Zobacz temat - Zmiana adresu zameldowania a wymiana prawa jazdy
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - Zmiana adresu zameldowania a wymiana prawa jazdy

iwan00 - Czw Lip 08, 2010 11:41
Temat postu: Zmiana adresu zameldowania a wymiana prawa jazdy
Witam,

Przeprowadziłem się do nowo kupionego mieszkania, byłem w urzędzie gminy się zameldować i dowiedziałem się, że mam 2 tygodnie na złożenie wniosku o wymianę DO. Czy są jakieś regulacje prawne odnośne wymiany PJ po zmianie adresu zameldowania. Konkretne terminy itd. Co w przypadku gdy podczas kontroli w DO będzie inny adres zamieszkania niż w PJ?

Dodam, że w dowodzie rejestracyjnym jestem wpisany jako współwłaściciel i nie ma tam mojego adresu, Czy podczas kontroli jeśli pokarzę jedynie prawko i dowód rejestracyjny policjant ma możliwość sprawdzenia, że mam inny adres zameldowania?

Z góry dzięki

Paul - Czw Lip 08, 2010 11:54

iwan00 napisał/a:
mam 2 tygodnie na złożenie wniosku o wymianę DO.
Prawda.
iwan00 napisał/a:
są jakieś regulacje prawne odnośne wymiany PJ po zmianie adresu zameldowania.
Są - nie przytocże podstawy prawnej, niestety, ale to są też 2 tyg., a najwyżej miesiąc.
iwan00 napisał/a:
Co w przypadku gdy podczas kontroli w DO będzie inny adres zamieszkania niż w PJ?
Upierdliwy Policjant może zatrzymać prawko z powodu podejrzenia fałszerstwa. Może być mandat, za niedotrzymanie terminu, może też być upomnienie :)
iwan00 napisał/a:
policjant ma możliwość sprawdzenia, że mam inny adres zameldowania?
ZTCW, to może, w CEPiK'u, tak samo jak punkty karne :P
zetes - Czw Lip 08, 2010 12:14

iwan00,
regulują tę kwestię art.98 ust1 i art.129 ust.2,pkt.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 - prawo o ruchu drogowym /tekst jednolity Dz.U. Nr 108 z 2005r, poz. 908/
art. 98 ust.1 - osoba posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdem jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić starostę........... a także o zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w nim zawartych / obejmuje te zmiany stany faktycznego zmiana adresu/
art.129 ust 2, pkt.1 funkcjonariusz przeprowadzający kontrolę drogową ma prawo do legitymowania uczestnika ruchu, czyli ma prawo zaządać okazania dowodu osobistego. Zwykle żadają prawa jazdy, dowody rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego zawarcia umowy OC.

iwan00 - Czw Lip 08, 2010 12:56

No to rozwialiście wszelkie moje wątpliwości, dzięki.
xROnx - Pon Lip 12, 2010 06:53

Ja bym podczas kontroli nie pokazywał DO. Nie ma obowiązku noszenia ze sobą DO. Pokazujesz tylko PJ i inne dokumenty - dowód rejestracyjny OC. A na pytanie policjanta o DO mówisz nie masz. i tyle. Ja tak robię bo mam właśnie różne adresy. Ale nie będe tego zmieniał bo w przyszłym roku wymienie bo bede miał jeszcze inny adres. wiec nie opłaca mi się wymieniać PJ teraz.
darek_wp - Pon Lip 12, 2010 09:14

xROnx napisał/a:
Ja bym podczas kontroli nie pokazywał DO. Nie ma obowiązku noszenia ze sobą DO. Pokazujesz tylko PJ i inne dokumenty - dowód rejestracyjny OC. A na pytanie policjanta o DO mówisz nie masz. i tyle.


Nie ma znaczenia czy pokażesz dowód czy powiesz, że go nie masz. I tak w bazie zarówno Cepik jak i pesel jest aktualny adres i policja ma możliwość sprawdzenia czy zgadza się on z danymi w prawie jazdy i dowodzie rejestracyjnym.