Zobacz temat - Jaki router?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Offtopic - Jaki router?

Mix - Pon Sty 10, 2011 20:10
Temat postu: Jaki router?
Witam!

Mam internet z ASTER'a, wraz z modemem kablowym. Chcę kupić router aby:

podłączyć lapotopa po wifi IEEE 802.11 n
podłączyć komp. stacjonarny po kablu RJ45

oba komputery (oraz wszystkie w przyszłości podpięte po wifi) dało radę spiąć w sieć (wymiana danych)

Zależy mi, aby nie było strat na prędkości działania i-netu po wifi.
Obecnie posiadam łącze:
transfer ściągania danych do 10 Mb/s w nocy
transfer ściągania danych do 5 Mb/s w dzień
transfer wysyłania danych do 1 Mb/s

W temacie jestem zielony. Przeglądam allegro, ale cała masa ofert wcale nie pomaga mi w wyborze.
Będę ogromnie wdzięczny za pomoc :wink:

Remigiusz - Pon Sty 10, 2011 20:22

ja mam 10mbit łącze i mam Linksys WRP400 :wink:
0L0 - Pon Sty 10, 2011 22:37

Ja mam ruter Pentagram Cerberus P 6381-2. Przyzwoity cenowo, niezawodny i banalny w konfiguracji.
Łącze mam ciut szybsze od Twojego.

_papa_ - Pon Sty 10, 2011 22:56

Mix napisał/a:
Zależy mi, aby nie było strat na prędkości działania i-netu po wifi.

z tym może być problem. Ale jak wyłączysz szyfrowanie wifi to może nie będziesz miał spadków prędkości. A sieć zabezpiecz tak:
wyłącz rozgłaszanie sieci, ustaw blokowanie po mac, zmień hasło do routera na jakieś trudne do złamania i ciesz się prędkością. No i postaraj się aby zasięg sieci był jak najlepszy.
Co do routera to polecam jakiś WRT linksysa z zewnętrznymi antenami (Bardzo dobre radio)

MaReK - Wto Sty 11, 2011 01:50

Przy takich transferach jakie masz, możesz wziąć prostego tplinka ;)
Wspaniały chiński produkt... proponuję tylko zmienić kanał z domyślnego 6 lub 11 jakich pewnie w bloku od pyty będziesz miał.

A jak któryś z kompów będzie generował miliony połączeń z powodu robali w systemie, to i super linksys nie pomoże ;)

Pozdrawiam,

PTE - Wto Sty 11, 2011 08:21

Ja przy podobnej konfiguracji w UPC mam TP-Link TL-WR340G i nie narzekam. Co prawda rzadko się zdarza abym korzystał jednocześnie z blaszaka i netbooka, ale nawet w takich przypadkach nie stwierdziłem spadku wydajności.
pistolet - Wto Sty 11, 2011 16:47

Linksys i tylko i wyłącznie Linksys. Polecam WRT54GS jesli chcesz instalowac "lepsze" oprogramowanie pozwalajace na bardzo rozbudowana konfiguracje wszelkich parametrow routera. Tutaj szczegolna uwaga na Tomato Firmware. Jesli zalezy Ci na dobrym designie tego routera to polecam Linksys WRT120N. Przy Wi-Fi do 54Mbps nie powinienes zauwazac wiekszych strat w predkosci sciagania/wysylania, chyba ze komputery beda w znacznej odleglosci od routera i przez "kilkanascie" scian :) Aczkolwiek tu pomaga opcja podkrecenia mocy urzadzenia ktora jest w wiekszosci alternatywnych firmware :)
Squid - Wto Sty 11, 2011 17:06

Ja również polecam Linksysa
http://www.agito.pl/route....749.30370.html
Kupiłem go (Linksys WRT54GL-EU) dwa i pół roku temu, chodzi praktycznie bez przerwy i nic złego się nie dzieje, połączeń nie zrywa, a zasięg (wi-fi) mam na parkingu przed blokiem - router stoi zamknięty w szafie ;) . Nie restartuje się, nie zawiesza się. Dobry router to taki, który skonfigurujesz i o nim zapomnisz ;D

_papa_ - Wto Sty 11, 2011 17:24

Squid napisał/a:
Linksys WRT54GL

Akurat ten model to już klasa sama w sobie. Chyba najlepszy router jaki linksys wypuścił.

pistolet - Wto Sty 11, 2011 17:39

Co do modelu Linksys WRT54GL to poprzednik ma 100% racje, aczkolwiek tylko jeśli chodzi o routery w wersji WRT54GL v1.x

Tu jeszcze dodam porównanie bardzo dobre modeli GS i GL.

http://openlinksys.info/articles.php?article_id=8

Ja zachwalam GS w wersji 1, gdyż kożystam z niego bezawaryjnie od wielu lat i jedyne co robie to aktualizuje firmware :)

Jednak jeśli ktoś ceni sobie fajny design ponad możliwości konfiguracji czy rozbudowy oprogramowania to godnym polecenia jest model który podałem wyżej czyli Linksys WRT120N. Poleciłem go wielu znajomym, nikt nie narzeka. Routery też bezawaryjne i dość stabilne. Z resztą co będziemy się czarować, produkty CISCO sa z najwyzszej polki jesli chodzi o tego typu sprzet :)

Mix - Wto Sty 11, 2011 17:48

Dzięki za dotychczasowe porady. Kupiłem TP-LINK TL-WR841N. Myślę, że na początek starczy. Mam nadzieję, że poradzę sobie z konfiguracją - ostatnio z routerem od strony technicznej miałem do czynienia dobre 4 czy 5 lat temu :wink: Model bardziej zaawansowany od 340G, a jak jest w praktyce zobaczymy jak przyjdzie paczka :mrgreen:
TomC - Wto Sty 11, 2011 21:08

I dobrze zrobiłeś kupując to chińskie cudeńko. Tanie i dobre. Co do Linksysa.... gdyby awaryjność niektórych modeli była mniejsza to byłby to producent godny uwagi... Ja do godnych go nie zaliczam.... Wolę Ovislinka, TP-Linka i Zyxela chociaż ten ostatni też nie błyszczy bezawaryjnością :razz:
MaReK - Sro Sty 12, 2011 01:20

Podzielam ;)
Linksys ma kilka modeli godnych uwagi... zwłaszcza z modeli ADSL.
DSLowe padają częściej niż moje ksenony ;)

_papa_ - Sro Sty 12, 2011 07:16

MaReK napisał/a:
DSLowe padają częściej niż moje ksenony

chyba na odwrót. Ile to wyło problemów z Wag200? Na niewielu liniach chciał się synchronizować.....

Brt - Sro Sty 12, 2011 12:23

papa poczytaj o MaRkA ksenonach ;) :lol:
kepo - Sro Sty 12, 2011 12:28

Ja na linksysa nie moge narzekac ;)
Ponad 3 lata mam juz adsl wag200g i przez caly ten czas chodzi 24h na dobe. Żadnych problemów

orson - Sro Sty 12, 2011 13:13

MaReK napisał/a:
Podzielam ;)
Linksys ma kilka modeli godnych uwagi... zwłaszcza z modeli ADSL.
DSLowe padają częściej niż moje ksenony ;)


Dlatego Cisco wyodrebnilo z "siebie" Linksys'a. Jak chcesz sie miec pewny i markowy produkt na lata z poterznymi mozliwosciami konfiguracyjnymi to sie Cisco bierze.

Do domu D-Link, Pentagram, Asus, TPLink czy inne wystarcza w zupelnosci. Jedyne kryterium wyboru to: trzeba brac poprawke gdzie urzadzenie ma stanac i przez ile scian ma sie "przebijac" dajac dobry/dostateczny zasieg.

W domu to: Raz to sie ustawia i ma dzialac.

Pozdrawiam

Pływak - Sro Sty 12, 2011 13:20

orson napisał/a:

Dlatego Cisco wyodrebnilo z "siebie" Linksys'a. Jak chcesz sie miec pewny i markowy produkt na lata z poterznymi mozliwosciami konfiguracyjnymi to sie Cisco bierze.


Nie wyodrębniło tylko pozostawiło markę przy życiu po jej przejęciu. Nic innego jak linia tańszych produktów ale aby nadal Cisco kojarzyło się z wyższa półką to low end brandują jako LinkSys by Cisco. Co do Wag'a sam mam na chacie. 4 rok już mu leci, działa bez najmniejszego problemu...

Popraw tego byka ;)

_papa_ - Sro Sty 12, 2011 13:36

orson napisał/a:

Do domu D-Link

Broń Boże!!! Tym bardziej wifi. Chyba najgorszy producent z wszystkich tu wymienionych.
kepo napisał/a:
Ponad 3 lata mam juz adsl wag200g

Jak chodzi to dobrze. Bo nierzadko się mi zdarzyło, że w ogóle się nie chciał zsynchronizować. A tak na poważnie, to z tych tańszych urządzeń to tylko TP-link się liczy. U mnie w pracy tylko takie urządzenia się stosuje i o dziwo wbrew wielu opiniom ten sprzęt działa bardzo bezwawaryjnie.

Mix - Sro Sty 12, 2011 19:50

Właśnie skonfigurowałem :wink: Narazie działa. A jak długo to zobaczymy :mrgreen: 30 m-cy gwarancji jest :lol: