Forum Klubu ROVERki.pl :: [OC] Brak zniżek - współwłasność z Babcią
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[OC] Brak zniżek - współwłasność z Babcią

Pomocy ;)
Autor Wiadomość
papryk 



Dołączył: 02 Sie 2009
Posty: 17
Skąd: Sławno



Wysłany: Pon Sie 03, 2009 00:27   [OC] Brak zniżek - współwłasność z Babcią

Witam mam pytanie odnosnie OC. Kupilem Roverka jestem w trakcie zalatwiania formalnosci zwiazanych z rejestracja i tu mam problem: auto kupilem na siebie niestety nie mam znizek i jest to moj pierwszy pojazd prawko mam dopiero 3 lata(narazie bez manadatu i kolizji) ale chcialbym skozystac ze znizek mojej Babci gdyz ma 60%. Moje pytanie: czy moge sprzedac lub darowac babci np 10% udzialu w wlasnosci i czy na tej podstawie zostanie Ona wpisana w dowod jako wspolwlasciciel i dzieki temu bede mial nizsza skladke??? oczekuje na opinie i porady Pozdrawiam Wszystkich
Ostatnio zmieniony przez Brt Pią Sie 21, 2009 23:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Sie 03, 2009 00:27   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
ywis 




Pomógł: 38 razy
Dołączył: 20 Lip 2008
Posty: 831
Skąd: Wieluń/Łódź

Rover 200

Wysłany: Pon Sie 03, 2009 09:41   

Jeżeli chcesz dopisać babcie po fakcie, no to musisz robić darowiznę i zapłacisz w urzędzie od tego podatek, no i po tym fakcie babcia będzie w dowodzie bez problemu.
 
 
papryk 



Dołączył: 02 Sie 2009
Posty: 17
Skąd: Sławno



Wysłany: Pon Sie 03, 2009 10:18   

Dzieki Wielkie za wyjasnienie Ywis Pozdrawiam
 
 
 
verbat 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 29 Maj 2009
Posty: 32
Skąd: Gołdap

Rover 75

Wysłany: Pon Sie 03, 2009 14:51   

papryk napisał/a:
Moje pytanie: czy moge sprzedac lub darowac babci np 10% udzialu w wlasnosci i czy na tej podstawie zostanie Ona wpisana w dowod jako wspolwlasciciel i dzieki temu bede mial nizsza skladke???


Aby skorzystać ze zniżek Babci, musi ona być współwłaścicielem w równej części z Tobą. Czyli 50%.

ywis napisał/a:
Jeżeli chcesz dopisać babcie po fakcie, no to musisz robić darowiznę i zapłacisz w urzędzie od tego podatek, no i po tym fakcie babcia będzie w dowodzie bez problemu.


Podatku nie zapłacisz, Babcia jest w pierwszym stopniu pokrewieństwa z Tobą. Jeżeli darowizna jest mniejsza niż 8000tyś. z groszem to nawet nie trzeba zgłaszać do skarbówki. Jeżeli przekracza tą kwotę to Babcia musi zgłosić darowiznę w US. Nieprzekraczelny termin to 6 miesięcy. Później będzie musiała zapłacić podatek.
_________________
Pozdrawiam
Verbat
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Wto Sie 04, 2009 00:06   

verbat napisał/a:
Aby skorzystać ze zniżek Babci, musi ona być współwłaścicielem w równej części z Tobą. Czyli 50%.

To chyba zależy od TU. IMHO nie ma znaczenia wielkość udziału we współwłasności.
 
 
ywis 




Pomógł: 38 razy
Dołączył: 20 Lip 2008
Posty: 831
Skąd: Wieluń/Łódź

Rover 200

Wysłany: Wto Sie 04, 2009 08:07   

verbat napisał/a:
Podatku nie zapłacisz, Babcia jest w pierwszym stopniu pokrewieństwa z Tobą. Jeżeli darowizna jest mniejsza niż 8000tyś. z groszem to nawet nie trzeba zgłaszać do skarbówki. Jeżeli przekracza tą kwotę to Babcia musi zgłosić darowiznę w US. Nieprzekraczelny termin to 6 miesięcy. Później będzie musiała zapłacić podatek.


No to dziwna rzecz, bo ja dopisując tatę musiałem płacić podatek od darowizny.
 
 
zetes 




Pomógł: 26 razy
Dołączył: 11 Lut 2007
Posty: 558
Skąd: Turek

Rover 75

Wysłany: Wto Sie 04, 2009 10:47   

papryk- otoz kwestie, o ktorej pytasz reguluja przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983r- o podatku od spadkow i darowizn /tekst jednolity Dz.U. z 2009r Nr 93, poz.768 /
W rozdziale 4 - zatytulowanym - wysokosc podatku w art. 14 ust.3 pkt. jeden podane sa grupy podatkowe. Zgodnie z tym przepisem babcia nalezy do I-ej grupy podatkowej.
Zgodnie z trescia art.9, ust.1 zawartego w rozdziale 3-im zatytulowanym - podstawa opodatkowania -opodatkowaniu nie podlega......... o czystej wartosci przekraczajacej 9 637.00 zlotych jezeli nabywca jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej /co w Twoim przypadku ma miejsce/.
Natomiast z art.15 rozdzialu 4 - zatytulowanym wysokosc podatku -wysokosc podatku przedstawia sie nastepujaco /oczywiscie o ile przedmiot darowizny jest o wyzszej wartosci od podanej wyzej/:
za przedmiot o wartosci do 10.278,00 zlotych - podatek 3% od tej kwoty,
od 10.278,00 zlotych do 20.556,00 zlotych - podatek 308.30 zlotych i 5% nadwyzki ponad 10.278,00 zlotych
za przedmiot o wartosci ponad 20.556,00 zlotych - podatek 822,20 zlotych plus 7% nadwyzki ponad 20.556,00 zlotych.

[ Dodano: Wto Sie 04, 2009 10:53 ]
ywis napisał/a:
No to dziwna rzecz, bo ja dopisując tatę musiałem płacić podatek od darowizny.

placiles , bo zapewne przedmiot darowizny wartosciowo przekraczal kwote zwolniona od podatku. :razz:

[ Dodano: Wto Sie 04, 2009 11:17 ]
verbat napisał/a:
atku nie zapłacisz, Babcia jest w pierwszym stopniu pokrewieństwa z Tobą. Jeżeli darowizna jest mniejsza niż 8000tyś. z groszem to nawet nie trzeba zgłaszać do skarbówki

ta kwota jest jyz nieaktualna, w swietle tego, co napisalem wyzej :razz:
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
verbat 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 29 Maj 2009
Posty: 32
Skąd: Gołdap

Rover 75

Wysłany: Wto Sie 04, 2009 21:45   

zetes napisał/a:
papryk- otoz kwestie, o ktorej pytasz reguluja przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983r- o podatku od spadkow i darowizn /tekst jednolity Dz.U. z 2009r Nr 93, poz.768 /

W świetle w/w ustawy osoba zaliczona do I grupy podatkowej jest zwolniona z podatku:
Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, ...

ywis napisał/a:
No to dziwna rzecz, bo ja dopisując tatę musiałem płacić podatek od darowizny.

Płaciłeś bo mogły obowiązywać wówczas inne przepisy, lub po prostu nie znałeś prawa i zapłaciłeś frycowe.
_________________
Pozdrawiam
Verbat
 
 
papryk 



Dołączył: 02 Sie 2009
Posty: 17
Skąd: Sławno



Wysłany: Czw Sie 06, 2009 22:40   

Jeszcze raz Dzieki Wszystkim, niestety ostatnio nie mialem czasu i nie zaglądałem na forum... wiekszosć Waszych postów została usunięta :cry: Mam teraz mętlik w głowie a musze dziś sporządzić umowe z Babcia i nie mam pojęcia jakiej ma byc terści aby było dbrze i ile % musze Jej sprzedać/ darować ?? ?
 
 
 
Joa 




Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 03 Lip 2008
Posty: 755
Skąd: Warszawa



Wysłany: Czw Sie 06, 2009 22:57   

wzor takiego dokumentu masz np tutaj http://msp.money.pl/wzory...3,dokument.html
a kilka informacji jeszcze tutaj http://motofinanse.pl/darowizna-samochodu
 
 
 
papryk 



Dołączył: 02 Sie 2009
Posty: 17
Skąd: Sławno



Wysłany: Pią Sie 07, 2009 22:20   

Załatwiłem dziś wszystko sprawnie i szybko: zpisałem z Babcią umowę, ze sprzedaje Babci 0,1% własności auta i bez problemu wbili Ją w dowód narazie tymczasowy ale przy opłacaniu OC miałem wszystkie należne zniżki oraz troche dodatkowych ale nie ominęła mnie zwyżka 20% gdyż jestem jako pierwszy w Dowodzie a mam niewiele latek... w sumie za rok wyszło 623zł :mrgreen: Pozdrawiam Wszystkich
 
 
 
Mix 




Pomógł: 55 razy
Dołączył: 21 Wrz 2008
Posty: 1110
Skąd: Warszawa



Wysłany: Sob Sie 08, 2009 11:34   

papryk napisał/a:
ale nie ominęła mnie zwyżka 20% gdyż jestem jako pierwszy w Dowodzie a mam niewiele latek...

Raczej dostałeś zwyżkę za wiek. Kto widnieje jako pierwszy z dowodzie rejestracyjnym, dla TU nie ma kompletnie znaczenia.

papryk napisał/a:
w sumie za rok wyszło 623zł

To całkiem nie dużo...
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
papryk 



Dołączył: 02 Sie 2009
Posty: 17
Skąd: Sławno



Wysłany: Nie Sie 09, 2009 22:02   

papryk napisał/a:
ale nie ominęła mnie zwyżka 20% gdyż jestem jako pierwszy w Dowodzie a mam niewiele latek...
Mixtated Racja zwyżka jest za wiek, zle sformułowałęm zdanie..
 
 
 
kayah 



Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 10
Skąd: okolice Warszawy



Wysłany: Pią Sie 21, 2009 23:07   

papryk,miałam podobną sytuację...mam współwłasnośc z ojcem...jest wpisany jako pierwszy na umowie kupna - sprzedaży a ja jako pierwsza w dowodzie.Żadnych podatków nie płaciłam i korzystam ze zniżek ojca.
nie wiem skąd te paragrafy,ale ode mnie nikt nie rządał dodatkowych opłat z tytułu współwłasności.
Wydaje mi sie , że gdybyś był jako drugi to tej wzyżki by nie było.Mam koleżankę w ubezpieczeniach,jak chcesz mogę podpytać.
pozdrawiam.
 
 
Joa 




Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 03 Lip 2008
Posty: 755
Skąd: Warszawa



Wysłany: Pią Sie 21, 2009 23:10   

kayah, to zalezy od towarzystwa, ew. posrednika. czasem biora pod uwage tylko tego "korzystniejszego" wlasciciela, czasem tylko pierwszego, ale zazwyczaj obydwu.
widocznie lepiej trafilas :)
 
 
 
kayah 



Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 10
Skąd: okolice Warszawy



Wysłany: Sob Sie 22, 2009 21:27   

Joa, widocznie tak. Tylko jak to możliwe, ze tak różnie można interpretować te same przepisy :?: Towarzystwa mają w tym wolną rękę :?: ...ale najwidoczniej tak...
 
 
staf 




Pomógł: 241 razy
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 1762
Skąd: Ludwikowo/k.Płocka

Rover 75

Wysłany: Sob Sie 22, 2009 21:31   

Do mojego auta jako współwłaściciel dopisany jest mój syn, i nie przypominam sobie byśmy płacili jakieś podatków z tego tytułu.
_________________
www.w-mp3.pl
Nie trąb, robię co mogę :papieros:
 
 
 
Joa 




Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 03 Lip 2008
Posty: 755
Skąd: Warszawa



Wysłany: Sob Sie 22, 2009 22:52   

kayah, to nie do konca zalezy od przepisow.
one okreslaja tylko ogolne warunki ubezpieczenia, natomiast to jak kto sobie skladke wylicza juz nie.
kazde towarzystwo ma swoje taryfy i w nich decyduje czy da klientowi np 5% znizki za kontynuacje ubezpieczenia czy da ich 10, czy zwyzke za wiek bedzie dawac do 24 czy 28 roku zycia i czy bedzie to 30% czy 50%, czy da znizke np po 60 r.z., czy bedzie uwzgledniac tylko jednego czy obydwu wspolwlascicieli.

Cytat:
U S T A W A
z dnia 22 maja 2003 r.
o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu
Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Rozdział 1
/.../
Art. 8.
1. Taryfy oraz wysokość składek ubezpieczeniowych za ubezpieczenia obowiązkowe
ustala zakład ubezpieczeń.
 
 
 
kayah 



Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 10
Skąd: okolice Warszawy



Wysłany: Wto Wrz 01, 2009 21:08   

Joa, a jest mozliwe ,że jeden prowadzacy agencje da mi 10 % za kontynuację a drugi 5 % w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym??? jest to jakoś uporządkowane??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Utrata zniżek za kolizję
magneto Prawo i ubezpieczenia 0 Sro Paź 14, 2020 15:31
magneto
Brak nowych postów Ubezpieczenie KRUS - współwłasność
jak to jest ze studentami?
bambi Prawo i ubezpieczenia 0 Sro Cze 10, 2009 19:50
bambi
Brak nowych postów [OC] brak kontaktu ze sprawca i brak odszkodowania
Marcinus Prawo i ubezpieczenia 2 Nie Wrz 05, 2010 15:49
Marcinus
Brak nowych postów Brak ubezpieczenia zdrowotnego
Pawkaz Prawo i ubezpieczenia 0 Pią Wrz 06, 2013 17:27
Pawkaz
Brak nowych postów Mandat - brak dokumentów.
Lisus Prawo i ubezpieczenia 22 Sro Lis 09, 2011 17:25
bosniak



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink