Zobacz temat - [PoRD] Strefa zamieszkania
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - [PoRD] Strefa zamieszkania

greg-si - Nie Gru 12, 2010 12:47
Temat postu: [PoRD] Strefa zamieszkania
Witam.
Mam pytanie odnośnie pierwszeństwa przejazdu.
Otóż jest osiedle. Jedna droga na tym osiedlu jest drogą oznaczoną znakiem że to strefa zamieszkania. Uliczki które krzyżują się z tą drogą nie są w żaden sposób oznaczone i są prostopadłe do ulicy ze strefą zamieszkania. Dopiero gdy dojeżdżamy do skrzyżowania (gdzieś 4m przed samym skrzyżowaniem) jest znak o strefie zamieszkania oznaczające jej początek. Gdzieś 4m za skrzyżowaniem strefa zamieszkania się kończy.
Jak interpretować ten znak?
1. Krzyżuje się nieoznaczona droga z drogą oznaczoną strefą zamieszkania czyli pojazd znajdujący się na strefie zamieszkania ustępuje pierwszeństwa samochodom na drodze nieoznaczonej
2. Całe skrzyżowanie jest strefą zamieszkania czyli prawo prawej strony która ma pierwszeństwo.

maciej - Pon Gru 13, 2010 12:28

A możesz to rozrysować?

Bo nie rozumiem tego opisu...

Strefa to strefa - obejmuje wszystko co jest między jej początkiem, a końcem, więc jeśli wjeżdżasz do niej drogą (znak początku), to wszystko za nim (każda inna uliczka) do niej należy, aż do znaku końca, więc jeśli nie ma innych znaków, to wszystkie skrzyżowania aż do znaku końca są równorzędne, a jeśli tuż za tablicą końca jest skrzyżowanie, to jesteś podporządkowany. Jeśli to skrzyżowanie jest więcej niż 20 m od tablicy końca strefy zamieszkania, to już jest normalne skrzyżowanie równorzędne (chyba, że znaki wskażą inaczej).

greg-si - Pon Gru 13, 2010 13:00


Tak to wygląda mniej więcej. Na niebiesko strefa zamieszkania a na końcu ślepych uliczek czerwona kreska.
Od znaku strefy zamieszkania (początku lub końca) do drogi prostopadłej jest gdzieś 4m.

Już z tego co napisałeś wszystko rozumiem. Strefa się zaczyna równo w punkcie gdzie stoi znak. Czyli skrzyżowanie jest strefą zamieszkania.

maciej - Pon Gru 13, 2010 14:07

I na wszystkich bocznych uliczkach też jest strefa.

To dokładnie jak z terenem zabudowanym - jesteś w nim od minięcia tablicy początku, aż do tablicy końca.

greg-si - Pon Gru 13, 2010 14:39

maciej, właśnie w tym sęk że tylko ta ulica zaznaczona na niebiesko jest strefą zamieszkania. Na każdym jej wlocie jest znak początku i końca strefy. Dlatego dla mnie strasznie jest to niejasne i szczerze mówiąc głupie bo moja uliczka która jest ślepa nie jest strefą zamieszkania. Może coś zmienią w planach całe osiedle będzie tak oznakowane. Wtedy byłoby najlepiej.
Paul - Pon Gru 13, 2010 14:50

greg-si napisał/a:
bo moja uliczka która jest ślepa nie jest strefą zamieszkania.
Właśnie jest, bo wjeżdżasz w nią ze strefy i nie mijasz żadnego znaku Końca strefy, a skoro ona jest ślepa, to początku strefy też na niej nie ma ;p
maciej - Pon Gru 13, 2010 14:53

greg-si, powtórzę:
Cytat:
To dokładnie jak z terenem zabudowanym - jesteś w nim od minięcia tablicy początku, aż do tablicy końca.

Przecież jak wjeżdżasz z teren zabudowany, to nie zastanawiasz się, czy poprzeczne ulice są w tym terenie czy nie - są, dopóki nie zobaczysz tablicy końca terenu zabudowanego.

greg-si - Pon Gru 13, 2010 14:59

Również powtórzę
Cytat:
Na każdym jej wlocie jest znak początku i końca strefy.

Czyli moja uliczka. Wyjeżdżam z posesji jadę sobie i dojeżdżając do skrzyżowania jest znak początku strefy zamieszkania.
Później wracam jadę tą strefą zamieszkania skręcam w moją uliczkę i 4m za krzyżówką jest znak końca strefy zamieszkania.

Moja uliczka też jest strefą zamieszkania?

Paul - Pon Gru 13, 2010 15:01

greg-si napisał/a:
Moja uliczka też jest strefą zamieszkania?
Aaaaaaaa, trochę niejasno napisane było :(
No to nie mieszkasz w strefie ;p

greg-si - Pon Gru 13, 2010 15:09

No właśnie bo już myślałem że znak ograniczenia do 20km/h postawili tylko po to by dzieciaczki miały w co rzucać śnieżkami ;)