Zobacz temat - Kolizja a wycena odszkodowania
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - Kolizja a wycena odszkodowania

BlackD - Pon Maj 26, 2014 20:26
Temat postu: Kolizja a wycena odszkodowania
W zeszły poniedziałek miałem kolizję. Uszkodzony mam zderzak, klape tylną i delikatnie przesunięty tylny pas..Pani która we mnie wjechała ma oc w PZU. Troche czytałem o tym jakie robią przekręty i chciał bym się dowiedziec jak nie dać się oskubać. Jutro ma przyjechać rzeczoznawca. Auto jest z 96 roku i ma 225tys nastukane. Chciałbym jak najwięcej dostać a wiem że często orzekają szkodę całkowitą. Ile wtedy można dostać za samochód i ewentualnie jak się z nimi kłócić żeby było tak jak chce.
Kozik - Wto Maj 27, 2014 09:28

BlackD, ja mam oc/ac w PZU, w zasadzie nie narzekam na wyceny i wypłaty bo czasami się tam coś zdarzy z AC. Ostatnio mi porysowali auto, zgłosiłem z AC i dostałem kasy tyle ile powiniemem.
W Twoim przypadku rób wszystko żeby jak najbardziej zwiększyć wartość przy wycenie (nowe opony/felgi, radio i wszystko co mogłoby powiększyć wartość), rób wszystko żeby wszelkie dodatkowe elementy auta były uwzględnione w wycenie. Jeśli wycenią Ci szkodę całkowitą to wtedy przynajmniej będziesz miał wartość większą, co do uszkodzeń to sprawdź wszsytko jeszcze przed rzeczoznawcą co jest uszkodzone żeby Ci nie wcisnął, że tam niewiele się stało, jeśli są pęknięte lampy/mocowania i inne pierdoły.

Czyli w skrócie udowodnij rzeczoznawcy, "że auto jest ze złota", że stało się strasznie dużo ;)

Dopiero jak Ci wycenią to możesz myśleć co dalej.
Powodzenia

bioly - Wto Maj 27, 2014 11:21

Pamietaj ze po strzale trzeba zawieszenie sprawdzic, felgi czy nie krzywe a to tez dodatkowe koszty to mu przypomnij.
Brt - Wto Maj 27, 2014 11:36

Niestety moim zdaniem masz dużą szansą na szkodę całkowitą ... dlatego jak piszą wyzej ... staraj się jak najbardziej podnieść wartość auta sprzed szkody. Ja generalnie źle na szkodzie całkowitej na R nie wyszedłem. Ale nie naprawiałem tylko sprzedałem.
Kozik - Wto Maj 27, 2014 11:47

Jesli masz rachunki na jakieś nowe rzeczy to też weź bo na słowo nie uwierzą
BlackD - Wto Maj 27, 2014 14:36

Ok bede tworzyl. Dzis o 17 ma byc. Zobaczymy co powie i stwierdzi
marthinez - Wto Maj 27, 2014 18:38

Szkoda całkowita będzie na bank.
U mnie przy dość głebokim przerysowaniu obu drzwi i przedniego błotnika była całkowita. Dostałem 3700. Naprawiłem i jeszcze zostało. Ubezpieczyciel to Inter risk.

BlackD - Wto Maj 27, 2014 20:47

Mam kosztorys ale kompletnie nie rozumiem nic z tego co tam jest opisane. Może wy mi rozjaśnicie o co tu chodzi.

Koszt naprawy słownie: dwa tysiące sto osiem zł, groszy 98/100
W kosztorysie zastosowano urealnienie na części zamienne ROVER w wysokości 60,0%.

Ceny części zamiennych użyte w kalkulacji pochodzą od producentów i importerów pojazdów oraz od dostawców niezależnych (zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 8 października 2010 r. w sprawie wyłączenia określonych porozumień wertykalnych w sektorze pojazdów samochodowych spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję). W obrocie handlowym na polskim rynku dostępne są również części pochodzące od innych dostawców niż wymienieni w niniejszym kosztorysie. EurotaxGlass's Polska Sp. z o.o. nie gwarantuje prawidłowego zamówienia części w oparciu o zamieszczone numery identyfikacyjne. Sporządzenie niniejszego kosztorysu nie przesądza o odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za zgłoszoną szkodę. Wypłata odszkodowania nastąpi po ustaleniu odpowiedzialności.


Generalnie dość nisko wyliczyli koszt naprawy. Jak czytam te stawki za samą robociznę to jest śmiech na sali.

Blacharz 228zł
Lakiernik 282zł
materiał lakierniczy 548zł
części zamienne 664zł

Kwoty netto do tego podatek vat za częci oddzielnie za usługi oddzielnie i mamy 2108,98zł. tylko nie wiem ile ja z tego dostanę.

Brt - Wto Maj 27, 2014 21:00

Zapytaj np. w Tomateam albo na rimmerbros popatrz ile kosztują części dp R600 i pisz odwołanie. .... 2100 ... mało ...
Mario1988 - Wto Maj 27, 2014 21:06

Wydaje mi się, że powinieneś dostać tyle ile jest wyliczone.

No niestety oni często (w przypadku OC) liczą to sobie wszystko nisko, żeby jak najmniej wypłacać. Ja w jednym z poprzednich aut miałem kilka stłuczek nie z mojej winy. Ze względu na niską wartość auta za każdym razem kończyło się to szkodą całkowitą. Jeżeli nie zgadzasz się z tą wyceną możesz próbować się od tej decyzji odwołać.

Aha i jeszcze jedno z doświadczenia - wyliczyć potrafią szybko, z wypłatą się nie spieszą. 2 razy musiałem stoczyć niezłą walkę z ubezpieczalniami (nazw nie podaje), bo inaczej pieniądze by przepadły. Także pilnuj sobie terminu wypłaty.

komarek - Wto Maj 27, 2014 22:52

BlackD, sprawdź PW
BlackD - Sro Maj 28, 2014 04:12

Ok dzięki z podpowiedzi. Będę dzisiaj u kolegi blacharza poproszę go o sporzadzenie kosztorysu naprawy a do tomateam sie odezwę w sprawie części i zobaczymy co wyjdzie.
Julek - Sro Maj 28, 2014 09:54

Oni wycenili ci naprawe raczej w miare spoko wydaje mi sie ze naprawisz auto za ta kase, ale jesli chodzi o dalsza walke nie wiem czy to nie bedzie tylko i wylacznie twoja strata czasu... Oni wypłaca ci pieniazki i nikt w sadzie im nic nie zarzuci.
BlackD - Sro Maj 28, 2014 19:41

Też mi się tak wydaje. Kosztorys zaakceptowałem i czekam na wypłatę. Mam już dogadanego goscia który mi zrobi progi i blotniki a na tyle praktycznie sladu nie ma więc nie będę go ruszał.
komarek - Sro Maj 28, 2014 19:44

Julek, bzdura totalna, samo zastosowanie
BlackD napisał/a:
urealnienie na części zamienne ROVER w wysokości 60,0%.
jest niezgodne z prawem także można sporo więcej wywalczyć
robsson78 - Pon Cze 02, 2014 15:43

Ta kwota to śmiech na sali.
Widzisz tą fotkę poniżej, mała pocierka o felgę i poszło po błotniku i drzwiach.
Według likwidatora koszt naprawy to 5500 zł. Oczywiście policzył szkodę całkowitą.
Wartość przed, wartość po, do wypłaty 1500.
Podałem kwoty bo dziwi mnie jak tanio wyliczyli Twoją naprawę. Jeśli nie uznali szkody całkowitej to masz prawo i powiedz im że wstawiasz auto do ASO i to oni będą się z ASO rozliczać. Kwota za naprawę jaką usłyszą sprawi że kapcie im pospadają bo Rover to nie VW i części są drogie a zamienników często brak.




Harry - Pon Cze 02, 2014 22:19

zawsze możesz zrobić kosztorys w audatex i im przedstawić
rokkos - Sob Sie 30, 2014 23:50

Harry napisał/a:
zawsze możesz zrobić kosztorys w audatex i im przedstawić


Z samej definicji odszkodowania wynika jasno że jeżeli odszkodowanie dotyczy szkód majątkowych,wobec tego można je oszacować i obliczyć. W sytuacji, gdy sprawca zniszczy nam daną rzecz to zazwyczaj łatwo możemy określić jej wartość i domagać się od niego naprawienia szkody. (za: http://kancelarialuty.pl/...doscuczynienie/)
W związku z tym możliwe tu będzie roszczenie o całkowite odszkodowanie.

BlackD - Wto Wrz 02, 2014 15:07

Temat do zamknięcia. Autko już dawno zrobione. Nie chciało mi się za bardzo wojować z nimi. Odwołanie dało jeszcze 900 dodatkowo. Wypłacili auto zrobione i jest dobrze.