Zobacz temat - Darowizna części pojazdu
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - Darowizna części pojazdu

Bordos - Czw Lip 28, 2011 08:11
Temat postu: Darowizna części pojazdu
W związku z tym, iż Allianz zmienił swoje podejście do ubezpieczeń OC, w tym roku dojdzie mi do ubezpieczenia +40% za wiek ( mimo, że 5 lat bezszkodowo jeżdżę), postanowiłem zmienić ubezpieczalnię.

Jednak współwłaścicielem mojego auta jest mój ojciec, a ubezpieczalnia którą wybrałem (You Can Drive) ubezpiecza tyko do 30 roku życia, więc zastanawiam się, czy jest możliwe, aby ojciec darował mi połowę auta. Jeśli dobrze się zorientowałem w necie, to podatku za to nie zapłacę, jednak mam pytanie odnośnie dowodu rejestracyjnego: Czy będzie on musiał być wymieniony, czy też może wystarczy, że urzędnik zrobi w nim odpowiednią adnotację?

Czy ktoś może przerabiał już taką akcje i wie coś istotnego, czego ja nie wiem?

Lelobass - Czw Lip 28, 2011 10:20

Przerabiałem to 2 tygodnie temu. Spisujecie umowę darowizny, jeśli wartość darowizny nie przekracza 9500 zł i nie było między wami w przeciągu ostatnich 5 lat darowizn, to nie płacisz podatku i z umową udajesz się do wydziału komunikacji po wykreślenie ojca z dowodu. W moim mieście cała operacja kosztowała mnie 10 zł.
Bordos - Czw Lip 28, 2011 12:56

Lelobass napisał/a:
Przerabiałem to 2 tygodnie temu. Spisujecie umowę darowizny, jeśli wartość darowizny nie przekracza 9500 zł i nie było między wami w przeciągu ostatnich 5 lat darowizn, to nie płacisz podatku i z umową udajesz się do wydziału komunikacji po wykreślenie ojca z dowodu. W moim mieście cała operacja kosztowała mnie 10 zł.



Czyli dało radę bez wymiany dowodu itp? Po prostu wykreślili współwłaściciela?

Lelobass - Czw Lip 28, 2011 13:00

Dokładnie, tylko wykreślili współwłaściciela.
claudii - Czw Lip 28, 2011 13:23

a jak wygląda sprawa z darowizną całego samochodu dla brata, który nie był współwłaścicielem.
podatek trzeba płacić, czy tylko sporządzić umowę darowizny i przerejestrować auto?

maciej - Czw Lip 28, 2011 14:07

claudii, zależy od wartości.

Generalnie, jeśli jest to do 1000 zł, to robisz nawet umowę kupna-sprzedaży i w ogóle nic, bo do 1000 zł PCC nie działa nie ważne na kogo to robisz.

W najbliższej rodzinie to jest chyba do 9000 zł (poszukaj w necie).

A powyżej też jest zwolnienie wśród najbliższej rodziny, ale musisz zgłosić w US, bo inaczej karę dowalą (chyba 20%, czy jakoś tak).

[ Dodano: Czw Lip 28, 2011 14:07 ]
Bordos napisał/a:
Czyli dało radę bez wymiany dowodu itp? Po prostu wykreślili współwłaściciela?

Ojciec ostatnio usuwał się z dowodu rejestracyjnego samochodu ciotki i tylko go skreślili.
To działa tylko na współwłaściciela, bo oczywiście, jak zmienia się główny właściciel, to trzeba zmienić dowód.
No i jak jest karta pojazdu, to też tam trzeba zmienić.

PTE - Czw Lip 28, 2011 14:17

claudii, brat nie będzie musiał nic płacić. Nie będzie musiał nawet zgłaszać darowizny do US, pod warunkiem, że wartość majątku nabytego łącznie od Ciebie w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, (łącznie z wartością przedmiotowego auta) nie przekroczy 9.637 zł albo gdy nabycie nastąpi na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Jeśli powyższe przesłanki nie zostaną spełnione, aby nie płacić podatku brat będzie musiał na formularzu SD-Z2 powiadomić właściwego naczelnika US o nabyciu własności samochodu. Ma na sześć miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Mowa oczywiście o podatku od spadków i darowizn.

W przypadku wątpliwości, polecam lekturę art. 4a, 6 i 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn.