Zobacz temat - [R75] Klimatyzacja i wentylator chłodnicy
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Klimatyzacja i wentylator chłodnicy

Kamil96 - Czw Kwi 16, 2015 22:43
Temat postu: [R75] Klimatyzacja i wentylator chłodnicy
Witam, mam pytanie odnośnie wentylatora chłodnicy. W moim 75 wentylator pracuje cały czas, czytałem już trochę o tym na forum, ale zastanawiam się czy może to być po prostu wada samego wentylatora a nie jakiegoś czujnika. Kiedy kupiłem Roverka miał on uszkodzony wentylator, który nie pracował w ogóle, więc nie jestem w stanie powiedzieć czy wcześniej ten problem też występował. Poza tym mam jeszcze jedno pytanie, czy klimatyzacja włącza się automatycznie kiedy ustawię nawiew na temperaturę LO, czy muszę jeszcze kliknąć jakiś przycisk, lub przekręcić jakieś pokrętło? :) Dodam tylko, że czego bym nie kliknął obroty silnika są stałe.
AdaskoC - Czw Kwi 16, 2015 22:48

Jak naciśniesz przycisk "ECON" to wyłączasz kompresor klimatyzacji, co za tym idzie nie włączy się też na potrzeby klimatyzacji wentylator.

Włącz "ECON" i sprawdz czy nadal Ci pracuje cały czas wentylator

SeniorA - Czw Kwi 16, 2015 23:08

Kamil96 napisał/a:
czy może to być po prostu wada samego wentylatora a nie jakiegoś czujnika.
może być brak sygnału dla ECM z czujnika temperatury ,( np. ściągnięta wtyczka , przerwany przewód , niekontakt )
Kamil96 - Czw Kwi 16, 2015 23:18

Czytałem jeszcze, że może to być wina czujnika płynu chłodzącego, który znajduje się pod pokrywą silnika. Pod atrapą widziałem czarną "puszkę" z napisem Vaico, czy to jest ten czujnik, jeżeli nie to czy ktoś wie co to jest, czujnik położenia przepustnicy albo co?
KrzysztofWalia - Czw Kwi 16, 2015 23:44

U mnie ten czujnik wygląda tak zdjęcie


tylko że ty masz diesla i trochę może się to różnić, poszukaj na forum "rozmieszczenie czujników" pod twój silnik na pewno coś trafisz... lepiej żeby nie wentylator ;) lepiej żeby coś nie stykało... :)



tutaj popatrz kolego https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?p=464865#464865

SeniorA - Pią Kwi 17, 2015 10:32

Kamil96 napisał/a:
Czytałem jeszcze, że może to być wina czujnika płynu chłodzącego,
trzeba rozróżnić usterkę czujnika temp. płynu chłodzącego ,od braku sygnału z niego ,o czym pisałem wyżej . Jak jest usterka czujnika ,to występują takie objawy jak świecenia kontrolki max ( czerwona ) ,źle działa wskaźnik temp . na zegarach, utrudniony rozruch , a Ty nic o tym nie piszesz. Przy braku sygnału z czujnika temperatury płynu, ECM uruchamia dla ochrony silnika wentylator i silnik pracuje w trybie domyślnym 80 st.C.
Kamil96 - Czw Kwi 30, 2015 21:02

Dzięki panowie ostatnio dopiero miałem okazję usiąść za sterami i od razu po kliknięciu econ wentylator się wyłączył (hura). Jednak jest to dla mnie wręcz idiotyczna rzecz, ponieważ w każdym samochodzie klimatyzację włącza się przyciskiem AC, a nie jakieś niezrozumiałe napisy itd. To nie jest zwykły samochód jak widać, nawet przełącznik wycieraczek działa odwrotnie :)
longer86 - Czw Kwi 30, 2015 21:16

I tu tez klimatyzacje włączasz przyciskiem AC a przycisk ECON włącza zwykły nawiew
Kamil96 - Pią Maj 01, 2015 00:10

Mógłbyś wysłać zdjęcie gdzie na desce znajduje się ten przycisk, bo sorki może jestem głupi ale w żadnym 75 takiego nie widziałem :P
longer86 - Pią Maj 01, 2015 00:24

poszli o krok dalej, mając klimę wiadomo, że jej używasz, chcesz nawiew wtedy musisz się pofatygować.

a wracając do samego 75 nie zawsze jest taki niezwykły, znalazło sie i miejsce na przycisk AC tada:

gustav.pl - Pią Maj 01, 2015 05:13

longer86 napisał/a:

a wracając do samego 75 nie zawsze jest taki niezwykły, znalazło sie i miejsce na przycisk AC tada:


Wszystko dobrzy, tylko Ty pokazałeś panel klimy tzw. manualnej, która jest dosyć rzadka, jeśli chodzi o 75-tki. Najczęściej mamy tzw. klimatroniki i tu przycisku A/C nie uświadczysz. W tym wypadku, do włączenia/wyłączenia klimy, mamy przyciski ECON i AUTO.

Załączyłem zdjęcie pochodzące z naszej strony KLUBOWEJ

Pozdro. :)

longer86 - Pią Maj 01, 2015 10:13

gustav.pl, wiem i dokladnie to napisałem w pierwszej części postu, ze w roverze przewidzieli ze jak jest klima to się jej używa, a chcąc zwykly nawiew to sie go wlacza. A foto klimy manualnej tylko na dowód ze w R nie jest wszystko na opak i znalazlo sie tez miejsce na przycisk AC. ;)