Zobacz temat - [R75] Gotuje się płyn chłodzący
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Gotuje się płyn chłodzący

koci_flak - Pon Maj 21, 2012 21:46
Temat postu: [R75] Gotuje się płyn chłodzący
Witam!
Miałem wczoraj niespodziankę w postaci wielkiej plamy pod samochodem.
Zajrzałem pod maskę i okazało się, że płyn zagotował się i wypchało go sparciałą uszczelką korka odpowietrzającego układ.

Wyciąłem dziada i zastosowałem patent polecany na forum, czyli trójnik+zaworek do kaloryferów:

Spuściłem stary płyn - wylało się go z korka w silniku+chłodnica ok 4-5 L.
Kupiłem 10l Petrygo i wg instrukcji udało mi się go wlać tylko ok 4,5L co mnie dosyć zdziwiło bo wg instrukcji powinno wejść ok 7L.??
---------------------------------------------
No i pojawił się problem....
Jak ustalił się poziom w zbiorniczku wyrównawczym to zakręciłem porządnie korek (mam szary) i wziąłem go na mały test.
Silnik był już nagrzany do temp pracy. Po ok 3km skoczyła mi wskazówka temp do max.
Po zatrzymaniu okazało się, że:
-przez rurkę w wyrównawczym nic się nie leje
-wentylator włączony
-rury i chłodnica gorące
- odkręciłem korek (płyn się gotuje)
-brak wycieku w innych miejscach
---------------------------------------------
W ostatnim czasie ubywało troszeczkę płynu, ale brak innych symptomów hgf,
podejrzewam że trochę uciekało właśnie tym koreczkiem.
---------------------------------------------
Moje pytania :)
- pomysły czemu weszło tak mało płynu?
- no i czemu się gotuje
Wydaje mi się, że układ dobrze odpowietrzony, bo z zaworka sikało dosyć mocno jak go zakręcałem:)
aha i jeszcze jedno....jak ustalam poziom w zbiorniczku do momentu włączenia wentylatora, to korek zbiorniczka ma być odkręcony czy zakręcony?

haszczyc - Pon Maj 21, 2012 22:06

pompa wody?
koci_flak - Wto Maj 22, 2012 10:17

W jaki sposób można łatwo ocenić w jakiej kondycji jest pompa wody, bo na razie biorę pod uwagę:
- pompa
- termostat
- uszczelka pod głowicą
- ukryty wyciek/uszkodzony korek wyrównawczego

SeniorA - Wto Maj 22, 2012 10:37

koci_flak napisał/a:
jak ustalam poziom w zbiorniczku do momentu włączenia wentylatora, to korek zbiorniczka ma być odkręcony czy zakręcony?
zakręcony. Tylko w pierwszej fazie rozgrzewania i ustalania poziomu korek ma być odkręcony , potem się zakręca.
Jak chłodnica gorąca i przewody, to termostat działa.Wygląda z opisu , że to pompa (sprawdź czy przy zwiększaniu obrotów silnika jest ruch cieczy w zbiorniczku), ale zacząłbym od wymiany korka zbiorniczka, bo jego sprawność ma wpływ na temperaturę wrzenia płynu.

rafal113009 - Sob Sie 05, 2017 09:02

u mnie sie zagotował trzy razy i dupa blada poczym dowiedzialem sie ze to uszczelka i ja wymienilem niby przyczyna byl termostat wymienilem potem drugi raz sie zagotował niby nie byl odpowietrzony a za trzecim razem okazało sie ze to głowica jest pęknięta :mad: tacy mechanicy i teraz co nowy silnik. :roll: :| :!: