Zobacz temat - [R400] Wentylator chłodnicy i klimy po raz kolejny.
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS - [R400] Wentylator chłodnicy i klimy po raz kolejny.

juniorksg - Nie Lip 08, 2012 00:52
Temat postu: [R400] Wentylator chłodnicy i klimy po raz kolejny.
Witam.
Zakładam kolejny temat o wentylatorach, gdyż mam mały problem.
Mianowicie ile dokładnie jest wentylatorów w R400 2.0 SDI?
Ja mam dwa obok siebie (patrząc od przodu auta).
Teraz wyjaśnię w czym mam problem.
Wczoraj w południe jechałem trasę ok. 50km.Jako, że było gorąco - załączyłem klimę.Po ok. 10 minutach jazdy zaczęła dość szybko podnosić się temperatura silnika.Zjechałem na bok, wyłączyłem klimę i temperatura od razu wróciła do normy (1/2 skali). Gdy znów załączyłem klimę temperatura od razu się podnosiła, więc znów ją wyłączyłem.Co ciekawe potem gdy tylko włączyłem nawiew (bez załączania klimy) temperatura znów się podnosiła :/ Podejrzewając awarię wentylatora postanowiłem je sprawdzić i wygląda to tak:
po załączeniu klimy uruchamiają się oba wentylatory, po ok. 20 sekundach ten z prawej strony (patrząc od przodu auta) przełącza się tak jakby na drugi bieg i automatycznie ten z lewej strony się wyłącza.Przy wyłączonej klimie nie działa ani jeden.
W związku z tym mam pytanie czy oba te wentylatory są od klimy?
Jeśli tak to gdzie powinien być wentylator chłodnicy?

mirwin - Pon Lip 09, 2012 07:40

Jeden jest od klimy, a drugi to od silnika. W momencie załączenia klimy powinny oba działać. Patrząc na auto z przodu, z lewej strony jest klima a z prawej wentylator chłodnicy. Łatwo to rozpoznać, gdyż chłodnica sinlika jest większa od chłodnicy klimy. Gdy przestaje działać wentylator klimy, to sprężarka powinna się wyłączyć.
juniorksg - Pon Lip 09, 2012 18:43

Cytat:
po załączeniu klimy uruchamiają się oba wentylatory, po ok. 20 sekundach ten z prawej strony (patrząc od przodu auta) przełącza się tak jakby na drugi bieg i automatycznie ten z lewej strony się wyłącza.Przy wyłączonej klimie nie działa ani jeden.


Czyli ten od klimy po chwili mi się wyłącza tak?Co ciekawe klima dalej chłodzi :roll:

mirwin - Wto Lip 10, 2012 12:24

Tak wychodzi, tylko że jak się on wyłącza to sprężarka tez powinna się wyłączyć. To musi sprawdzić elektryk.