Zobacz temat - [R200/400] Porównanie filtrów oleju
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) - [R200/400] Porównanie filtrów oleju

utal - Nie Lis 21, 2010 17:39
Temat postu: [R200/400] Porównanie filtrów oleju
Do porównania posłużyły mi dwa filtry, które montowane są w pojazdach marki rover, honda, isuzu i inne. Oba zamontowane były w moim samochodzie ( Rover 416 sli 1.6 112km) przez okres 10 tys km ( 3-4 miesiące).

Producentem pierwszego z nich jest firma David Vasco z Bielska Białej, która powstała całkiem niedawno bo w 2003 roku. Filtr opisany jest jako Fluxar FX 16.
Jego "rywal" to produkt firmy Filtron ( nie trzeba przedstawiać ;-) model OP 557.

Ceny:
Fluxar FX 16 ok 20zł ( zapłaciłem za niego w hurtowni w Gliwicach 19,80zł)
Filtron OP 557 od 17zł do 24zł ( sklep z olejami i filtrami w Rudzie Śląskiej 20zł)

Poniżej zamieszczam zdjęcia z mojego porównania:









Przekrój filtra Fluxar FX 16














Przekrój filtra Filtron OP 557













Fluxar vs Filtron






Ocena subiektywna:

Jeśli chodzi o gabaryty to oba filtry są bardzo zbliżone wymiarami(Wys.: 83,5 mm, Wymiar gwintu: M 20X1,5, średnica zewnętrzna: 82 mm). Cechą charakterystyczną Fluxara jest jego wyraziście czerwony kolor. Filtron jest natomiast cięższy oraz sprawia wrażenie lepiej wykonanego. Po rozcięciu filtrów na pół widać nieznaczne różnice w budowie, głównie dotyczą one otworów, przez które wpada olej do materiału filtrującego. Jeśli chodzi o materiał filtrujący jest on bardzo podobny, można by powiedzieć że identyczny( nie wyczułem różnicy w dotyku ). Natomiast większa jego ilość znajduje się w Filtronie OP 557 ( naliczyłem o 12 więcej włókien filtrujących ).

Podsumowanie: Większa ilość materiału filtrującego oraz minimalna różnica w cenie w stosunku do Fluxara FX 16 powoduje, że jako zwycięzcę tego porównania wskazuję Filtrona OP 557. ( Aktualnie stosuję go w moim samochodzie ) ;-)

Mam nadzieję, że porównanie było pomocne i pokazało choć w minimalnym stopniu różnice w budowie filtrów.

Chris83 - Nie Lis 21, 2010 20:50

:brawa: :ok:
camaro17 - Nie Lis 21, 2010 21:22

utal, brawo, brawo za wykonanie takiego testu !! ! Dzięki takim artykułom nasze forum stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne, a może kogoś zainspiruje na nowe odkrycia :)
Remigiusz - Nie Lis 21, 2010 22:18

Ładny test filtrów :wink:

Byl kiedyś taki test tez w Auto poradniku co brali oryginalne filtry z ASO, potem markowe typu Bosch oraz Filtrona i jakieś NoName :wink: Ważne jest jak dobrze zauważyłeś ile materiału filtrującego jest w środku. Trzeba by go rozwinąć i pomierzyć jaka długość ma :wink:

utal - Nie Lis 21, 2010 23:24

Dzięki wielkie za pozytywne komentarze:)... co do uwagi Remi55 aby zmierzyć długość materiału filtrującego, szkoda że nie wpadłem wcześniej na ten pomysł, gdyż teraz większość włókna uległa zniszczeniu i pomiar nie miałby sensu;-)
ADI-mistrzu - Pią Lis 26, 2010 08:20

Tak patrzę i w sumie myślę dlaczego by nie zastosować dłuższego filtru? Mocowanie z tego co widzę jest takie samo a mając dłuższy będzie w nim więcej materiału filtrującego.
Np. zamiast OP557 wsadzić OP580/7

Remigiusz - Pią Lis 26, 2010 08:53

ADI-mistrzu,

557 jest do 216
a 580/7 do reszty K-series

filtr się rożni tym ze ma inny rozstaw średnicy gumy na gorze filtra wiec nie będzie pasował. :grin:

keczu - Nie Lis 28, 2010 20:02

Panowie na Youtube jest dziesiatki filmikow na ten temat. Osobiscie rozcinalem filtr Knechta, Filtrona i Halfordsa do K-seri.
Trzeba tylko wiedziec ze np. Wix to filtron, a Fram robi duzo filtrow takich sprzedawanych pod wlasnymi markami jakis marketow motoryzacyjnych np. Halfords itp. Najlepsza jest seria tego kolesia.
http://www.youtube.com/wa...feature=related

komorniq - Pią Sty 13, 2017 16:28

Filtron został chyba obecnie kupiony przez Manna. Dobrze mówię? Jest w stanie to ktoś potwierdzić?
Remigiusz - Sob Sty 14, 2017 12:40

Filtron Już dawno w rękach Niemców. Ale chyba mahle.
andyson - Pią Lut 10, 2017 06:04

Temat jest do zamknięcia/usunięcia. Toż przypadek żaden odosobniony. Porad na ten temat jest na forum kilkadziesiąt. Wystarczy poszukać.

gclub