Zobacz temat - [R75] Eksploatacja automatycznej skrzyni biegów
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Eksploatacja automatycznej skrzyni biegów

Strusiu1987 - Sro Lis 03, 2010 09:16
Temat postu: [R75] Eksploatacja automatycznej skrzyni biegów
Witam

Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie.
Jeżeli zatrzymuje auto i wrzucam z D na P to czy mam robić to szybko czy po kolei zatrzymuje się na chwilę na N, R i dopiero P ?? ?
Jeżeli zrobię to szybko to teoretycznie skrzynia nie musi wrzucać po kolei N R i P tylko wrzuci od razu P... tylko czy to nie uszkadza skrzyni czy lepiej robić to powoli z krótkimi postojami na N i R i dopiero wrzucić P ?? ? :)

Wydryszek - Sro Lis 03, 2010 09:30

Nie ma problemu w normalnej "szybkiej" zmianie biegu, nie musisz czekać, naturalnym ruchem zmieniasz z D na P.
Tomek1212 - Sro Lis 03, 2010 09:36

Ja zawsze wrzucam od razu z "D" na "P" i nigdy nie spotkałem się z takim zachowaniem, aby robić przerwy na każdej pozycji.
Niektórzy uważają, że lepiej dla skrzyni wrzucać jest z pozycji "D" na "N" i tak zostawiać na postoju (oczywiście wraz z zaciągniętym hamulcem ręcznym), jednak nowsze auta nie "oddadzą" kluczyka, jeżeli dźwignia skrzyni jest w innej pozycji niż "P".

Strusiu1987 - Sro Lis 03, 2010 09:56

No właśnie, ja zawsze przełączam od razu na P chwile odczekam i gasze auto.
apples - Sro Lis 03, 2010 12:00

http://forum.roverki.eu/v...p=471342#471342 :wink:
Strusiu1987 - Sro Lis 03, 2010 13:27

Nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie
Tomassso - Sro Lis 03, 2010 19:16

Tak na zdrowy rozum to totalnym bezsensem było by przełączanie z Drive, na "luz", potem "wsteczny" i dopiero po tym na parking :roll:
Mniej więcej tak jakby w manualu jadąc na 5 biegu po zatrzymaniu sie przerzucać po kolei biegi - na 4, 3, 2 i dopiero na 1 :roll:
Nie wiem nie znam sie, ale ja tam zawsze przełączam od razu na parking i jakoś Roverek sie nie skarży :wink:

SeniorA - Sro Lis 03, 2010 20:01

Ale z D na P, selektor musi przejśc przez N i przez R.
Strusiu1987 - Czw Lis 04, 2010 08:01

No to jak to w końcu jest? Trzeba przerzucać stopniowo czy od razu na P
SeniorA - Czw Lis 04, 2010 08:52

nie stopniowo , ale płynnie.
Strusiu1987 - Czw Lis 04, 2010 09:43

N i P to chyba jest to samo tylko na P jest dodatkowo blokada napędu.
ryan1971 - Czw Lis 07, 2013 10:56

Strusiu1987 napisał/a:
No to jak to w końcu jest? Trzeba przerzucać stopniowo czy od razu na P

Szanowni Panowie :) Najlepiej, kierując się tylko lgicznym myśleniem i jestem pewien, że to nie zaszkodzi w żaden sposób skrzyni biegów zrobić tak :
Po dojechaniu na miejsce wybrać "N" zaciągnąć ręczny,
Wyłączyć silnik,
Przy wyłączonym silniku i siłą rzeczy nie pracującej już skrzyni biegów wybrać za pomocą lewarka pozycję "P".
Wysiąść, zamknąć auto, porzegnać się z bólem serca ze swoim autem do następnego dnia całusem w maskę.
Pozdrawiam.

ripek - Sob Lis 09, 2013 10:56

Nie wylancza sie auto na P nigdy na N.
Na N-ce skrzynia fakt nie jest na biegu ale pompa podaje dalej cisnienie , wylaczenie silnika w tej pozycji pozostawia skrzynie pod cisnieniem co doprowadzi do szybszego jej zuzycia. Tak samo przelanczanie biegow bez uruchomionego silnika nie jest zdrowe dla skrzyni.
Pozycja P blokuje skrzynie biegow i rozlacza hydraulike, jest to prawidlowa pozycja do wylaczenia silnika.
Powinno sie plynnie przelaczyc na P nastepnie wylaczyc auto.
N-ka sluzy raczej do odciazania silnika i oszczedzania paliwa podczas dlugiego stania na swiatlach lub w korkach.

Sorki za brak polskiej czcionki, nowy lapek i jeszcze nie wszysko zainstalowane.