Zobacz temat - [R75] Wymiana oleju - jaki olej wlać ?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Wymiana oleju - jaki olej wlać ?

kosaaro - Pon Kwi 06, 2015 13:29
Temat postu: [R75] Wymiana oleju - jaki olej wlać ?
Witam
Prosiłbym o podpowiedź jaki olej wlać do mojego R75 2005 1.8 T przebieg 96 tyś km
nie wiem co było wlane wcześniej.
ile tego oleju wchodzi ?
czy napełniać nowy filtr przed założeniem ?
Czy polecacie specyfiki, które wlewa się do silnika przed wymianą ?

rafalmis1 - Pon Kwi 06, 2015 14:54

Najpierw wlej płukankę np. Archoil.
A pod tym adresem masz idealnie wyjaśnione jaki olej się opłaca
http://forum.kosmetykaaut...hp?f=35&t=20823

sTERYD - Pon Kwi 06, 2015 14:59

Albo wlej porządny 10W40 i tyle. Oszczedzisz na plukance.
kosaaro - Pon Kwi 06, 2015 15:11

5w40 będzie dobrym wyborem ?
R75 - Pon Kwi 06, 2015 16:22

https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=96850 tylko nie wiem czy do 1.8T tez będzie ok ...
rafalmis1 - Pon Kwi 06, 2015 16:30

kosaaro, zaloguj się na stronie co podałem i poczytaj
kosaaro - Pon Kwi 06, 2015 17:22

zalogowałem się poczytałem i nie jestem mądrzejszy niż przed lekturą
zedziczek - Pon Kwi 06, 2015 18:06

Nie zaleca się płukania silników jeśli ktoś regularnie wymienia olej.
kosaaro - Pon Kwi 06, 2015 18:24

zedziczek napisał/a:
Nie zaleca się płukania silników jeśli ktoś regularnie wymienia olej.


Dlaczego ? rozwiń

rafalmis1 - Pon Kwi 06, 2015 18:33

kosaaro napisał/a:
zalogowałem się poczytałem i nie jestem mądrzejszy niż przed lekturą

Zalej prawdziwego syntetyka.
Jak nigdy nie było płukanki, to ja wlej. Jak lejemy olej niskiej klasy, to zaleca się płukankę, jeżeli nie było nigdy przeprowadzona.
Na tej stronie co podałem jest sporo wyjaśnione. Trzeba też trochę postów przeczytać, więcej się wyjaśni.

AdaskoC - Pon Kwi 06, 2015 19:01

kosaaro, powiem Ci że faktycznie ma zedziczek trochę racji.

Miałem i mam do czynienia z różnymi silnikami. W tych co olej był regularnie raz na rok wymieniany, a dodatkowo nie miały dużych przebiegów między wymianami to silnik w środku jest czysty. Natomiast jeśli ktoś olewał temat wymian oleju i kręcił na oleju spore przebiegi to silniki są zawalone w środku syfem.

Jeśli masz długo silnik i jest on sprawny oraz znasz jego historię to bym nie lał płukanki, tylko dał dobry olej. Ale jeśli nie znasz zbytnio historii silnika to płukankę bym wlał.

Ja osobiście jestem bardzo ZA płukankami, pieniądz nie wielki a syfu potrafi sporo wyciągnąć z silnika.

zedziczek - Pon Kwi 06, 2015 19:21

Wystarczy pomyśleć jeśli się szuka oleju do samochodu to sprawdza się jakie właściwości ma mieć ten olej, jeśli dolejemy taki płyn do płukania to nam on zmieni na 100% włąściwości tego oleju jeszcze bardziej niż to zostało zmienione paliwem i temperaturą przez cały czas użytkowania, nastepnie spuszczamy ten cały syf z silnika i myślicie że cały ten płyn wam ścieknie ? :) Jak rafal napisał w drugim jego poście czasami opłaca się stosować płukanki: jeśli nie znamy historii silnika lub wiemy, że właściciel poprzedni chciał zaoszczędzić na wymianie oleju lub silnik po remoncie, wtedy może się okazać, że taka płukana przyniesie jakieś kożyści. Z tego co kiedyś czytałem nie było producenta samochodów, który by zalecał zazwyczaj odradzali a w szczególności jeśli chodzi o nowe silniki tzn nowej generacji, może coś się zmieniło trzeba by było znowu poszukać :)

Jeszcze jedna sprawa, jeśli ktoś nie jest leniwy i poczyta szukając oleju a nie liczy na podane :p to dowie się, że obecne oleje zawierają środki czyszczące ;)
Na rynku obecnie jest spory wybór wiele z nich ma podobne parametry a na koniec i tak ostatecznie wy sami wybierzecie olej podyktowany bardziej błachymi warunkami jakimi będą min: dostępność w pobliskim sklepie, cena ;) podobnie jak z oponami :) tyle opcji ile opini :) warto sie sugerować opiniami które marki są renomowane, takie opinie można znaleś na forum bo koledzy już nie raz sie na ten temat wypowiadali lub na necie.

kosaaro - Pon Kwi 06, 2015 19:35

Nie znam historii silnika, ale na 99% mam zalany 10w40 bo taki rekomendują do R75 w każdym sklepie w UK, a tu jak pan w sklepie powie (przeczyta w książki), że taki ma być, to świętość i taki leją
Mam auto 1,5 roku, kupiłem z nowiutkim olejem (sprawdzałem i był jak z bańki, czyściutki). Robię przebiegi rzędu 200km / miesiąc ( krótkie odcinki )
Ale postanowiłem że po 1,5 roku zmiennie olej, i myślę o zalaniu fully synthetic 5w40

AdaskoC - Pon Kwi 06, 2015 19:43

Ja bym lał 10W40, dobrze te silniki chodzą na nim.
zedziczek - Pon Kwi 06, 2015 19:44

Po pierwsze przyznałeś się, że nie wymieniasz oleju regularnie ;) bo olej wymienia sie w naszych autach co 12 miechów lub częściej jeśli robi się wieksze przebiegi niż 15k mil ( podaje w milach bo masz pewnie licznik tak wyskalowany ;)) druga spraw to popełniasz spory bład sugerując się jedynie zakresami temperatur w jakich silnik pracuje ;) bo wlaśnie takie podałeś masz jeszcze inne parametry równie ważne :) ale to już było:p

Adasko sprawdzając na stronie producentów olejów chyba już rzaden nie zaleca do naszych aut 10w40 tzn 1.8 nie sprawdzałem zaraz zobacze :p

tak jak mówiłem wiekszość zaleca już inne ale można lać 10w40 bo to i tak tylko nam mówi w jakich temp może silnik na danym oleju pracować ;)

kosaaro - Pon Kwi 06, 2015 20:11

zedziczek napisał/a:
Po pierwsze przyznałeś się, że nie wymieniasz oleju regularnie ;) bo olej wymienia sie w naszych autach co 12 miechów lub częściej jeśli robi się wieksze przebiegi niż 15k mil ( podaje w milach bo masz pewnie licznik tak wyskalowany ;)) ;)


Po roku użytkowania miałem zrobione 2300km i miąłem zmieniać olej ?
do teraz zrobiłem w 1,5 roku 3500km

zedziczek co ty proponujesz zalać ?

zedziczek - Pon Kwi 06, 2015 20:20

Auto Swiat:

"Kilka zimowych miesięcy mogło źle wpłynąć na kondycję oleju silnikowego. Dlatego warto wymienić go nawet wcześniej, niż zaleca producent auta

Duże wahania temperatury powodujące skraplanie pary wodnej w silniku, zimne rozruchy sprawiające, że nadmiar paliwa spływa po gładziach cylindrów do miski olejowej –zimowe warunki jazdy były bardzo niekorzystne dla oleju silnikowego.

Jeśli samochodu używano głównie do jazdy na krótkich odcinkach, to silnik prawdopodobnie często był niedogrzany, co z kolei oznacza, że ani domieszka wody, ani rozcieńczające olej paliwo nie zostały z niego odparowane. "

nie twierdzę, że są autorytetem ale akurat jeden z pierwszych artykułów jaki wyskoczył w google żeby zaoszczedzić mi pisania :p po za tym sprawdzasz jaki olej lać ale co ile producent podaje to już cię nie interesuję ;)

ja do swojego leje Motul 8100 x-cess 5w40 ale masz inne oleje na rynku też, ja mam po za tym inny silnik niż twój

po za tym jeszcze pozostaje wybór filtra ;) no i skoro nie zwracasz uwagi na terminy wymiana to przypomne, że płyn hamuclowy co 2 lata trzeba wymieniać :p podobnie filtr kabiny i powietrza do silnika ;)

Jeśli sam wymiane robisz to pomyśl o czymś takim:

https://www.youtube.com/watch?v=eaaT5a13xY8

ułatwia życie ;)

kosaaro - Pon Kwi 06, 2015 21:06

zedziczek napisał/a:
Auto Swiat:

"Kilka zimowych miesięcy mogło źle wpłynąć na kondycję oleju silnikowego. Dlatego warto wymienić go nawet wcześniej, niż zaleca producent auta

Duże wahania temperatury powodujące skraplanie pary wodnej w silniku, zimne rozruchy sprawiające, że nadmiar paliwa spływa po gładziach cylindrów do miski olejowej –zimowe warunki jazdy były bardzo niekorzystne dla oleju silnikowego.

