Zobacz temat - [freelander] pompka sprzęgła wymiana
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) - [freelander] pompka sprzęgła wymiana

amik - Pon Lip 29, 2013 20:32
Temat postu: [freelander] pompka sprzęgła wymiana
witam kolegów jak w temacie dzisiaj w trakcie jazdy nagle nie mogłem wrzucić biegu , od razu wiedziałem że coś z pompką bo pedał zrobił się bardzo miękki bez żadnego oporu . Doturlałem się do pobocza zgasiłem silnik podniosłem maskę i zobaczyłem urwany wysprzęglik i rozlany olej :sad: no cóż zdarza się ale do domu jakieś 15 km co teraz postanowiłem odpalić na 2 biegu i pomału jechać tak też zrobiłem po drodze wrzuciłem delikatnie 4 i tak jechałem aż do granic miasta dalej nawet nie próbowałem światła na skrzyżowaniach z buta poszedłem po busa i tak docholowałem pod dom .
Teraz powiedzcie mi koledzy albo podajcie jakieś namiary na opis lub filmik jak tą pompke wymienić samemu .
Myślę że nie jest to jakaś bardzo skomplikowana praca proszę tylko o wskazówki .
Autko jest bardzo potrzebne landek z 2000 roku benz. jeśli to ma jakieś znaczenie .

SyntaX - Pon Lip 29, 2013 20:50

Kolego masz szczęście że to jest benzyna 1,8 tam wymiana jest w miarę prosta.

Musisz kupić zestaw naprawczy.
http://allegro.pl/pompa-s...3394627318.html

Teraz tak:
Od środka auta schylasz się pod deskę i tam przy pedale sprzęgła będzie taki bolec na wcisk.
Delikatnie ściskasz zabezpieczenie i wypinasz z pedału sprzęgła.
Teraz przenosisz się do komory silnika.
Znacznie ułatwisz sobie zadanie odkręcając mocowanie puszki bezpieczników (takie 3 śrubki 10) Oczywiści wcześniej odłącz akumulator.
Generalnie chodzi o to by sobie zrobić trochę miejsca przy grodzi tam gdzie pompka sprzęgła.
Pompka jest wciskana i kotwiczona w grodzi.
wygląda to tak że wciskasz ja pod kątem 45 stopni a potem przekręcasz do pionu.
Już nie pamiętam czy w lewo czy w prawo.
Wypinasz pompkę z grodzi.
Teraz kolejny etap wypięcie wyprzęglika z łapy.
Od góry masz nasuwane takie plastikowe zabezpieczenie. Delikatnie podważ a potem wyciągasz go z takiej łapy na skrzyni.
Montujesz w odwrotnej kolejności.

W 1,8 robi się to prosto.
W takim TD4 to już trzeba by było skrzynię wyciągać - Przerabiałem temat.

amik - Wto Lip 30, 2013 19:50

dziękuje kolego @SyntaX za podpowiedź niestety nie sprawdziłem dlaczego wysprzęglik uległ uszkodzeniu i zamuwiłem tylko ten element . Okazało się że powodem połamania wysprzęglika było odłamanie się części łapy .
zamuwiłem łapę jak przyjdzie będe mógł dopiero złożyć całość , mam nadzieje że będzie wsio ok Pozdrawiam