Zobacz temat - [Freelander TD4] oświetlenie zegarów
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) - [Freelander TD4] oświetlenie zegarów

GrossLand - Nie Mar 11, 2012 13:13
Temat postu: [Freelander TD4] oświetlenie zegarów
Hello,

Mam taki problemik związany z podświetleniem czy tam oświetleniem zegarów w aucie, tj. prędkościomierza, obrotomierza itd.

Zauważyłem że są 4 zarówki albo diody (nie wiem) bo kolejno gasły od prawej do lewej:D
Na początku padła 1 a po miesiącu 2 itd. a efekt jest taki że w nocy nic nie widze poza przebiegiem bo tylko to świeci ale to jest innt uklad.

Więc jak się dostać do tego oświetlenia ?
Napewno należy zdemontować obudowę z zegarami z deski...ale jak ? czy jest tam jakaś linka od przebiegu jak w starszycha autach czy przebieg i wszystkie wskazania na zegarch są już prowadzone drogą elektroniczną i wystarczy odpiąć wtyczki ?

Jest to skomplikowana czynność albo jest jakiś "myk" o którym należy wiedzięc przy demontażu i ponownym montażu ?

Z góry dzieki za porady :mrgreen:
Pozdrawiam

sknerko - Nie Mar 11, 2012 13:37

zdejmij obudowę zegarów i żarówki masz na wierzchu, wymienisz bez problemu
GrossLand - Nie Mar 11, 2012 13:58

okej to tylko napisz w skrócie jak jest zamocowana obudowa, śróby, zatrzaski czy jak ?
sknerko - Nie Mar 11, 2012 15:31

cztery śrubki jak obejrzysz dokładnie to wszystkie znajdziesz. Dwie są od spodu pod klawiszami po bokach a następne nie pamiętam ale rozkręciłem to w 5 min zaraz jak auto kupiłem bo też ciemno miałem.
GrossLand - Nie Mar 11, 2012 19:41

wielkie dzieki :grin:
SyntaX - Nie Mar 11, 2012 22:35

Zobacz sobie te rysunki techniczne:




Zdejmujesz górną pokrywę i od tyłu masz 3 żarówki W5W zielone w oprawkach.

Możesz też odkręcić sobie mocowanie zegarów by było wygodniej.
Ale na macanego ręką też dojdziesz.


Nowe żarówki kupisz na Landstore.pl
Ewentualnie kup zwykłe W5W i delikatnie poprzekładaj zielone gumowe nakładki ze starych.
Ja wsadziłem sobie mocne ledy W5W SMD 5050 takie co świecą też na boki i jest ładny efekt wizualny.

GrossLand - Nie Mar 11, 2012 22:44

Przyznam szczerze że też myślałem o ledach;D
Wielkie dzięki za podpowiedz. Rysunki napewno się przydadzą :wink:
pozdrawiam

SyntaX - Nie Mar 11, 2012 22:59

Ja mam te wstawione.
LED SMD W5W
Śmiało możesz dać tam białe bo i tak cala skala jest barwiona od tyłu a dzięki SMD wskazówki dają fajną poświatę.
Wygląda to naprawdę ładnie.

GrossLand - Nie Mar 11, 2012 23:16

hmm i cena nawet przystępna za te ledy;]
myslę że i tak zrobie...jak ładnie wygląda to warto spróbować...tylko zastanawiałem się czy białe,
SyntaX napisał/a:
Śmiało możesz dać tam białe bo i tak cala skala jest barwiona od tyłu

rozumiem że jest tam jeszcze filtr na zielony kolor ?

SyntaX - Nie Mar 11, 2012 23:56

Nie tyle filtr co skala ma naniesioną taką farbę przez którą światło prześwituje.
GrossLand - Pon Mar 12, 2012 09:50

Aha... zamówię ledy i działam :cool: