Zobacz temat - [Freelander] luźny lewarek skrzyni biegów
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) - [Freelander] luźny lewarek skrzyni biegów

sknerko - Pią Cze 19, 2015 08:43
Temat postu: [Freelander] luźny lewarek skrzyni biegów
Gała biegów lata mi jak żyd po pustym sklepie :P i pytanie brzmi co trzeba wymienić/naprawić żeby wróciła jej stabilność
Keicam - Czw Cze 25, 2015 21:11

Też się podłączam do pytania:D
SyntaX - Czw Cze 25, 2015 21:56

W tej skrzyni wyrabia się mechanizm wybieraka.
Mam znajomego tokarza który jest w stanie dorobić odpowiedni element.
Kilka dni temu rozbiliśmy Jego auto i jest dzień do nocy.
Jak coś to PW Panowie

sknerko - Pią Cze 26, 2015 09:35

SyntaX napisał/a:
mechanizm wybieraka.
O czym mówisz? u mnie jest luźny ten wodzik od lewarka do skrzyni i luz jest na tym elemencie przy skrzyni. Nie wiem czy tam sa tuleje jakieś czy co?
Keicam - Pią Cze 26, 2015 10:36

znalazłem taki wpis na forum :"zajrzyj jeszcze pod samochodzik. w miejscu gdzie jest drążek zmiany biegów jest zakończenie 2 drążków ułożonych wzdłuż auta aż do skrzyni biegów. jeden jest przymocowany poprzez gumę do podwozia drugi natomiast jest przymocowany do końca drążka zmiany biegów z drugiej strony do "gładkiego bolca" wchodzącego do skrzyni biegów. sprawdź czy łączenia tego wałka są sztywne i nie mają zbytnich luzów (nie tylko na boki ale też wzdłużnie).
mi ostatnio ciężko wchodziły biegi a szczególnie wsteczny. po rozebrani okazało się że na jednym z połączeń zabrakło gumowej tulejki. luz jaki był widoczny na tym połączeniu był rzędu 3-4mm co wydawało mi się że nie ma większego wpływu na zmianę biegów lecz po zredukowaniu tego luzu okazało się że miał on znaczny wpływ na poprawną zmianę biegów. "

sknerko - Pią Cze 26, 2015 10:56

Keicam napisał/a:
sprawdź czy łączenia tego wałka są sztywne i nie mają zbytnich luzów (nie tylko na boki ale też wzdłużnie).
Tak tam mam luz 2-3mm, pytanie gdzie ta tulejka i jaka, wymiary, miejsce gdzie kupić czy coś?
SyntaX - Pią Cze 26, 2015 12:54

Dokładnie tam.
Mój znajomy ma maszyny CNC i dotacza takie coś :)
Dopasowaliśmy ładnie tulejki i bolec nowy zrobiliśmy.
Wszystko sztywno spasowane i biegi wchodzą jak w masełko.

Keicam - Pią Cze 26, 2015 14:53

O tego właśnie szukałem, chociaż nie wiem czy patent się sprawdzi w frelanderze, ale coś można pokombinować wg przykładu:) https://www.roverki.eu/zr...ml#comment-1729
SyntaX - Pią Cze 26, 2015 15:25

No mniej więcej podobnie to wygląda z tym że zrobione ładnie na tokarce.