Forum Klubu ROVERki.pl :: [Prawo karne] Podszywanie się
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[Prawo karne] Podszywanie się

serwis allegro
Autor Wiadomość
greg-si 
Klubowicz





Pomógł: 152 razy
Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 3530
Skąd: ze wschodu

Rover 400

Wysłany: Sro Paź 07, 2009 15:42   [Prawo karne] Podszywanie się

Witam.
Mało brakowało doszło by do oszukania mnie jako sprzedającego oraz kupującego. Sprzedałem przedmiot i dziś dzwoni do mnie kupujący że dostał dwa maile ze sprzecznymi numerami kont. Ewidentnie ktoś chciał zgarnąć moje pieniądze fakt że nie duże ale cała sytuacji ogólnie ciekawa nie jest.
Kupujący przesłał mi wiadomość którą dostał i mam w tej chwili imię, nazwisko, numer konta oraz gg osoby która się pode mnie podszyła.

W związku z tym mam pytanie co mogę zrobić. Oczywiście sprawa zgłoszona do allegro. Spróbuję też skontaktować się z tą osobą która się pode mnie podszyła by ustalić adres by mieć coś więcej. Oczywiście imię nazwisko może być fałszywe ale może coś uda się ustalić.

W każdym razie co zrobić bo na pewno nie popuszczę oszustowi.
_________________
R400 1.4, R620Ti, R420Si, R400 2.0 Turbo, R200 Coupe, R800 Coupe Turbo ->
R200 Coupe Turbo & V8
Ostatnio zmieniony przez greg-si Sro Paź 07, 2009 16:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Paź 07, 2009 15:42   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
PopaY 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 986
Skąd: ..: R-M :..



Wysłany: Sro Paź 07, 2009 15:46   

Jeśli masz imię, nazwisko itd. to od razu z tym na policję. Wydrukuj te maile. Oczywiście bardzo dobrze, że powiadomiłeś allegro, ale wg mnie w takim przypadku priorytetem jest policja.
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Sro Paź 07, 2009 15:52   

Dlaczego PoRD?

co to ma wspólnego z Prawem o Ruchu Drogowym?

Oszustwo to Kodeks Karny, dokładnie art. 286 KK.

Popraw proszę temat, a co do reszty, to PopaY ma rację - na Policję lub od razu do prokuratury.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
greg-si 
Klubowicz





Pomógł: 152 razy
Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 3530
Skąd: ze wschodu

Rover 400

Wysłany: Sro Paź 07, 2009 16:07   

Ok sorki źle klikłem.

Poczekam na ruch allegro co oni odpiszą. Wiem już że człowiek zakładał konto w oddziale Starogardu Gdańskiego.

Tylko właśnie kwota transakcji to 140zł więc praktycznie nic. Czy to nie będzie małą szkodliwością czynu?
_________________
R400 1.4, R620Ti, R420Si, R400 2.0 Turbo, R200 Coupe, R800 Coupe Turbo ->
R200 Coupe Turbo & V8
 
 
PopaY 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 986
Skąd: ..: R-M :..



Wysłany: Sro Paź 07, 2009 16:12   

greg-si, oszustwo to oszustwo, nie ważne czy to była kwota 1zł czy 10000zł. Twój błąd, że czekasz na reakcję allegro, powinieneś od razu udać się na policję.
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Sro Paź 07, 2009 16:19   

Prawdopodobnie nie jesteś jedynym, którego próbował oszukać.

Zgłoś to na Policję i niech działają.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Sro Paź 07, 2009 22:40   

Kolega słusznie wskazuje na małą szkodliwość społeczną czynu.
Wyciąg z kodeksu karnego:
Art. 53. § 1. Sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc, by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

Art. 115. § 2. Przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu sąd bierze pod uwagę rodzaj i charakter naruszonego dobra, rozmiary wyrządzonej lub grożącej szkody, sposób i okoliczności popełnienia czynu, wagę naruszonych przez sprawcę obowiązków, jak również postać zamiaru, motywację sprawcy, rodzaj naruszonych reguł ostrożności i stopień ich naruszenia.


Moim zdaniem również nie powinieneś liczyć na allegro. Na policję niezwłocznie (być może podane przez Ciebie namiary pomogą policji namierzyć oszusta).

Offtopic:
Uważam, że allegro ma bardzo słabe zabezpieczenia przed takimi nadużyciami. Około rok temu z konta mojego brata zostały sprzedane jakieś przedmioty - kasa poszła na konto oszusta. Dwa miesiące później to samo spotkało mnie, z tą różnicą, że zareagowałem odpowiednio wcześnie: skontaktowałem się z kupującymi, odkręciłem transakcję, zgłosiłem serwisowi. Nauczony doświadczeniem (w sprawie mojego brata nie było żadnych postępów, poza dwukrotnym wezwaniem go do złożenia zeznań; mimo że gość działał na szerszą skalę) zgłaszanie sprawy organom ścigania odpuściłem sobie.
Od tamtej pory nie korzystam z owego serwisu aukcyjnego.
_________________
It's all right...
 
 
 
harinezumi 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 60
Skąd: Łódź



Wysłany: Czw Paź 08, 2009 00:56   

greg-si napisał/a:
kwota transakcji to 140zł


...a więc ze względu na podaną przez Ciebie wartość będzie to "jedynie" wykroczenie, a co za tym idzie zastosowanie znajdzie Kodeks wykroczeń, nie Kodeks karny.

Art. 119 K.w.
§ 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 250 złotych,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.


w związku z

Art. 11. § 1. Odpowiada za usiłowanie, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje.
§ 2. Odpowiedzialność za usiłowanie zachodzi, gdy ustawa tak stanowi.


Cytat:
W każdym razie co zrobić bo na pewno nie popuszczę oszustowi.


Popieram. Nic tak nie rozzuchwala jak bezkarność.
_________________
ROVER 400 - BLUESMOBIL
 
 
filo 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Czw Paź 08, 2009 04:37   

Kupując Motorole V3x w drodze licytacji miałem zapłacić około 170 PLN.
Kontaktowałem się ze sprzedającym mailowo i był to człowiek który niechlujnie pisał wiadomości. Wiedział, że pisze z facetem itp.
Po zakończeniu aukcji dostaje maila identycznego jak z allegro "WIADOMOŚĆ OD SPRZEDAJĄCEGO" ale coś mi adres @ nie pasował bo powinno być "powiadomienia.allegro.pl" czy coś takiego.
Mail napisany wzorowo, z polskimi znakami, interpunkcja itp. a dodatkowo zwrot Pan/Pani choć sprzedający wiedział, że pisze z facetem.
Numery kont inne, adresy inne.
Zgadzała się tylko nazwa użytkownika.
Zadzwoniłem do prawdziwego sprzedającego i okazało się, że on nic nie wysyłał do mnie i nie ma pojęcia, że ktoś się podszywa.
Uzgodniliśmy wszystkie szczegółu i transakcja dobiegła końca z pozytywnym skutkiem.
Tak więc trzeba się pilnować i zwracać uwagę na pierdoły...

Druga sprawa była chyba dość głośna bo nie ominęła nawet zagranicznych odpowiedników Allegro.
Mianowicie sprzedający dostawał maila w języku angielskim gdzie osoba proponowała za towar płatność w Euro.
Zainteresowana osoba prosiła o numer konta i zapewniała, że przeleje pieniądze ale musi mieć potwierdzenie nadania paczki bo bank niby nie zrobi bez tego przelewu.
Pseudo kupujący zamieszkiwał w jakiejś wiosce w Afryce.
Naiwni wysyłali paczkę (nie pobraniowa) a kasy ani śladu.
Pamiętam jak sprzedawałem Nokie E61i i dostałem właśnie takiego maila.
Gość oferował 500 Euro.
Ale jakoś olałem sprawę czy coś a kilka dni później doczytałem właśnie o podobnych oszustwach...
 
 
borsi 




Pomógł: 36 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 747
Skąd: Poznań Koło

Rover 400

Wysłany: Czw Paź 08, 2009 10:47   

A ja posiadam inny problem...
MOja siostra cioteczna 14 letnia kupiła samsung omnia (SIC!)!!!! POZA AUKCJA !~kur...
Nie pamięta nicku z allegro umówiła się z kolesiem na 1 tys zł. wpłaciła pieniązki na konto przez pocztę polska
Paczka NIE DOSZŁA ! bo najprawdopodobniej oszukał.
Co z takim fantem zrobić czy adres na który wpłąciłem pieniażki mi coś da....czy zawsze mógł podać inny ? Czy policja po numerze konta bankowego poda ...jakie mam wyjścia ?
Myślałem nad ewentualnym przejechaniu się pod adres ale czy tam go zastanę .
Proszę o podpowiedzi
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
zetes 




Pomógł: 26 razy
Dołączył: 11 Lut 2007
Posty: 558
Skąd: Turek

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 08, 2009 12:56   

jakub333 napisał/a:
Co z takim fantem zrobić czy adres na który wpłąciłem pieniażki mi coś da....czy zawsze mógł podać inny ? Czy policja po numerze konta bankowego poda ...jakie mam wyjścia ?
Myślałem nad ewentualnym przejechaniu się pod adres ale czy tam go zastanę .


trzeba zglosic na policje, jest mozliwosc ustalenia tozsamosci osoby poprzez znane konto bankowe. Chyba, ze zalozone na podstawie fikcyjnych danych, ale to juz domysly. Poza tym jest mozliwosc / jezeli nie bylo to zbyt w odleglym czasie/ uzyskanie stosownych danych pozwalajacych na ustalenie tozsamosci oszusta z allegro
Jechac nie ma po co, bo jezeli nawet jak pojedziesz do faktycznego oszusta to napewno sie nie przyzna, powie, ze ktos sie pod niego podczepil i tym samym swoja obecnoscia dasz mu ostrzezenie co spowoduje podjecie przez niego dzialan utrudniajacych zlokalizowanie go.

[ Dodano: Czw Paź 08, 2009 12:56 ]
harinezumi napisał/a:
...a więc ze względu na podaną przez Ciebie wartość będzie to "jedynie" wykroczenie, a co za tym idzie zastosowanie znajdzie Kodeks wykroczeń, nie Kodeks karny.

otoz nie, jest to zachowanie sprawcy wyczerpujace znamiona przestepstwa okreslonego w art.286&1kk, no ewentualnie art.286&3kk /wypadek mniejszej wagi z uwagi na wartosc przedmiotu przestepstwa/. Oszustwa nie ma jako wykroczenia, bez wzgledu na wartosc zawsze jest to przestepstwo.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
borsi 




Pomógł: 36 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 747
Skąd: Poznań Koło

Rover 400

Wysłany: Czw Paź 08, 2009 14:09   

ale jak mam sie ubiegać o coś jak nie mam nicku allegro...ma tylko maila i to też wiesz nie wiadomo czy jego bo ok nick był sebastian a pisał z maila od kogoś innego ...nie ma mowy o podszywanie w tej kwesti bo tylko z nim gadałem . lekkie zastraszeni może na początek...przejechać się w dokładny adres.
A co policja zrobi z tym ...ze kasa poszła i mam pokwitowanie ! jaki oni maja dowód na takie coś....maile zero aukcji ani nic...
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
greg-si 
Klubowicz





Pomógł: 152 razy
Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 3530
Skąd: ze wschodu

Rover 400

Wysłany: Czw Paź 08, 2009 15:10   

narazie sprawę zgłosiłem koledze który pracuje na policji spisał notatkę ma kopię tego co mam i tego co ustaliłem.
Prześle tam gdzie trzeba i zobaczy czy jestem jedynym czy może jest ktoś jeszcze kogo chciał oszukać.

Allegro napisało że zajęło się sprawą i robi co może ale szczegółów ujawnić nie może. Czyli lanie wody.

Będę informował o przebiegu sytuacji.
_________________
R400 1.4, R620Ti, R420Si, R400 2.0 Turbo, R200 Coupe, R800 Coupe Turbo ->
R200 Coupe Turbo & V8
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: zmiany w ustawie - prawo o ruchu drogowym i innych
zetes Prawo i ubezpieczenia 5 Sob Kwi 11, 2015 21:50
Aska85
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: Zasady kącika "Prawo i ubezpieczenia"
piter34 Prawo i ubezpieczenia 0 Pon Gru 01, 2008 13:18
piter34
Brak nowych postów Darmowe tankowanie [Prawo Karne]
Gość Prawo i ubezpieczenia 17 Sob Kwi 18, 2009 11:49
Cherman
Brak nowych postów [Prawo karne] Proces o zniesławienie?
ktoś mnie obraził...
xROnx Prawo i ubezpieczenia 1 Pon Maj 10, 2010 23:37
Paul
Brak nowych postów [Prawo karne] strażaki atakakują
dobryziom Prawo i ubezpieczenia 9 Sro Maj 26, 2010 22:56
maciej



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink