Zobacz temat - [R75] Sprzęgło - piski, drgania po wciśnięciu pedału
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Sprzęgło - piski, drgania po wciśnięciu pedału

kamil652 - Pon Kwi 18, 2011 23:47
Temat postu: [R75] Sprzęgło - piski, drgania po wciśnięciu pedału
jak w temacie ? czy to coś w dwumasą ? można jeżdzić dalej ? ehh
apples - Pon Kwi 18, 2011 23:53

kamil652 napisał/a:
jak w temacie ? czy to coś w dwumasą ?
Prędzej tarcza sprzęgła się rozsypuje lub łożysko na wysprzęgliku. Miałem podobnie. Tarcza była cienka, okładziny miały luzy i nity tarły o docisk.
kamil652 napisał/a:
można jeżdzić dalej ?
Można, tylko pytanie czy daleko dojedziesz. :wink:

Jeżeli faktycznie dobiega to ze sprzęgła to bez wyjęcia skrzyni i tak się nie obejdzie, a wtedy wymień komplet sprzęgła (tarcza i docisk) i wysprzęglik. Dodatkowo wypłucz pompkę sprzęgła i sprawdź dwumase.

kamil652 - Wto Kwi 19, 2011 00:00

hm.. tylko ,ze tarczę , sprzęgło docisk wymieniałem ...eh
apples - Wto Kwi 19, 2011 00:05

kamil652 napisał/a:
hm.. tylko ,ze tarczę , sprzęgło docisk wymieniałem ...eh
To może nie sprzęgło. Musisz osłuchać dobrze.

[ Dodano: Wto Kwi 19, 2011 00:05 ]

Wysprzęglik wymieniałeś?

kamil652 - Wto Kwi 19, 2011 00:33

tak . wymieniłem .

przy wciśniętym sprzęgle ćwierczy ( dosłownie ) ^^ nie puka nie stuka nie skrzypi ...

podjadę do mechanika ,moze coś ustali .

dzięki za wskazówki , moze ktos jeszcze miał coś podobnego ?

pzd

automechanik - Wto Kwi 19, 2011 06:01

Na 100% łożysko wyciskowe, czyli i tak skrzynię trzeba zdemontować.
Przypuszczam,że przy okazji uszkodziło sprężynę talerzową (słoneczko) docisku.

kris-tofer - Wto Kwi 19, 2011 12:51

uszkodzone łożysko oporowe daje inny dźwięk, nie ma tam ćwierczenia, a taki głuchy szum.
Dodam, że kamil652, jak dobrze pamietam wymieniał komplet sprzęgło góra kilka miesięcy temu, więc trzeba by się zastanowić, czy tarcza, lub wysprzęglik mogłoby się tak szybko zepsuć?
automechanik napisał/a:
Przypuszczam,że przy okazji uszkodziło sprężynę talerzową (słoneczko) docisku.
w jaki sposób?
automechanik - Wto Kwi 19, 2011 21:47

Zacierające się łożysko moze uszkodzić słoneczko nawet do momentu kiedy wpadnie do środka (wytrze w słoneczku dziurę )i po sprzęgle.
To ćwierkanie i piszczenie może być spowodowane właśnie zacieraniem się łożyska.
Zdarzją się fabrycznie wadliwe , ze zbyt małym zapasem smaru zanim się zużyje i zacznie szumieć czy inaczej hałasować po prostu się blokuje.

