Zobacz temat - [Polityka] Jak inwestować swoje pieniądze na emeryturę
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Offtopic - [Polityka] Jak inwestować swoje pieniądze na emeryturę

maciej - Pią Lip 30, 2010 10:06
Temat postu: [Polityka] Jak inwestować swoje pieniądze na emeryturę
Jak inwestować, żeby na emeryturze mieć 2 razy więcej niż ZUS i przez całe życie być szczęśliwym: ;)
http://www.youtube.com/watch?v=IR2MdaD_nKo

A tak poważniej, to dziś się załamałem:
http://podatki.wp.pl/kat,...,wiadomosc.html

I jak to się ma do tego:
http://finanse.wp.pl/kat,...,wiadomosc.html

Ja nie wiem, kto pierwszy powiedział, że "Balcerowicz musi odejść", ale był to chyba największy cymbał w powojennej historii Polski.

A najgorsze jest to, że jedyną osobą, która mówi otwarcie, że trzeba przeprowadzić takie reformy jest JKM, z którym nie zgadzam się w innych kwestiach, a jakoś w ostatnich wyborach te tematy nie były specjalnie poruszane przez żadną ze stron.

0L0 - Pią Lip 30, 2010 11:07

Ja jeszcze do niedawna miałem za złe szefowi, że oficjalne wypłaty na papierze są zaniżone (głównie po to, aby płacić mniej na ZUS), ale od kiedy po konsultacji z niezależnym doradcą finansowym wszedłem w III filar to tak szczerze mówiąc mam ZUS w :dupa:
Brt - Pią Lip 30, 2010 11:19

0l0 napisał/a:
ale od kiedy po konsultacji z niezależnym doradcą finansowym wszedłem w III filar to tak szczerze mówiąc mam ZUS w

A możesz coś więcej napisać co wybrałeś ?? Przymierzam się powoli do wejścia w III filar.

Pływak - Pią Lip 30, 2010 11:23

Dlatego dochodzę do wniosku, ze nie ma co liczyć na jałmużnę od państwa zwaną emeryturą tylko trzeba sobie samemu o nią zadbać, a jako, że jestem młody i pracuje od niedawna chętnie zagłębie się w temat inwestycji i ubezpieczeń :ok:
Perez - Pią Lip 30, 2010 11:45

Ja ostatnio dogaduje sie z doradcami z Real Finance Polska.
Wczesniej rozmawialem z przedstawicielem z Efectu, ale jakos mi sie to nie podobalo zbytnio.

Pływak - Pią Lip 30, 2010 12:24

Perez napisał/a:
Wczesniej rozmawialem z przedstawicielem z Efectu, ale jakos mi sie to nie podobalo zbytnio.


Swego czasu sporo ciekawych informacji na temat Effectu znalazłem na necie ile w tym prawdy jak zwykle nie wiadomo ale wiele opinii było negatywnych...

maniaq - Pią Lip 30, 2010 13:01
Temat postu: Re: [Polityka] Jak inwestować swoje pieniądze na emeryturę
maciej napisał/a:

Ja nie wiem, kto pierwszy powiedział, że "Balcerowicz musi odejść", ale


zanim ktos go zrozumie i podstawy ekonomi, to mnie juz w tym kraju nie bedzie O_o

odechciewa mi sie placic podatki i byc dojna krowa... zebym chociaz widzial efekty placenia tych podatkow...

buduja drogi, ktore sa platne, szpitale panstwowe... kto ma zdrowie niech sie leczy.... emerytura, jak sobie odloze...

ESH... jade z PL, narazie na krotko ;)

maciej - Pią Lip 30, 2010 13:39

Cytat:
Wczesniej rozmawialem z przedstawicielem z Efectu, ale jakos mi sie to nie podobalo zbytnio.

Z dala od nich.

Zatrudniają studentów i uczą ich 5 formułek na krzyż, żeby ludziom, którzy nie mają pojęcia, zamotać w głowach.

Masakra. Mam blady cień pojęcia o inwestowaniu i pana zagiąłem kilka razy (nie wiedział co to jest procent składany i jak się go liczy!!!), miał mi wysłać mail z tłumaczeniem swoich wpadek, ale już nigdy się nie odezwał. Mój kumpel znęcał się nad tym samym panem dłużej z jeszcze bardziej opłakanymi skutkami. ;)
maniaq napisał/a:
zanim ktos go zrozumie i podstawy ekonomi, to mnie juz w tym kraju nie bedzie O_o

odechciewa mi sie placic podatki i byc dojna krowa... zebym chociaz widzial efekty placenia tych podatkow...

Oj tam, oj tam...

W tym możesz być, ale zbierać na emeryturę i podatki możesz płacić gdzie indziej - urok UE. ;)

Ja tam ciągle bawię się w patriotę, ale po propozycji etatu w Belgii i ich 50% podatków, choć tam widać mniej więcej na co idą, stwierdziłem, że na razie zostanę przy naszym 19% liniowym. ;) Wolę sam wydawać pozostałe 31%. ;)
maniaq napisał/a:
ESH... jade z PL, narazie na krotko ;)

Nie wiem, jakbyś zniósł to na dłużej.

Ja kończę właśnie moją 4-miesięczną "zmianę", w jednym z "najpiękniejszych miast świata" i już mam dość - naprawdę, cieszę się, że wracam. :D

Choć pewnie nie na długo...

0L0 - Pią Lip 30, 2010 14:23

Brt napisał/a:
A możesz coś więcej napisać co wybrałeś Przymierzam się powoli do wejścia w III filar.


HDI

Mają bardzo dużo funduszy do wyboru, tylko jak pisałem już wcześniej - najlepiej jest się skonsultować z niezależnym doradcą finansowym (ja np. korzystam z usług: http://www.platinumfinancial.pl/).

maciej - Pią Lip 30, 2010 14:33

0l0 napisał/a:
najlepiej jest się skonsultować z niezależnym doradcą finansowym

Ta "niezależność" jest zawsze w cudzysłowie, o czym należy pamiętać, bo polega ona na tym, że ci ludzie nie biorą pieniędzy od klientów (tak się w Polsce przyjęło, bo w innych krajach bywa inaczej - zależy od rynku i lokalnej tradycji) i nie są na etacie konkretnej firmy, ale żyją z prowizji płaconych przez firmy sprzedające takie produkty finansowe (warto o tym myśleć, jak o każdym innym produkcie i tak rozważać taki "zakup", bo daje to lepszą perspektywę oceny takich ofert), więc jednak są zależni (tylko nie wprost).

No i tu pojawia się problem, że jest jak w sklepie - nie zawsze doradca doradzi najlepszy produkt, ale może doradzać ten, z którego ma największy zysk...

Więc warto przyjrzeć się samemu różnym ofertom i porozmawiać z kilkoma doradcami, a na pewno trzeba na pewno poświęcić kilka godzin na czytanie wszystkich regulaminów, ogólnych warunków i innych, napisanych małym druczkiem, formularzy, bo potem się może okazać, że np. spóźnienie o 1 dzień z wpłatą raty powoduje karę itp itd.

I znów, zależnie od tego jak bardzo chcecie się angażować w zarządzanie swoim majątkiem - są fundusze typu "fire and forget" - płacicie określoną kwotę i po 30 latach zaczynają Wam ratalnie wypłacać określone "zarobione" przez Wasze pieniądze kwoty albo możecie bawić się w zarządzanie swoim majątkiem - korzystając z podpowiedzi "analityków" przerzucać swoje pieniądze między różnymi funduszami (mniej lub bardziej ryzykownymi) itp.

Do tego też warto pamiętać, szczególnie po ostatnim kryzysie, by nie lokować całości w jednym miejscu, bo jak było ostatnio widać, nawet "najbardziej zaufane" instytucje finansowe potrafią paść w ciągu jednego dnia. :(

Brt - Pią Lip 30, 2010 14:38

maciej napisał/a:
Więc warto przyjrzeć się samemu różnym ofertom i porozmawiać z kilkoma doradcami, a na pewno trzeba na pewno poświęcić kilka godzin na czytanie wszystkich regulaminów, ogólnych warunków i innych, napisanych małym druczkiem, formularzy

Dokładnie to zamierzam zrobić ... chwilę "pracowałem" w ubezpieczalni i poznałem troszkę "język ubezpieczeniowy" ;)

0L0 - Pią Lip 30, 2010 15:12

To może inaczej. Doradcą jest mój dobry kolega i on by mi raczej kitu nie wciskał ;)
maciej - Pią Lip 30, 2010 15:17

To trochę zmienia, ale... ;)
dobryziom - Pią Lip 30, 2010 16:53

jak by ktoś znalazł ciekawy fundusz to niech podeśle też chętnie poczytam oczywiscie o średnim ryzyku bo nie każdy ma czas siedzieć 24 i obserwować :)