Zobacz temat - [Freelander 1.8 2001r] - Podgrzewana przednia szyba
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) - [Freelander 1.8 2001r] - Podgrzewana przednia szyba

Robertkaluza - Wto Lip 29, 2014 16:31
Temat postu: [Freelander 1.8 2001r] - Podgrzewana przednia szyba
Witam
Mam do wymiany przednią szybę we Freelanderze 1.8 z 2001 roku. W serwisie proponują mi zakup podgrzewanej (aktualnie jest zwykła szyba).
Czy ktoś już dokładał taki bajer do swojego? W necie znalazłem, że od 2001 roku montowali takie szyby opcjonalnie we freelanderach. Jest szansa, że mam już położoną wiązkę do podpięcia?
Czytałem też, że podpinając taką szybę samemu (przełącznik, przekaźnik czasowy) może ona nie działać w pełni tak jak powinna, tylko powinien być dołożony moduł który steruje prądem ogrzewania (dawkuje prąd z dużą częstotliwością).

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie?

Pozdr.

SyntaX - Wto Lip 29, 2014 22:35

Szyba ma 2 sekcje grzewcze.
Obciażenie sekcji to około 30A w szczytowej mocy.
Potrzebujesz:
- Przekaźnik czasowy najlepiej taki regulowany
- Przekaźnik zabezpieczający sekcję grzewczą
- Automat przełączający sekcje najlepiej taki regulowany.

Do tego podstawka pod przekaźniki i odpowiednie przewody z koniektorami.

robag - Pią Gru 23, 2016 13:12

Cześć.
Wymieniłem szybę w moim Freelanderze na podgrzewaną. Skąd wziąć sterowanie - jak nazywają się te elementy?
Wiem, że coś podobnego było w Discovery, ale cięzko to znaleźć dlatego pomyślałem o fordach w których podgrzewanie jest powszechne.
Zastanawiam się czy lepiej wziąć gotowca z Discovery/Forda czy dorabiać tak jak proponuje Syntax.

Winu - Nie Gru 25, 2016 09:18

Wysłany: Sob Sty 07, 2017 22:44 Pisownia
Najpewniej przepalone druciki w szkle.

Szyba ma dwie sekcje prawą i lewą podłączaną niezależnie i zabezpieczoną oddzielnymi bezpiecznikami. (taka mała puszka w komorze silnika wisząca z boku głównej skrzynki "L"
Gdyby nie działała częściowo (jedna połówka), to tam można by szukać przyczyn, ale jak grzeją pojedyncze paski to nie za wiele da się zrobić.

Zander - Sob Sty 07, 2017 11:56

Witam,
ja w swoim freelanderze mam już podgrzewaną przednią szybę, ale cała nie grzeje tylko 2 paski, szyba nie ma śladów uszkodzeń jaka może być tego przyczyna ?
Pozdrawiam.

Winu - Sob Sty 07, 2017 22:44

Najpewniej przepalone druciki w szkle.

Szyba ma dwie sekcje prawą i lewą podłączaną niezależnie i zabezpieczoną oddzielnymi bezpiecznikami. (taka mała puszka w komorze silnika wisząca z boku głównej skrzynki "L"
Gdyby nie działała częściowo (jedna połówka), to tam można by szukać przyczyn, ale jak grzeją pojedyncze paski to nie za wiele da się zrobić.

Jak ci się chce to możesz sprawdzić kostki w podszybiu (trzeba zdjąć ten czarny plastik) i punkty masy (z prawej i lewej oddzielne) oraz bezpieczniki - masz trzy po jednym od prawej i lewej strony oraz trzeci od sterowania)

Niemniej sukcesu nie wróżę, te szyby po ok 10 latach trzeba wymienić aby działały sprawnie.

Zander - Nie Sty 08, 2017 15:41

Dzięki, za podpowiedz sprawdzę bezpieczniki i odpiszę czy coś to dało.
Pozdrawiam !

SyntaX - Nie Sty 08, 2017 18:25

Przede wszystkim to zdejmij podszybie, oczyść i pocynuj styki kabli do szyby.
Tylko rób to w ciepłym garażu !! ! Inaczej szyba może strzelić od szoku termicznego !! !

U Ani i Czarka przelutowałem styki i szyba nagle odżyła i działała elegancko.
Zobacz też masy które są w podszybiu na nakrętkę 10.
Odkręć oczyść przykręć dając nowe nakrętki.