kamil652 - Wto Kwi 19, 2011 22:40

jutro to nagram i dodam film ;D
kris-tofer - Sro Kwi 20, 2011 09:14

automechanik, nie daję wiary temu co piszesz, łożysko łożyskiem, samru nie ma, dlatego szumi lub pedał sprzęgła zostaje wciśnięty, ale samo łożysko pozostaje na miejscu, ponieważ jest ściśnięte do docisku tak? podobnie jak Ci w kole huczy, nic się z tym nie dzieje, kulki nigdzie nie wypadają, dopiero jak rozbierzesz to i owszem kuleczki się posypią, ale póki wszystko na miejscu to się wszystko kupy trzyma.
apples - Sro Kwi 20, 2011 09:53

kris-tofer, automechanik dobrze napisał. Jak łożysko się zatrze lub blokuje to trze po słoneczku i je w końcu wytrze.
kris-tofer - Sro Kwi 20, 2011 09:55

apples napisał/a:
Jak łożysko się zatrze lub blokuje to trze po słoneczku i je w końcu wytrze.
ja się z tym nie zgadzam, dla mnie to totalna bzdura...
apples - Sro Kwi 20, 2011 10:32

kris-tofer napisał/a:
ja się z tym nie zgadzam, dla mnie to totalna bzdura...
Nie dziwię się. Jak się ktoś na czymś nie zna to każdy fakt jest absurdem. :) W swoim życiu widziałem już kilka wytartych docisków w taki sposób, więc zaufaj mi.
kris-tofer - Sro Kwi 20, 2011 10:46

apples napisał/a:
więc zaufaj mi.
nie ufam nikomu :)

apples, a Ty się znasz na mechanice samochodowej? tzn. masz jakiś papier ukończenia szkoły mechanicznej?
dziś też sobie pochodzę po szrocie i pooglądam wydarte dociski :mrgreen:

apples - Sro Kwi 20, 2011 10:51

kris-tofer napisał/a:
apples, a Ty się znasz na mechanice samochodowej? tzn. masz jakiś papier ukończenia szkoły mechanicznej?
Mam ale to staaaaaaara historia :) .
kris-tofer napisał/a:
dziś też sobie pochodzę po szrocie i pooglądam wydarte dociski
Nie musisz. Weź do reki dwa przedmioty. Dociśnij je do siebie. Jeden trzymaj sztywno, a drugim obracaj. :wink:
kris-tofer - Sro Kwi 20, 2011 10:54

apples napisał/a:
kris-tofer napisał/a:
apples, a Ty się znasz na mechanice samochodowej? tzn. masz jakiś papier ukończenia szkoły mechanicznej?
Mam ale to staaaaaaara historia .
poproszę zatem skan świadectwa ukończenia, inaczej nie dam wiary, że jesteś osobą której należy wierzyć w sprawach związanych z mechaniką samochodową :smile:
apples - Sro Kwi 20, 2011 10:55

kris-tofer napisał/a:
poproszę zatem skan świadectwa ukończenia, inaczej nie dam wiary, że jesteś osobą której należy wierzyć w sprawach związanych z mechaniką samochodową
Wyślę Ci na maila. :)
kris-tofer - Sro Kwi 20, 2011 10:56

wrzuć na forum, najlepiej w avatara, będzie każdy wiedział
apples - Sro Kwi 20, 2011 12:07

kris-tofer napisał/a:
wrzuć na forum, najlepiej w avatara, będzie każdy wiedział
Pytanie tylko, po co.
kamil652 - Sro Kwi 20, 2011 14:24

Panowie ... poczekajcie do wieczora :) nagram film i te odgłosy. dodam ,ze na zimnym silniku nie wystepują te odgłosy;/
Boncky - Sro Kwi 20, 2011 20:28

hah ale dyskusja:) Kris, dzisiaj prawie każdy papier można mieć, większość po magisterce to jełopy bez mózgu a papier mają ;)
apples - Sro Kwi 20, 2011 20:38

Boncky napisał/a:
hah ale dyskusja:) Kris, dzisiaj prawie każdy papier można mieć, większość po magisterce to jełopy bez mózgu a papier mają
Chyba to nie o mnie?
automechanik - Sro Kwi 20, 2011 21:20

Panowie ... poczekajcie do wieczora nagram film i te odgłosy. dodam ,ze na zimnym silniku nie wystepują te odgłosy;/cytat
I tu się zgodzę tarcie ciepło-ciasno, zimno -lużno.
Silnik zagrzany, układ wysprzęglania zagrzany, łożysko zaczyna się blokować wydając wspomniane dżwieki.

Może uda się ustalić co dolega słuchając Twojego nagrania. :hm:

Boncky - Sro Kwi 20, 2011 21:37

apples napisał/a:
Boncky napisał/a:
hah ale dyskusja:) Kris, dzisiaj prawie każdy papier można mieć, większość po magisterce to jełopy bez mózgu a papier mają
Chyba to nie o mnie?


apples a widzisz tam coś o Tobie ? bo ja nie... :) nie zrozumiałeś mojej aluzji :)

kris-tofer - Sro Kwi 20, 2011 22:46

Cytat:
Kris, dzisiaj prawie każdy papier można mieć, większość po magisterce to jełopy bez mózgu a papier mają ;)
też mam nadzieję, że to nie o koledze apples, :)
dobra, my tu sobie jaja porobiliśmy, a teraz skupmy się na dość ważnym problemie, bo gniewni czyhają tylko na mój offtop ;)

Boncky - Sro Kwi 20, 2011 23:14

kris-tofer napisał/a:
Cytat:
Kris, dzisiaj prawie każdy papier można mieć, większość po magisterce to jełopy bez mózgu a papier mają ;)
też mam nadzieję, że to nie o koledze apples, :)
dobra, my tu sobie jaja porobiliśmy, a teraz skupmy się na dość ważnym problemie, bo gniewni czyhają tylko na mój offtop ;)


się uczepili jak rzep... :D czekamy na link z odgłosem bo zaraz dostaniemy po ostrzeżeniu :twisted:

kamil652 - Sro Kwi 20, 2011 23:30

Panowie lipa ... nie slychać na filmie dobrze ;/ moze dodam to co mam . 3 i 8 sek.slychać pozniej od 10 mimo wciskania cisza . W wolnej chwili poprosze kogoś by powciskał mi sprzęgło przy otwartej komorze .

http://www.youtube.com/watch?v=-loCvP7RW-o

Piotrass - Czw Kwi 21, 2011 06:59

Boncky napisał/a:
większość po magisterce to jełopy bez mózgu

Dzięki :) hehe
Ale tak naprawdę w obecnych czasach wyższe stało się masówką i na studia ludzie idą "z automatu" i jest tak jak mówisz.

apples - Czw Kwi 21, 2011 11:35

kamil652 napisał/a:
Panowie lipa ... nie slychać na filmie dobrze moze dodam to co mam . 3 i 8 sek.slychać pozniej od 10 mimo wciskania cisza . W wolnej chwili poprosze kogoś by powciskał mi sprzęgło przy otwartej komorze .
Bardziej pasuje ten film do reklamy butów. :mrgreen:

Faktycznie, poproś kogoś o pomoc lub wpadnij do Gdyni to osłuchamy. :wink:

Boncky - Czw Kwi 21, 2011 13:03

nic nie słychać... ale fajne buty :D
kris-tofer - Czw Kwi 21, 2011 13:39

kamil652, jeśli chcesz to jutro przed południem możemy się spotkać to posłucham co w tym sprzęgle Ci ćwierczy, nagramy dobrze film i wrzucimy na forum, jakby co odezwij się na PW
kamil652 - Nie Kwi 24, 2011 09:34

Kris dzięki za wiadomosc ,ale kurcze nie dałem rady

dodaję ostatni raz film :) moze coś wiecej da sie na nim wyłapać .
na początku slychac ćwierkanie , pod koniec jak wielokrotnie wcsiskam sprzeglo odgłosy ustepują

http://www.youtube.com/watch?v=RU94sFbknZA

Rowan - Nie Kwi 24, 2011 17:00

kamil652, po mojemu to po prostu łożysko w wysprzęgliku.
kamil652 - Nie Kwi 24, 2011 22:22

kurcze ... wysprzęglik wymieniałem 2 miesiace temu ;/ więc nie rozumiem w czym problem ;((
automechanik - Nie Kwi 24, 2011 23:05

Potwierdzam to co pisałem wcześniej, słychać łożysko, nie ważne że było nowe 2 miesiące temu, ma być dobre.
kamil652 - Pon Kwi 25, 2011 00:10

to mnie podłamałeś ;/ a czy takie piszczenie moze byc spowodowane małą ilością plynu w zbiorniczku ? moze coś tam nie smaruje .... nie chce mi sie wierzyć ,ze wysprzęglik padł po 5 tys km
Boncky - Pon Kwi 25, 2011 10:04

kamil652 napisał/a:
to mnie podłamałeś ;/ a czy takie piszczenie moze byc spowodowane małą ilością plynu w zbiorniczku ? moze coś tam nie smaruje .... nie chce mi sie wierzyć ,ze wysprzęglik padł po 5 tys km


płyn nie ma nic do smarowania, masz pecha, ale nie jesteś w nim sam...:)

kamil652 - Nie Maj 01, 2011 13:14

postanowilem z tym jezdzić az sie rozsypie . Jezdząc spokojnie nie piszczy, kiedy zaczynam wariować po chwili slychac to piszczenie przy wciśnietym sprzęgle
slawkop - Pią Lis 16, 2012 07:50
Temat postu: drgania, chrobotanie
witajcie
prosze o rade -
mam problem z wysprzeglaniem
dokladnie sytuacja wyglada tak:
1) po wcisnienciu pedalu sprzegla do podlogi - jest chrobotanie, pedla drga, biegu nie mozna "wcisnac"
2. pompowanie nic nie daje
3. sprzeglo zaczyna wysprzeglac (nie idealnie, ale wystarczajaco by wrzucic bieg) w polowie wcisniecia pedalu

(wiem, ze to nie wyznacznik ale pol roku temu wymienilem caly uklad - tarcza, wysprzeglik, docisk na LUKa)

prosze o rade


PS szukam tez mechanika z poludniowej czesci wojewodztwa lubuskiego, ktory mi to zrobi i nic nie "spieprzy" (przez ostatnie dwa lata dobieralo sie do mojego auta kilku mechanikow - opowiesci o ich amatorszczyznie zajelyby kilka stron)

pzdr i dziekuje

mirekbuk120 - Pią Lis 16, 2012 18:29

Nie chcę straszyć ale objawy wskazują ewidentnie na awarię sprzęgła. A dokładnie tarcza.
Stanislaw - Pią Lis 16, 2012 20:57

slawkopWiem ze Dolnoslaskie to nie Lubuskie gdzie szukasz mechanika ale w okolicach Wroclawia mam mechanika bardzo dobrego,naprawial mi skrzynie biegow,sam jezdzi R 75 moge powiedziec ze gosc zna sie na tym co robi.
Jesli bys sie zdecydowal na wizyte u niego to napisz na priv,

dawidd - Pią Lis 16, 2012 22:00

A ja mam taki pytanie. Wymieniałem dziś wysprzeglik na oryginalny AP i podczas odpowietrzania z odpowietrznika poleciał jakiś szlam. Z pompki szedł czysty płyn. Czy nowe wysprzegliki sa w środku czymś wysmarowane? Ten szlam był gesty z jakimiś białym dodatkiem. Płyn Shell dot 4.
Rowan - Sob Lis 17, 2012 08:12

Tak, są wysmarowane czymś w środku, jakimś smarem chyba. Warto raz na dwa miesiące, przepłukać układ nowym płynem i wtedy wysprzęglik powinien pożyć troche dłużej
Boncky - Sob Lis 17, 2012 14:23

tak jest tam często smar, i nie tylko... wykręć i wyciągnij całkowicie końcówkę odpowietrznika( palcami ją wyciągnij) wtedy dopiero poleci Ci syf... odpowietrznik od tej strony co widzimy ma dużą dziurę z 2mm, ale niestety od drugiej strony 0,5mm. Ten syf często doprowadza do padnięcia pompki, radzę do dobrze wypłukać
dawidd - Sob Lis 17, 2012 17:46

ok, tylko czemu producent smaruje czymś co miało by doprowadzić do uszkodzenia ? Nie moge tego pojąc
Boncky - Sob Lis 17, 2012 23:50

dawidd napisał/a:
ok, tylko czemu producent smaruje czymś co miało by doprowadzić do uszkodzenia ? Nie moge tego pojąc



smaruje maszyna wtyki, może coś do środka wrzucić, dodatkowo to stary płyn, wszystkie węże gumowe, wytracają syf, pompka tak samo smar, i masz bigos

dawidd - Nie Lis 18, 2012 06:59

zanim podłączyłem nowy wysprzeglik, założyłem końcówkę ze starego wysprzeglika na szybkozłączke żeby sie ona odblokowała i żeby przepompować płyn i ewentualnie wypłukać pompkę. Z pompki leciał czysty żadki płyn, a gdy podłączyłem nowy wysprzeglik na początku poleciało mi geste masło(płyn + biała substancja) i to wcale nie było tego trochę, tylko całkiem sporo, dlatego wydaje mi sie ze wysprzeglik był cały wysmarowany tym czyms
slawkop - Nie Gru 02, 2012 09:10
Temat postu: sprzeglo - tlumienie drgan
witajcie
powiedzcie mi - czy do Rovera 75 (2.0 V6) tarcza sprzegla jest z tlumieniem drgan skretnych czy bez?
zwroccie uwage na fakt, iz tarcza Valeo jest bez tlumienia ("bez sprezynek") a LUK już z tlumieniem

PS rozsypalo mi sie sprzeglo-mechanik zwrocil uwage na powyzszy fakt (mialem z tlumieniem)

markopolo374 - Nie Gru 09, 2012 14:36

kris-tofer napisał/a:
apples, a Ty się znasz na mechanice samochodowej? tzn. masz jakiś papier ukończenia szkoły mechanicznej?
Mam ale to staaaaaaara historia .
CO apples WIE TY MUSISZ SIĘ JESZCZE JESZCZE PRZEZ KILKADZIESIĄT LAT UCZYĆ .
MASZ SZCZĘŚCIE ŻE CHCE CI POMÓC :)

witgut - Nie Gru 09, 2012 16:30

He he, widzę że markopolo374 to odkrywca.......
starych postów :)

haszczyc - Czw Sty 10, 2013 15:32

Witam wreszcie napiszę co mnie boli od około października zwlekałem ale od tamtego czasu więcej stoi w garażu, otóż około września wpadał mi pedał w podłogę do tego wysprzęglik wył, pedał sprzęgła drżał i to bardzo przy wysprzęglaniu, więc została poczyniona wymiana tego wysprzeglika na AP 399zł, tarczy i docisku nie wymieniałem bo mechanik stwierdził że pojeżdżę na tym jeszcze długo ale po około 3 tyg sporadycznej jazdy od wymiany wysprzęglika pedał znów drży piszę o tym dopiero teraz gdyż znajomy jechał autem i strasznie go owe drżenie pedału sprzęgła denerwowało i stwierdził że coś jest nie tak, w sumie ma racje jest coś nie tak tylko co? czym spowodowane jest owe drżenie pedału sprzęgła przy wysprzęglaniu? biegi wchodzą bardzo dobrze, tylko te drżenie pedału.....
Pieta - Czw Sty 10, 2013 16:12

haszczyc napisał/a:
czym spowodowane jest owe drżenie pedału sprzęgła przy wysprzęglaniu?

łożysko oporowe na wysprzęgliku

markozalko - Czw Sty 10, 2013 16:51

Ja mialem wymieniane rok temu wsio na nowe i było jakiś czas ok, ale odkąd zacząłem walkę z poduszkami to drżaly mi i pedał gazu i sprzęgła. Po wymianie trochę pomogło ale i tak nie jest to co być powinno. Czasem mnie denerwuje to ale co zrobić.
haszczyc - Czw Sty 10, 2013 17:02

markozalko, tutaj poduszki akurat w moim wypadku nie maja nic do tego tutaj problem jest z układem sprzęgła
markozalko - Czw Sty 10, 2013 17:03

Ja tylko napisałem co u mnie było :) :)
haszczyc - Pią Sty 11, 2013 15:13

dziś to badałem dokładniej i to jest bardziej chrobotanie pedału sprzęgła, nawet jeśli sprzęgło nie jest wciśnięte to leciutko chrobota, drży cały pedał sprzęgła a gdy do połowy wcisnę pedał sprzęgła to chrobota najmocniej,
MaReK - Pią Sty 11, 2013 15:27

haszczu sorki, dzwoniłeś do mnie ale ja Cię kompletnie nie słyszałem, albo nie rozumiałem ;) Potem zasięg mi zniknął i tyle było... centrum dużego miasta prawie ;)

To co opisujesz, też mnie kiedyś dotknęło. Z tym, że u mnie było połączonych kilka rzeczy.
W każdym razie było to nieumiejętne złożenie całości do kupy. Po pierwsze źle skrzynia była wkładana i przekoszony został pierścień uszczelniający. To powodowało dziwne odgłosy, ale co ciekawe nie od razu. Dopiero po jakimś czasie.

Niestety za czas jakiś oprócz chrobotania na wolnych oraz przy wciskaniu sprzęgła, doszedł dźwięk "wycia", buczenia, spod spodu auta w czasie jazdy. Okazało się, że przez ów pierścień znikał jeszcze olej ze skrzyni ;) Zniknął cały. W efekcie miałem do wymiany wysprzęglik, musiałem kupić bańkę oleju, a także pierścień uszczelniający (czy co to tam jest) - złote takie :P

Zdarzyło się to dlatego, że była to moja pierwsza wymiana samodzielna z udziałem pomagiera ;) Później byłem już bardziej skrupulatny ;P A teraz jeżdżę do specjalisty ;P

haszczyc - Sob Lis 16, 2013 11:48

niestety po roku mam już awarię z sprzęgłem :/ oto link do filmu http://www.youtube.com/watch?v=Sl9J7ZlGOoE

po tych odgłosach sprawdziłem pompkę okazało się że cały płyn uciekł przez tłok na gąbkę pod kierownicą, wymieniłem na pompkę metalową ale niestety te odgłosy spod maski dalej są, dodam że po tych odgłosach biegi dalej idealnie wchodzą bez problemów

automechanik - Pon Lis 18, 2013 11:30

haszczyc, to wygląda na koło dwumasowe, czy przy ruszaniu występuje lekkie poszarpywanie, ewentualnie czy czuć drgania?
haszczyc - Nie Gru 15, 2013 21:20

a więc postanowiłem wymienić komplet czyli zakupiłem nowe koło dwumasowe LUK 415 0237 10 za 1500zł, sprzęgło NATIONAL od tomiego 459zł, i wysprzęglik AP 396zł, pompkę metalową 366zł do tego wymienię zakupię olej do skrzyni biegów 102zł więc za same części wychodzi ponad 2800zł do tego robocizna 400zł netto więc mam nadzieję że po tym zabiegu będę dalej cieszył się przyjemną jazdą roverkiem, pierw miałem regenerować dwumas ale ze względu że jedni są zadowoleni z regeneracji drudzy nie postanowiłem zakupić nowe, dziękuje bardzo wszystkim za pomoc i radę

[ Dodano: Nie Gru 15, 2013 21:20 ]
a więc jestem po wymianie całego kompletu który opisałem wyżej jest super:) w końcu pozbyłem się drgań całego samochodu w każdym zakresie obrotów widać to szczególnie na wideorejestratorze jak auto stoi na wolnych obrotach to obraz kamery nie drży jak to było przed wymianą dwumasy jestem jak najbardziej zadowolony!