Zobacz temat - Ubezpieczenie i przerejestrowanie samochodu
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - Ubezpieczenie i przerejestrowanie samochodu

predatoraf - Sro Lut 01, 2012 21:03
Temat postu: Ubezpieczenie i przerejestrowanie samochodu
Witam, w dniu dzisiejszym zostałem szczęśliwym posiadaczem Rovera 200SDi.
Dokumenty, które posiadam to:
-Umowa kupna-sprzedaży
-Dowód rejestracyjny
-OC

Z tym, że w dowód i OC wbite są dane osoby od której odkupiłem samochód.

1. Przykładowo łapie mnie Policja a ja wtedy co? Pokazuję nie swój dowód rejestracyjny? :)
Czy w takim wypadku mam wozić ze sobą umowę kupna sprzedaży samochodu czy jak?
2. 2tygodnie na opłacenie auta w urzędzie skarbowym, 30dni na przerejestrowanie a jak się sprawa ma z OC? W sensie, osoba od której odkupiłem Rovera miała samochód w Link 4 (20% zniżek), samochód jest opłacony na rok, więc mam jeździć przez rok na tym opłaconym ubezpieczeniu, czy powinienem poprosić sprzedawcę o wypowiedzenie umowy w Link 4 i ubezpieczyć się na własną rękę? Dodam, że ja jestem właścicielem samochodu (podpisałem umowę k-s) a samochód zarejestrował bym w PZU na mamę ze względu na to, że ja nie mam ukończonych 24l (mama nie ma prawka, ale to podobno nie problem)

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi i poświęcony mi czas.

machi12 - Sro Lut 01, 2012 21:15

według ustawy Ubezpieczyciel może wymagać przerekalkulowania polisy na Ciebie.
Wiem że Warta nie rekalkuluje... chyba że na życzenie klienta.
Linki i direct rekalkulują.
Obecnie (przed przerejestrowaniem auta i rekalkulacją lub wypowiedzeniem) musisz jeździć z Umową KS
Masz 30 dni od daty zakupu na wypowiedzenie polisy... chyba że kończy się wcześniej.
Jeśli będą Ci ubezpieczać auto to na dane nabywcy. Nie na mame, nie możesz tak zrobić. Auto jest ubezpieczone na WŁAŚCICIELA. Jestem pracownikiem ubezpieczalni... także mogę Ci powiedzieć że jeśli nie zrobisz ubezpieczenia według umowy... coś lub ktoś Cię dosięgnie :(

Joa - Sro Lut 01, 2012 21:16

predatoraf napisał/a:
2. 2tygodnie na opłacenie auta w urzędzie skarbowym, 30dni na przerejestrowanie a jak się sprawa ma z OC? W sensie, osoba od której odkupiłem Rovera miała samochód w Link 4 (20% zniżek), samochód jest opłacony na rok, więc mam jeździć przez rok na tym opłaconym ubezpieczeniu, czy powinienem poprosić sprzedawcę o wypowiedzenie umowy w Link 4 i ubezpieczyć się na własną rękę? Dodam, że ja jestem właścicielem samochodu (podpisałem umowę k-s) a samochód zarejestrował bym w PZU na mamę ze względu na to, że ja nie mam ukończonych 24l (mama nie ma prawka, ale to podobno nie problem)

- masz 30 dni na wypowiedzenie starego OC. niewypowiedzenie skutkuje przedluzeniemdo konca okresu obowiazywania, ale musisz zglosic zmiane wlasciciela, a wtedy oni moga zrobic rekalkulacje skladki (przelicza na twoje znizki/zwyzki)
- sprzedajacego ubezpieczenie juz nie interesuje. teraz to juz w Twoim interesie jest jakos nim "zadysponowac"
- samochod na mame zarejestrowac mozesz, ale w wydziale komunikacji a nie u ubezpieczyciela. mama powinna sie znalezc w dowodzie rej jako wspolwlasciciel (najlepiej, zeby byla tez na umowie k-s), wtedy ubezpieczyciel doliczy jej znizki/zwyzki
- mama prawka miec nie musi, ale musisz sie liczyc z tym, ze sam wiek niewiele moze zmienic. zazwyczaj ubezpieczyciel bierze pod uwage obydwu wlascicieli (nie zawsze, to indywidualna kwestia, nie wiem jak to tam wyglada w pzu). moze sie zdarzyc, ze TU dolicza dodatkowa zwyzke za brak prawka jednego z wlascicieli, a dodatkowo, jesli mama nie mialam dotad zarejestrowanego na siebie zadnego samochodu (tym samym nie ma znizek za bezszkodowosc) to kompletnie nic z tego wam nie przyjdzie

machi12 - Sro Lut 01, 2012 21:22

Joa, dobra koleżanko :)
Chciałbym zauważyć że do ZBYWCY należy obowiązek poinformować zakład ubezpieczeń o danych nabywcy.
Ku woli przypomnienia. W jednym z tematów założonych poniżej zaznaczyłem że zakup auta po 11 lutym wiąże się z troszkę innymi procedurami.
Możemy wypowiedzieć polisę kiedy chcemy, i polisa od zbywcy się nie wznawia

