że to takie śliczne i oszczędne autko.
Teraz ciągnie ze mnie łacha że mi tylko śliczne zostało :oops:
Więc unosząc się honorem wczoraj porobiłem testy spalania na trasie i tak:
70-80kmh 5,5 litra
100 kmh 6,7 litra
110 kmh 7,5 litra
Droga równa jak stół komp nie robi błędu w spalaniu .
Ponadto przy wyprzedzaniu jak silnik wejdzie na 2500 obr potrafi nieźle zakopcić, chmurę widać w lusterku.
Poczytałem ten temat i postanowiłem zrobić test z odpiętą przepływką
i tak:
100kmh 5 litrów
120kmh 7 litrów
więc spalanie wyraźnie niższe, ponadto przy rozpędzaniu od zera z gazem w podłodze czarna chmura pojawia się tylko na początku pierwszego biegu .
od 3000 obr występuje wyraźna dziura w mocy silnika, jak by ktosik połowę koników podprowadził. :o Z przepływką nie było to aż tak zauważalne.

Moje pytanko:
Czy powinienem szukać nowej przepływki?
Gdzie znajduje się czujnik ciśnienia doładowania bo czytałem że potrafi się też zatkać.
Czy spalanie u mnie jest za wysokie? i jeśli tak to czy powinienem sprawdzić jeszcze jakieś inne elementy silnika.



:o :o

piotrek1000 - Pią Sie 02, 2013 10:09

Czujnik ciśnienie doładowanie masz z lewej strony kolektora ssącego.
Spalanie za duże, poprzeczyszczaj co się da i zobacz czy kolanko od intercoolera jest szczelne, mi w zeszłym tygodniu jak się rozszczelniło przy tych upałach to aż wstyd było gazu dodać bo kopcił jak stary jelcz.
Wyczyść przepływkę specjalnym preparatem, kilkanaście złotych wydasz a może się znacznie poprawić.

ripek - Pią Sie 02, 2013 12:29

plastikowe kolanka na intercoolerze są zasmarkane olejkiem widać że przepuszczają ale syczenia i tym podobnych dźwięków nie ma. Postanowiłem na weekend wyjąć interkooler i wypłukać , przy okazji uszczelnię kolanka .
Autko ma 200 000 i podejrzewam że w środku sporo tego olejku sie nakleiło.
Studiując różne tematy zacząłem się zastanawiać nad sprawnością zaworu westgate.
U mnie jakoś tego turbo nie czuć jak inni opisują. ciągnie stale do 3000 a potem dziura.
Auto mam od 1,5 miesiąca i od początku taki był więc porównania nie mam.

michalie - Pią Sie 02, 2013 13:00

ripek, Co do spalania to mam bardzo podobnie(ale ja lubię pocisnąć), testy pewnie robiłeś z klimą
mnie na trasie z klima i w miare dynamicznie wychodzi 7,2 a bez klimy i tak do 80-90km/h to weźmie 6,2-6,5 w mieście 8-8,3 i zawsze klima więc myśle ze źle nie jest
Przepływki nie odpinam bo jest sprawna

ripek - Pią Sie 02, 2013 13:16

Fakt z klimą ale na drodze prostej i równej jak stół auto rozpędzone do zadanej prędkości nast. tempomat i po chwili reset kompa.
dawidd - Pią Sie 02, 2013 22:19

tez mam kombi i pali mi podobnie, tez tego turbo nie czuje jak sie włącza. Jeżdżę rożnymi autami i np porowaciejąc mondeo mk4 z silnikiem 1,8 ze 120 km to rover ma 70 km przy tamtym ;) U mnie już jest sprawdzone wszystko, zrobione co sie dało, przeplywka rozwiercona i na kompie ok, teraz podciągam doładowanie do 1,3bara ale wielkiej roznicy z tym nie ma. Rover nie powala momentem na starcie. Mondeo przy 150 km w trasie palil mi 6,1 l a rover przy tej prędkości lyka dobrze ponad 7,5l. Myślę jeszcze o wtryskach, ich regeneracji lub wymianie, ale puki co wychodzi ze rover nie jest oszczędny szczególnie jak sie go przyciśnie.
ripek - Pią Sie 02, 2013 22:39

Turba nie wyczuwam aczkolwiek wydaje mi się że że silnik ciągnie od dolnego zakresu równo do 3000 obr. na odpiętej przepływce.
Po prostu nie mam porównania jak się powinno zachowywać normalnie autko.
Fakt że gumy tym automatem nie przypali. :cry:
Wiem na pewno że bez przepływki pali mniej jak z nią i wiem że ktosik już do niej zaglądał bo widać po śrubach. Jutro mam w planach czyszczenie i uszczelnienie intercoolera i czyszczenie czujnika ciśnienia doładowania. potem podepnę wszystko jak było i znowu test.

MaReK - Pią Sie 02, 2013 23:01

michalie napisał/a:
ripek, Co do spalania to mam bardzo podobnie(ale ja lubię pocisnąć), testy pewnie robiłeś z klimą

Ale Ty masz ECU po remapie ;) I z tego co widzialem na filmie - mocno podlane paliwa ;) Mimo, że to automat to spalanie spore, jak na trasę. Przed chipem też tak miałeś?


ripek napisał/a:
utro mam w planach czyszczenie i uszczelnienie intercoolera i czyszczenie czujnika ciśnienia doładowania. potem podepnę wszystko jak było i znowu test.

Odma, zestaw oringow do IC, no i przede wszystkim jakiś diag na kompie...

szpynior - Pią Sie 02, 2013 23:48

dawidd napisał/a:
tez mam kombi i pali mi podobnie, tez tego turbo nie czuje jak sie włącza. Jeżdżę rożnymi autami i np porowaciejąc mondeo mk4 z silnikiem 1,8 ze 120 km to rover ma 70 km przy tamtym ;) U mnie już jest sprawdzone wszystko, zrobione co sie dało, przeplywka rozwiercona i na kompie ok, teraz podciągam doładowanie do 1,3bara ale wielkiej roznicy z tym nie ma. Rover nie powala momentem na starcie. Mondeo przy 150 km w trasie palil mi 6,1 l a rover przy tej prędkości lyka dobrze ponad 7,5l. Myślę jeszcze o wtryskach, ich regeneracji lub wymianie, ale puki co wychodzi ze rover nie jest oszczędny szczególnie jak sie go przyciśnie.


He he no ba :) ja na baku robię 670 km :)

MaReK - Sob Sie 03, 2013 00:20

szpynior napisał/a:
He he no ba :) ja na baku robię 670 km :)

Co tak malo :D ?

dawidd - Sob Sie 03, 2013 08:48

nie no na baku to cos kolo 900 zrobię w trasie
ripek - Pon Sie 05, 2013 15:16

Jestem po rozbiórce przodu autka i okazało się że ktoś wcześniej bardzo fachowo osadził kolanko intercoolera tak że oring wystawał ponad obudowę. Ślicznie dmuchało na tym złączeniu. Chłodniczka umyta i wszystko złożone jak się należy.Przepływka umyta i przypięta z powrotem.
Przy okazji umyłem czujnik temperatury powietrza doładowanego bo nieźle był zaolejony.
Auto jest duużo żwawsze ,czuć że ciągnie do 4000 obr.
Ponadto u mnie przy jeździe z odpiętą zapaliło Check Engine , naturalnie sczytałem i skasowałem 2 błędy .
Sygnał przepływu powietrza i sygnał temperatury powietrza zasysanego.
Pozostało jeszcze sprawdzić spalanie i wizyta na komputerze .

dawidd - Pon Sie 05, 2013 15:37

z tego co kojarze to na tym kolanku sa 2 oringi
ripek - Pon Sie 05, 2013 15:52

Zgadza się , są dwa.
Górny wystawał ponad obudowę a dolny leżał w środku.

szpynior - Pon Sie 05, 2013 17:22

ripek napisał/a:
Zgadza się , są dwa.
Górny wystawał ponad obudowę a dolny leżał w środku.


A to standard. Ja wymieniłem oringi na troszkę grubsze i zalałem całość klejem do szyb.Nie ma bata że wyskoczy :)

sew87 - Pon Sie 05, 2013 20:07

jak mozecie zaznaczyc mi na zdjeciu gdzie moga byc nieszczelnosci i gdzie ich szukac bylbym wdzieczny i co przeczyscic
ripek - Sob Sie 10, 2013 11:59

Czy ktoś może napisać jakie są prawidłowe wartości przepływki w g/s lub w jakiej wartości są dane zTąd podane i czy jest opcja przeliczenia na g/s
MatiNitro - Sob Sie 16, 2014 14:56

Jestem po zabiegu rozwiercenia przepływomierza.
Operacja dała pozytywny efekt. Auto jest bardziej dynamiczne w przedziale 1700-2200 obrotów. Spalanie minimalnie mniejsze.
Szukając innego przepływomierza, prześledzeniu kilku aukcji, oraz dzięki numerom wkładu z przepływomierza, ustaliłem że najprawdopodobniej będzie pasował wkład z przepływomierza od Mercedesa o numerze A 000 094 14 48, gdzie cena nowego Bosha oscyluje w granicy 350zł. W przyszłym tygodniu postaram się dorwać używkę, torxa i podmienić wkłady z oryginałem z RRRrrr i sprawdzić czy działa.

janio - Sob Sie 16, 2014 16:04

Na czym polega ten zabieg rozwiercenia a konkretnie to co tam trzeba rozwiercić?
MatiNitro - Sob Sie 16, 2014 16:14

janio, musisz w wkładzie przepływomierza zrobić dziurkę na przeciwko prostokątnego wlotu powietrza. Zabieg na za zadanie skrócić drogę powietrza które chłodzi płytkę wewnątrz wkładu. Ze względu na stopień zabrudzenia płytki efekt może być mniej lub bardziej wyczuwalny.
michalie - Wto Sie 19, 2014 11:32

Ja swój przepływomierz odpiołem całkiem, i autko zaczeło mi jeździć jak na ON verwa, spalanie spadło o jakieś 0,3- 0,5l/100km i zbiera sie kapke lepiej, co do kopcenia to kopci jak kopcił :)) , ciekawi mnie tylko fakt jak bedzie jeździł gdy zaleje verwe.
MaReK - Nie Sie 24, 2014 23:18

michalie, ciekawi mnie jak wygląda praca Twoich wtryskiwaczy :)
michalie - Pon Sie 25, 2014 08:42

MaReK napisał/a:
michalie, ciekawi mnie jak wygląda praca Twoich wtryskiwaczy :)



Tego nie wiem ale wiosną tego roku robiłem wszystkie 4, a bez przepływki śmigam jakieś niecałe 2 miesiące

dawidd - Wto Sie 26, 2014 06:39

nasze wtryski to pierwsza, stara i twarda generacja. Nie szkodzi im kiepskie paliwo jak np 2 czy 3 generacji wtryskom. Jeżeli są raz zrobione w miare dobrze to pohulają trochę
MaReK - Wto Sie 26, 2014 08:57

dawidd napisał/a:
nasze wtryski to pierwsza, stara i twarda generacja.

No nie mogę się zgodzić :) Mój pierwszy kpl. wtrysków umarł w prawdzie nie ad hoc po zalaniu, ale na przestrzeni kilku miesięcy (po sztuce) po zalaniu opałem na stacji u p. sławka ;)

Chyba, że piszesz o wtryskach od SDI :) No tam to faktycznie... nawet rzepak pociągną :)

dawidd - Wto Sie 26, 2014 14:30

nie twierdze ze wtryski nasze CR sa nieśmiertelne. Jak sie zaleje cos klejącego to i one odmówią posłuszeństwa, co nie zmienia faktu ze np 2 czy 3 generacja padnie dużo szybciej na kiepskim paliwie niz nasze. W Mercedesie Vito 2.2 sa te same konstrukcyjnie (nie typ) wtryski i one potrafią 0,5 bańki km zrobić, najczęściej wydmuchuje podkładki miedziane, a wtryski dalej pracują.
michalie - Sro Sie 27, 2014 10:03

Panowie odnośnie przepływki ja ma czujnik temp dolotu na wężu od IC, a po odpięciu przepływki wyskakuje czek i sa 2 błędy błąd przepływki i czujnika temp (-40) po wpięciu przepływki oba błedy znikają.
Z tego co wiem to puki co tylko u mnie po odpięciu przepływki wyskakuje czek, czyżbym miał dwa czujniki temp?, czy moze czujnik jest jakoś szeregoeo połączony z przepływką i dopiero to ecu?

wellman - Sro Sie 27, 2014 10:38

michalie, ostatnio przerabiałem temat odpinania uszkodzonej przepływki. U mnie też po odpięciu wyskakują dwa błędy - jeden od przepływomierza, drugi od czujnika temperatury i obydwa znikają, gdy podpiąć przewód z powrotem.

Czego natomiast nie mam to zapalonego check engine. Niemniej, gdy czytałem o przepływkach na angielskich forach, niektórzy po odpięciu też mieli tak jak Ty i najczęściej pomagały szamańskie triki w stylu "włącz wyłącz zapłon kilkanaście razy" czy "odłącz aku na 20 minut".

janio - Sro Sie 27, 2014 11:33

Do michalie. Po wypięciu i wyjęciu lizaka z przepływki musisz w to miejsce wkręcić jakiś korek lub uwaloną przepływkę aby nie dochodziło lewe powietrze. Wyjętą przepływkę luzem podłącz do kostki z kablami i umocuj gdzieś przy filtrze powietrza taśmą izolacyjną aby nie latała jak Żyd po pustym sklepie, z dala od wtryskiwaczy i źródeł ciepła. Temperatura będzie normalna a nie -40C, roverek będzie miał kopa i mało będzie spalał. Jest to już wypraktykowane!
michalie - Sro Sie 27, 2014 11:43

Ale ja tylko wtyczke wypiołem a nie całą przepływkę, no i z odpiętą jeździ kapke lepiej a i spalanie mi też spadło :)
janio - Pią Sie 29, 2014 05:26

To wiem, ale mnie bardziej chodziło o zlikwidowanie tego -40C.
prebenny - Wto Cze 14, 2016 22:51

Brywieczór.

Pytanie Panowie - coś może nowego się pojawiło w temacie przepływek? Ja w zeszłym roku wymieniałem na używkę i wygląda na to, że używka też nie daje sobie rady więc chciałbym kupić nową ale może niekoniecznie chciał wydawać na to 700 zł :p

Myślę o Pierburgu z Merca ale nie wiem czy to do końca dobry pomysł. Ktoś coś podpowie? ;)

Remigiusz - Wto Cze 14, 2016 23:11

prebenny, Czemu nie wymapujesz jej :D Albo zrób sobie układ wzmacniacza sygnału.
prebenny - Sro Cze 15, 2016 06:44

Remigiusz wolę jednak mieć coś co kontroluje ilość dymu :P

A co do układu - w moim przypadku przepływka dość mocno zawyża wskazania (logi z TOAFa niżej):

Cytat:
Pozycja pedału gazu; Obroty silnika; ciśnienie paliwa wstępnego; Rzeczywista masa powietrza; Wymagana masa powietrza:
0,00% 798,00 1/min 3,62 bar 615,00 mg 485,00 mg
0,00% 796,00 1/min 3,61 bar 619,70 mg 485,00 mg
0,00% 799,00 1/min 3,61 bar 612,10 mg 485,00 mg
21,39% 1644,00 1/min 3,51 bar 682,70 mg 483,80 mg
21,39% 1644,00 1/min 3,51 bar 682,70 mg 483,80 mg
21,39% 1644,00 1/min 3,51 bar 682,70 mg 483,80 mg
21,39% 1644,00 1/min 3,51 bar 682,70 mg 483,80 mg
0,00% 2225,00 1/min 3,46 bar 731,00 mg 391,10 mg
50,26% 1568,00 1/min 3,47 bar 820,50 mg 723,50 mg
83,95% 2051,00 1/min 3,40 bar 1160,30 mg 907,30 mg
83,95% 2051,00 1/min 3,40 bar 1160,30 mg 907,30 mg
90,19% 3202,00 1/min 3,21 bar 1457,30 mg 939,30 mg
90,19% 3202,00 1/min 3,21 bar 1457,30 mg 939,30 mg
0,53% 2122,00 1/min 3,47 bar 652,20 mg 384,70 mg
0,53% 2122,00 1/min 3,47 bar 652,20 mg 384,70 mg
0,35% 1913,00 1/min 3,52 bar 648,10 mg 376,40 mg
0,00% 1798,00 1/min 3,54 bar 642,30 mg 370,50 mg
7,13% 1671,00 1/min 3,56 bar 644,70 mg 258,60 mg
7,13% 1671,00 1/min 3,56 bar 644,70 mg 258,60 mg
7,13% 1671,00 1/min 3,56 bar 644,70 mg 258,60 mg
7,13% 1671,00 1/min 3,56 bar 644,70 mg 258,60 mg
7,13% 1671,00 1/min 3,56 bar 644,70 mg 258,60 mg
7,13% 1671,00 1/min 3,56 bar 644,70 mg 258,60 mg
11,94% 1610,00 1/min 3,55 bar 681,10 mg 401,10 mg
96,25% 1711,00 1/min 3,50 bar 882,40 mg 797,40 mg
86,45% 1959,00 1/min 3,45 bar 1302,40 mg 891,60 mg
84,13% 2339,00 1/min 3,38 bar 1602,50 mg 929,80 mg
84,13% 2339,00 1/min 3,38 bar 1602,50 mg 929,80 mg


0,00% 790,00 1/min 3,62 bar 610,70 mg 250,00 mg
13,72% 1071,00 1/min 3,57 bar 615,40 mg 456,50 mg
8,02% 877,00 1/min 3,61 bar 624,20 mg 389,10 mg
17,29% 1428,00 1/min 3,52 bar 657,00 mg 402,90 mg
16,04% 1284,00 1/min 3,54 bar 679,40 mg 436,50 mg
24,42% 1567,00 1/min 3,49 bar 723,20 mg 574,30 mg
24,42% 1567,00 1/min 3,49 bar 723,20 mg 574,30 mg
24,42% 1567,00 1/min 3,49 bar 723,20 mg 574,30 mg
31,37% 1910,00 1/min 3,45 bar 929,70 mg 683,80 mg
36,36% 2034,00 1/min 3,45 bar 949,20 mg 785,00 mg
38,32% 2385,00 1/min 3,37 bar 1132,30 mg 839,50 mg
38,32% 2385,00 1/min 3,37 bar 1132,30 mg 839,50 mg
81,28% 3519,00 1/min 3,15 bar 1326,00 mg 939,30 mg
43,13% 2655,00 1/min 3,41 bar 975,40 mg 843,80 mg
43,13% 2655,00 1/min 3,41 bar 975,40 mg 843,80 mg
100,00% 2931,00 1/min 3,27 bar 1536,80 mg 939,30 mg
100,00% 3225,00 1/min 3,22 bar 1446,90 mg 939,30 mg
100,00% 3502,00 1/min 3,18 bar 1331,70 mg 939,30 mg
100,00% 3502,00 1/min 3,18 bar 1331,70 mg 939,30 mg
100,00% 3502,00 1/min 3,18 bar 1331,70 mg 939,30 mg
100,00% 4102,00 1/min 3,09 bar 1138,10 mg 939,30 mg
0,00% 3741,00 1/min 3,30 bar 1021,90 mg 409,20 mg

dawidd - Sro Cze 15, 2016 07:57

Ja dostałem w prezencie nowa przeplywke do r75 delphi - leży w pudelku bo auto nie jeździło na niej. Kupilem w radomsku boscha za ok 450 zl jak dobrze pamiętam, albo nawet coś poniżej - śmiga juz ok roku i jest super
prebenny - Pią Lip 01, 2016 19:07

To jeszcze jedno pytanie - ktoś z Was podpinał w przedlifcie czujnik temperatury powietrza w dolocie?

Kupiłem takowy i teraz się zastanawiam jak to ustrojstwo podpiąć. Czy wpiąć się do przepływki czy?

mackoz - Pon Lip 11, 2016 02:03

prebenny napisał/a:
Remigiusz wolę jednak mieć coś co kontroluje ilość dymu :P

A co do układu - w moim przypadku przepływka dość mocno zawyża wskazania (logi z TOAFa niżej):

Cytat:
Pozycja pedału gazu; Obroty silnika; ciśnienie paliwa wstępnego; Rzeczywista masa powietrza; Wymagana masa powietrza:
0,00% 798,00 1/min 3,62 bar 615,00 mg 485,00 mg
0,00% 796,00 1/min 3,61 bar 619,70 mg 485,00 mg
0,00% 799,00 1/min 3,61 bar 612,10 mg 485,00 mg
21,39% 1644,00 1/min 3,51 bar 682,70 mg 483,80 mg
21,39% 1644,00 1/min 3,51 bar 682,70 mg 483,80 mg
21,39% 1644,00 1/min 3,51 bar 682,70 mg 483,80 mg
21,39% 1644,00 1/min 3,51 bar 682,70 mg 483,80 mg
0,00% 2225,00 1/min 3,46 bar 731,00 mg 391,10 mg
50,26% 1568,00 1/min 3,47 bar 820,50 mg 723,50 mg
83,95% 2051,00 1/min 3,40 bar 1160,30 mg 907,30 mg
83,95% 2051,00 1/min 3,40 bar 1160,30 mg 907,30 mg
90,19% 3202,00 1/min 3,21 bar 1457,30 mg 939,30 mg
90,19% 3202,00 1/min 3,21 bar 1457,30 mg 939,30 mg
0,53% 2122,00 1/min 3,47 bar 652,20 mg 384,70 mg
0,53% 2122,00 1/min 3,47 bar 652,20 mg 384,70 mg
0,35% 1913,00 1/min 3,52 bar 648,10 mg 376,40 mg
0,00% 1798,00 1/min 3,54 bar 642,30 mg 370,50 mg
7,13% 1671,00 1/min 3,56 bar 644,70 mg 258,60 mg
7,13% 1671,00 1/min 3,56 bar 644,70 mg 258,60 mg
7,13% 1671,00 1/min 3,56 bar 644,70 mg 258,60 mg
7,13% 1671,00 1/min 3,56 bar 644,70 mg 258,60 mg
7,13% 1671,00 1/min 3,56 bar 644,70 mg 258,60 mg
7,13% 1671,00 1/min 3,56 bar 644,70 mg 258,60 mg
11,94% 1610,00 1/min 3,55 bar 681,10 mg 401,10 mg
96,25% 1711,00 1/min 3,50 bar 882,40 mg 797,40 mg
86,45% 1959,00 1/min 3,45 bar 1302,40 mg 891,60 mg
84,13% 2339,00 1/min 3,38 bar 1602,50 mg 929,80 mg
84,13% 2339,00 1/min 3,38 bar 1602,50 mg 929,80 mg


0,00% 790,00 1/min 3,62 bar 610,70 mg 250,00 mg
13,72% 1071,00 1/min 3,57 bar 615,40 mg 456,50 mg
8,02% 877,00 1/min 3,61 bar 624,20 mg 389,10 mg
17,29% 1428,00 1/min 3,52 bar 657,00 mg 402,90 mg
16,04% 1284,00 1/min 3,54 bar 679,40 mg 436,50 mg
24,42% 1567,00 1/min 3,49 bar 723,20 mg 574,30 mg
24,42% 1567,00 1/min 3,49 bar 723,20 mg 574,30 mg
24,42% 1567,00 1/min 3,49 bar 723,20 mg 574,30 mg
31,37% 1910,00 1/min 3,45 bar 929,70 mg 683,80 mg
36,36% 2034,00 1/min 3,45 bar 949,20 mg 785,00 mg
38,32% 2385,00 1/min 3,37 bar 1132,30 mg 839,50 mg
38,32% 2385,00 1/min 3,37 bar 1132,30 mg 839,50 mg
81,28% 3519,00 1/min 3,15 bar 1326,00 mg 939,30 mg
43,13% 2655,00 1/min 3,41 bar 975,40 mg 843,80 mg
43,13% 2655,00 1/min 3,41 bar 975,40 mg 843,80 mg
100,00% 2931,00 1/min 3,27 bar 1536,80 mg 939,30 mg
100,00% 3225,00 1/min 3,22 bar 1446,90 mg 939,30 mg
100,00% 3502,00 1/min 3,18 bar 1331,70 mg 939,30 mg
100,00% 3502,00 1/min 3,18 bar 1331,70 mg 939,30 mg
100,00% 3502,00 1/min 3,18 bar 1331,70 mg 939,30 mg
100,00% 4102,00 1/min 3,09 bar 1138,10 mg 939,30 mg
0,00% 3741,00 1/min 3,30 bar 1021,90 mg 409,20 mg


Te logi to napewno tycza sie przeplywki ? A moze to wartosci doladowania turbo ? Pytam bo tez chce sprawdzic u siebie przeplywke i chce miec pewnosc czy loguje odpowiednie wartosci

prebenny - Pon Lip 11, 2016 08:38

Spójrz na jednostki - doładowanie masz w mbar (trzeba odjąć 1000 - ciśnienie atmosferyczne). Tutaj jest ciśnienie paliwa (bar) i wartości przepływu powietrza z przepływki/z ECU w mg
mackoz - Nie Lip 17, 2016 16:30

Prosze o ocene logów, przeplywka kaput z tego co widze ? Dlaczego przeplywki sie psuja ? Co zrobic zeby po wymianie znowu sie nie spieprzył? No i jaki najlepiej kupić ?


logi dynamiczne 3bieg

longer86 - Pon Lip 18, 2016 01:30

psują się bo się wszystko brudzi i zużywa.

a logi to nie wiem skąd wytrzasnąłeś bo ile bym u siebie nie robił to wartości mam normalne, a u Ciebie to bary jakieś z czapy choćby na listwie... pytałeś o mapki , kalki do winolsa... jak coś sam grzebałeś to powodzenia bo wątpię żeby to były blednie odczytane dane

mackoz - Pon Lip 18, 2016 07:25

Nie grzebalem nic w mapach. Seryjny program. Zauważylem wlasnie ze logi byly robione starsza wersja toafa (43) moze to jest powod tego ze w logach co jakis czas jest wartosc z czapy. Zrobie logi jeszcze raz
MaReK - Pon Lip 18, 2016 13:52

To raczej nie jest powód. Napisałem Ci możliwy powód, coś zakłóca pracę programu. W każdej wersji było dobrze. Ale oczywiście wzorujemy się na najświeższej.

Dzisiaj na jednej z podwarszawskich posesji byłem ratować 75 po updatcie map TOAFem ;) Niestety, procedura nie powiodła się (CDT->CDTi), ale ku mojemu zdziwieniu nie mogłem sterownika postawić żadnym interfejsem. Dopiero wyjęcie na stół zadziałało....

To może być wyjątek od reguły, ale nie mogę już tego sprawdzić, co było nie tak.

longer86 - Pon Lip 18, 2016 13:56

Znów pożywka dla angielskich haterów, że coś nie wyszło
MaReK - Pon Lip 18, 2016 16:12

Myślę, że to był jakiś problem komunikacyjny, bo takie rzeczy się nie zdarzają często. Jednak wystąpił i mógł wystąpić nawet przy próbie aktualizacji T4. Poczekamy na nową wersję programu, która ma mieć więcej opcji "stabilizujących".
toni52 - Pią Paź 07, 2016 22:18

Odświeżę nieco temat przepływomierzy i opiszę moje problemy z przepływką.
Kupując Rovera z silnikiem CDT miałem założoną nieoryginalną przepływkę. Po uzyskaniu kilku wskazówek od kolegów z forum zakupiłem oryginał Bosha, ale jak się okazało po wyjęciu wkładka nie miała numeru 029 tylko 030. Niestety nie mogłem go już zwrócić więc postanowiłem sprawdzić jak będzie działać. Okazuje się, że jego praca jest bardzo dobra, jeśli brać pod uwagę liniowość działania. Auto nie zrywa po położeniu nogi na gaz a przyspieszenie jest proporcjonalne podczas wciskania gazu. Jeśli chodzi o generowany sygnał to jest on chyba nieco za niski. Wszystko byłoby prawie git, gdyby nie to, że mam automat. Tu z moich obserwacji wynika, że wskazania przepływomierza są bardzo istotne dla poprawnej pracy skrzyni. Przy niskich wskazaniach, skrzynia ma tendencję do szarpania, w szczególności 3 bieg, wchodzi on jakby po uprzednim przyhamowaniu przez skrzynię co jest odczuwalne ( podobny efekt jak w manualu, kiedy puszczamy za wcześnie sprzęgło i nie dodajemy odpowiednio dużo gazu). Lepsze działanie skrzyni udało mi się uzyskać budując prosty wzmacniacz sygnału o regulowanej wartości (schemat podobny do digimaf dostępny w necie).
Cały problem polega na tym, że po pierwsze nie mam pewności co do poprawnych wskazań przepływomierza, jakie one powinny być (kieruję się wskazaniami podanymi na stronie: http://tuning-diesels.com/75Zt/R75maf.htm) po drugie, wskazania wariują w szczególności na zimnym silniku.
W liczbach wygląda to tak:
Ustawiam używając TOAF-a wskazanie rzeczywistego MAF na wartości ok 540 jednostek mg/Hub Luft (cokolwiek to jest??) na ciepłym silniku i wolnych obrotach, sprawdzam wskazania na wyższych obrotach i wartości również się zgadzają z tymi podanymi na wcześniej wspomnianej stronie. Wszystko jest super do momentu gdy silnik nie wystygnie. Po uruchomieniu silnika na wolnych obrotach, wskazane będzie również w okolicy 540 - 580 w zależności jak zimny jest silnik i jakie są obroty. Sytuacja zmienia się w momencie gdy dodam gazu i wrócę do wolnych obrotów. Wtedy no około 10-15 sekund mam wskazania ok 350 jednostek a następnie wskazania same wracają w momencie do ustawionych wcześniej 540. Początkowo myślałem, że problem tkwi we wzmacniaczu ale jestem prawie pewien, że przyczyna jest gdzieś indziej. Zbudowałem nawet drugi wzmacniacz na innym scalaku i efekt jest identyczny.
Próbowałem robić kilka resetów komputera, poprzez odpięcie zasilania (aku) na ok 24 godziny, mając nadzieję, że komputer pamięta jakieś wcześniejsze ustawienia ale nie przynosi to oczekiwanego rezultatu. Jeśli jest poprawa to na krótko.
Efekt jest taki, że na zimnym silniku skrzynia cały czas ma za niskie wskazania przepływomierza a na ciepłym jest już prawie dobrze. Prawie, ponieważ mam wrażenie, że ECU nie bardzo potrafi się zaadoptować do tych rozbieżności i po pewnym czasie od resetu na ciepłym silniku skrzynia również zachowuje się nerwowo.
Moja prośba do znawców tematu o wskazówki, jak to powinno działać? Jakie wartości i kiedy? Być może wskazania są ok tylko problem w mojej niewiedzy...może coś zakłóca pracę przepływki? jakiś zawór..?może ktoś mógłby sprawdzić jak jest na przepływce 029? Jakakolwiek podpowiedź bo kończą mi się pomysły :cry:

Pozdrawiam

P.s. Tak swoją drogą zastanawiam się czy rozwiązanie tego problemu pomoże uzdrowić większości automatów, które lubią szarpać w szczególności na 3-ce?!

Revolt - Nie Mar 26, 2017 20:09

Panowie, prosze o pomoc! Czy ktos moze potwierdzić, że do mg zt 2005r. Podejdzie przeplywomierz boscha taki jak sprzedaja na allegro po ok 600zl?

Moj ma nr 0928 400 357. Czy on rozni sie czymś od tego z koncowka 540?

Rowerowicz - Pią Lis 16, 2018 09:32

MatiNitro, a po rozwiwrceniu jak spalanie? Bo wlasnie to zrobilem . i jest efekt pozytywny.
arczi220 - Nie Maj 12, 2019 10:09

Macie jakieś fotki gdzie ta dziurka ma być konkretnie w tej przepływce.
0L0 - Nie Maj 12, 2019 12:48


dawidd - Pon Maj 13, 2019 17:22

Spotkaliście się kiedyś z przypadkiem żeby padła przeplywka przy odpinaniu jej i przy podłączonym akumulatorze? Dzis tak zrobiłem i przeplywka bosch'a która miała ze 3 lata padła. Auto złapało taka turbo dziurę do 2,5 tys obrotów ze nie da sie jeździć. Wstawienie starej przeplywki boscha rozwiązało problem, ale sam nie mogę w to uwierzyć ze takie odpięcie załatwiło mi przepływomierz
0L0 - Pon Maj 13, 2019 23:31

Mam dwie, obie odpinane wielokrotnie - obie sprawne.
karolj - Wto Maj 14, 2019 01:44

dawidd, mogło się to stać przez ESD (wyładowanie elektrostatyczne). Zawsze istnieje jakieś ryzyko, że elektronika się w ten sposób uszkodzi.
dawidd - Wto Maj 14, 2019 06:06

Może i wyładowania, ale nie dotykałem pinów, ściągałem ja razem z pokrywą zaworów. Poza tym toafie nie wywala błędu przepływomierza, tylko pewnie ona daje zaniżone wartości przepływu powietrza. Auto do 2.5 tys jedzie jak bez turbo, powyżej 2.5 dostaje kopa. Przed naprawą wszystko było Ok
0L0 - Wto Maj 14, 2019 10:55

Przepłukaj go jakimś mało agresywnym rozpuszczalnikiem (np. zmywaczem do tarcz hamulcowych). Nie zaszkodzi, a może pomoże.
dawidd - Wto Maj 14, 2019 11:23

0L0, wczoraj tak zrobiłem, nic nie pomogło. Na razie dziele prace miedzy R75 a ZR przy którym jest sporo do zrobienia
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=108158
ale na pewno do tematu przeplywki wrócę bo trochę szkoda mi wywalić kolejne 500zl na przepływomierz, chociaż ten stary oryginalny Bsoch z rozwierconą dziurką całkiem nieźle śmiga

MaReK - Pon Maj 20, 2019 11:14

A patrzyłeś czy się pin nie zagiął? Bo mi się tak zdarzyło. Na szczeście udało się uratować.
dawidd - Pon Maj 20, 2019 12:07

patrzyłem, złącze jest ok
stepien2 - Wto Lip 20, 2021 12:13

Witam,

Odświeżę trochę temat. Też mi padła przepływka, mam model poliftowy, a więc z czujnikiem temperatury powietrza na rurze dolotowej.

Po lekturze widzę że mogę kupić przepływomierz Pierburga o numerach 7.22684.07.0

Czy ktoś użytkuje przepływkę z o tym numerze? Nie znalazłem w temacie jednoznacznej informacji, a cena jest kusząca w stosunku do Boscha.

Pozdrawiam

groszek_76 - Nie Lip 25, 2021 21:11
Temat postu: [R75]
Niestety ale tylko BOSCH bo zamiennik może ci siać błędami. Sam przeszedłem ten temat podczas wyjazdu nad morze z przymusowym postojem w Włocławku. PIETBURG działał ale nie do końca prawidłowo więc mechanik wrzucił BOSCHA i było tak jak należy.