Jeśli samochodu używano głównie do jazdy na krótkich odcinkach, to silnik prawdopodobnie często był niedogrzany, co z kolei oznacza, że ani domieszka wody, ani rozcieńczające olej paliwo nie zostały z niego odparowane. "

nie twierdzę, że są autorytetem ale akurat jeden z pierwszych artykułów jaki wyskoczył w google żeby zaoszczedzić mi pisania :p po za tym sprawdzasz jaki olej lać ale co ile producent podaje to już cię nie interesuję ;)

ja do swojego leje Motul 8100 x-cess 5w40 ale masz inne oleje na rynku też, ja mam po za tym inny silnik niż twój

po za tym jeszcze pozostaje wybór filtra ;) no i skoro nie zwracasz uwagi na terminy wymiana to przypomne, że płyn hamuclowy co 2 lata trzeba wymieniać :p podobnie filtr kabiny i powietrza do silnika ;)

Jeśli sam wymiane robisz to pomyśl o czymś takim:

https://www.youtube.com/watch?v=eaaT5a13xY8

ułatwia życie ;)


zim w UK nie ma i minusowe temperatury są rzadkością :)
dla ciekawości powiem że w UK nikt nie wymienia płynów hamulcowych :) chyba że wycieknie
filtry oleju wymieniają co drugą trzecią wymianę oleju :)
filtr powietrza mało kto wymienia
a o filtrze kabinowym to nikt nie słyszał (powaga, pytałem kolegów z pracy nikt nie wymieniał)
dziękuje za zainteresowanie tematem i za podpowiedzi

rafalmis1 - Pon Kwi 06, 2015 21:36

Powiedz im ze cala Polska im gratuluję :!:
zedziczek - Pon Kwi 06, 2015 21:59

filtr kabinowy wymienia się dla własnego zdrowia głownie, najlepiej na węglowy szczególnie w UK to ważne przy smogu jaki mają, co do wymiany nie pytaj ludzi co wymieniają bo większość z nich oddaje samochód na serwis i poprostu płacą, co do wymiany płynu hamulcowego to w Polsce jest podobnie, jedynie sie dolewa, nie wszyscy są mechanikami żeby to wiedzieć a wstręt do czytania instrukcji to chyba międzynarodowa domena :p
AdaskoC - Pon Kwi 06, 2015 22:30

kosaaro napisał/a:
dla ciekawości powiem że w UK nikt nie wymienia płynów hamulcowych chyba że wycieknie
filtry oleju wymieniają co drugą trzecią wymianę oleju
filtr powietrza mało kto wymienia
a o filtrze kabinowym to nikt nie słyszał (powaga, pytałem kolegów z pracy nikt nie wymieniał)


Chyba Twoi koledzy z pracy są polakami :) W praktycznie większej częsci angielskich samochodów jakie miałem, filtry były jak nowe, rozrządy wymieniane na czas, olej fakt często już przepracowany, płyny hamulcowe i wspomagania czyste, klima odgrzybiona i nabita.

kosaaro - Pon Kwi 06, 2015 22:41

Ja dokładnie mieszkam w Szkocji a tu naprawdę nie wymieniają nic, żadne serwisy bo to bardzo drogo kosztuje a szkocii są przesadnie oszczędni.
zedziczek - Pon Kwi 06, 2015 23:12

coś o tym słyszałem :) chcesz się pozbyć Szkota z łódki, to wyrzuć funta za burtę :D takie żarty opowiadają Anglicy :)
Bialystok89 - Wto Kwi 07, 2015 09:19

A czy Castrol EDGE 10w40 jest dobrym olejem dla 1.8t ? U mnie taki był lany od początku nim go kupiłem.
Kasa313 - Wto Kwi 07, 2015 20:52

Witam serdecznie.

Czy posiada ktoś jakiś manual do wymiany oleju silnikowego - chodzi mi o umiejscowienie śruby od spuszczania oleju.

Rover 75
2.0 CDT
140km
260 000km przebiegu
2003r.

Zalany Castrol, shit jakich mało. Przechodzę na Motul X-Cess 5w40 - co o tym sądzicie? Niesamowicie chwalą ten olej.

Btw. czy jeśli spuszczę olej to nie powinienem mieć żadnych problemów z tą uszczelką o której mowa wyżej? Gdzie to można dostać jeśli jest niezbędne?

RYCHO35 - Wto Kwi 07, 2015 21:13

kosaaro,
to i ja się wtrące, jeśli producent zaleca konkretną klasę oleju to tego się trzymaj bo to on wie najlepiej jakie tolerancje maja elementy silnika i jakie warunki panują podczas jego pracy
a co do płukania silnika to większość środków jakie ja spotkałem są na bazie ropy, ja nieraz już używałem własnie paliwa do diselka do płukania silnika i efekt był naprawde super, z tym że nie lałem go oczywiście do pracującego silnika tak jak niektóre płukanki a poprostu przelewałem ropką silnik po spuszczeniu oleju tak długo aż zaczęła lecieć czyściutka. Zabieg o tyle bezpieczny że masz pewność że ropka nie zawiera żadnych agresywnych dodatków.
I jescze jedno, to że jeździsz mało (200 km miesięcznie) to wcale nie jest dobre dla oleju i do tego w (moim mniemaniu) wilgotnym klimacie. Podczas różnic temperatur wenątrz niepracującego silnika na ściankach wytrąca się wilgoć, potem spływa i miesza się z olejem, a dalej sobie dopowiedz

Kasa313 - Sro Kwi 08, 2015 18:51

Jakas odpowiedz dla Mnie?
zedziczek - Czw Kwi 09, 2015 20:28

Może jeszcze raz, ostatni.

Kasa

Temat jest o silniku benzynowym, ale pomijając to, oleje motul to oleje dobrej jakości jedne z najlepszych podobnie jak kilka innych firm, to czy jest to dobry olej do twojego silnika, musisz sam sprawdzić lub ktoś za Ciebie, chyba że ktoś akurat używa takiego na silniku jak twój, przy wysokiej jakości olejach nie będzie miało większego znaczenia jakiego producenta to olej, ale musi on spełniać odpowiednie wymogi jakie podał producent samochodu i nie mam tu na myśli zakresu temperatur pracy chociaż to też ważne, raz rozszyfrujesz parametry oleju jakie podał producent w instrukcji i zostanie Ci to na całe życie, nie tylko do tego samochodu ale do innych w przyszłości, pytanie o najcudowniejszy olej nie ma sensu bo nikt z nas nie ma sprzętu, czasu, ani nakładów finansowych aby to sprawdzić, zakup olej renomowanej firmy spełniający wymogi producenta samochodu a nic złego się nie stanie. Konkretnie olej który podałeś ja leje do benzyniaka bo taki polecił mi producent oleju i pokrywa się on z właściwościami oleju zalecanego przez MGR.

RYCHO

Mam nadzieje, że przez klase oleju nie rozumiesz 10w40, bo jak już koledzy wcześniej na forum się wypowiadali to w głównej mierze zakres temperatur w jakich dany olej zachowuje odpowiednie właściwości (czytaj: klasyfikacja lepkościowa), a to niestey nie wystarcza aby wybrać olej, w instrukcji jest więcej parametrów a zakres temperatur możesz sobie zmieniać.
Co do płukania silnika olejem napędowym, znam osobę która mając robaki piła nafte, oczywiście robaki znikały po takiej kuracji i ta osoba była zadowolona, według mnie podobna anologia.

a na koniec:

http://www.autosalwator.pl/article,1,9.html

janio - Czw Kwi 09, 2015 21:17

Dokładnie tak jak Ci zedziczek napisał. A ten link zacytowany przez niego mówi wszystko.
Ja do benzyniaka polecam Midland Avanza 10W40 lub 5W40, z pewnością nie jest chrzczony! Zrobisz jak uważasz.

RYCHO35 - Czw Kwi 09, 2015 23:37

zedziczek napisał/a:
że przez klase oleju nie rozumiesz 10w40

nie, nie to miałem na myśli
zedziczek napisał/a:
Co do płukania silnika olejem napędowym, znam osobę która mając robaki piła nafte, oczywiście robaki znikały po takiej kuracji i ta osoba była zadowolona, według mnie podobna anologia.

-według mnie w tej Twojej analogi nie ma podobieństw, ale kazdy rozumuje jak chce.
Najpierw wypróbuj taki sposób a potem zabieraj głos.
Robiłem tak u żony w twingo i u siebie w benzynowej lagunie i po 7-8 tysiącach olej miałem ciągle czysty, oczywiście nie lałem też byle gówna.

halynka44 - Pon Sty 13, 2020 15:23

Nie zapominajcie o skupie oleju przepracowanego, można to zrobić np za pośrednictwem tej firmy: https://www.wektorsc.eu/https://www.wektorsc.eu/