Zobacz temat - [polonez 1.4] Momenty dociągania śrub - K16
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Inne (np. Polonez 1.4, MG Maestro, Rover SD1 itp.) - [polonez 1.4] Momenty dociągania śrub - K16

fsomr88 - Czw Maj 16, 2013 00:21
Temat postu: [polonez 1.4] Momenty dociągania śrub - K16
Witam, może podać jakie są momenty dociągania śrub w silnikach K-serii? Nie mam dostępu do żadnych informacji na ten temat a było by to mi bardzo pomocne.
sTERYD - Czw Maj 16, 2013 00:39

o jakie śruby Ci chodzi?

Szukaj nie gryzie :cool:

ADI-mistrzu - Czw Maj 16, 2013 07:29

sTERYD, ja mam takie pytanie w sumie do Ciebie odnośnie śrub głowicy.
Nie dobrym sposobem było by ich dociągnięcie np. po przejechaniu 50tys km?
Wtedy są nieco rozciągnięte więc jeśli je bardziej dociągniemy to dociśniemy głowice do bloku i może uszczelki nie wywali.

piotrekcrash - Czw Maj 16, 2013 09:56

Dołączam się do pytania ADI-Mistrzu, zawsze się nad tym zastanawiałem czy nie warto by było dociągnąć te śruby jednocześnie redukując ryzyko awarii uszczelki jak sądzę?
flapjck1 - Czw Maj 16, 2013 11:28

nie, sruba sie "zapieka" lekko na gwintach, plaszczyzna lepka wpracowywuje sie z glowice

ruszenie takiej sruby wymaga bardzo duzego momentu i jest ona sprezysta - trudno ja dokrecic o odpowiedni kat - cwiczylem takie glupie manewry na uszkodzonych silnikach i wiem ze to niewykonalne

poza tym dokrecanie glowicy z za duzym momentem prowadzi do zapadniecia sie tulej cylindrowych w bloku

a to niestety nagminne zjawisko

fsomr88 - Czw Maj 16, 2013 15:37

Witam, tak na szybko interesują mnie śruby pokrywy wałków rozrządu (w tej pokrywie są również łożyska), pokrywy klawiatury, kolektorów i górnej części kolektora ssącego.

Najlepiej, gdybym miał rozpiskę którą mógłbym powiesić na ścianie garażu :-)

Co do szukania - każda chwila w garażu - ciężko znaleźć czas nawet na napisanie tego posta.

leszczu - Czw Maj 16, 2013 18:43

fsomr88 napisał/a:
(w tej pokrywie są również łożyska),
Śruby dociągamy najpierw 20 NM, a potem po dwa razy po 180 stopni.
Chyba simernigi wałków.

fsomr88 - Czw Maj 16, 2013 18:56

20Nm? Dwa razy po 180stopni? Mówisz chyba o głowicy...

20Nm to max jakie dokręciłem te śruby - powyżej miałem wrażenie jakbym je przeciągał.

W tej pokrywie są uszczelniacze wałków i jest on również w niej ułożyskowany więc uznałem to jako pokrywę łożysk.

Nikt nie wie więcej?

leszczu - Czw Maj 16, 2013 19:08

fsomr88 napisał/a:
20Nm? Dwa razy po 180stopni? Mówisz chyba o głowicy...

Tak o głowicy.

flapjck1 - Czw Maj 16, 2013 21:38

wszystkie srubki z lebkiem pod klucz 8 mm z momentem 12 Nm
fsomr88 - Pią Maj 17, 2013 23:05

I to tyle? Nikt nie ma dostępu do jakiejkolwiek rozpiski?
flapjck1 - Sob Maj 18, 2013 01:06

kurde napisz co konkretnie potrzebujesz, ta twoja "rozpiska" to caly manual "rave" ktory zajmuje cala plyte CD
leszczu - Sob Maj 18, 2013 15:25

Masz tu kilka linków do pobrania.
http://chomikuj.pl/perzyk23/dla+auta+-+rover

fsomr88 - Sob Maj 18, 2013 23:45

flapjck1 napisał/a:
kurde napisz co konkretnie potrzebujesz, ta twoja "rozpiska" to caly manual "rave" ktory zajmuje cala plyte CD


Cytat:
Witam, tak na szybko interesują mnie śruby pokrywy wałków rozrządu (w tej pokrywie są również łożyska), pokrywy klawiatury, kolektorów i górnej części kolektora ssącego.


Max 1 strona A4 dużym drukiem - w końcu ile tych śrub tam jest

leszczu_ dzięki, już się biorę do lektury