Joa - Sro Lut 01, 2012 21:34

a dziekuje za informacje, ale:
machi12 napisał/a:
zakup auta po 11 lutym wiąże się z troszkę innymi procedurami.

z tego co widze mamy dzis 1 lutego, a kolega samochod juz kupil.

machi12 napisał/a:
Chciałbym zauważyć że do ZBYWCY należy obowiązek poinformować zakład ubezpieczeń o danych nabywcy.

ok, to moj blad.
tak czy inaczej po uplywie 30 dni musi byc polisa z wpisanymi danymi nowego wlasciciela- a to wiaze sie z wizyta czy tez inna forma kontaktu z TU.

Tomek1212 - Sro Lut 01, 2012 21:43

Jak to dokładnie jest z tą rekalkulacją ? Z tego co wiem z pewnego źródła to niektóre firmy naliczają rekalkulację składki, ale są one naliczane niezgodnie z prawem, w związku z czym ubezpieczyciel wysyła kilkakrotnie zwykłym listem druczek do przelewu, po czym po kilku nieudany razach rezygnuje. Nie zgłasza sprawy do firmy windykacyjnej.
Może ktoś to potwierdzić ?

predatoraf - Sro Lut 01, 2012 22:18

Cholera :D Czyli musiał bym zarejestrować samochód na mamę (mama nie ma prawka) ja jako współwłaściciel, i ubezpieczenie na mamę, które także będzie obejmowało mnie. Dobrze zrozumiałem? Jeżeli tak to czy konieczne jest, aby mama była wpisana w umowę k-s? Bo jak wiadomo jest ona już spisana. W zasadzie w polu (umowy ks) sprzedający podane jest małżeństwo po prostu mąż był współwłaścicielem auta żony i jeden podpis jest w miejscu wykropkowanym, a drugi ponad nim, wiec ja mógłbym zrobić to samo i dopisać pod swoim podpisem mamę, tylko czy takie coś mi przyjmą? :)
PTE - Czw Lut 02, 2012 10:59

Pewnie przyjmą, tylko że musiałbyś dopisać swoją mamę również w egzemplarzu umowy posiadanym przez sprzedającego. Możesz również jeszcze przed przerejestrowaniem sporządzić umowę darowizny, w której przekażesz mamie określony udział (zazwyczaj 50%) w części auta.


Jako główny właściciel w dowodzie wpisywana jest osoba, która jako pierwsza jest wymieniona w umowie sprzedaży. Przynajmniej tak mnie kiedyś poinformowano i tego się trzymam.

machi12 - Czw Lut 02, 2012 16:04

teraz nie ma znaczenia czy jesteś właścicielem czy współwłaścicielem. Zawsze jest brana pod uwagę osoba o zwiększonym ryzyku.

Według ustawy TU może ale nie musi rekalkulować polisy!
są dwa warunki kiedy rekalkulacja MUSI się odbyć.
-jak jest szkoda
-na prośbę klienta
Nie wszystkie ubezpieczalnie rekalkulują polisy z automatu

Tomek1212 - Czw Lut 02, 2012 19:51

Jeżeli TU dokonało rekalkulacji składki w skutek czego ja jako posiadacz nowo zakupionego pojazdu muszę dopłacić określoną kwotę to czy ja mogę się od tego odwołać, lub wręcz zignorować wezwania do zapłaty ? Wg informacji udzielonych od pracownika pewnej multiagencji ubezpieczeniowej tak właśnie jest.
machi12 - Czw Lut 02, 2012 21:33

Tomku. Ja nie znam odpowiedzi na to pytanie. Pracuję w firmie która nie wymusza rekalkulacji.
Według ustawy TU ma prawo egzekwować kwotę z rekalkulacji, i trzeba zapłacić. Jakie są skutki prawne ? nie wiem ;/

predatoraf - Czw Lut 02, 2012 22:33

Czyli za przeproszeniem jestem w d***e :/
machi12 - Czw Lut 02, 2012 22:49

ja proponuje...Wypowiedzieć umowę i iść do multiagenta z kilkoma ubezpieczalniami. Niech liczy najtaniej. Na www.ipolisa.pl masz troszkę poglądowe ceny
bociannielot - Pią Lut 03, 2012 10:53

predatoraf, sprawdź w You can drive też online wyliczysz składkę mi w zeszłym roku wyszło najtaniej, nie mało, ale jednak najtaniej
Tomek1212 - Pią Lut 03, 2012 20:01

machi12, dzięki za info.
Mógłbyś podać z którego dnia jest ta ustawa ?

machi12 - Sob Lut 04, 2012 14:08

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. ART. 31
tam piszę że zakład dokonuje. Ale nie ma napisane że jest zobowiązany.

predatoraf - Nie Lut 05, 2012 17:16

Witam ponownie :)
Nie będę nic zmieniał ubezpieczę na siebie.
Jutro jadę wnieść opłatę skarbową za kupno samochodu, złożę dokument PCC-3 zapłacę w kasie Urzędu Skarbowego i co dalej? Podejrzewam, że dostanę jakiś druczek, że zapłaciłem, potem do Wydziału Komunikacji. Czy prócz dowodu rejestracyjnego, OC, karty pojazdu (mam) i dowodu potrzebny jest jakiś druk do przerejestrowania? Zaznaczam, że samochód kupiłem w swoim województwie, czy powinienem, zabrać ze sobą obecne tablice?

Tomek1212 - Nie Lut 05, 2012 18:07

Tablice musisz zabrać. Nawet jeżeli nie dostaniesz nowych to w wydziale komunikacji powinni nakleić Ci nowe naklejki legalizacyjne z takim samym numerem jak te, które będą widniały w nowym dowodzie rejestracyjnym.
Oczywiście musisz zabrać ze sobą poza wymienionymi dokumentami również umowę kupna-sprzedaży.

predatoraf - Nie Lut 05, 2012 19:19

A więc wszystko załatwia się bez zbędnych papierologii? Bez wypełniania formularzy, druczków? Mam zabrać to co wymieniłem, podejść do okienka, przedstawić dokumenty i tyle? To by było za proste :)
Tomek1212 - Pon Lut 06, 2012 23:19

Oczywiście, że musisz wypełnić parę druczków, ale to już wszystko Ci wytłumaczą w WK.
PTE - Wto Lut 07, 2012 08:29

Oj, predatoraf. A wystarczyło zajrzeć na swoje podwórko... ;)
polofix - Wto Lut 07, 2012 10:11

musisz do wydziału jechać i wziąść ze sobą; właściciela pojazdu, chyba że to jesteś ty, dowód osobisty, dowód rejestracyjny, [w niektórych WK wołaja papiery od LPG, oczywiście jak ma LPG], kartę pojazdu; jeśli została wydana,umowę kupna sprzedaży, i kasę.wypisujesz druk o nabyciu pojazdu i dajesz im wszystko. oni coś tam piszą dają ci druki na wpłatę za tablice, dowód i nalepki i do kasy.jak zapłacisz to spowrotem do nich i dają ci tablice,miękki dowód,nalepki. idziesz do samochodu przykręcasz tablice i jedziesz natychmiast do ubezpieczalni. tam przepisują na kwitku od OC twoje dane. tam ci przekalkulują na twoje znizki i dostaniesz kwitek już przepisany na twoje dane i nowe tablice.
asgard88 - Sro Mar 14, 2012 11:34

Mam pytanie w sprawie ubezpieczenia, nabyłem parę dni temu samochód z komisu, poprzedniemu właścicielowi ubezpieczenie skończyło się 2012 02 09 w PZM, nie wypowiedział umowy ani nie zapłacił raty. Na miesiąc dostałem w komisie ubezpieczenie z PZU co bym mógł normalnie jezdzic. W najbliższy dniach chce jechać wypowiedzieć umowę w PZM, mogą być jakieś problemy?
machi12 - Sro Mar 14, 2012 23:19

Jeśli rata nie była zapłacona, polisa się nie wznowiła. Ty masz 30 dni po zakupie (polisa zawarta na starych zasadach) na wypowiedzenie - ale to Cię nie obowiązuję. Miesięczna polisa komisu jest jak najbardziej OK ale też się nie wznawia :) dopilnuj aby być dzień wcześniej w jakiejkolwiek ubezpieczalni i ubezpiecz Autko :)