Zobacz temat - [R75] czujnik deszczu sensor deszczu instalacja doposażenie
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] czujnik deszczu sensor deszczu instalacja doposażenie

rafalmis1 - Nie Cze 10, 2012 18:38
Temat postu: [R75] czujnik deszczu sensor deszczu instalacja doposażenie
czy jest możliwość dołożenia czujnika deszcze?? czy raczej jest to duży problem?? Co jest potrzebne oprócz czujnika i innej szyby??
sknerko - Nie Cze 10, 2012 18:42

szyba z czujnikiem już zamontowanym na niej samemu ponoć nie da rady go przykleić tak by działał i prawdopodobnie podpięcie pod komp T4 będzie konieczne
rafalmis1 - Nie Cze 10, 2012 18:46

nie da rady samemu, w takim razie w jaki sposób wymieniają szyby pęknięte na których jest czujnik :?: :wink:
haszczyc - Nie Cze 10, 2012 19:03

rafalmis1, większość szyb jest łatwa do naprawienia, z tego co wiem to musisz kupić cała szybę wraz z czujnikiem :) dla mnie to zbędny bajer ... jak czujnik deszczu
sknerko - Nie Cze 10, 2012 20:28

rafalmis1 napisał/a:
nie da rady samemu, w takim razie w jaki sposób wymieniają szyby pęknięte na których jest czujnik
wymieniają na nową z zamontowanym czujnikiem

[ Dodano: Nie Cze 10, 2012 20:28 ]
ale jak masz magików co dadzą radę problemowi to może będziesz pierwszy z dołożonym czujnikiem deszczu :wink:

dukat11 - Nie Cze 10, 2012 21:31

haszczyc napisał/a:
rafalmis1, większość szyb jest łatwa do naprawienia, z tego co wiem to musisz kupić cała szybę wraz z czujnikiem dla mnie to zbędny bajer ... jak czujnik deszczu


TO chyba nie miałeś go nigdy w swoim aucie. Jak dla mnie super wygoda

haszczyc - Nie Cze 10, 2012 22:30

dukat11, akurat miałem ;) i jeśli miał bym wymieniać specjalnie szybę na tą z czujnikiem to dla mnie to zbędny bajer jeśli miałbym na wyposażeniu to bardzo chętnie bym z tego korzystał
rafalmis1 - Wto Wrz 03, 2013 23:27

mam patrzeć na RHD czy LHD, już wiem że powinienem patrzeć na LHD

ochota na czujnik deszczu nie przeszłą mi :mrgreen:
aktualnie pękła mi szyba i szuka w Rave schematy podłączenia czujnika i mam coś takiego

wychodzi na to, że przewód(żółto-biały) z PIN-u 1 od wtyczki (C0961) z czujnika deszczu idzie do wtyczki C0589 do PIN-u 8

wtyczka (C0961) czujnika PIN 2 (przewód czarny) idzie do wtyczki C0552 PIN-u 1

wtyczka (C0961) czujnika PIN 3 (przewód różowy) idzie do wtyczki C0610 a w niej jest kolejna C0084 PIN-u 11 [czy to nie przypadkiem wtyczka między innymi od lusterka fotochromatycznego ?? ] i z tej wtyczki trafia do C0289 PIN-u 6

wtyczka (C0961) czujnika PIN 4 (przewód zielono- brązowy ) idzie do wtyczki C0287 PIN-u 12

mógłby ktoś to przepatrzeć i zobaczyć czy nic się nie pomyliłem, bo jak się nie mysle to nie będzie trudną sprawą dołożenie sensora. Jeszcze ciekawi mnie czy manetka jest inna ?? To znaczy czy manetka od sensora ma też regulacje ręczną szybkości pracy wycieraczek 1-go stopnia

