Forum Klubu ROVERki.pl :: [Inne] Sprowadzony samochód - ubezpieczenie i inne procedury
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: kruszon
Sro Gru 03, 2008 10:37
[Inne] Sprowadzony samochód - ubezpieczenie i inne procedury
Autor Wiadomość
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Sro Gru 03, 2008 10:06   [Inne] Sprowadzony samochód - ubezpieczenie i inne procedury

Jako że R odszedł w zapomnienie, w tym tygodniu (mam nadzieje, że godnie) zastąpi go inne auto. Miał być VW Golf IV, ale znalazła się ładna Skoda Octavia z bogatym wyposażeniem i to właśnie ona do mnie jedzie.

Znajomy, który sprowadza mi auto dowiezie je na piątek. Jako, że zna się na rzeczy, powiedział mi, że pierwszą rzeczą jaką zrobimy, to przegląd techniczny. Jak bedę go już miał, to wykupię OC (póki co na VIN, bo tablic polskich jeszcze nie będę miał). No i w tym momencie mogę wg niego jeździć. To znaczy, muszę w końcu zarejestrować na siebie, ale w czasie załatwiania spraw niby mogę jeździć na tablicach z zagranicy - najważniejszy jest przegląd i opłacone OC...

Spotkaliście się z czymś takim?

Czy na takich samych zasadach jeźdżą ludzie, którzy mają tablice markerem narysowane?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
Ostatnio zmieniony przez piter34 Sro Gru 03, 2008 13:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Gru 03, 2008 10:06   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
michone 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Sro Gru 03, 2008 10:13   

nie istnieje cos takiego :) , przerabialem ten temat juz kilkakrotnie dzwoniąc po ubezpieczalniach, urzędach itp.

Domniewam, że auto jedzie na celnych blachach??
_________________
Sentyment do r200 silverstone pozostanie na zawsze...
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Sro Gru 03, 2008 10:13   

Hehe...

Tu Kruchy jest specem - jeździł na włoskich "blachach" z tektury (ale takich ładnie wyklejonych, ze z daleka byś nie poznał) kilka miesięcy, ale chyba nie miał w tym czasie żadnej kontroli. :D

Poszukaj - były różne wątki o tym - szczególnie o autach z niemiec (różnice między "żółtymi" i "czerwonymi" tablicami).
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Sro Gru 03, 2008 10:18   

michone napisał/a:
nie istnieje cos takiego :) , przerabialem ten temat juz kilkakrotnie dzwoniąc po ubezpieczalniach, urzędach itp.

Nie za bardzo rozumeim do czego się odnosisz... do opisanych przeze mnie tablic, czy ubezpieczenia na VIN? Jesli do tego drugiego, to już dzwoniłem do mojego TU i powiedzieli, że bez problemu ubezpieczają... nawet jeśli auto nie ma jeszcze polskich blach.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
kruszon 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Paź 2006
Posty: 683
Skąd: /dev/urandom



Wysłany: Sro Gru 03, 2008 10:23   

Ja kupujac R45 w nocy jechalem do przedstawiciela PZU (3ciego bo 2ch innych bylo zalanych w trupa ;)) i wykupowalem ubezpieczenie na miesiac na stare belgijskie blachy. Tak naprawde tylko na przejazd. Pani od ubezp. powiedziala, bo sie dopytywalem, ze dopoki mam ubezpieczenie na dany samochod i dowod posiadania (faktura) + przeglad to moge jechac spokojnie.

Faktem jest ze rowniez nie mialem zadnej kontroli. Moze jest ktos kto tak jechal i mial wtedy kontrole drogowa to niech sie wypowie.

Moze tez ktos przepis odpowiedni wyciagnie...

Pozdrawiam
 
 
 
michone 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Sro Gru 03, 2008 10:30   

Nie istnieje prawo, które pozwala jeździć nie zarejstrowanym samochodem. Od tego są tablice celne. Podejmowałem się prób przedłużenia ważności tablic celnych ale takie cos nie istnieje...

Art. 94. § 1.KW Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia,

podlega karze grzywny.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu..
Art. 71. KRD

1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.

7. Właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

ludzie jezdżą na przeterminowanych celnych z opłaconym OC i przeglądem policjanci ponoc przymykają oko na to :/
_________________
Sentyment do r200 silverstone pozostanie na zawsze...
Ostatnio zmieniony przez michone Sro Gru 03, 2008 10:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
kruszon 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Paź 2006
Posty: 683
Skąd: /dev/urandom



Wysłany: Sro Gru 03, 2008 10:38   

Przesunąłem wątek do nowego działu przenaczonego na tego typu sprawy :)

Pozdrawiam
 
 
 
maciekmpl 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 08 Mar 2008
Posty: 85
Skąd: Gdynia



Wysłany: Sro Gru 03, 2008 10:58   

michone napisał/a:


ludzie jezdżą na przeterminowanych celnych z opłaconym OC i przeglądem policjanci ponoc przymykają oko na to :/


Kiedy szukałem swojego Roverka, to oglądałem w Wejherowie R75, sprowadzonego z Holandii, na holenderskich tablicach wywozowych, którego właściciel jeździł na nich chyba z 5 miesięcy. Nie miał zrobionego polskiego przeglądu w ogóle, za to miał polską polisę OC (nie pamiętam jakiej firmy), ważną na rok :shock: Składkę opłacał co miesiąc. Twierdził, że też nigdy nie miał kontroli drogowej, więc nie wiadomo, co stałoby się, gdyby go "drapnęli", a oprócz tego, co by było, gdyby spowodował wypadek. Widać natomiast, że przy odrobinie szczęścia i silnych nerwach można by właściwie w ogóle nie rejestrować sprowadzonego samochodu w Polsce.
Inna rzecz, że akurat po niemieckich tablicach wywozowych można od razu zorientować się, że ich ważność minęła (data na pasku), a po holenderskich nie.

Oczywiście powyższa przypowieść nie oznacza, że pochwalam tego rodzaju praktyki.

M
 
 
magneto 




Pomógł: 80 razy
Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 1047
Skąd: Nakło Śląskie



Wysłany: Sro Gru 03, 2008 11:01   

z tego co mi mówił znajomy który sprowadza auta to tablice z żółtym paskiem mogą byc używane na trasie od miejsca zakupu do miejsca zamieszkania kupującego.potem nie można już na nich jeździć. a data na tym żółtym pasku to ostateczny termin w ktorym można doprowadzic auto pod dom.żółte maja przeważnie 5 dni ważności.
jeśli idzie o tablice z czerwonym paskiem to można jeździc bo kupujemy je z ubezpieczeniem auta na okres który jest oznaczony na czerwonym pasku.ale nie wiem ile jest w tym prawdy. ja nie miałem takich problemów przy sprowadzaniu tzn. po prostu jeździłem na tych śmiesznych tablicach tak dlugo aż dostałem polskie blachy czyli 4 dni :mrgreen:
PS.co się martwisz Cherman, jakoś przecież musisz zajechać do urzędu celnego,na przegląd i do tłumacza
 
 
 
misi3k 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 384
Skąd: Lublin



Wysłany: Sro Gru 03, 2008 12:35   

Bzdura, jak ściągałem swojego to się pytałem gostka co wystawiał papiery. Kolor oznacza czas na który są wystawione blachy a razem z nimi ubezpieczenie. I do daty na tablicy można jeździć. Żółty jest krótszy, czerwony dłuższy z tego co pamiętam ale nie wiem na jakie konkretnie okresy.
_________________
Był R416Si '97 i zawsze pozostanie, lecz nie materialnie a duchowo...
 
 
michone 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Sro Gru 03, 2008 12:44   

zaleznie od landu... Ja bralem zółte na 7, 5 dni , czerwone na miesiac, 20 dni i 14 :/ ceny także różne :o ...

Zółtych nie zawsze chcą dać, mi raz odmówili w hamburgu.
_________________
Sentyment do r200 silverstone pozostanie na zawsze...
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Sro Gru 03, 2008 12:44   

Polecam ten wątek.

Auto z nieważnymi tablicami "celnymi" (z datą przeszłą) można ubezpieczyć, ale potem TU się na nas wypnie, bo auto było formalnie niezarejestrowane i nie miało w ogóle prawa poruszać się po drogach RP. Kilka osób na różnych forum to już przerabiało.
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
matlacz 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 311
Skąd: Krotoszyn



Wysłany: Czw Gru 04, 2008 22:49   

Panowie.
Sprowadzone auto można ubezpieczyć i ubezpieczalnia to zrobi. Lecz nie możecie jeździć tym samochodem!

Jakieś 2 lata temu można było jeździć samochodem sprowadzonym nawet na tablicach niemieckich czy francuskich itd. trzeba było tylko mieć dowód zakupu ubezpieczenie przegląd i akcyzę. Wtedy policja nie mogła nic zrobić!

Teraz jest już zakaz! Nie można tego stosować! Samochód musi być zarejestrowany na polskich blachach.!

Na pewno są tacy co jeżdżą autami na tablicach zagranicznych sprowadzonym autem, ale albo policja jeszcze ich nie zatrzymała albo umieją się jakoś wywinąć!


Co do tablic żółtych i czerwonych:

***wykupienie żółtych:
5-dniowe ubezpieczenie OC (Haftpflicht) + Tablice eksportowe (z żółtym paskiem) - Czyli przejazd przez np. Niemcy granice i Polskę (w sumie 5 dni można na nich jeździć) . Nie można na nich jeździć po Polsce.

***wykupienie czerwonych:
Są droższe ale z tego co pamiętam można na nich jeździć do dnia który jest wybity na tablicach.

Pozdrawiam!
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Czw Gru 04, 2008 23:11   

matlacz napisał/a:
Sprowadzone auto można ubezpieczyć i ubezpieczalnia to zrobi. Lecz nie możecie jeździć tym samochodem!

Można jeździć do daty na tablicy.

matlacz napisał/a:
Jakieś 2 lata temu można było jeździć samochodem sprowadzonym nawet na tablicach niemieckich czy francuskich itd. trzeba było tylko mieć dowód zakupu ubezpieczenie przegląd i akcyzę. Wtedy policja nie mogła nic zrobić!

Teraz jest już zakaz!

Co się niby zmieniło w przepisach?

matlacz napisał/a:
***wykupienie żółtych:
5-dniowe ubezpieczenie OC (Haftpflicht) + Tablice eksportowe (z żółtym paskiem) - Czyli przejazd przez np. Niemcy granice i Polskę (w sumie 5 dni można na nich jeździć) . Nie można na nich jeździć po Polsce.

Można do daty na tablicy !! Poczytaj proszę stanowisko Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w wątku, do którego odsyłałem :ok:
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Pią Gru 05, 2008 09:01   

No dobrze... ale co jeśli sprowadzamy auto i jest na tablicach niemieckich? Skoro zrobimy przegląd, zapłacimy polskie OC, to czemu nie możemy tym autem jeździć conajmniej 30 dni tak jak w przypadku samochodu kupionego w Polsce? Po tym okresie w przypadku samochodu z Polski trzeba zarejestrować na siebie samochód... w przypadku importu jest inaczej?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pią Gru 05, 2008 09:05   

Pytanie jest o datę wyrejestrowania w Niemczech, bo nie możesz jeździć niezarejestrowanym samochodem.

Z tego co rozumiem z tego wątku (bo sam nigdy nie sprowadzałem auta) to data na niemieckiej tablicy wyjazdowej (nie ważne, czy czerwonej, czy żółtej) jest datą końca zarejestrowania w Niemczech i tyle, i nie ma co kombinować - od dnia kiedy kończą się te tablice powinienneś mieć już polskie, choćby tymczasowe "czerwone" i wtedy możesz jeździć ile Ci się tylko podoba.

michone napisał/a:

Art. 94 KW
§ 1. Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

Art. 71. KRD

1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
matlacz 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 311
Skąd: Krotoszyn



Wysłany: Pią Gru 05, 2008 09:11   

piter34 napisał/a:
matlacz napisał/a:
Sprowadzone auto można ubezpieczyć i ubezpieczalnia to zrobi. Lecz nie możecie jeździć tym samochodem!

Można jeździć do daty na tablicy.


Tutaj chodziło mi o tablice niemiecki czy francuskie na takich nie można (nie o żółte czy czerwone na temat tych napisałem niżej!)

piter34 napisał/a:
matlacz napisał/a:
***wykupienie żółtych:
5-dniowe ubezpieczenie OC (Haftpflicht) + Tablice eksportowe (z żółtym paskiem) - Czyli przejazd przez np. Niemcy granice i Polskę (w sumie 5 dni można na nich jeździć) . Nie można na nich jeździć po Polsce.

Można do daty na tablicy !! Poczytaj proszę stanowisko Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w wątku, do którego odsyłałem :ok:


Żółte tablice można wykupić np. w Niemczech na 5 dni. Czyli można nim jeździć 5 dni! nie dłużej! Może źle wcześniej napisałem można jeździć po Polsce ale tylko przez okres tych 5 dni! :mrgreen:

[ Dodano: Pią Gru 05, 2008 09:15 ]
piter34 napisał/a:

Co się niby zmieniło w przepisach?


Nie wiem dokładnie bo się tym już nie interesuje. Ale gdy pytałem w urzędzie to powiedziano mi że już teraz policjant może wystawić duży mandat za takie coś. Wcześniej po prostu nie mogli się doczepić jeśli miało się te dokumenty co pisałem wcześniej!

[ Dodano: Pią Gru 05, 2008 09:20 ]
maciej napisał/a:
Pytanie jest o datę wyrejestrowania w Niemczech, bo nie możesz jeździć niezarejestrowanym samochodem.

Z tego co rozumiem z tego wątku (bo sam nigdy nie sprowadzałem auta) to data na niemieckiej tablicy wyjazdowej (nie ważne, czy czerwonej, czy żółtej) jest datą końca zarejestrowania w Niemczech i tyle, i nie ma co kombinować - od dnia kiedy kończą się te tablice powinienneś mieć już polskie, choćby tymczasowe "czerwone" i wtedy możesz jeździć ile Ci się tylko podoba.


Dokładnie! :wink:

Poza tym jeśli mamy tablice stare niemieckie po poprzednim właścicielu, to skąd ma ktoś wiedzieć że auto jest jeszcze gdzieś zarejestrowane? Może poprzedni właściciel już dawno wyrejestrował auto! Wtedy np. policja może uznać że właściwie nie masz żadnych tablic!


Niema co debatować. :mrgreen:
I tak niektórzy będą jeździć nawet z kartonowymi rejestracjami. Oby ich policja nie złapała! :razz:
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pią Gru 05, 2008 09:20   

matlacz napisał/a:
Ale gdy pytałem w urzędzie to powiedziano mi że już teraz policjant może wystawić duży mandat za takie coś. Wcześniej po prostu nie mogli się doczepić jeśli miało się te dokumenty co pisałem wcześniej!

A może po prostu ktoś im wytłumaczył, że się o to można czepiać. ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Pią Gru 05, 2008 11:57   

matlacz napisał/a:
Poza tym jeśli mamy tablice stare niemieckie po poprzednim właścicielu, to skąd ma ktoś wiedzieć że auto jest jeszcze gdzieś zarejestrowane?

maciej napisał/a:
Art. 71. KRD
1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe.

Jeżeli masz DR pojazdu, który porusza się na tablicach niemieckich/francuskich/itd. zwykłych to ja nie widzę podstaw do karania w jakikolwiek sposób.

Cherman napisał/a:
No dobrze... ale co jeśli sprowadzamy auto i jest na tablicach niemieckich?

Wtedy będziesz mieć problem, bo takiego auta, które nie jest wyrejestrowane w kraju pochodzenia, nie będziesz mógł zarejestrować w RP...
Takim autem możesz się poruszać na tych niemieckich tablicach, jeżeli oczywiście masz DR, ubezpieczenie i ważny przegląd.
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pią Gru 05, 2008 12:07   

Cytat:
Jeżeli masz DR pojazdu, który porusza się na tablicach niemieckich/francuskich/itd. zwykłych to ja nie widzę podstaw do karania w jakikolwiek sposób.

To wtedy tylko w ciągu miesiąca trzeba je przerejestrować:
michone napisał/a:
7. Właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Ale w naszym przypadku zagraniczny właściciel pozbywający się auta zwykle je wyrejestrowuje w swoim kraju, więc nie możemy mieć oryginału DR, a często i tablic (mamy albo napis flamastrem albo "wyklejankę").
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Inne] Współwłaściciel, ubezpieczenie i Faktura VAT marża
reed Prawo i ubezpieczenia 19 Sro Lip 22, 2009 21:43
staf
Brak nowych postów [Inne] Błędny nr VIN
Błędny nr VIN
mundek74 Prawo i ubezpieczenia 1 Czw Kwi 15, 2010 22:24
Paul
Brak nowych postów [Inne] Zwolnienie lekarskie
grembi Prawo i ubezpieczenia 2 Pon Sie 03, 2009 20:29
grembi
Brak nowych postów [Inne] Posiadanie lokalu
zapewniającego poufność prowadzonych rozmów;
michone Prawo i ubezpieczenia 5 Pon Lip 20, 2009 22:40
staf
Brak nowych postów [Inne] Opłata recyklingowa
Jak wykorzystać..
Remigiusz Prawo i ubezpieczenia 9 Pon Mar 29, 2010 21:20
Mombrey



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink