Zobacz temat - Sprzedaż auta a podatek od wzbogacenia?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - Sprzedaż auta a podatek od wzbogacenia?

Piotrass - Nie Kwi 18, 2010 13:54
Temat postu: Sprzedaż auta a podatek od wzbogacenia?
Po jakim czasie od momentu kupna mogę sprzedać auto nie płacąc podatku od wzbogacenia?
Czy liczy się to od daty kupna czy rejestracji samochodu?
Słyszałem już różne zdania na ten temat.
Słyszałem również opinie, że jesli jest to jeden samochód i nie jest się handlarzem (czyli tak jak w moim przypadku) mogę sprzedać szybciej nie płacąc podatku.
Dzięki za pomoc :mrgreen:

Paul - Nie Kwi 18, 2010 14:47

Piotrass napisał/a:
podatku od wzbogacenia
A co to jest ?? (Kiedyś było ;p )
Piotrass napisał/a:
liczy się to od daty kupna
, jak jest na umowie i poprzednim PCC.
Piotrass napisał/a:
opinie, że jesli jest to jeden samochód
BZDURA
Piotrass napisał/a:
mogę sprzedać szybciej nie płacąc podatku.
Możesz sprzedać na drugi dzień nawet, a podatek zależy od DOCHODU ze sprzedaży. Jak sprzedasz drożej i nie udokumentujesz nakładów, pokrywających różnicę w cenie, to bekniesz dochodowy od różnicy cen :P
magneto - Nie Kwi 18, 2010 15:01

Z tego co mi wiadomo to żeby nie płacić podatku auto możesz sprzedac po okresie pół roku od daty zakupu.
kolin - Pon Kwi 19, 2010 04:38

Ja sprzedawając samochód po 4 miesiącach wpisałem niższa wartość na umowie niż w momencie kupna, w rzeczywistości kwota była większa. I nikt się nie czepiał :D
Mayson - Pon Kwi 19, 2010 13:10

kolin napisał/a:
Ja sprzedawając samochód po 4 miesiącach wpisałem niższa wartość na umowie niż w momencie kupna, w rzeczywistości kwota była większa. I nikt się nie czepiał

Dokładnie tak. Żeby nie zapłacić podatku dochodowego (19%), trzeba auto sprzedać za kwotę mniejszą/równą od ceny zakupu, a żeby sprzedać za cenę wyższą, trzeba czekać 6 m-cy :ok:

Piotrass - Pon Kwi 19, 2010 14:02

Dziś odwiedziłem Urząd Skarbowy.
Podatku można nie płacić sprzedając auto po pół roku od daty kupna, jednak liczyć trzeba od ostatniego dnia miesiąca w którym auto zostało zakupione, ewentualnie sprzedając samochód wcześniej, należy rozliczyć się z tego w rocznym rozliczeniu podatkowym. Takie info uzyskałem.

magneto - Pią Wrz 10, 2010 15:03

Odświeżam temat żeb nie zakładać nowego:

Mayson napisał/a:
Żeby nie zapłacić podatku dochodowego (19%), trzeba auto sprzedać za kwotę mniejszą/równą od ceny zakupu,


A jak to się ma do auta sprowadzanego? Czy do ceny auta mogę doliczyć koszty importu i rejestracji?
Np. auto=5000zl
przywoz=1000zł
koszt rej=1300zł
co razem daje 7300 zł.
Teraz chcę to auto sprzedać za 7300zł(nie minęło pół roku) to muszę zapłacic podatek czy nie?

Mayson - Pią Wrz 10, 2010 17:00

magneto napisał/a:
muszę zapłacic podatek czy nie?

Tak.

magneto - Pią Wrz 10, 2010 18:05

Czyli dopłacam do interesu.
Paul - Pią Wrz 10, 2010 20:22

Mayson napisał/a:
magneto napisał/a:
muszę zapłacic podatek czy nie?

Tak.
Mnie się wydaje, że jednak nie - 7300 - 7300 =0 dochodu (zysku) -> podatek = 0 pln

Koszt "uzyskania" samochodu też się liczy, jeżeli możesz to udokumentować.

Chyba, że ostatnio coś się zmieniło i o tym nie wiem :P

magneto - Pią Wrz 10, 2010 20:43

Paul napisał/a:
Koszt "uzyskania" samochodu też się liczy, jeżeli możesz to udokumentować.

Na wszystko mam papiery bo koszty rejestracji są udokumentowane, nawet paragony na paliwo :smile: z miejsca gdzie kupowalem auto

Troche mnie uspokoiłeś bo w sieci nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi

Paul - Pią Wrz 10, 2010 20:44

magneto napisał/a:
sieci nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi
Najprościej posłać kogoś kumatego do US i niech zapyta wprost :]
magneto - Pią Wrz 10, 2010 21:06

Paul napisał/a:
Najprościej posłać kogoś kumatego do US i niech zapyta wprost

wiekszy problem jest ze znalezieniem kumatej osoby w US która rzetelnie odpowie na pytanie.
Najlepiej by było gdyby urzędnik dał mi na piśmie odpowiedz, żeby w przyszłości nie okazalo sie że mam niezapłacony podatek
Z doświadczenia wiem że takiej odp. na piśmie nie dostanę bożaden urzednik nie weżmie odpowiedzialności za to co mowi

Mayson - Sob Wrz 11, 2010 02:09

Prawda jest taka, że jeśli kupiłem auto, a ono mi nie odpowiada, i chcę je sprzedać, to jeśli jest to w ciągu 6m-cy od kupna, to podatek będzie, bo działam na zasadzie - "kupiłem taniej - sprzedaję drożej" czyli wzbogacam się na handlu autami. Tyle na ten temat - czasem skarbówce umyka taki fakt, a czasem jest to podstawa do ścigania biednego petenta, więc lepiej zastanowić się 2x zanim sprzeda się auto....