Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Wiązka przy czujniku prędkości
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Wiązka przy czujniku prędkości
Autor Wiadomość
krist 



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 126
Skąd: Lublin



Wysłany: Sob Mar 13, 2010 18:55   [R75] Wiązka przy czujniku prędkości
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2001

Witam!
Ostatnio miałem problem z czujnikiem prędkości (raz działał, raz nie) Dzisiaj się do niego dobrałem i okazało się, że od prawego przedniego koła wychodzą dwie wiązki przewodów, z tym, że jedną mam uciętą i zaizolowaną.
Obydwie wiązki idą do komory silnikowej. Jedna (cała) jest zakończona niebieskim złączem, druga (ucięta i zaizolowana przy kole) kończy się czarnym złączem. Przez kilka miesięcy od zakupu auta licznik normalnie wskazywał prędkość, dlatego domyślam się, że niebieska kostka jest od czujnika prędkości (??). Od czego w takim razie jest czarna kostka?
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Pon Lis 29, 2010 21:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Mar 13, 2010 18:55   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Sob Mar 13, 2010 18:58   

Niebieskie są od ABS.
Czarne od czujników zużycia klocków hamulcowych i występują tylko w prawym przednim i prawym tylnym kole.
 
 
zetkaii 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 72
Skąd: Świętokrzyskie



Wysłany: Czw Mar 18, 2010 08:22   

Tak. Zaizolowany kabel 100% od czujnika klocków. Zamiast wymienić czujnik ktoś zaizolował "na krótko" żeby kontrolka nie świeciła. Jeśli chodzi o kłopoty z prędkościomierzem, sygnał jest pobierany z prawego czujnika abs i zapewne przewód jest gdzieś przetarty lub w inny sposób coś "nie łączy" jeśli raz działa a raz nie.
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Czw Mar 18, 2010 10:05   

jak by był przetarty przewód od czujnika ABS , to jeszcze świeciła by kontrolka . Raczej nie kontaktuje wtyczka modulatora albo 12 pinowa licznika.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
krist 



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 126
Skąd: Lublin



Wysłany: Czw Mar 18, 2010 22:35   

Kontrolka również niestety świeci. Wyczyściłem kostkę w komorze silnikowej i nic. Licznik działa kiedy chce. Ostatnio niestety coraz rzadziej chce... Ale co jakiś czas jednak wskazuje prędkość więc na razie obstawiam na zabrudzony sam czujnik.
A tak na marginesie, ktoś orientuje się na jakiej zasadzie działa ten impulsator? Na początku myślałem, że jest to czujnik Halla i nieruchomy magnes trwały, ale wiązka to dwa przewody, a do czujnika Halla potrzeba czterech.
Pozdrawiam.
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Czw Mar 18, 2010 23:01   

krist napisał/a:
Kontrolka również niestety świeci
o tym nic nie pisałes , ale jak tak jest, to wina czujnika ABS w prawym przednim kole ,albo przewód przetarty, może w kostce nie łączy.
krist napisał/a:
ktoś orientuje się na jakiej zasadzie działa ten impulsator?
czujnik w prawym przednim kole ( aktywny czujnik Halla ) , we współpracy z pierścieniem magnetycznym łożyska piasty ( pierścień ma 48 elementów magnetycznych wytwarzających podczas obrotu koła przemienne pole ), pełni rolę czujnika ABS i czujnika sygnału prędkości VVS. Sygnał VVS przewodem biało/popielatym , pinem 6 w 12 pinowej ( czarnej ) wtyczce zegarów , jest przekazywany w postaci impulsów (w ilości 39000 na 1 milę) do modułu szybkościomierza i po przeliczeniu,
wysyłany dalej magistralą CAN do innych sterowników .
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pią Mar 19, 2010 09:24   

Spróbuj może mojej metody też. Podjedź na myjkę ręczną i porządnie umyj piasty kół od wewnątrz, aby wypłukać cały syf. Jak nie pomoże to szukaj dalej.
 
 
krist 



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 126
Skąd: Lublin



Wysłany: Pią Mar 19, 2010 10:29   

SeniorA napisał/a:
krist napisał/a:
Kontrolka również niestety świeci
o tym nic nie pisałes , ale jak tak jest, to wina czujnika ABS w prawym przednim kole ,albo przewód przetarty, może w kostce nie łączy.

Nie pisałem bo w zasadzie (tak jak w temacie) wątek założyłem, aby dowiedzieć się od czego jest czarne złącze. Tematów o czujniku prędkości było już sporo, dlatego poruszyłem ten temat jedynie aby wyjaśnić powód mojego pytania.
apples napisał/a:
Podjedź na myjkę ręczną i porządnie umyj piasty kół od wewnątrz, aby wypłukać cały syf. Jak nie pomoże to szukaj dalej.

Też o tym pomyślałem i jutro wybieram się na myjkę.
SeniorA napisał/a:
czujnik w prawym przednim kole ( aktywny czujnik Halla )

Ale jak wcześniej pisałem i o ile dobrze mi wiadomo czujnik Halla potrzebuje dwóch przewodów zasilających, oraz dwóch przewodów wyjściowych. Chyba, że masa jest wzięta z obudowy. W zasadzie nie jest potrzebna dokładna wartość napięcia Halla, a jedynie skokowa zmiana sygnału więc czemu nie...

Dziękuje za zainteresowanie tematem.
Pozdrawiam.
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pią Mar 19, 2010 10:55   

krist napisał/a:
czujnik Halla potrzebuje dwóch przewodów zasilających, oraz dwóch przewodów wyjściowych.

Chyba nie. Przy pedale sprzęgła i hamulca jest czujnik hala i idą tylko 3 przewody.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [MG ZT-T]coś charczy przy predkości powyżej 150 km/h
paluch1986 Rover serii 75, MG ZT 5 Nie Gru 15, 2013 21:25
grota10
Brak nowych postów [R75] Buczenie przy dużej prędkości
Doleslaw Rover serii 75, MG ZT 10 Pon Lip 06, 2009 21:42
Edisz
Brak nowych postów [R75] Wycie czy buczenie przy większej prędkości.
markozalko Rover serii 75, MG ZT 16 Pon Maj 02, 2011 10:32
automechanik
Brak nowych postów [R75] ABS - włącza sie przy małej prędkości 40km/h
siemasz Rover serii 75, MG ZT 64 Pon Paź 15, 2012 23:21
sash997
Brak nowych postów [R75] Szum powietrza przy prędkości powyżej 120km/h
haszczyc Rover serii 75, MG ZT 8 Sro Gru 14, 2011 11:56
haszczyc



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink