Forum Klubu ROVERki.pl :: Zamkniety temat kolegi cov_666
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: kasjopea
Pon Kwi 11, 2011 23:10
Zamkniety temat kolegi cov_666
Autor Wiadomość
llygas 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 296
Skąd: Zamość/Warszawa

Rover 25

Wysłany: Nie Cze 29, 2008 11:57   Zamkniety temat kolegi cov_666

thef czy mógłbyś mi odpowiedzieć na pytanie dlaczego zamknięty został przez Ciebie post kolegi cov_666?

Przeczytałem regulamin i jakoś nie znalazłem tam punktu który ten post rażąco narusza.
Ewentualnie punkt nr 7 pasuje tutaj:
"7. Kąciki mogą być wykorzystywane tylko zgodnie z obowiązującym prawem i ogólnie przyjętymi zasadami etyki. Zabronione jest wykorzystywanie kącików do celów powszechnie uznanych za szkodliwe, niewłaściwe, nielegalne lub niemoralne, w tym:

a) przesyłania wiadomości zawierających: wyrażenia, treści, załączniki powszechnie uznane za obraźliwe, wulgarne lub niezgodne z dobrymi obyczajami, "

Ale czy filmy czy opowiadania gdzie piszemy o tym jak jechaliśmy przez miasto stokilkadziesiąt kilometrów na godzinę, są zamykane? Nie.
Nie rozumiem dlaczego? Czy taka jazda po mieście jest mniejszym wykroczeniem dla Ciebie niż przemyt kilku paczek papierosów?
Moim zdaniem w jednym przypadku narażasz życie ludzi postronnych a w drugim przypadku utrate kilku złotych przez skarb państwa.


Nie mówię, że to do czego chce cov_666 użyć Roverka jest OK.
Nie pochwalam tego ale mieszkałem wiele lat w miejscowości 30 km od cov_666 i znam realia życia w tamtym regionie. Brak pracy i zero perspektyw na znalezienie jej a granica jest tuż tuż.

Tam całe rodziny sie utrzymują z tego i im sie wcale nie dziwie bo pracy w tym regionie brak. Nie chodzi mi o jakieś przemyty na wielką skale ale mowie o przewiezieniu kilku kartonów papierosów, kilku butelek wódki i całego zbiornika paliwa na sprzedaż.
Skarb Państwa straci kilkaset złotych a osoba która to przemyciła zarobi 100 zł i zapewni jedzenie rodzinie na kolejny dzień. 100zł za kilkanaście godzin stania w kolejce i ryzykowania problemów z prawem, stresu, dawania łapówek celnikom, pogranicznikom, milicji. Dużo? Nie. Więc dlaczego to ludzie robią? Bo nie mają innej możliwości na zarobienie jakiś pieniędzy.


Podsumowując chce powiedzieć ze nie pochwalam tego co chce cov_666 zrobić ale rozumiem to i jeśli kiedyś bym musiał wrócić do Zamościa i zostałbym bez środków do życia to też pojde na Ukraine po paliwo, papierosy i wódke. Bo mam gdzieś znikome straty skarbu Państwa. Najwyżej politycy bedą musieli mniej latać, bo te pieniądze na pewno nie pójdą dla pielęgniarek, górników itp.

thef nie musiałeś zamykać od razu tego tematu, a pozostawić ludziom możliwość wypowiedzenia sie. Ciekawy jestem tej dyskusji.
thef na przyszłość proszę nie wprowadzaj aż takiej cenzury na naszym forum. Więcej wiary w ludzi i ich rozsądek. Nie musisz myśleć za nas i decydować na jakie tematy możemy rozmawiać a na jakie nie.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Nie Cze 29, 2008 11:57   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
walkie 




Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 14 Sie 2006
Posty: 2981
Skąd: Lubnów/Wroc/Krk

Rover 45

Wysłany: Nie Cze 29, 2008 12:41   

Jeden człowiek przemycający bak paliwa i karton fajek to rzeczywiście znikomy stopień szkodliwości dla Skarbu Państwa. Jednak jak piszesz, większość mieszkańców tamtych regionów robi podobnie. ziarnko do ziarnka aż zbierze się miarka.
_________________
Nic nie trwa wiecznie...
 
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Nie Cze 29, 2008 12:45   

Niestety nie zgodzę się z llygas.
Moim zdaniem, bardzo dobrze, że thef zamknął temat. Umieszczenie takiego pytania jest dla mnie brakiem taktu, delikatnie mówiąc.
Różnica między ściganiem się po mieście a przemytem jest taka, że jazda z niedozwoloną prędkością to wykroczenie, a przemyt to przestępstwo karne skarbowe. Należy ścigać nie tylko te czyny niedozwolone, które godzą w zdrowie lub życie innych ludzi; także przestępstwa przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, itd.

Nota bene, w skrajnym przypadku wypowiedź w takim temacie, instruująca jak dokonać przemytu, ile przewieźć, gdzie ukryć, czy na którym przejściu są mniej uważni celnicy, mogłaby zostać uznana za podżeganie lub pomocnictwo, i to publiczne.
Dodam jeszcze, że trudna sytuacja majątkowa nie usprawiedliwia popełniania przestępstw (wykroczeń zresztą też). Również pochodzę z regionu, gdzie "jest wysokie bezrobocie, niskie są wieżowce" i brak perspektyw, jednak organy ścigania nie patrzą przez palce na przemyt różnej kontrabandy i sprzedaż nielegalnych papierosów czy alkoholu bez akcyzy. Trudna sytuacja materialna będzie brana dopiero przez sąd, podczas oceniania motywów, jakimi kierował się sprawca.

Kolega cov_666 zapytał nas, jak umiejętnie popełnić przestępstwo skarbowe, jeśli dobrze pamiętam. Zatem, stając po jego stronie, poczytaj:

Art. 255 par. 1 KK
Kto publicznie nawołuje do popełnienia występku, lub przestępstwa skarbowego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 255 par. 3 KK
Kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa,
podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 83 par. 1 KKS
Kto, nie dopełniając ciążącego na nim obowiązku celnego, przywozi z zagranicy lub wywozi za granicę towar bez jego przedstawienia organowi celnemu lub zgłoszenia celnego, przez co naraża Skarb Państwa na uszczuplenie należności celnej,
podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Art. 19 KK
Par. 1. Sąd wymierza karę za podżeganie lub pomocnictwo w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo.
Par. 2. Wymierzając karę za pomocnictwo sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
_________________
It's all right...
Ostatnio zmieniony przez wild_weasel Nie Cze 29, 2008 12:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
walkie 




Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 14 Sie 2006
Posty: 2981
Skąd: Lubnów/Wroc/Krk

Rover 45

Wysłany: Nie Cze 29, 2008 12:53   

Poza tym, jest to forum miłośników samochodów a nie miłośników przemytu.
Okropne jest to, że bieda jest w Polsce ale są miliony sposobów na jej przepedzenie bez popełniania przestępstwa.
_________________
Nic nie trwa wiecznie...
 
 
 
Azazel85 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 48
Skąd: Köln / Gdańsk



Wysłany: Nie Cze 29, 2008 13:34   

Hmm.... osobiście również łamania prawa w ten czy inny sposób nie pochwalam... ale miejscami ta praworządność i udawanie bycia świętym takie nagle sztuczne mi się wydają...

Że thef temat zamknął uważam słusznie - jeszcze by kogoś aresztowali za nieostrożną wypowiedź (i podzieliłby celę z "napisy.org" ;) ) ;)

Że kolega cov_666 nad taką kwestią się zastanawia - wiemy, więc jak ktoś będzie chciał bardzo pomóc, zawsze ma PW ;)

Wilk syty, i owca cała :razz:
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
llygas 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 296
Skąd: Zamość/Warszawa

Rover 25

Wysłany: Nie Cze 29, 2008 13:54   

Cytat:
Niestety nie zgodzę się z llygas.


No i o to mi chodziło. O umożliwienie dyskusji nad tematem, a nie o mozliwość podawania przepisu na przemyt.


Cytat:
Art. 255 par. 3 KK
Kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa,
podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.


Całe szczeście napisałem że rozumiem a nie że pochwalam.

Cytat:
jednak organy ścigania nie patrzą przez palce na przemyt różnej kontrabandy i sprzedaż nielegalnych papierosów czy alkoholu bez akcyzy


Różnie to bywa. Zależy od człowieka. Nie zapominajmy że celnik tez jest człowiekiem i czasem nawet jak widzi przemyt ale wie że to matka przenosi kilka kartonów aby sprzedać i dać dzieciom jeść to sie odwróci w drugą strone.

Przemyt zawsze był i bedzie jeśli nadal bedzie taka różnica w cenach spowodowana głównie akcyzą i jeśli będą ludzie skłonni kupować rzeczy pochodzące z przemytu.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Nie Cze 29, 2008 14:31   

llygas napisał/a:
o umożliwienie dyskusji nad tematem

llygas, nie obraź się :) ale nie ma tu dla mnie o czym dyskutować... Przestępstwo jest przestępstwem, na który jest paragraf.
Twoja wypowiedź krytykująca uniemożliwienie udzielenia koledze otrzymania porady, czyli przeciwstawienie się przeciwstawieniu się zamiarowi uzyskania pomocy do łamania prawa, to również może być pochwała :razz: (dobra, już nie straszę).
Ludzie przemycają, bo bieda - i również kradną, bo bieda - ale nie będziemy tu nikogo instruować na której stacji paliw można zatankować i odjechać, bo nie mają monitoringu, prawda?
Kolega nie żalił się, że umiera z głodu (co wziąłby sąd pod uwagę oceniając motywację sprawcy), tylko że nie ma na zatankowanie samochodu z dość dynamicznym i pojemnym silnikiem. Motywacja to bieda, tak? I trudna sytuacja materialna, tak? A mnie nie stać na jacht, też mam zacząć przemycać? Czy może kraść? :mrgreen:
Azazel85 napisał/a:
ale miejscami ta praworządność i udawanie bycia świętym takie nagle sztuczne mi się wydają...

Azazel85, nikt nie będzie bardziej święty od papieża. Każdy kombinuje jak zapłacić mniejszy podatek, jak zaoszczędzić parę groszy na parkowaniu, jak przejść badanie techniczne nie do końca sprawnym samochodem, itd. Ja również, i sądzę, że każdy tu obecny też. Tylko niech to się odbywa dyskretnie, we własnym domu, we własnym umyśle, a nie na forum publicznym!
Wskazałem na przepisy, które mówią o publicznym pochwalaniu czy nakłanianiu do przestępstwa. Jeśli udzielasz komuś rad jak "oszczędzić" ;) w cztery oczy, to jest to również karalne (pomocnictwo/podżeganie) - tyle że niemożliwe do wykrycia. (Więc przepis jest martwy). Ale publiczne dyskusje na takie tematy to przesada, nie sądzisz?
Nie mówię "nie bądźmy zaradni", ale na forum publicznym nigdy nie wypowiem się pochwalając takie zachowanie. (Inna sprawa, że się na przemycie nie znam :mrgreen: ).
Azazel85 napisał/a:
jak ktoś będzie chciał bardzo pomóc, zawsze ma PW ;)

Dokładnie tak.
llygas napisał/a:
Przemyt zawsze był i bedzie jeśli nadal bedzie taka różnica w cenach spowodowana głównie akcyzą i jeśli będą ludzie skłonni kupować rzeczy pochodzące z przemytu.

Zaraz zaczniemy dyskutować o nielegalnych kopiach utworów muzycznych i naruszaniu praw autorskich. To okradanie złodziejskich koncernów fonograficznych; tak jak przemyt to okradanie państwa ze złodziejskiej akcyzy, tak?
llygas, nie pytaj mnie o mój stosunek do prawa w praktyce, bo będę musiał uchylić się od odpowiedzi :lol:
_________________
It's all right...
 
 
 
zetes 




Pomógł: 26 razy
Dołączył: 11 Lut 2007
Posty: 558
Skąd: Turek

Rover 75

Wysłany: Nie Cze 29, 2008 16:26   

wild_weasel, popieram.Bardo sluszna i profesjonalna argumentacja. :brawo:
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
llygas 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 296
Skąd: Zamość/Warszawa

Rover 25

Wysłany: Nie Cze 29, 2008 19:09   

Może i ja mam wypaczone poczucie praworządności i uczciwości ale przemyt na taką skale zawsze będzie dla mnie przestępstwem kategorii B. Przestępstwem gdzie szkoda jest znikoma: Ukrainiec sprzeda większą ilość towaru, celnik "dorobi" do pensji, człowiek który kupi przemycone paliwo zaoszczędzi i człowiek który przemycał bo zarobi. Poszkodowany: Skarb Państwa. Wysokość szkody: znikoma.

Z racji mojego zawodu i wykształcenia mam od długiego czasu kontakt z kodeksem celnym i przemytem i dostrzegam różnice między przewiezieniem kilku kartonów papierosów i zbiornika paliwa a przemytem 2 milionów sztuk papierosów z jakim sie spotkałem w zeszłym miesiącu. Jedno i drugie owszem jest przestępstwem, owszem jest to złe, owszem nie powinno być społecznego przyzwolenia na łamanie przepisów w jakiekolwiek formie ale nic nawet najostrzejsze kary nie powstrzymają przemytu jeśli sytuacja ekonomiczna tych osób sie nie poprawi. Jak już pisałem Ci ludzie doskonale wiedzą jakimi konsekwencjami grozi przemyt ale wolą "okraść" Skarb Państwa a nie sąsiada. Gdy słyszą ile kosztuje utrzymanie posła i ile kosztuje podróż premiera do Ameryki Południowej to im sie nie dziwie.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Nie Cze 29, 2008 23:57   

llygas, pewna ilość takich mrówek jest równie szkodliwa co nielegalne 2 mln sztuk papierosów. Oczywiście TIRów z kontrabandą jest dużo więcej i powodują większe szkody, ale należy walczyć także z mrówkami. Jeśli społeczeństwo będzie akceptowało przemyt dwóch wagonów fajek, to potem zauważy istotnie większą opłacalność dwudziestu wagonów przy niewiele mniejszym ryzyku, a potem przyjdzie czas na TIRy :mrgreen:
W kategoriach szkodliwości "przemyt drobnicy" i "przemyt zorganizowany" ten drugi powoduje oczywiście większe szkody w budżecie państwa. Ale pozostawienie mrówek bezkarnymi spowoduje tylko masowość takich działań: sąsiad przemyca, zarabia i nie wpadł, to i ja zacznę i jeszcze szwagra i kuzyna wezmę ze sobą.
Nie ma przestępstw skierowanych w próżnię, zawsze kogoś dotkną i ktoś poniesie szkodę. Albo bezpośrednio właściciel skradzionego telewizora, albo pośrednio każdy z nas dołoży do budżetu państwa, żeby załatać dziurę powstałą wskutek zmniejszenia dochodów z akcyzy i cła. Dalej popierasz? Z tego samego budżetu co utrzymanie posła i podróże premiera, wypłacane są zasiłki dla bezrobotnych, emerytury pomostowe, dofinansowania do ZUS z tytułu wcześniejszych emerytur licznych grup zawodowych, dofinansowania do KRUS.
Zamiast zmniejszać dochody (okradając Skarb Państwa) należałoby zmniejszyć wydatki (na zasiłki). Wtedy problem rozwiązałby się sam - ale to już zupełnie inna opowieść ;)
Łamanie prawa (kradzieże, oszustwa, wyłudzenia, przemyt) nie jest rozwiązaniem biedy, a trudna sytuacja tłumaczy, ale nie usprawiedliwia sprawców.
(No i wyszedłem na ograniczonego umysłowo legalistę: dura lex, sed lex :mrgreen: )
_________________
It's all right...
 
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Pon Cze 30, 2008 10:37   

wild_weasel napisał/a:
należy walczyć także z mrówkami
- nie, należy (a to możliwe) doprowdzić do sytuacji, gdy drobny przemyt nie będzie opłacalny. Ściganie mrówek jest ekonomicznie i społecznie nieuzasadnione.
Duże przestępstwa zawsze będą opłacalne.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Pon Cze 30, 2008 10:39   

henryk_w napisał/a:
wild_weasel napisał/a:
należy walczyć także z mrówkami
- nie, należy (a to możliwe) doprowdzić do sytuacji, gdy drobny przemyt nie będzie opłacalny. Ściganie mrówek jest ekonomicznie i społecznie nieuzasadnione.
Duże przestępstwa zawsze będą opłacalne.

Bardziej mi chodziło o społeczną niż ekonomiczną szkodliwość drobnego przemytu - łatwe źródło utrzymania, bo nikt nie ściga mrówek. Drobny przemyt może być bardziej opłacalny niż marna praca.
_________________
It's all right...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  


Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink