Zobacz temat - przeterminowane prawo jazdy
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - przeterminowane prawo jazdy

tolik - Nie Gru 16, 2012 14:57
Temat postu: przeterminowane prawo jazdy
Jaki ewentualnie mandat mogę otrzymać w przypadku konroli policji za jazdę z prawem jazdy ,którego termin ważności upłynął 2 miesiące temu?

Trochę ryzykuję i czekam do 19 stycznia następnego roku ,kiedy mają wejść nowe przepisy i nowe prawa jazdy.

Podobno mają być wydawane co najmniej na 10 lat

ArO - Nie Gru 16, 2012 15:31

500 zł za brak uprawnień do kierowania pojazdem? A dlaczego nie ma ważności? Badania lekarskie?
tolik - Nie Gru 16, 2012 16:18

...do tej pory jak kto jężdzi w okularach to dostaje prawko na 5 lat - a po 19 stycznia zasady przyznawania nieco mają sie zmieniC i można dostać na 10 lat (nawet dla okularników) - bezterminowych już nie będzie.
ArO - Nie Gru 16, 2012 17:21

Ja zrobilem prawko jakies 3 lata temu i dostalem na 10 lat :) po 10 latach tylko badania mam zrobic
tolik - Nie Gru 16, 2012 17:30

...badania lekarskie zawsze trzeba wykonać po upływie terminu ważnośći prawa jazdy...
magneto - Nie Gru 16, 2012 18:47

tolik, jazda zgodnie z przepisami ,i nie będą mieli powodu kontroli..Mi sie tak udało 5 lat przejeździć- nie mialem czasu iść na badania.Wiem że nie ma się czym chwalić ale motywuje to do bezpiecznej jazdy.
tolik - Nie Gru 16, 2012 20:13

magneto, rozumiem Cię doskonale - nawet mając to swoje prawo jazdy wporządku starałem się jeździć uważnie ale teraz na wszelki wypadek przez miesiąc wolałbym wiedzieć na jaką kwotę ryzykuję - wydaje misię że 500 PLN to trochę dużo,toteż narazie przesiądę się na autobus.
Ciufa - Nie Gru 16, 2012 20:38

500 zł i zakaz dalszej jazdy, jak nie bedzie kto miał odebrac ci samochodu to dolicz sobie lawete :d
tolik - Nie Gru 16, 2012 20:41

Ciufa, a podstawę prawną możesz wskazać?
Ciufa - Nie Gru 16, 2012 21:20

podstawe prawna zakazu kierowania bez uprawnien? ;D
kondzio508 - Nie Gru 16, 2012 21:22

Dokument traci ważnośc z dniem daty ważnosci , także juz poprostu prawko jest nie ważne , jak wyrobisz nowe i przejdziesz badanie wtedy nowy dokument znów bedzie obowiązywał .
tolik - Nie Gru 16, 2012 21:27

Ciufa, podatawę prawną do nałożenia 500 zł mandatu
kondzio508 - Nie Gru 16, 2012 21:33

tolik napisał/a:
Ciufa, podatawę prawną do nałożenia 500 zł mandatu


Ale co tu podawać , jezeli jest data na prawku to bez potrzeby jej nie umiescili , takze tego sie trzeba trzymac , albo liczysz sie teraz ze jak zatrzymaja to 500 zł. mandatu chyba ze bedzie ludzki policjant wtedy pusci , albo nie jezdzisz autem jezeli chcesz czekac az do polowy stycznia , jest jeszcze wyjscie zeby teraz zmienic i wtedy jezdzisz normalnie ...

Ciufa - Nie Gru 16, 2012 21:33

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia„

podlega karze grzywny.

art. 94 § 1 Kierowanie pojazdem silnikowym lub tramwajem przez osobę nie mającą:

186.
1) uprawnień do kierowania pojazdami art. 87 ust. 1; 500 zł

wysokosc kary jest napisana w taryfikatorze mandatów
google.pl i jedziesz

tolik - Nie Gru 16, 2012 21:34

Ciufa, podstawę prawną 500zł mandatu
Ciufa - Nie Gru 16, 2012 21:37

http://motofinanse.pl/wzo...or-mandatow.pdf
tolik - Nie Gru 16, 2012 21:43

Ciufa, No i teraz wszysto jasne -dziekuję za linka.

Ztego taryfikatora wynika ,że lepiej udać ,iż prawa jazdy zapomniałem zabrać to zapłacę tylko 50 zł

Ciufa - Nie Gru 16, 2012 21:54

wiesz co to jest CEPiK ? :] http://www.cepik.com.pl/
walkie - Nie Gru 16, 2012 21:56

ostatnio awarie mieli ;)
tolik - Nie Gru 16, 2012 22:02

Ciufa, z tego taryfikatora dowiedziałem się ,że za brak uprawnień do jazdy rowerem mandat wynosi 100zł
walkie - Nie Gru 16, 2012 22:06

a Ty jezdzisz rowerem czy roverem? bo to zasadnicza roznica ;]
Ciufa - Nie Gru 16, 2012 22:12

tolik, zacytujesz mi za chwile cały taryfikator ;>
na rowerze mozesz jechac jeżeli masz przy sobie dowód osobisty, osoba niepełnoletnia musi mieć karte rowerowa, jezeli jej nie ma mandat 100 zł
wiec co w tym dziwnego ?

tolik - Nie Gru 16, 2012 22:15

walkie, i jednym i drugim to chyba różnicę znam :grin:

[ Dodano: Nie Gru 16, 2012 22:15 ]
Ciufa, a pieszo mogę chodzić bez dowodu osobistego?

PTE - Pią Gru 21, 2012 23:40

tolik napisał/a:
...do tej pory jak kto jężdzi w okularach to dostaje prawko na 5 lat - a po 19 stycznia zasady przyznawania nieco mają sie zmieniC i można dostać na 10 lat (nawet dla okularników) - bezterminowych już nie będzie.


Dużo zależało chyba od widzimisię lekarza. Ja zdawałem w 1994 r. i do prawka wbito mi pieczątkę "obowiązkowe okulary". Ale wydano je bezterminowo.

Harry - Sob Gru 22, 2012 00:30

prawko na B mam bez terminu i obowiązek jeżdżenia w okularach, na C 5 lat mi dali
Pawkaz - Sob Gru 22, 2012 10:26

tolik napisał/a:
Ciufa, a pieszo mogę chodzić bez dowodu osobistego?

Kiedys policjant powiedzial mi, ze dostane mandat za brak dowodu osobistego, bo zawsze nalezy go miec przy sobie.

redcloud - Sob Gru 22, 2012 12:20

Pawkaz, chyba milicjant. Aktualnie nie ma obowiązku noszenia dowodu os.:
Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
Obowiązek posiadania dowodu osobistego dotyczy wszystkich 18-to letnich obywateli Polski - ale ... nie koniecznie przy sobie. :mrgreen:

a dokładnie:

art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn.: Dz. U. 2006 r. Nr 139, poz. 993, z późn. zm.)
Osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana posiadać dowód osobisty:

od ukończenia 18 roku życia,
od ukończenia 15 roku życia, jeżeli pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką.

Alexi - Sob Gru 22, 2012 14:07

tolik napisał/a:
...do tej pory jak kto jężdzi w okularach to dostaje prawko na 5 lat

Nosze okulary, prawko mam bezterminowo.

Pawkaz - Sob Gru 22, 2012 15:05

alexi napisał/a:
Nosze okulary, prawko mam bezterminowo.

Czyli potwierdza sie, ze wszystko zalezy od lekarza.

Chester - Sob Gru 22, 2012 17:03

Harry napisał/a:
na C 5 lat mi dali
bo na tyle sa wazne badania psychotechniczne i to jest oraniczenie jesli jezdzisz zawodowo
Harry - Sob Gru 22, 2012 17:25

Chester napisał/a:
bo na tyle sa wazne badania psychotechniczne i to jest oraniczenie jesli jezdzisz zawodowo

ale jeżeli nie jeździsz zawodowo to chyba nie są wymagane psychotesty. Jeżeli jeździsz do sklepu sobie ciężarówką :razz:

kruszan - Sob Gru 22, 2012 22:12

to jest Polska... :rotfl:

tu się pij.... żyje! :)

pazdzi0h - Nie Gru 23, 2012 00:21

niedaleko mnie gosciu czołgiem jezdzi do sklepu (bez ściemy)
Alexi - Nie Gru 23, 2012 19:30

dokladnie. Ja mialem wybor. Isc do kobiety ktora daje terminowe za 50 zl i isc do kobiety ktora wszystkim daje bezterminowe za 50 zl. Wzrok badam sobie raz na kilka lat i koryguje okulary.
Tommek - Pon Gru 24, 2012 00:34

ze względu na okulary też miałem terminowe prawko na 4 lata z obowiązkowymi okularami. Ostatnio jak mi się skończyło, żeby nie nabijać kasy złodziejom, poszedłem do innego lekarza i oznajmiłem, że chcę bezterminowe. Zrobił bez problemów badanie po czym wypisał bezterminowe z obowiązkowymi okularami. To tylko kwestia lekarza. Pierwszym razem nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak terminowe prawo jazdy :/ Szkoda czasu na latanie 2 razy do urzędu i do lekarza, jak raz na te 4 lata można pójść tylko do okulisty.
Chociaż nie zdziwię się jak za niedługo każdemu wsadzą terminowe prawko i zmniejszą jeszcze o połowę miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym ... :/

michu027 - Pon Gru 24, 2012 03:23

Dziwne ja robiłem prawo jazdy w maju tego roku na kat B i miałem bezterminowo, a teraz w październiku robiłem kat A i prawko po wymianie również mam bezterminowo.
kruszan - Pon Gru 24, 2012 09:10

Tommek napisał/a:
ze względu na okulary też miałem terminowe prawko na 4 lata z obowiązkowymi okularami. Ostatnio jak mi się skończyło, żeby nie nabijać kasy złodziejom, poszedłem do innego lekarza i oznajmiłem, że chcę bezterminowe. Zrobił bez problemów badanie po czym wypisał bezterminowe z obowiązkowymi okularami. To tylko kwestia lekarza. Pierwszym razem nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak terminowe prawo jazdy :/ Szkoda czasu na latanie 2 razy do urzędu i do lekarza, jak raz na te 4 lata można pójść tylko do okulisty.
Chociaż nie zdziwię się jak za niedługo każdemu wsadzą terminowe prawko i zmniejszą jeszcze o połowę miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym ... :/


Taka prawda, to jest Polska wszystko zależy od lekarza, bak odpowiedzialności i brak uczciwości, ewidencjonowania itp... ważne by samemu o siebie zadać, i do tego lekarza pójść co jakiś czas, uczciwie, bo pewnie i tacy się znajdą, że słabo widzi a nie pójdzie bo szkoda...

już przegląd podrożał tylko po 50zł... nie o 5, nie o 7 tylko o 50%!!! skandal...

tolik - Pią Lut 01, 2013 19:04

a więc... prawo jazdy kilka dni temu wymieniłem.Trochę zmieniono wzór , który obecnie jest rozmiarami identyczny jak dowód osobisty,karty bankomatowe itp.

W wydziale komunikacji skasowano 100PLN
lekarz okulista - 50PLN
lekarz wypisujący badanie ogólne 70PLN

Udało mi się wytargować na 8 lat termin ważności u lekarza .