Zobacz temat - [R75] Problem skrzynia biegów.
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Problem skrzynia biegów.

Pemo09 - Nie Sie 23, 2015 18:48
Temat postu: [R75] Problem skrzynia biegów.
Witam, mam problem z manualem, mianowicie podczas powrotu z urlopu zatrzymaliśmy się na przysłowiową fajkę i gdy chcieliśmy ruszać okazało się, że 75 stracił biegi tj. 1, 2, 3, 4, piątka i wsteka został. Do domu daleko nie było, bo ok. 70km i tak na 5 bez innych przygód dotarliśmy do punktu. I teraz co dalej linki ok, sprzęgło też na moje to chyba skrzynia. Co proponujecie? Remont skrzyni, kupić używaną może jeszcze coś innego poszło, a to w 2.5 b/g.
prebenny - Nie Sie 23, 2015 18:51

Pemo09 rozumiem, że masz manuala. Sprawdź czy masz płyn w pompce sprzęgła. Jak dla mnie albo pompka albo wysprzęglik.
Pemo09 - Nie Sie 23, 2015 21:07

Wszystko rozumiem co masz na myśli tylko wytłumacz dlaczego jest 5 i wsteczny z którego normalnie ruszam czyli pompka i wysprzęglik jest ok chyba , że 75 pod tym względem działa inaczej . Nawet jak ręka wcisnę jakiś bieg to i tak nie chce ruszyć.
longer86 - Nie Sie 23, 2015 21:19

eee a linki od lewarka ok? nie wiem czy to moze mieć związek jakiś ale dziwna przypadłość że została akurat 5 i R
Pemo09 - Czw Sie 27, 2015 23:14

Są 2 linki jak one mają się do układu dżwigni zmiany biegów czy jedna jest odpowiedzialna do biegów 1-4 ,a druga 5 i R jeśli żle myślę to proszę o podpowiedż.
Pieta - Pią Sie 28, 2015 07:55

Linki są dwie
Jedna do wybierania tzw ścieżek tj. 1-2, 3-4, 5-R, czyli ta linka powoduje w skrzyni wybór jednej widełki, która obsługuje jeden synchronizator i dwa biegi. Ta linka działa wtedy kiedy przesuwasz dźwignię w lewo lub w prawo z połozenia neutralnego 3-4

Druga linka pozwala załaczyć bieg na konkretnej wybranej już ścieżce, np. 5 lub R

W twoim przypadku nie masz możliwości wyboru ścieżki. Dlatego działa tylko bieg 5-R
Przyczyna może być w mechaniźmie pod lewarkiem, linkach. lub mechaniźmie wyboru ścieżek w skrzyni

Posadź kogoś w kabinie, niech próbuje wybierać ścieżkę a ty pod akumulatorem zobacz czy ruszają się dźwigienki na skrzyni. W ten sposób zobaczysz czy wina skrzyni czy linek.

Jak popatrzysz na skrzynię to zobaczysz na zewnatrz dwie dźwignie do których podłączone są linki.
Dźwignia z dwoma masami, odpowiada za załączanie biegów. Druga mała poniżej odpowiada za wybór ścieżek.

W twoim przypadku na pewno odpada awaria sprzegła, pompki czy wysprzęglika.
Awaria mechanizmu w skrzyni bardzo mało prawdopodobna.

Pemo09 - Sob Wrz 05, 2015 13:01

Witam ponownie mam pytanie czy skrzynia biegów od MG ZT również 2.5 podejdzie do roverka i o co chodzi z tymi oznaczeniami jedne mają 20/44 albo 25 /39 wszystkie od tego samego motoru.Czy to jest jakaś różnica?Nie wiem to pytam ,pomóżcie.Po rozmowie z mechanikiem stoję z wymianą bo powiedział mi że podejdzie ta z 2.0 v6.
prebenny - Sob Wrz 05, 2015 13:16

Pemo09 skrzynia pasować będzie p'n'p. Skrzynie od 2.0V6 i 2.5V6 różniły się chyba tylko długością przełożeń.
Pemo09 - Sob Wrz 05, 2015 13:29

A na te oznaczenia zwracać uwagę, bo na mojej tylko Getrag jest widoczny i nic więcej.
prebenny - Sob Wrz 05, 2015 16:48

To już zależy od Ciebie. O ile pamiętam (nie jestem tego pewien, bo mam diesla) skrzynia do 2.0V6 ma krótsze przełożenia, czyli na skrzyni 2.5V6 mając te same obroty na tym samym biegu na skrzyni z 2.5 będziesz miał wyższą prędkość.
sebol11 - Nie Wrz 06, 2015 00:11

prebenny, była dyskusja jakiś czas temu na temat montowania skrzyni od 2.0 do 2.5 oraz odwrotnie - skutkuje to krótkim życiem silnika.
prebenny - Nie Wrz 06, 2015 00:36

sebol11 nie do końca rozumiem dlaczego zapewne minimalnie inne przełożenia skrzyni miałyby w jakiś drastyczny sposób wpłynąć na żywotność silnika. Jeśli myślimy o tej samej dyskusji Seniora pisał, że przełożenia są dobierane 'optymalnie' do obciążenia silnika ale ich delikatna zmiana też nie spowoduje, że po roku silnik zajedziesz.
sknerko - Nie Wrz 06, 2015 12:01

prebenny napisał/a:
Jeśli myślimy o tej samej dyskusji Seniora pisał, że przełożenia są dobierane 'optymalnie' do obciążenia silnika ale ich delikatna zmiana też nie spowoduje, że po roku silnik zajedziesz.
Tylko że tam pisali o automatach. Manual jest zamienny i tylko osiągi są inne
sebol11 - Nie Wrz 06, 2015 12:05

prebenny, sknerko, macie rację.Ja miałem na myśli skrzynię automatyczną i nie wiem czemu ale z góry założyłem ,że chodzi o automat :oops:
Pemo09 - Sob Wrz 19, 2015 19:44

Witajcie ponownie , nikt z Was nie miał racji niestety uwalona skrzynia biegów jak się nią pokręci to coś w środku chrobocze i na pewno jej nie będę rozbierał aby dowiedzieć się co ją boli.Poszukałem trochę w necie i zakupiłem inną ale od MG po założeniu i poskładaniu wszystkiego hula jak tralala i można dalej śmigać .Pozdro dla wszystkich!
huberto8 - Wto Paź 27, 2015 14:11

Witam,mam pewien Problem dzis jak chcialem jechac Do pracy nie moglem ruszyc nie dziala skrzynia biegów zaden bieg nie dziala a dzwignia moge sobie ruszac w kazda strone bez wciskania sprzegla ,Co moglo sie stac,przypomne wczoraj wieczorem bylo wszystko normalnie

[ Dodano: Wto Paź 27, 2015 14:11 ]
Witam,mam pewien Problem dzis jak chcialem jechac Do pracy nie moglem ruszyc nie dziala skrzynia biegów zaden bieg nie dziala a dzwignia moge sobie ruszac w kazda strone bez wciskania sprzegla ,Co moglo sie stac,przypomne wczoraj wieczorem bylo wszystko normalnie..

Dawidovs - Wto Paź 27, 2015 15:09

huberto8, przyjacielu a zadałeś sobie trud by poszukać na forum odpowiedzi na problemy z biegami? To twój pierwszy post więc śmiem wątpić, chcesz iść na skróty.
Doceń pracę i wiedzę forumowiczów którą włożyli tutaj i racz poszukać wśród tysiąca podobnych tematów..

Mogę zasugerować: sprawdź poziom płynu w pompce sprzęgła, sprawdź mocowania kulkowe skrzyni z linkami zmiany biegów :roll:

huberto8 - Wto Paź 27, 2015 21:16

tak szukałem ale nie znalazłem odpowiedzi wiec pisze:) podam teraz dokładnie co się dzieje,zablokowała mi się skrzynia na 1 biegu nie mam pojęcia jak wyciągnąć na luz zęby go można było holować,a wczoraj normalnie podjechałem pod dom i było ok dziś próbuje jechać do pracy i niestety :cry: jaka może być przyczyna i co jeszcze zobaczyłem od sprzęgła w środku odchyliłem dywanik i cały mokry wydaje mi się ze to jakiś płyn lub olej ale nie mam pojęcia. :(
prebenny - Wto Paź 27, 2015 21:29

huberto8 BARDZO kiepsko szukałeś. Jak masz płyn hamulcowy pod dywanikiem to ewidentnie pompka sprzęgła.
huberto8 - Wto Paź 27, 2015 21:31

może i kiepsko ważne ze pomogłeś :wink: a jest możliwość wrzucenia na luz żeby go holować ?
prebenny - Wto Paź 27, 2015 21:33

Jak zostawiłeś na biegu to pewnie się mechanizm 'zazębił'. Spróbuj popchąć samochód przód-tył (nie wiem czy coś to da) i próbuj.
huberto8 - Wto Paź 27, 2015 21:38

zobaczymy mam nadzieje ze to da rade bo już próbowałem innych sposobów,ale nie pomogły jak nie to nie mam pomysłu jak go doczłapać do mechanika :(
sknerko - Sro Paź 28, 2015 08:19

jak jest troche miejsca przed autem to odpalić na biegu i jak ruszy wyrwać bieg. Możliwe ze ci linka spadła z wybieraka skrzyni i trzeba by zaingerować pod maską żeby bieg wyjąć.
huberto8 - Wto Lis 24, 2015 18:43

Niestety nie dalem rady wyjac biegu,Czekam na pompke sprzegla i zabieram sie za wymiane mam nadzieje ze nie bedzie problemu

[ Dodano: Wto Lis 24, 2015 18:43 ]
Witam,mam pewien problem chodzi dokładnie o biegi,czasami bieg wyskoczy i nie da sie nic zrobic..zobaczyłem ostatnio ze musze wyciagnac aku,mulator i obudowe tam znajduje sie jak to sie kiedys mówiło jabłko lub ćięgło wyrobil sie tam plastik i trzeba go zakładac nie mam pojecia co teraz trzeba wymienic jeden mi powiedział ze linki skrzyni biegów ale czy na pewno potrzebuje szybkiej odpowiedzi.

sknerko - Sro Lis 25, 2015 22:35

tak linki do wymiany lecz często chłopaki piszą żeby skleić na klej do szyb i działa jak trzeba
chrzanek611 - Sro Lip 06, 2016 21:45

Witam.

A ja trochę zmienię temat bo nie chce zakladać nowego...

Czy można do r75 2,0 włożyć skrzynie biegów od r75 2,5? moja nie stety padła.

Pozdrawiam.

AdaskoC - Sro Lip 06, 2016 22:25

chrzanek611, ma inne przełożenia. Ale podejść podejdzie
chrzanek611 - Czw Lip 07, 2016 05:00

Wiem o przelozeniu dla tego sie zastanawiam czy da wytzryma. Koles ma na sprzedaz ale tabliczka jest nie czytelna ale on twierdzi ze skrzynia pochodzi od 2.0