jeszcze znalazłem taki tekst (więc chyba nie obędzie się baz T4 )
Rain Sensor
Fuse 12 of the passenger compartment fuse box (C0589) supplies an auxiliary ignition feed
to the rain sensor (C0961) on a W/Y wire. When the wash/wipe switch is set to the
intermittent position, the rain sensor (C0961) communicates with the BCU (C0660) and the
instrument pack (C0230) via the K-BUS on a K then W/R/Y wire (Saloon) and on a W/R/Y
wire (Tourer). The following K-BUS signals are transmitted to the rain sensor from the
instrument pack:
 Ignition switch status.
 Vehicle speed every 2 seconds when the ignition switch is in the ignition position.
 The outside temperature every 10 seconds when the ignition switch is in the ignition
position.
 A vehicle recognition signal, to enable the rain sensor to determine which vehicle it is
fitted to.
The rain sensor (C0961) provides the BCU (C0660) with the following K-BUS messages on
a K then W/R/Y wire (Saloon) and on a W/R/Y wire (Tourer):
 Wash/wipe switch status request.
 Wiper interval time, when the ignition switch is in the auxiliary position and intermittent
wipe is requested via the wash/wipe switch. This informs the BCU whether to initiate a
wipe cycle.
For a detailed description of K-BUS messages, refer to the Communication Data Buses
section of the Workshop manual.
The rain sensor controls intermittent wipe. When rain is detected, the rain sensor (C0961)
sends two K-BUS messages to the BCU (C0660) on a K then W/R/Y wire (Saloon) and on
a W/R/Y wire (Tourer). When the BCU receives these messages, it provides an earth path
for the coil of wiper relay 1 (C0575) on a R/G wire. This allows a battery feed from fuse 10
of the engine compartment fuse box to energise wiper relay 1. A second battery feed from
fuse 10 can now flow across the energised wiper relay 1 to wiper relay 2, also located in the
engine compartment fuse box. Current flows across the de-energised wiper relay 2 (C0572)
tothe wipermotoron an R/LGwire.
The feed from wiper relay 2 has to flow across the internal resistor within the wiper motor
before powering the motor. This enables the wiper motor to operate at slow speed. The
wiper motor (C0030) is earthed on a B wire.
If the rain sensor doesn't detect any rain, it provides the BCU a K-BUS message informing
it to de-energise wiper relay 1. The rain sensor sends a K-BUS message to the BCU every
10 seconds. If a constant amount of rain is detected, the rain sensor informs the BCU to
enter a 'continuous mode'. In this mode, the wipers will run continuously at slow speed.

sknerko - Sro Wrz 04, 2013 09:15

Ogarnij złącze C610 one jest wspólne dla obu typów lusterek fotochroma i z sensorem, tam raczej będziesz miał wszystko poprowadzone i tylko z tej wtyki musisz dociągnąć przewody, o ile już nie są przygotowane i w lampce masz wtyk do sensora.
rafalmis1 - Sro Wrz 04, 2013 17:54

sknerko, faktycznie, sprawdziłem jeszcze raz schemat i teraz dzięki tobie już jestem miszcz w czytaniu kabelkow :mrgreen: Wszystko idzie do wtyczki C0610 i finito. Może nie będzie trzeba na T4 jechać ;)

[ Dodano: Sro Wrz 04, 2013 17:54 ]
Czy lusterko fotochromatyczne od zwykłej szyby pasuje do szyby z czujnikiem deszczu? ??

sknerko - Czw Wrz 05, 2013 09:13

Wydaje mi się ze pasuje ale mocowanie (mechanicznie) jest inne tylko, przy czym da się przełożyć.
MaReK - Nie Wrz 08, 2013 02:15

rafalmis1 napisał/a:
Może nie będzie trzeba na T4 jechać ;)

A czy ze schematów widzisz czy jest gdzieś połączenie z modułem komfortu BCU?

Jeśli BCU nie komunikuje się z modułem czujnika deszczu, nie będziesz musiał tej opcji wpisywać w konfigurację auta, bo zarządzał całością będzie dołożony czujnik deszczu. Jeśli jednak chciałbyś w nim coś zmieniać, diagnozować za pomocą T4 - będziesz musiał poinformować T4, że takowy moduł na wyposażeniu masz ;) Nie sądzę jednak, żebyś musiał tam zmieniać cokolwiek, dlatego podłączenie powinno dać pożądany efekt ;)

Kup bebechy, dociągnij instalację, wymień szybę oraz lustro i już.
Dopisanie do konfiguracji auta możesz zrobić przy najbliższej nadarzającej się okazji (tylko dla własnego samopoczucia lub dla przyszłego kupującego), podobnie jak włączenie opcji która się wyłączyła (ps. po zamienieniu syrenek, spryskiwacze już nie trąbią?) :)

rafalmis1 - Nie Wrz 08, 2013 07:51

MaReK napisał/a:
A czy ze schematów widzisz czy jest gdzieś połączenie z modułem komfortu BCU?

tak jest połączenie z BCU

MaReK napisał/a:
(ps. po zamienieniu syrenek, spryskiwacze już nie trąbią?)

już nie trąbią :wink:

MaReK - Nie Wrz 08, 2013 09:14

A masz informacje na ktory PINy w BCU wchodzi sygnal z czujnika deszczu ?
rafalmis1 - Nie Wrz 08, 2013 11:03

Na pin 8 w fioletowej wtyczce. Bezpiecznik nr 12
MaReK - Nie Wrz 08, 2013 11:32

rafalmis1 napisał/a:
fioletowej wtyczce

Fioletowa to jest krowa milki :)
Dawaj numer/symbol wtyczki lub ew ilość jej pinów ;)

rafalmis1 - Nie Wrz 08, 2013 13:50

MaReK napisał/a:
Fioletowa to jest krowa milki
:mrgreen:

jednak jest to wtyczka różowa :mrgreen: o symbolu C0589

MaReK - Nie Wrz 08, 2013 17:12

Tylko ja pytałem o moduł komfortu. Na którą wtyczkę i PIN wchodzi przewód z wiązki od Czujnika Deszczu.
rafalmis1 - Pon Wrz 09, 2013 00:14

Hmm w Rave z opisu działania sensora jest napisane że komunikuje się poprzez wtyczkę C0660,ale ze schematu wynika ze wiązka komunikacyjna idzie od czujnika do C0610 od tej wtyczki idzie do C0287 do 12 piny i dopiero wychodzi pinem 13 z wtyczki C0287 do C0660 do pinu 53
MaReK - Pon Wrz 09, 2013 10:34

53 pin, to wejście z przełącznika wycieraczek chyba. Jeśli to jedyne połączenie, to śmiało możesz dokładać, bez udziału T4 ;) Dopisać możesz to sobie np. na zlocie ;)
rafalmis1 - Pon Wrz 09, 2013 14:50

PHJOWI twierdzi ze trzeba mieć odpowiedni moduł komfortu wiec zapytałem czy zmiana kodów ZTC może. Stwierdził że tak
MaReK - Pon Wrz 09, 2013 15:08

rafalmis1 napisał/a:
PHJOWI twierdzi ze trzeba mieć odpowiedni moduł komfortu wiec zapytałem czy zmiana kodów ZTC może. Stwierdził że tak

A do czego trzeba ten moduł komfortu mieć odpowiedni ;) ?
I o jakich kodach piszesz?

rafalmis1 - Pon Wrz 09, 2013 15:57

Nie mam pojęcia dlaczego, nie wglebialem się. Pisze tych kodach co szyby sobie zrobiłeś z tyłu i o tych co mi spryski włączyłes, ale widzę ze coś pomyliłem w ich nazwie
MaReK - Pon Wrz 09, 2013 19:13

rafalmis1 napisał/a:
Nie mam pojęcia dlaczego, nie wglebialem się.

Powinieneś, przecież Ty go chcesz dołożyć ;)
W/g mnie nie ma znaczenia moduł BCU jego wersja softu i konfiguracji.
Wycieraczki każdy jeden ROVER/MG ma, a czujnik deszczu jest autonomicznym modułem, który należy podłączyć w/g schematów i ma działać. W aucie będzie działał po dołączeniu, natomiast T4 nie będzie wiedział, że on istnieje i nie będzie się z nim komunikował, co jest równoznaczne z tym, że nie będzie go na liście wyposażenia i nie będzie można go konfigurować :) Osobiście nie spotkałem się, aby ktoś coś tam zmieniał w opcjach domyślnych dlatego śmiało można go wyjąć z innego auta i założyć u siebie. Komunikacja z BCU może być na etapie włączenia wycieraczek, ew. odnalezienia ich pozycji, tak żeby czujnik deszczu załączał się wtedy, kiedy wycieraczki są "zaparkowane".

Wersje BCU nie mają tu żadnego znaczenia. BCU różnią się LOW-LINE/HIGH-LINE - szyby z tyłu są lub nie. Do tego jest różnica w kombi i sedan (otwieranie szyby bagażnika) oraz w poliftach, gdzie wersja softu pozwalała na otwieranie tylnej klapy bagażnika.

rafalmis1 napisał/a:
Pisze tych kodach co szyby sobie zrobiłeś z tyłu i o tych co mi spryski włączyłes, ale widzę ze coś pomyliłem w ich nazwie

To kody ZCS. I tutaj właśnie szyby, xenony, spryskiwacze, alarm itp. to są moduły sterowane przez BCU. Dopóki T4 nie zapisze im w "mózgu", że na wyposażeniu auta to się znajduje, to nie będą działać. Jedna ważna rzecz, o której już wcześniej wspominałem - w BCU nie znajdują się kody ZCS. Kody te są w ECU (wiodące) oraz w pozostałych modułach EWS, IKE itp. (pomocnicze).

rafalmis1 - Wto Wrz 10, 2013 20:53

MaReK, dziękuję za wyjaśnienie :)

jeszcze pytanie do tych co mają czujnik deszczu. Czy wasze manetki rożną się czymś od tej na zdjęciu ??

MaReK - Czw Wrz 12, 2013 00:32

Mogę Ci udostępnić dwie fotki jak wygląda manetka u mnie :P

Pozdrówki,

rafalmis1 - Pią Lut 21, 2014 20:30

pytałem w wcześniejszych postach o lusterko fotochromatyczne pod czujnik, okazuję się, że jest takie samo jak beż czujnika, jedynie trzeba obudowę zmienić która pasuję plug & play

[ Dodano: Pon Sty 20, 2014 01:19 ]
szyba na miejscu, teraz mam problem z sensorem na szybę, ponieważ już dwa razy zamawiałem i dwa razy przyszedł z pękniętą szybką w sensorze :/ dlatego zastanawiam się czy to ma znaczenie. Rozebrałem sensor i z drugiej strony szybki w miejscu pęknięcia jest lustro, ale na lustrze jest jest coś nadrukowane wiec jak nadruk nie przeszkadza w jego działaniu, to czy pęknięcie będzie miało jakieś znaczenie ?? Ma ktoś o tym jakieś pojęcie





[ Dodano: Pią Lut 21, 2014 20:30 ]
Dziękuję Markowi za pomoc :roll: a raczej za wykonanie wszystkiego za mnie :P

wszystko działa, trochę czasu zeszło, ale efekt upragniony osiągnięty :mrgreen:
https://www.youtube.com/w...TZXwkgrmDP0R6-A

potrzebna jest zmiana kodów ZCS i reprograming na T4 aby uruchomić sensor

ARTUR1983 - Sro Cze 25, 2014 13:12

Trochę odkopię ten temacik. :)

Czy jest ktoś na Podkarpaciu kto miałby t4 i to zrobił?

I czy są szyby zwykłe ale z możliwością montażu lusterka fotochromatycznego?

AdaskoC - Sro Cze 25, 2014 13:27

Do każdej szyby zamontujesz lusterko fotochromatyczne. Wystarczy podmienić uchwyty, które się montuje/demontuje przekręcając
rafalmis1 - Sro Cze 25, 2014 17:17

ARTUR1983 napisał/a:
Czy jest ktoś na Podkarpaciu kto miałby t4 i to zrobił?

samo T4 nic nie zrobi w tym temacie jak najpierw MaReK nie pomaca paluszkami twoich urządzeń w samochodzie :mrgreen:

z poziomu T4 nie idzie tego zrobić, trzeba wiedzy MaReK aby T4-ka zrobiła co trzeba i to w sumie nawet można powiedzieć nieświadomie :mrgreen:

ARTUR1983 napisał/a:
I czy są szyby zwykłe ale z możliwością montażu lusterka fotochromatycznego?


lusterko fotochromatyczne jest identyczne w obu szybach, jedynie obudowa jest inna jak masz sensor i jak go nie masz. Mam luźne takie lusterko wraz z obudową pod brak sensora.

MaReK - Sro Cze 25, 2014 17:44

rafalmis1 napisał/a:
jak najpierw MaReK nie pomaca paluszkami

rafalmis1 napisał/a:
trzeba wiedzy MaReK aby

Normalnie stary duma uniosła mnie pod sufit ;)

rafalmis1 napisał/a:
z poziomu T4 nie idzie tego zrobić,

Z poziomu T4 można to zrobić, ale to karkołomna robota. Do tego trzeba od anglików kupić, bo już jak się okazuje, nie dostać za free, kody z checksumami (bagatela 50F), które T4, sprowokowany odpowiednio, da nam wprowadzić ;)

Zdecydowanie jest to zrobić łatwiej narzędziami innymi niż T4, a T4 tylko kazać jeszcze raz zapisać konfigurację. Pamiętajcie o syrence alarmowej... musi być odpowiednio, żeby nie trąbił przy załączaniu spryskiwacza ;)

rafalmis1, jak tam moje BCU? Używasz go jeszcze ;) ?

rafalmis1 - Sro Cze 25, 2014 17:58

MaReK napisał/a:
Normalnie stary duma uniosła mnie pod sufit

taki był zamiar :mrgreen:

MaReK napisał/a:
jak tam moje BCU? Używasz go jeszcze ?

non stop, nie bój się, nie oddam nikomu. Oj przepraszam, jedynie Tobie :mrgreen: na pewno w tym roku :wink:

ARTUR1983 - Sro Cze 25, 2014 18:18

Aby dobrać BCU do mojego auta bym miał ten czujnik deszczu to czym się kierować jakimś kodem fabrycznym, eanem itp itd?
komarek - Sro Cze 25, 2014 18:30

rafalmis1 napisał/a:
Mam luźne takie lusterko wraz z obudową pod brak sensora.
oświadczam, że Rafał już go nie ma :D
MaReK - Sro Cze 25, 2014 22:54

ARTUR1983 napisał/a:
Aby dobrać BCU do mojego auta bym miał ten czujnik deszczu to czym się kierować jakimś kodem fabrycznym, eanem itp itd?

Zmiana BCU wiąże się ze zmianą pilotów. Musiałbyś trafić na konkretny taki sam model jak Twój. Większość będzie od anglików, więc będziesz miał drzwi na odwrót na wyświetlaczu.

Dużo łatwiej dopisać do auta spryskiwacze świateł niż zmieniać BCU ;)

dawidd - Pią Kwi 29, 2016 06:40

rafalmis1, jak sie skończył montaż czujnika - wymieniłeś szybę czy przykleiłeś czujnik. Jeśli przykleiłeś to czy używałeś zeli do tego czy jakimś innym sposobem?
I pytanie doMaReK, czy toaf teraz poradzi sobie z dopisaniem czujnika?

MaReK - Pią Kwi 29, 2016 16:10

WIPER_RAIN_SENSOR=Czujnik deszczu

myślę, że tak :) Do zakodowania w BCU :)

uroczya - Nie Maj 01, 2016 15:03

Witajcie.

Ja u siebie "wkleiłem" czujnik deszczu na płytkę do sensora deszczu 1,5mm - coś takiego http://allegro.pl/plytka-...6051935603.html
Toaf włączył sensor i jest aktywny.
Po włączeniu wycieraczek czasowych i "zmoczeniu" szyby wycieraczki pracują tak długo aż szyba nie będzie sucha - szyba przy czujniku ;-)

Pozdr

dawidd - Nie Maj 01, 2016 16:03

ta sama płytkę dzis rano kupiłem, tylko zastanawia mnie czy na samym czujniku powinna byc fioletów szybka czy nie koniecznie. Na niektorych zdjęciach widziałem ze jest ona, ale na większości ogłoszeni jest sam czujnik bez tej szyby.A u Ciebie uroczya, jak jest?
uroczya - Nie Maj 01, 2016 16:21

dawidd napisał/a:
ta sama płytkę dzis rano kupiłem, tylko zastanawia mnie czy na samym czujniku powinna byc fioletów szybka czy nie koniecznie. Na niektorych zdjęciach widziałem ze jest ona, ale na większości ogłoszeni jest sam czujnik bez tej szyby.A u Ciebie uroczya, jak jest?


dawidd już przykleiłem więc nie sprawdzę dokładnie, ale tył czujnika był "fioletowy". U mnie nawet był delikatnie uszkodzony - jakby go ktoś na siłę ściągał.
Ale działa...

sknerko - Nie Maj 01, 2016 16:30

uroczya dokładałeś czujnik na zwykłą szybę? czy wymieniałeś na istniejącej?
prebenny - Nie Maj 01, 2016 16:47

uroczya Ty miałeś czujnik wcześniej czy nie miałeś i teraz 'dołożyłeś'?

Jak dokładałeś to jesteś w stanie opisać krok po kroku co trzeba zrobić? ;)

dawidd - Nie Maj 01, 2016 17:20

prebenny, https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=79628
już jest instrukcja krok po kroku ;)

uroczya - Nie Maj 01, 2016 17:40

Chłopaki dokładałem czujnik do zwykłej szyby.
Co do podłączenia....zleciłem to "fachmanowi" jak podłączał mi fotele.
Ale jak coś to się wywiem i opiszę :smile:

dawidd - Nie Maj 01, 2016 19:20

uroczya napisał/a:
Po włączeniu wycieraczek czasowych i "zmoczeniu" szyby wycieraczki pracują tak długo aż szyba nie będzie sucha - szyba przy czujniku

Czyli jak jest manetka przekręcona na 0 to wycieraczki nie załączą, nawet jak poleje się woda na szybę ?

uroczya - Nie Maj 01, 2016 19:28

dawidd napisał/a:
uroczya napisał/a:
Po włączeniu wycieraczek czasowych i "zmoczeniu" szyby wycieraczki pracują tak długo aż szyba nie będzie sucha - szyba przy czujniku

Czyli jak jest manetka przekręcona na 0 to wycieraczki nie załączą, nawet jak poleje się woda na szybę ?


Nie sprawdzałem tego....przełączyłem "raz do góry" czyli czasowe wycieraczki.
Nie zadziałały....polałem szybę wodą to zaczęły działać do póki szyba nie była sucha.
Znów polałem i znów wytarły szybę...
Jutro sprawdzę czy załączą się jak są w pozycji 0

rafalmis1 - Nie Maj 01, 2016 19:46

dawidd napisał/a:
ta sama płytkę dzis rano kupiłem, tylko zastanawia mnie czy na samym czujniku powinna byc fioletów szybka czy nie koniecznie. Na niektorych zdjęciach widziałem ze jest ona, ale na większości ogłoszeni jest sam czujnik bez tej szyby.A u Ciebie uroczya, jak jest?

musi być szybka

[ Dodano: Nie Maj 01, 2016 19:39 ]
Cytat:
Jutro sprawdzę czy załączą się jak są w pozycji 0

Nie masz co sprawdzać, działa na pozycji 1, jest to sygnał do aktywacji czujnika

[ Dodano: Nie Maj 01, 2016 19:44 ]
uroczya, udało Ci się przykleić, że nie został żaden pęcherz powietrza, między szybą a czujnikiem?

