Zobacz temat - [400 Tourer 1.6 16V 1997] Przekaźnik wentylatora
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover 200/400 lata 92-95 (kanciak)
oraz Rover 200 coupe/cabrio i Rover 400 tourer - [400 Tourer 1.6 16V 1997] Przekaźnik wentylatora


as35 - Pią Cze 29, 2012 21:14
Temat postu: [400 Tourer 1.6 16V 1997] Przekaźnik wentylatora
Witam.
Od pewnego czasu walczę z przegrzewaniem się silnika mojego rowerka. Wymieniłem czujnik tem. sterujący wentylatorem chłodnicy. Przy okazji naprawiłem (bezpiecznik padł) wentylator klimatyzacji. W dalszym ciągu nie włącza mi się wentylator chłodnicy (sprawny jest - sprawdzone). Odłączenie wtyczki powoduje że pracuje czyli sprawny. Podobnie kable- dedukuje ze gdyby gdzieś była przerwa to wentylator działałby tak samo jak przy wypiętej wtyczce. Pozostaje przekaźnik i/lib sterownik. I tutaj prośba o pomoc. Poczytałem na forum wiele tematów z ty, związanych i mam już mętlik w głowie.
Zamieszczam fotkę aby łatwiej było mi wytłumaczyć o co chodzi. Które elementy zaznaczone rzymskimi cyframi są odpowiedzialne za sterowanie wentylatorem chłodnicy? Jak je sprawdzić (mostkowanie- co gdzie i jak)?

zdzichu - Pon Lip 02, 2012 00:37

Jeżeli odłączenie wtyczki powoduje że wentylator się włącza to przekażnik tez jest sprawny.Prawdopodobnie to ten z 1 ale pewny nie jestem. Możesz to sprawdzić sam. Odłącz wtyczkę od czujnika, wyciąg przekażnik nr. 1 i włącz stacyjkę. Jeżeli wentylator się nie włączy no to będzie ten. A jak się włączy to ten drugi. A skąd wiesz że się przegrzewa?
Można jeszce sprawdzić tak: do potencjometru 470 om (obojętnie jaki rezystor nastawny, potencjometr lepszy bo w obudowie i nie zrobi zwarcia) przylutować dwa kabelki z konektorami płaskimi 2,8 mm. Podłączyć go do wtyczki od czujnika temperatury do ECU, ustwić największą wartość, włączyć stacyjkę i powoli zmniejszać rezystancję do momentu włączenia się wentylatora. Po włączeniu się wentylatora zmierzyć rezystancje.