Zobacz temat - [R75] co to za dźwięk, tylko przy klimie
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] co to za dźwięk, tylko przy klimie

rafalmis1 - Pon Sie 11, 2014 13:32
Temat postu: [R75] co to za dźwięk, tylko przy klimie
Towarzyszy mi taki dźwięk jak na filmie (od 15s). Występuje dokładnie w takiej sytuacji
1. odpalam samochód po dłuższym postoju (kilka godzin)
2. odpalam klimatyzacje
3. przejeżdżam kilka kilometrów
4. wyłączam samochód
5. wracam po kilku minutach
6. odpalam samochód, klima startuje i pojawia się dźwięk

im krótszy postój tym głośniejszy dźwięk. Na wyłączonej klimie dźwięk się nie pojawia

http://youtu.be/6Kglezv20l0

Punx - Pon Sie 11, 2014 14:12

Też mam coś takiego ale w innym momencie, jak pojeżdżę na klimie zaparkuję zgaszę auto i odczekam kilkanaście-kilkadziesiąt sekund to mam takie dźwięki jak ze starych rur :) Zbytnio się tym nie przejmuję, może to jakieś ustawianie się klapek wewnątrz rur nawiewowych.

Dla mnie gorsze jest to że jak przełączam klimę na econo a następnie po jakimś czasie daje off to owszem przestaje dmuchać z nawiewów ale mimo wszystko z różnych otworów np. tych na nogi kierowcy i pasażera lup spod szyby przedniej po chwili zaczyna "sączyć" się gorące powietrze - tak jakby przy wyłączonym nawiewie nie były dobrze odcinane przewody nadmuchowe.

Ciekawi mnie czy da się to jakoś naprawić, czy to kolejny gwóźdź do trumny tego auta mobilizujący mnie do zmiany samochodu ?

DominikR75 - Pon Sie 11, 2014 14:39

Możliwe ze uszczelka koloktora ssącego :)
dzelo23 - Pon Sie 11, 2014 15:31

Ja miałem ten dźwięk przed zmianą silnika, dokładniej jego ostatnią fazę, samo włit i koniec. Nic z tym nie robiłem a w tym roku dźwięk się nie pojawia, jedyne co było robione z klimatyzacją to spuszczalem czynnik przy zmianie silnika.
rafalmis1 - Pon Sie 11, 2014 17:25

DominikR75 napisał/a:
Możliwe ze uszczelka koloktora ssącego :)

Nie ma szans, przecież co ona ma do klimy?

Dobijałem czynnika jakieś 3 miesiące temu i po jakiś 2 zaczęło się pojawiać dźwięk. Wydaje mi się ze to zawór rozpręzający, tylko czy coś takiego istnieje, a jak tak, to gdzie się znajduje?

Punx - Pon Sie 11, 2014 17:30

To u mnie podobnie, klime nabijałem ponad 2 miesiące, a ten dźwięk pojawił się stosunkowo niedawno, ja go usłyszałem pierwszy raz max 3 tygodnie temu.
pazdzi0h - Pon Sie 11, 2014 18:14
Temat postu: Re: [R75] co to za dźwięk, tylko przy klimie
rafalmis1 napisał/a:
Towarzyszy mi taki dźwięk jak na filmie (od 15s). Występuje dokładnie w takiej sytuacji
1. odpalam samochód po dłuższym postoju (kilka godzin)
2. odpalam klimatyzacje
3. przejeżdżam kilka kilometrów
4. wyłączam samochód
5. wracam po kilku minutach
6. odpalam samochód, klima startuje i pojawia się dźwięk

im krótszy postój tym głośniejszy dźwięk. Na wyłączonej klimie dźwięk się nie pojawia

http://youtu.be/6Kglezv20l0


ja miałem ten dźwięk na postoju przy włączonej klimie i niesprawnym wentylatorze chłodnicy. Działa Ci wentylator? Po wymianie szczotek wentylatora klima chłodzi również na postoju i dźwięku owego brak.

rafalmis1 - Pon Sie 11, 2014 19:51

Działa na wszystkich 3 biegach
wschodni - Pon Sie 11, 2014 20:09

Też mam takie dźwięki, ale uwaga tylko przy włączonej klimie i zazwyczaj przy skręcaniu. Zastanawiam się czy to właśnie pompa wspomogania nie daje takich znaków powolnego umierania?
MaReK - Wto Sie 12, 2014 07:59

Ten dźwięk pojawia się gdy w układzie jest zbyt mało czynnika. Mam to samo. Nie mogę jednak dobić, bo wtedy przy osiągnięciu pewnej ilości obrotów i przytrzymaniu ich chwilę następuje rozłączenie kompresora. Powodem rozłączania jest niewydajność chłodnicy klimatyzacji. Być może jest ona zarypana w środku lub zasyfiała na tyle, że nie daje rady odprowadzić ciepła i zbić temperatury. Może wiatrak też nie domaga, chociaż jak ujmę czynnika to sobie daje radę.

Takie dźwięki towarzyszą też w momencie kiedy stoję na światłach dłużej niż 2 min. Po czym ruszam. Pierwszy raz ten dźwięk usłyszałem dwa miesiące po zakupie samochodu ;) Wtedy otrzymałem taką diagnozę i podjechałem na napełnienie układu klimatyzacji. Raz to zrobiono i efekt pozostał. Podjechałem za kilka tygodniu do innego zakładu, a tam stwierdzono, że czynnika jest wciąż zbyt mało. Dobili i był spokój aż do tego roku ;) W między czasie padł wentylator, ale to nie było klimy w ogóle na postoju.

Punx - Wto Sie 12, 2014 08:33

Z tą za małą ilością czynnika to ciężko mi się zgodzić, ja te dźwięki mam od nabicia klimy, gdy była nabijana okazało się że brakowało ponad 100 (lub 200) nie pamiętam już mg (?) zatem cały rok przejeździłem na niepełnej klimie a używałem jej często nawet w zimie (osuszanie szyby). Teraz raczej mam dobrą ilość czynnika bo bardzo dobrze chłodzi.
MaReK - Wto Sie 12, 2014 08:40

Oczywiście do tego musi być temperatura odpowiednia na zewnątrz. Im cieplej tym częściej skowyt kojota się odzywał. Też mi wiara odeszła w tę diagnozę po nabiciu układu pierwszy raz. W innym zakładzie zrobili to widocznie inaczej/lepiej/więcej +5mg i może wystarczyło.

A teraz temat wrócił. Jak mam odpowiednią ilość, to nie wyje, ale rozłącza klimę po utrzymaniu na obrotach. Jak ujmę, chłodzi non stop dobrze, ale wyje czasami ;)

Punx - Wto Sie 12, 2014 08:52

A ja sobie tak myślę czy te moje wycie to nie jest spowodowane uszkodzeniem czujnika zewnętrznego. Bo teraz to mam loterie od +38 do -30. Włączam klimę jak mi pokazuje czujnik +28st C, ładnie nawiewa zimnym aż nagle zaczyna na nogi dmuchać ciepłym, a na twarz już takim mniej zimnym, oczywiście tedy wskaźnik tem. zewn. pokazuje np. -18 st C. Może wtedy przy takim dziwnym mixie pracy nawiewu zimne + gorące naraz budzi się demon rurowy i jak wyłączę klimę to zaczyna po pewnym czasie wyć.
dzelo23 - Wto Sie 12, 2014 09:33

Totalnie zapomniałem że przy nabijaniu klimy klimaludek stwierdził że mam wysokie ciśnienie. ( w normie ale wysokie) i najprawdopodobniej chlodnica klimy jest zawalona syfem. Przy entym zdejmowaniu zderzaka spryskalem ją preparatem do mycia silników i spłukałem wodą, może to pomogło bo jak przez trzy lata kojot :lol: czasem zawył tak w tym roku chyba znalazł kojotkę bo już nie wyje xd
wruu - Wto Sie 12, 2014 10:10

Na 100 % jest to związane z wentylatorem chłodnicy. Właśnie uporałem się z tym problemem - wentylator działa - dźwięku brak.
rafalmis1 - Wto Sie 12, 2014 12:51

Powtarzam ostatni raz, to nie może być wentylator, bo mi działa na wszystkich 3 biegach. Pójdę tropem MaReK, bo w końcu 2 miesiące po odbiciu, się taki dźwięk pojawia wiec może coś się stało z czynnikiem, chociaż klima działa pięknie. Dodatkowo też sprawdzę trop dzelo23. Dzięki chłopaki ;)
MaReK - Wto Sie 12, 2014 13:08

Jeśli masz możliwość oczyść chłodnicę klimy, a potem sprawdź poziom czynnika.
To wszystko może mieć związek z wysokim ciśnieniem lub z niskim stanem czynnika.

AfricaTwin - Wto Sie 12, 2014 23:22

Jak dla mnie temat bardzo na czasie :D
Właśnie pojawił się u mnie taki dźwięk. Ale tylko jeden, dokładnie taki jak dźwięk trzeci na filmiku. Jutro podjadę na sprawdzenie ciśnienia i poziomu czynnika w klimie. Zobaczymy czy piszczałka się wyłączy.

longer86 - Sro Sie 13, 2014 09:28

tak ogólnie dźwięk ten wydawany jest przez zawór rozprężny
JacK - Sro Sie 27, 2014 20:56

też mam ten dźwiek tyle ze jak przejadę ze sto pięćdziesiąt kilometrów na klimie, za pierwszym razem myślałem że policja chce mnie zatrzymać ale spoglądając w wsteczne lusterko to raczej rozwiało moje wątpliwości bo za mną był fiat panda :p muszę podjechać zobaczyć ile mam czynnika, a i wentylator też u mnie działa :)
rafalmis1 - Sob Sie 30, 2014 17:47

dziś dostałem się do chłodnic. Przed remontem skrzyni, 2 razy wypluła olej i teraz oto taki efekt. Chłodnica wody taka sama :| Teraz użyć piany aktywnej czy nie :?:
Czy chłodnica klimy jest tylko na 4 śrubach u góry przykręcana?? Pasowało by mi się dostać do chłodnicy wody,a nie byłem ściągnąć czynnika






da się obudowę ściągnąć bez ściągania węzy od klimy :?:


tuners - Wto Wrz 16, 2014 15:29

Heh widocznie nie tylko ja mam problem z kojotem heh trzdba bedzie przegladnac temat
rafalmis1 - Wto Paź 14, 2014 07:54

Po myciu chłodnic stwierdzam, że dźwięku już nie ma. Dziękuję dzelo23 :)
dexter77 - Wto Paź 14, 2014 09:03

U mnie ten dźwięk też czasami się pojawia, ale jakoś nigdy się w to nie wgłębiałem :)
sqiddy25 - Nie Kwi 19, 2015 19:20

Witam! ja mam taki problem - klima nabita ale nie mogę z niej korzystać bo nie włącza się wentylator i nie wiem teraz czy to wina rezystora ? czy wina wiatraka ?
jak sprawdzić co jest nie tak ? i czy da się to naprawić domowymi sposobami czy to będą kolejne koszty ?

wellman - Nie Kwi 19, 2015 20:10

sqiddy25, było już o tym na forum.

Sprawdź, czy wiatrak w ogóle działa - włącz nawiew na przednia szybę przyciskiem na panelu klimy. Jeśli wystartuje to wiatrak (a przynajmniej jeden jego bieg) jest ok. Jeśli nie - szukasz dalej.

Możesz zdjąć grill i - mając sprawne dłonie - wyciąć rezystor i połączyć tymczasowo przewód. Teraz włącz klimę i sprawdź, czy ruszy. Jeśli ruszy - to winny był rezystor, który w tej sytuacji wypada wymienić. Jeśli nie - to szukasz dalej, ale i tak bez zdjęcia zderzaka to się raczej nie obejdzie.

Będziesz musiał dostać się do skrzynki z przekaźnikami i - skoro masz CDT - sterownikiem wentylatora w formie PCB. Najprościej będzie rozpiąć wtyczki i podając napięcie bezpośrednio na wentylator (bez pośrednictwa sterownika) sprawdzić, czy ten działa. Jeśli działa - winny jest jeden z przekaźników lub płytka PCB. Jeśli nie działa - to masz uwalony wentylator. :-)

sqiddy25 - Pon Kwi 20, 2015 17:12

Troszkę szukałem ale niestety mam bardzo ograniczony wolny czas a nie mogłem znaleźć nic konkretnego. Zderzak ściągnąłem już nie raz, przekaźniki? Te pod maską? Wszystko wydaje się takie proste jak czytam wiec może jakoś podolam.
Jeszcze jedno- co moge popsuć np źle podpinajac ? Bo elektryka to chyba jedyne czego boję się ruszać w samochodzie. :-)

wellman - Pon Kwi 20, 2015 17:31

sqiddy25, nie, nie chodzi o przekaźniki pod maską. Mam na myśli przekaźniki w sterowniku wentylatora. Znajduje się po stronie kierowcy w obudowie wentylatora (http://i39.tinypic.com/f225w5.jpg <- tutaj ładnie widać, to ta skrzynka po prawej stronie na zdjęciu).

Chociaż w skrzynce pod maską też jest przekaźnik i bezpiecznik odpowiedzialny za wentylator. Warto sprawdzić, zanim będziesz rozbierać dalej. :-)

Tutaj masz też temat o klimie, gdzie kwestia wentylatora była poruszana: https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=94180&postdays=0&postorder=asc&start=0

Wydaje mi się, że w tych okolicach trudno jest "źle podpiąć", wtyczki raczej nie pozwalają na niewłaściwe podłączenie.

cin1391 - Czw Kwi 23, 2015 07:59

Panowie.

1. wiem, że mam mało czynnika w instalacji AC, bo sprawdzałem ciśnienie poprzez otwarcie zaworka na moment - słabo psiuka,
2. po włączeniu klimatronica w trybie AUTO po chwili zaczyna lekko rzucać silnikiem - odczuwalne na postoju - a następnie od strony kierowcy z silnika dochodzi odgłos metalicznego cykania, trochę jakby cichy, stłumiony młot pneumatyczny kujący beton, częstotliwość tego cykania [kucia] jest proporcjonalna do obrotów silnika :|

Cóż to może być? Dodam, że tzw. kojota nie uświadczyłem, klima właściwie nie chłodzi - jak wyżej wspomniałem raczej prawie brak czynnika.

I jeszcze jedno pytanie - na naklejce odnoszącej się do napełniania klimy napisane jest o jakimś oleju (ND-8 OIL, czy jakoś tak), o co kaman?

rafalmis1 - Czw Kwi 23, 2015 09:16

Wraz z uzupełnieniem czynnika, uzupełniają olej w układzie