[ Dodano: Nie Maj 01, 2016 19:46 ]
prebenny napisał/a:
uroczya Ty miałeś czujnik wcześniej czy nie miałeś i teraz 'dołożyłeś'?

Jak dokładałeś to jesteś w stanie opisać krok po kroku co trzeba zrobić? ;)

Mogę opisać i zrobić fotki

sknerko - Nie Maj 01, 2016 19:50

rafalmis1 napisał/a:
Mogę opisać i zrobić fotki
zrób tak :mrgreen:
rafalmis1 - Wto Maj 03, 2016 17:31

podłączenie czujnika jest bardzo proste, wystarczy odnaleźć tą oto wtyczkę, czasem może być niewidoczna po ściągnięciu słupka, ale wystarczy ciągnąć za kable i ją wydostaniemy


po uprzednim ściągnięciu obudowy słupka po stronie pasażera który trzyma się na trzech zatrzaskach. Podciągamy w stronie lusterka, jak zwolnią się 3 zaczepy, ciągniemy do góry


jak już mamy wtyczkę, to ją rozpinamy i z niej musimy wyciągnąć kolejną, tak jak na zdjęciu


i teraz tak:
Wtyczka przy czujniku ma 4 piny i musimy je poprowadzić do wyciągniętej wtyczki, tylko że wtyczka przy słupku ma wolne piny, dlatego musimy każdy kabel zakończyć konektorkiem, takim jak w tym linku
http://www.bmw-klub.pl/fo...hp?f=35&t=71803

Jak już mamy wiązkę zakończoną odpowiednimi połączeniami to wystarczy połączyć odpowiednio piny
Czujnik do Słupek
Pin 1 do Pin 11
Pin 2 do Pin 3
Pin 3 do Pin 9
Pin 4 do Pin 10

jeden pin z czujnika musi już iść do zajętego pinu we wtyczce przy słupku, polecam w takim wypadku użyć takiej szybko złączki
bywa tak, że niektóre roczniki mają już tą wiązkę, ja mam wyciętą z rocznika 2000 a u mnie 2001 nie było. Wystarczy zdemontować całkowicie lampkę podsufitki i sprawdzić czy nie plącze się wtyczka do czujnika

dawidd - Wto Maj 03, 2016 21:54

super opis, a wie ktos gdzie można dostać te fioletowe szybki, filtry do czujnika? Większość czujników jest na allegro sprzedawana bez tych szybek
Sintram - Sro Maj 04, 2016 15:20

W wersji poliftowej wtyczka jest inna. Zdobyłem i rozłożyłem wiązkę lusterka od polifta i od wtyczki czujnika deszczu i lusterka idą cztery przewodu plus jeszcze piąty czarny podejrzewam ze do masy i podłącze go gdzieś przy lampce. Czy ktoś kto umie czytać rave'a i podpowie mi jaki kolor przewodu idzie do którego miejsca w białej kostce ?
rafalmis1 - Sro Maj 04, 2016 17:41

kabel brązowo zielony idzie po PIN 12, ale to nie jest w takiej kolejności jak ty oznaczyłeś. Rozepnij wtyczkę i od spodu będzie ponumerowana i tak się wpinaj, nie mam takiej wtyczki, aby Ci napisać po twoich numerkach i w rave też tej wtyczki nie ma, abym mógł ją odczytać i podać w takiej kolejności jak ty zaznaczyłeś. Ale po schemacie i po zdjęciu wtyczki powiedział bym że kabel
1 do 6
2 do 5
3 do 4
4 do 3
jak rozepniesz wtyczkę i odczytasz numery PINów, to tak to ma iść
kabel
1 do 9
2 do 10
3 do 11
4 do 12
czarny do 3
kabel czarny o którym mówisz idzie do już istniejącego kabla u ciebie jest to kabel naprzeciwko 6

prebenny - Sro Maj 04, 2016 18:44

Sintram poszukaj tej wtyczki w temacie dokładania lusterka fotochrom. Ja mam przedlifta z 2002 roku i też mam w prawym słupku białą wtyczkę.
MaReK - Sro Maj 04, 2016 19:06

sintram co kombinujesz? Miała być fabryka :P A Ty już coś doposażasz ;)
Odbiegając od tematu zadam pytanie odnośnie lusterek - czy Ty masz składane lusterka w swoim świeżym nabytku ? ;)

Pozdrawiam,

Sintram - Sro Maj 04, 2016 19:53

Miała być :mrgreen: ale nie była :cry: brakowało wiązki do czujnika deszczu i lusterka dołożyłem podłączyłem tak jak mi rafalmis1 rozpisał i sensor deszczu już działa :mrgreen: a lusterko to sprawdzę jak ciemno będzie. Odnośnie składanych lusterek to jeszcze nie mam. Obdzwoniłem sprzedawców z allegro ale jeszcze nie trafiłem na panel sterujący szybami i lusterkami.
rafalmis1 - Sro Maj 04, 2016 20:56

Sintram, do zwykłej szyby założyłem czujnik deszczu?
Sintram - Sro Maj 04, 2016 21:29

Nie. Czujnik był z szybą a skoro brakowało wiązki to podejrzewam że szyba była wymieniana.
dawidd - Pon Maj 09, 2016 14:03

Dzis otrzymałem kable do czujnika dzięki uprzejmościrafalmis1, i mam pytanko. We wtyczce czujnika nie ma kabla pin3. Ze schematu wynika ze on idzie do bcu do pinu 18, ale patrząc na schemat samego czujnika to pin 3 jest w nim "zawieszony w powietrzu". W takim razie trzeba go podpinać czy nie? U was ze wtyczce przy czujniku są 4 czy 3 kabelki?
rafalmis1 - Pon Maj 09, 2016 17:22

Musisz włożyć kabel w ten wolny pin, wiązka którą wysłałem nie jest od czujnika, jest to po prostu gdzieś z instalacji z bmw, ale nie wiem z którego miejsca. Czy wtyczka do lusterka bez była w paczce?
dawidd - Pon Maj 09, 2016 19:14

Wtyczki do lusterka nie było, ale wtyczka na czujnika jest i to jest najważniejsze :)
rafalmis1 - Pon Maj 09, 2016 19:29

dawidd, to wyślę następną, bo tak myślałem, że kolega przeoczył
dawidd - Wto Maj 10, 2016 15:43

rafalmis1, dzięki ale może nie trzeba będzie. Dzis zamontowałem czujnik deszczu. U mnie mimo ze mam auto z 2002r z grudnia tez jest biała wtyczka na lewym słupku. Szybki w czujniku nie miałem, wiec dociąłem z szarego pojemnika na wodę z ekspresu do kawy. Gruby był na 4 mm wiec idealnie sie wpasował w czujnik. Nierówności wypełniłem silikonem bezbarwnym. Szybka nie była idealna, miała trochę rys, ale to nie przeszkadza. Czujnik założyłem na silikonowej przekładce, na której wyszedł mi niezły pęcherz powietrza, ale to tez nie przeszkadza. Wygląda na to ze te płytki nie sa konieczne, trzymałem ręcznie czujnik przy szybie i tez wycieraczki reagowały na wodę.

Czujnik założyłem do szyby zwykłej, warto przy tym okleić ją czarna folia docięta do wymiarów obudowy lusterka, bo inaczej to po prostu brzydko wygląda
Później wkleję rozpiskę białej wtyczki oraz zamieszczę fotkę jak wyszedł ten czujnik.

Sintram - Wto Maj 10, 2016 16:16

Jak ja montowałem oryginalny kawałek wiązki to jeden z przewodów bodajże biało żółty był połaczony parę centymetrów od kostek i szedł i do lusterka i do czujnika
rafalmis1 - Wto Maj 10, 2016 16:23

dawidd, ta wyślę Ci, tylko podaj na priv jeszcze raz adres

Posiadam jeszcze wolny jeden zestaw wtyczek do lusterka i czujnik, to pierwszy ten lepszy

dawidd - Wto Maj 10, 2016 21:10


tak mi to wyszło, szybka jest troche porysowanya, na foto wyszła znacznie lepiej niz w rzeczywistości, ale wszystko dziala

[ Dodano: Wto Maj 10, 2016 21:10 ]
i rozpiska pinów do białej wtyczki w lewym słupku( niby sa one w poliftoch ale w przed tez sie trafiają, jak u mnie)

wtyczka czujnik
10 - 4
9 - 3
3 - 2
11 - 1

(przy okazji pin 12 to +12V przy włączonym biegu wstecznym do lusterka fotochromatycznego)

Piny na obu wtyczkach sa opisane, na białej wtyczce z boku, na czarnej przy czujniku tez z boku
Silikonowa przekładka nie jest konieczna, wystarczy przykleić czujnik na cokolwiek do szyby, np na silikon bezbarwny tak aby nie ubrudzić szkiełka (inna sprawa jak to będzie wyglądać)
Toaf'em trzeba na koniec uaktywnić sensor deszczu i to wszystko

rafalmis1 - Sro Maj 11, 2016 11:01

dawidd, możesz zrobić zdjęcia jak toaf-em aktywować czujnik
prebenny - Sro Maj 11, 2016 11:17

I co do zdjęć - to pochwalić się jak to u Ciebie wygląda na szybie? :)
longer86 - Sro Maj 11, 2016 11:59

rafalmis1 napisał/a:
dawidd, możesz zrobić zdjęcia jak toaf-em aktywować czujnik


A co za klopocik?

Łączysz sie z bcu, wchodzisz w wipers and washer, i tam masz rain sensor i klikasz Active. Po robocie

rafalmis1 - Sro Maj 11, 2016 13:15

longer86, a jak aktywować czujnik cofania w zegarach?
prebenny - Wto Lip 05, 2016 19:03

A zakładał to ustrojstwo ktoś bez szyby pod czujnik?



Jak rozwiązaliście powyższy problem? :P

karolj - Sro Lip 06, 2016 00:46

Ja zakładałem. Zrobiłem sobie z tektury szablon w kształcie obudowy lusterka, przykleiłem na szybę równiutko z lusterkiem i pomalowałem w środku najpierw podkładem do kleju do szyb, a na koniec cieniutko klejem do szyb pociągnąłem. Po zdjęciu szablonu wygląda prawie jak fabryczne. Jak ktoś nie wie, że dorabiane, to się nawet nie domyśli.

Nie chciałem kombinować z farbą, bo nie wiem jak by się na szkle utrzymała przy różnych temperaturach. Zwłaszcza w upały mogłoby być słabo.

Jak chcesz, to przy okazji pstryknę fotkę.

prebenny - Sro Lip 06, 2016 02:36

karolj jak możesz to pstryknij.

Ja z kolei myślałem o folii przyciemniającej 5%. Wyciąć prostokącik na czujnik, zmontować obudowę i ładnie nożykiem dociąć.

karolj - Pią Lip 08, 2016 00:49

prebenny napisał/a:
karolj jak możesz to pstryknij.


Pstryknięte. Na zdjęciach mocno widać niedokładności, ale w rzeczywistości praktycznie ich nie widać.
Jak widać u mnie nie ma czujnika deszczu, w planach jest wsadzenie tam anteny GPS. Może kiedyś wstawię czujnik.
Dwa podłużne otwory w środku to miejsce na małe LED-y pokazujące status ogrzewania postojowego. Jeszcze tego nie zamontowałem, czeka aż będę miał więcej czasu.


dawidd - Pią Lip 08, 2016 21:23

karolj napisał/a:
tam anteny GPS.
Po co?Dzisiejsze nawigacje maja na tyle czule odbiorniki ze wyciąganie anteny na zewnątrz jest mało potrzebne
karolj - Pią Lip 08, 2016 21:54

Bo można ;)

Jak mam antenę na kablu, a w obudowie lusterka pusto, to czemu by jej tam nie wyciągnąć?

dawidd - Sob Lip 09, 2016 11:51

To co Ty masz za nawigacje ?
karolj - Pon Lip 11, 2016 15:23

Samoróbka, która jest jeszcze w trakcie składania. W zasadzie to nie antena GPS, ale cały odbiornik.
Coś takiego: http://www.ebay.com/itm/G...5kAAOSwJcZWeRbh

Do tego Orange Pi z LCD 7", BT na XS3868, sprzętowy regulator głośności, i jeszcze parę innych gratów. Całość zamknięta w przerobionej obudowie od radia Philips.

dawidd - Wto Lip 12, 2016 08:13

aa masz gdzieś na forum to opisane? Zawsze lubię poczytać o takich konstrukcjach i pooglądać foty.
Co docelowo będzie "robił" twój komputerek poza nawigacja?

karolj - Wto Lip 12, 2016 09:08

dawidd, nie opisywałem niczego, bo nie jest to jeszcze skończone.

Fotka poglądowa:



LCD jeszcze z folią ;) Przyciski i enkodery wzięte z radia Philips, żeby stylem nie odbiegało od reszty przycisków w Roverze. W górnym lewym rogu dojdzie czytnik SD. Być może z prawej jeszcze gniazdo USB.

Generalnie to będzie typowa stacja multimedialna z androidem, ale nie chciałem kupować gotowca, tylko zrobić coś sam ;)

Radio na SI4703, selektor wejść, regulacja głośności i barwy na TDA7318. Dalej sygnał będzie wzmacniany do poziomu potrzebnego do wysterowania oryginalnego wzmacniacza w bagażniku.
Zastanawiam się też nad wsadzeniem DAC-a na PCM5102 do Orange PI. Moduł z ebaya już kupiłem.

Kontrolę nad wszystkim będzie sprawować jakaś Atmega.

Matryca LCD IPS 7" z warstwą dotykową. Oprócz HDMI posiada wejście kompozytowe uaktywniane automatycznie po pojawieniu się sygnału, więc obsługa kamery cofania jest już w zasadzie rozwiązana.

Zaraz nas wygonią za robienie offtopu :P

dawidd - Wto Lip 12, 2016 21:31

korzystasz z jakiś źródeł czy sam wszystko składasz i programujesz?
karolj - Sro Lip 13, 2016 10:00

dawidd, sam wszystko ogarniam.
adam_26 - Sro Lip 13, 2016 19:19

Chłopaki można zrobić oddzielny temat na tą nawigacje :P