Zobacz temat - [R75] Niepokojący szum (tarcie)
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Niepokojący szum (tarcie)

kerbi - Pią Maj 04, 2012 18:14
Temat postu: [R75] Niepokojący szum (tarcie)
Witam, proszę pomóżcie mi zdiagnozować źródło szumu, tarcia (chyba). Występuje to tylko na biegach 2,3,4,5 a narasta wraz z prędkością jazdy. Przykładowo jadąc 100 km/h i włączając luz jest cisza. Na 1 jak szybko bym nie jechał jest cisza, włączając 2 od razu jest ten dźwięk. Biegi wchodzą tak jak wchodziły, wszystko jest w porządku tylko ten szum? Co to może być, ewentualnie od czego szukać?
markozalko - Pią Maj 04, 2012 18:52

A powiedz czy jest to jakiegoś rodzaju gwizd? Ja mam podobne rzeczy, które dochodzą ze skrzyni biegów. Na 1 biegu też nie mam tego. Czasem jest w miare ok, czasem gorzej. Gwizdy i jakieś mielenie czegoś. Jak położę dłoń na wajchę od biegów to ciut ciszej. Przyłóż albo ktoś obok ucho do tej wajchy zmiany biegów i zobaczysz. Jak się wciśnie sprzęgło u mnie też to znika.Mówią że jest to łożysko oporowe (które jest na wysprzęgliku, a ja mam nowe) więc nie wiem. Albo jest jeszcze łożysko oporowe w skrzyni albo to jakieś łożyska w skrzyni dają, tylko czemu po wciśnięciu sprzęgła szum ustaje??
kerbi - Pią Maj 04, 2012 19:05

czy ja wiem nie to nie jest gwizd ale raczej tarcie dwóch elementów
markozalko - Pią Maj 04, 2012 19:12

Ale jak wciskasz sprzęgło i to przestaje, to oznacza że coś z ukąłdem sprzęgła albo skrzyni biegów bo to ze sobą powiązane. Kiedy miałeś zmieniany wysprzęglik wiesz czy nie??

[ Dodano: Pią Maj 04, 2012 19:12 ]
Albo tarcza lub docisk sprzęgła??

kerbi - Pią Maj 04, 2012 19:19

mam samochód od 4 lat i w ogóle tam nie zaglądałem
markozalko - Pią Maj 04, 2012 19:36

kerbi napisał/a:
mam samochód od 4 lat i w ogóle tam nie zaglądałem


Ja mam od 2 lat i w sumie nie ja ale mechanicy zagladali nie raz.
Wiesz ja sie nie znam ale na moje oko to coś na 100% dzieje się z układem wysprzęglania. Nie wiem ile przejechałeś przez te 4 lata ale znając ten samochód to kwestia czasu (dni, tygodni, miesięcy) jak nie będziesz mógł wrzucić biegu albo pedał sprzęgła zostanie w podłodze. Wiem że łatwo mówić zrób to i to, albo zajrzyj tam i tam, bo ja akurat nie mam o tym pojęcia tylko ze wszystkim jeżdżę do mechaników, ale ja na bank obastawiam coś ze sprzęgłem. Ja wymieniałem na nowe dwumase, wysprzęglik, sprzęgło i pompke regenerowałem i też nie do końca jestem zadowolony.
Zobacz z ciekawości stan płynu w pompce sprzęgła.

kerbi - Pią Maj 04, 2012 19:39

przejechałem 70 tys km, pompkę sam przerobiłem i od trzech lat mam spokój, płyn stoi na poziomie i od trzech lat go nie ruszałem.
markozalko - Pią Maj 04, 2012 19:44

Czyli nie mówisz prawdy ze od 4 lat nic nie ruszałeś :) To że pompka jest oki nie znaczy że reszta jest perfect. Może faktyucznie wysprzęgli siada po takim czasie to nie słyszałem szczerze powiem żeby jeszcze działał. Rekord czy co? Może w końcu sprzęgło się kończy. Ja tylko myślę :) :):):
Pieta - Pią Maj 04, 2012 20:04

Jak łożysko na wysprzegliku się kończy to hałasuje na wszystkich biegach ale zwłaszcza na wciśniętym sprzęgle. Wystarczy w czasie jazdy nacisnąć lekko na pedałl sprzęgła i wtedy czuć pod stopą drgania co świadczy o tym, że łożysko nie jest w najlepszym stanie.
Ja obstawiam coś w skrzyni niestety

kerbi - Sro Cze 27, 2012 22:37

no faktycznie 4 lata nic nie robiłem, i też mi się wydaje, że to coś w skrzyni

[ Dodano: Sro Cze 27, 2012 22:37 ]
Sprawa się wyjaśniła, musiałem wymienić skrzynię, przy okazji sprzęgło i wysprzęglik. Rovan miałeś rację, jestem w szoku jak sprzegło lekko chodzi. Koszt naprawy skrzynia 460 z przesyłką, tarcza+docisk+wysprzęglik= 800, 2 gumy drążka stabilizatora -110, olej-150, i na koniec robota 400, razem-1920 ----- boli:)

haszczyc - Sro Cze 27, 2012 23:48

Pieta napisał/a:
Jak łożysko na wysprzegliku się kończy to hałasuje na wszystkich biegach ale zwłaszcza na wciśniętym sprzęgle. Wystarczy w czasie jazdy nacisnąć lekko na pedałl sprzęgła i wtedy czuć pod stopą drgania co świadczy o tym, że łożysko nie jest w najlepszym stanie.
Ja obstawiam coś w skrzyni niestety


pewnie to ten dźwięk http://www.youtube.com/watch?v=3Tog4O28XvQ ...
tak obawiałem się że to wysprzęglnik tak hałasuje, pytanie czy czekać aż się rozpadnie czy wymienić wcześniej? sprzęgło podobno było wcześniej wymieniane .... bo sprzęgło bardzo dobrze łapie

markozalko - Czw Cze 28, 2012 08:22

[ Dodano: Sro Cze 27, 2012 22:37 ]
Rovan miałeś rację, jestem w szoku jak sprzegło lekko chodzi. [/quote]

Tez się cieszyłem mocno ale za jakiś czas wszystko wróciło niestety do normy. Ponoć ten typ tak ma. Lecz przyjemnie było przez kilka dni leciutko naciskać sprzęgło. Sam zobaczysz że radość długo nie potrwa.

Rowan - Pią Cze 29, 2012 22:14

markozalko, u mnie i na Nationalu i na Nexusie chodzi bardzo podobnie i cały czas tak samo lekko :roll:
markozalko - Pią Cze 29, 2012 22:25

To ja nie wiem o co chodzi. Jak pisał Apples gdzieś na forum, to mówił że ten typ tak ma i za jakiś czas znów się robi twardsze. Choć na początku jak odebrałem od mechanika byłem w ciężkim szoku. Teraz jest jak przed - chyba. Mam cieknącą pomkę i może minimalnie się zapowietrza układ. Najgorzej jak się jedzie gdzieś dalej i stoi w korkach, noga aż boli od sprzęgła. Ale co zrobić.