Zobacz temat - Ubezpieczenie NNW - czy rzeczywiście jest potrzebne?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - Ubezpieczenie NNW - czy rzeczywiście jest potrzebne?

manuel - Wto Lip 21, 2015 10:05

NNW kosztuje grosze.
W przypadku szkody na osobie ( od czego jest właśnie NNW ) poszkodowany może dochodzić odszkodowania z każdej polisy którą został objęty. W przeciwieństwie do szkody na mieniu gdzie "nie można się wzbogacić".

Innymi słowy jeśli ktoś spowoduje wypadek w którym to Ty i Twoi pasażerowie będziecie poszkodowanymi podczas jazdy samochodem z NNW to otrzymacie dwa odszkodowania - jedno z polisy OC sprawcy a drugie właśnie z NNW.

Moim zdaniem warto, chociaż suma ubezpieczenia to kwota rzędu 10-20K PLN a więc niewiele biorąc pod uwagę że taka kwota jest wypłacana w % uszczerbku na zdrowiu gdzie 100% to śmierć :P Ale też składka groszowa

pietka - Wto Lip 21, 2015 12:55

Ja kupuję. Głównie z uwagi na cenę takiego ubezpieczenia. Składka nie jest wysoka tak więc moim zdaniem warto jest jednak zainwestować i sobie takie wykupić. Tutaj masz zresztą wpis na blogu czemu warto:
http://blog.tueuropa.pl/1...pieczenie-nnw-1
Kwota może byc różna, kupując bierz pod uwagę nie tylko wysokość składki ale to na ile jest wysokość ubezpieczenia.Warto jest się ubezpieczać tak od 30 tys. w górę.Moj brat miał ostatnio przykry incydent z tym,że rowerem i wypłacili mu nie taką małą sumkę ( miał 9 % uszczerbku na zdrowiu).

mariusz86 - Wto Lip 21, 2015 19:57

Dużo nie kosztuje, a może się przydać. Ja od kilku lat biorę cały pakiet w Cuk, bo to taniej wychodzi niż tak osobno kupować ubezpieczenia.
Ricardus - Wto Lip 21, 2015 21:41

Tylko, że takie przypadki pokrywa także ubezpieczenie OC. Jeśli piszecie o groszowych składakach NNW to 1 % wypłaty odszkodowania jest śmieszną kwotą (przykładowo 2% uszczerbku na zdrowiu z 10 tyś zł :)
mfind - Sro Lip 22, 2015 15:49

Ricardus napisał/a:
Tylko, że takie przypadki pokrywa także ubezpieczenie OC. Jeśli piszecie o groszowych składakach NNW to 1 % wypłaty odszkodowania jest śmieszną kwotą (przykładowo 2% uszczerbku na zdrowiu z 10 tyś zł :)

Tak to wygląda w praktyce ;)
aston napisał/a:
Jeżdżę już od 10 lat, co roku wykupowałem NNW i nigdy nie skorzystałem.

Ubezpieczenia kupuje się z myślą i nadzieją, aby nigdy nie musieć z nich skorzystać ;) Z dodatkowymi typu AC, NNW, ubezpieczenie domu wielu myśli "aaaa płacę już x lat, a nic się nie stało to w tym roku rezygnuję" tylko, że skąd możesz mieć pewność, że akurat w tym roku coś się nie wydarzy?

Druga sprawa to kupowanie takiego NNW, aby z niego skorzystać, a nie żeby było. Dla sum ubezpieczenia typu 10 tys. zł szkoda zachodu, bo tak jak już wyżej koledzy wspomnieli są to grosze w przypadku uszczerbków na zdrowiu. Warto zapłacić te kilkadziesiąt złotych rocznie więcej, ale mieć ubezpieczenie NNW przynajmniej na 50 tys.

Pozdrawiam,
Łukasz

sknerko - Czw Lip 23, 2015 07:12

Ja wykupuje NW bo często zdarza mi się jechać z kimś obcym w aucie a już słyszałem o przypadkach zasądzenia kierującego bo ktoś w wypadku ucierpiał a winnego brak bo uciekł lub coś innego i wtedy NW pokrywa i nie ma podstaw do sadzenia kierowcy. A nawet jak samemu gdzieś pukniesz i ktoś się w twoim aucie poobija to mając NW nie ma podstaw do sądzenia cię o odszkodowanie.
mfind - Czw Lip 23, 2015 15:26

sknerko napisał/a:
Ja wykupuje NW bo często zdarza mi się jechać z kimś obcym w aucie a już słyszałem o przypadkach zasądzenia kierującego bo ktoś w wypadku ucierpiał a winnego brak bo uciekł lub coś innego i wtedy NW pokrywa i nie ma podstaw do sadzenia kierowcy. A nawet jak samemu gdzieś pukniesz i ktoś się w twoim aucie poobija to mając NW nie ma podstaw do sądzenia cię o odszkodowanie.

Tak właściwie to NNW nie zabezpieczy Cię przed ewentualnymi roszczeniami pasażerów jeśli jesteś sprawcą. Natomiast oni mogą żądać od Ciebie odszkodowania tylko w ramach OC
Działa to tak:
Jesteś sprawcą - z Twojego OC idzie odszkodowanie dla wszystkich poszkodowanych, czyli również Twoich pasażerów jeśli ucierpieli i tylko z niego mogą rządać odszkodowania, jeśli nie masz OC to UFG za Ciebie wypłaca wszystkim odszkodowania, ale później Ty musisz im oddać wszystko z własnej kieszeni - to samo dzieje się, gdybyś prowadził między innymi np. pod wpływem alko/narko.
Jesteś poszkodowany - Ty i Twoi pasażerowie dostajecie odszkodowanie z OC sprawcy, lub tak jak w przykładzie powyżej od UFG.

W obu przypadkach jeśli masz NNW to dostajesz odszkodowanie dodatkowo i niezależnie, czyli to działa jako "bonus", ale tak jak wcześniej wspominaliśmy, żeby NNW było coś warte musi być wykupione na odpowiednie sumy ubezpieczenia.

Pozdrawiam,
Łukasz

sknerko - Czw Lip 23, 2015 17:45

mfind napisał/a:
Jesteś poszkodowany - Ty i Twoi pasażerowie dostajecie odszkodowanie z OC sprawcy, lub tak jak w przykładzie powyżej od UFG.

Nie chce się z tobą spierać bo nie pamiętam dokładnie ale co jak nie ma możliwości ustalenia sprawcy? Jak miałem taki przypadek to mi powiedziano ze UFG owszem ale jak położysz się do szpitala i to jeszcze na kilka dni. Z NW dostaniesz jak tylko ustalą uszczerbek a nawet za sam ból i nie musisz leżeć w szpitalu. Jak nie można ustalić sprawcy to twoich pasażerów nie obejmuje twoje OC z tego co mi wiadomo, a jeżeli nawet obejmie to ci polecą po zniżkach więc za różowo nie jest. Jak by wszystko było tak jak piszesz to nikt by NW nie kupował bo po co jak ma OC.

mfind - Czw Lip 23, 2015 18:13

Masz rację jeśli chodzi o problemy z ustaleniem sprawcy - takie wypadki się zdarzają. Tylko, że odszkodowanie z OC, a odszkodowanie z NNW to 2 różne bajki.
NNW obejmuje trwały uszczerbek na zdrowiu potwierdzony przez lekarza lub śmierć. Ból, cierpienie, fizyczne i psychiczne itp można jedynie zgłaszać w ramach OC.

Weźmy skrajny przypadek: podczas wypadku pasażer w związku z obrażeniami ma uszkodzony kręgosłup, przez co będzie przechodził długi okres rehabilitacji i nie wiadomo czy w ogóle będzie zdolny do pracy. Odszkodowanie z NNW będzie wypłacone jednorazowo i w wysokości zależnej od tego jaki uszczerbek na zdrowiu oszacuje lekarz powołany przez ubezpieczyciela najprawdopodobniej będzie to 70-100% sumy ubezpieczenia, czyli 35-50 tys. zł jednorazowo jeśli NNW było wykupione na 50 tys. zł

W przypadku OC do odszkodowania możemy zaliczyć wszelkie koszty jakie zostały poniesione w związku z leczeniem, rehabilitacją, odszkodowanie za poważny uszczerbek na zdrowiu, w razie braku możliwości pracy i niepełnosprawności można wnioskować o rentę do końca życia, a dodatkowo odszkodowania za urazy psychiczne związane z wypadkiem, leczeniem i późniejszym funkcjonowaniem, ogólnie pojęte ból i cierpienie, utrata komfortu życia i inne - takie odszkodowania liczone są w setkach tysięcy złotych, a nawet milionach (nie bez powodu suma gwarancyjna OC wynosi 5 mln euro dla szkód na osobach).

Dlatego NNW to dodatek i ubezpieczenie na poczet dodatkowego zadośćuczynienia niż odszkodowanie za poniesione obrażenia.

Pozdrawiam,
Łukasz

sknerko - Czw Lip 23, 2015 22:25

mfind napisał/a:
Dlatego NNW to dodatek i ubezpieczenie na poczet dodatkowego zadośćuczynienia niż odszkodowanie za poniesione obrażenia.

Ja niczego innego nie twierdzę ale powtarzam jak by NW było tylko dodatkowym "widzi mi sie" to nikt by tego nie kupował.
mfind napisał/a:
Ból, cierpienie, fizyczne i psychiczne itp można jedynie zgłaszać w ramach OC.
Obawiam się że się mylisz w tej kwestii (oprócz cierpienia psychicznego). Mój teść miał wypłacone odszkodowanie za ból z NW. Wydaje mi się ze to zależy od TU i zapisów umowy ubezpieczenia tak samo jak wysokość kwoty odszkodowania z NW.
Reasumując ja wykupuję NW bo zdarzyło mi się być poszkodowanym bez możliwości ustalenia sprawcy, choć z NW wtedy nie korzystałem bo nie było powodu, ale mógł być i przy kwotach kilkudziesięciu pln rocznie nie zbiednieję a zawsze jest możliwość choć w niewielkim stopniu coś wyrwać.

sta_ry - Czw Sie 06, 2015 20:36

mariusz86 napisał/a:
Dużo nie kosztuje, a może się przydać. Ja od kilku lat biorę cały pakiet w Cuk, bo to taniej wychodzi niż tak osobno kupować ubezpieczenia.

Ja podobnie, pakiety się dobrze kalkulują, a przynajmniej człowiek się spokojniej czuje.

barty - Pon Sie 31, 2015 14:23

Miałem ostatnio podobną rozterkę co do NNW, ale chyba nie będę ryzykować i dalej będę wykupywał. I oby nigdy mi się nie przydało! :mrgreen:
marek501 - Nie Wrz 06, 2015 21:54

mfind dobrze radzi - Większość polis NNW to kwoty 10-15tys. Przyznawane kwoty odszkodowań licząc procenty uszczrebku na zdrowiu od sum ubezpieczenia są wręcz śmieszne.Podam przykład - złamana noga 5% -10% uszczerbku odszkodowanie 500-1500 pln . Dla porównania wypłaty z oc sprawcy 10-30 tys pln, a słyszałem o wyższych .
pozdr.

maniaq - Wto Wrz 08, 2015 11:45

kwota smieszna w porownaniu z OC czy AC, a nawet 500- 1000 PLN w razie W,nie chodzi piechota.

Dodam od siebie, ze na wiekszosci torow, pojezdzawek, KJS-ow, NNW jest wymagane ;)

Sajkel - Nie Lis 01, 2015 00:44

Zgadzam się, koszt w porównaniu do ochrony minimalny. Tym bardziej, że w niektórych TU można wtedy dostać np. 5% zniżki na oc. A z ubezpieczeniami to wiesz jak jest - często dopiero po szkodzie orientujesz się jak bardzo było Ci potrzebne.
mfind - Pon Lis 02, 2015 17:41

Żeby nie było ja absolutnie nie odradzam zakupu ubezpieczenia NNW :) Wręcz przeciwnie! Chodziło bardziej o to żeby zdawać sobie sprawę na jakie pieniądze można liczyć i w jakiej sytuacji zostanie wypłacone odszkodowanie. Z drugiej strony nie warto dać się naciągnąć na NNW 5 tys. zł za które ktoś może zechcieć 100 zł do składki, w innej firmie za te pieniądze możesz mieć ochronę na 30 tys. które już jest dosyć dobrą ochroną ;)

Pozdrawiam,
Łukasz

rtcars - Pon Sty 04, 2016 21:03

axa link4 oferuje nawet 50000. W Linku jest % za % a w axa tabelka ile i za co dostaniemy
mariusz86 - Pią Sty 29, 2016 13:02

sta_ry napisał/a:
mariusz86 napisał/a:
Dużo nie kosztuje, a może się przydać. Ja od kilku lat biorę cały pakiet w Cuk, bo to taniej wychodzi niż tak osobno kupować ubezpieczenia.

Ja podobnie, pakiety się dobrze kalkulują, a przynajmniej człowiek się spokojniej czuje.

Spokojniej to ja się czuję z tym pakietem pomocy prawnej co jest prezentem do polisy heh

sowa15 - Czw Mar 24, 2016 22:24

Jak można się spokojnie czuć skoro NWW nic nie daje?
mariusz86 - Czw Cze 23, 2016 20:11

Ja miałem na myśli ten pakiet pomocy prawnej co w cuk dostałem heh