Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Klimatyzacja nie działa - test klimatyzacji
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Klimatyzacja nie działa - test klimatyzacji
Autor Wiadomość
jpawel 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 76
Skąd: Dębica

Rover 75

Wysłany: Pon Kwi 19, 2010 20:47   [R75] Klimatyzacja nie działa - test klimatyzacji
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: wszystkie

Witam,

jak w temacie nie działa mi klimatyzacja. Przy temperaturze około 13-14 stopni na zewnątrz żadne ustawienie klimatyzacji jej nie uruchamia. Temperatura na LOW lub osuszanie i wentylator ani drgnie. Rurki i gruba i cienka są ciepłe/letnie na przemian. Po odkręceniu plastikowych koreczków na rurkach usłyszałem "mikrosyknięcie" i z bardzo bliskiej odległości poczułem zapach chyba czynnika.

Jeśli nie chłodzi i nie załącza się wentylator - gdzie szukać? Z elektryką wszystko OK, bo każdy element działa - czyżby klima miała zupełnie swój bezpiecznik?
Co robić?

A i ponadto opisany test klimatyzacji nie działa. Tzn załącza się ale działa bez końca...czekałem chyba z 3-5 minut.
_________________
Rover 75 2.0 CDT, 2000 rok
Ostatnio zmieniony przez apples Nie Cze 12, 2011 13:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Kwi 19, 2010 20:47   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pon Kwi 19, 2010 20:51   

1. Test klimatyzacji

Test klimatyzacji
Uruchom tryb diagnostyczny modułu klimatyzacji: włóż kluczyk do stacyjki, wciśnij jednocześnie przycisk "auto" i "dystrybucję powietrza" (ten ludzik) na module klimatyzacji, przekręć kluczyk w pozycję "II", puść oba przyciski.
Wyświetlacz na module klimatyzacji i wszystkie diody zaczną migać - trwa diagnostyka. Po kliku sekundach miganie ustanie i na wyświetlaczu pojawi się napis:
- z lewej strony: FC (czyli fault code)
- z prawej strony: dwie cyfry oznaczające kod błędu

Kody błędów to:

00 - brak błędu
11 - czujnik temperatury wewnętrznej
12 - błąd magistrali K-bus z informacją o temp. zewnętrznej
13 - czujnik parownika
14 - czujnik temperatury chłodziwa w nagrzewnicy
21 - czujnik nasłonecznienia, wyjście lewe
22 - czujnik nasłonecznienia, wyjście prawe
31 - silniczek serwo lewego nawiewu
32 - silniczek serwo prawego nawiewu
33 - silniczek serwo dystrybucji

Wyłączenie trybu diagnostyki to wciśnięcie przycisku "OFF" lub przekręcenie kluczyka w pozycję "0".

2. Sprawdzenie wentylatora
Jak włączysz klimę czy wentylator kreci się cały czas, czy tylko uruchamia na chwile na wysokich obrotach?
http://roverki.pl/index.p...cle/21-inne/464
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Wto Lip 20, 2010 21:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jpawel 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 76
Skąd: Dębica

Rover 75

Wysłany: Pon Kwi 19, 2010 21:59   

Zaznaczyłem w poście, że uruchomiony test dział w nieskończoność. Nie wyświetla kodu błędu tylko bez końca miga na 00.

Jakby działał w pętli i nigdy nie mógł skończyć :???:

Wentylator nie włącza się w ogóle, nawet w trybie osuszania czy LOW
_________________
Rover 75 2.0 CDT, 2000 rok
 
 
 
mafia001 



Dołączył: 21 Paź 2011
Posty: 48
Skąd: Orzesze



Wysłany: Pią Maj 11, 2012 20:21   

Witam dzisiaj mam problem z klimatyzacją nabiłem ja 3 dni temu działało wszystko super maszyna co nabijała klima sprawdziła szczelność i jest ok zresztą dzisiaj sprawdzałem ciśnienie tego gazy i jest ok. a klima nie chłodzi czasem na chwile zacznie lecieć zimne ale to dosłownie na chwile sprawdzałem na postoju rurki i czasami jak zapaliłem auto były momentalnie zimne a po chwili znowu ciepłe, zrobiłem test klimy i błąd 21,22 ale to teraz robiłem a jest szarawo ,w czasie jazdy na autostradzie jak uchyliłem okno bo już nie mogłem wytrzymać zrobiło się trochę chłodniej to klima zadziałała na chwile jak by to był jakiś wewnętrzny czujnik temperatury ,tak samo jak mu dałem trochę gazu bo akurat musiałem szybko przejechać to też na chwile zadziałała nie wiem czy to zbieg okoliczności bo na postoju czasami zaskoczyła bez żadnej mojej interwencji co robić ?? ? proszę o pomoc bo w niedziele czeka mnie długa trasa z góry Dziękuje
 
 
kalafior 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lip 2011
Posty: 389
Skąd: lubelskie



Wysłany: Pią Maj 11, 2012 22:27   

mysle zebys sprawdzil sobie wentylator
 
 
szpynior 



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Mar 2011
Posty: 891
Skąd: Grudziądz



Wysłany: Pią Maj 11, 2012 23:15   

u mnie bardzo podobnie, mam padnięty wentylator, raz lepiej raz gorzej. Włącz klimę i zobacz czy Ci wentylator się obraca.
 
 
mafia001 



Dołączył: 21 Paź 2011
Posty: 48
Skąd: Orzesze



Wysłany: Sro Maj 16, 2012 12:08   

witam ponownie, przepraszam nie odzywałem się bo miałem pilny wyjazd, jak sprawdzić ten wentylator? trzeba kupić go całego czy jakieś części do niego jeśli jest zepsuty i kurcze może rzeczywiście to jest to bo miałem wrażenie ze w wentylatorze jak by coś cykało tak dziwnie myślałem ze to coś tam wpadło albo że tak ma być i tego nie ruszałem

[ Dodano: Sro Maj 16, 2012 12:08 ]
sprawdziłem i wentylator się nie załącza a jak już to tylko na chwile i teraz pytanie czy muszę go kupić w całości razem z chłodnicą ? bo takie są na allegro za około 500 zł a to znowu nie mały wydatek :sad:
 
 
szymon75-2.0 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Paź 2011
Posty: 19
Skąd: Golczewo



Wysłany: Pią Maj 18, 2012 07:40   

mafia001 gdzieś na forum czytałem, że wewnętrzny czujnik klimy masz koło stacyjki. Takie krateczki, nie zaszkodzi tam lekko dmuchnąć sprężonym powietrzem.
 
 
automechanik 



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 756
Skąd: Tychy



Wysłany: Pią Maj 18, 2012 10:00   

Radzę sprawdzić czujnik ciśnienia (presostat) lub jego styki, jeśli wentylator się włącza to znaczy że jest dobry. Presostat decyduje ( na podstawie odczytanego ciśnienia) czy wentylator ma schładzać skraplacz czy nie. Skraplacz to ta chłodnica klimatyzacji równoległa do chłodnicy silnika.
Drugą przyczyną przerywanej pracy klimatyzacji może być wilgoć w układzie (niesprawny, zużyty osuszacz) blokująca zawór rozprężny.
Zawór rozprężny jest przed parownikiem (tam rozprężony czynnik odparowując pobiera ciepło z wnętrza auta) jeśli zablokuje go zmarznięta wilgoć to po stronie wysokiego ciśnienia ciśnienie wzrośnie do momentu wyłączenia przez presostat sprężarki w tym momencie oczywiście wentylator pracuje by obniżyć temperaturę czynnika a tym samym zmniejszyć ciśnienie. W tym samym czasie zamarznięty zawór puszcza następuje spadek ciśnienia chwilowe działanie klimatyzacji do momentu zamarznięcia zaworu i sytuacja powtarza się cyklicznie.
Reasumując przy obsłudze klimatyzacji należy przedłużyć czas wytwarzania próżni ( czym dłuższy czas tym więcej wilgoci odparuje z układu. Temperatura wrzenia wody w próżni jest bardzo niska.
_________________
rom
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Pią Maj 18, 2012 22:43   

automechanik napisał/a:
Radzę sprawdzić czujnik ciśnienia (presostat) lub jego styki, jeśli wentylator się włącza to znaczy że jest dobry. Presostat decyduje ( na podstawie odczytanego ciśnienia) czy wentylator ma schładzać skraplacz czy nie. Skraplacz to ta chłodnica klimatyzacji równoległa do chłodnicy silnika.

Pokręciłeś, zawsze jak włączona jest klimatyzacja to kręci się wentylator (chyba, że jest uszkodzony)

Jeśli chodzi o wilgoć w układzie klimatyzacji zawsze można wymienic osuszacz:
http://forum.roverki.eu/v...p=462894#462894

mafia001, proponuję:
http://forum.roverki.eu/v...p=459841#459841
http://forum.roverki.eu/v...p=464680#464680
i poczytać to:
http://forum.roverki.eu/v...p=494732#494732
 
 
 
automechanik 



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 756
Skąd: Tychy



Wysłany: Nie Maj 20, 2012 00:59   

Nic nie pokręciłem wentylator chodzi stale po włączeniu ale na wolnych obrotach silnika.
W czasie jazdy i przy niższych temperaturach otoczenia pracuje właśnie w zależności od ciśnienia w układzie klimatyzacji.
Pewnie że można wymienić osuszacz, ale i tak najpierw trzeba usunąć wilgoć, po co pozbawiać osuszacz możliwości dłuższej pracy. Osuszacz ma ograniczoną zdolnośc wchłaniania wilgoci. Po zużyciu zdolności absorbcji wilgoci granulat mięknie i rozpada się prowadząc do uszkodzenia sprężarki.
_________________
rom
 
 
kalafior 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lip 2011
Posty: 389
Skąd: lubelskie



Wysłany: Nie Maj 20, 2012 14:50   

gdzie ten osuszacz siedzi
 
 
dukat11 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 1449
Skąd: Trójmiasto

Rover 75

Wysłany: Nie Maj 20, 2012 15:26   

kalafior napisał/a:
gdzie ten osuszacz siedzi


z boku chłodnicy klimatyzacji. Jest wymienialny tylko w części roverów zależnie od typu chłodnicy
_________________
Pozdr.
Dukat11
 
 
mafia001 



Dołączył: 21 Paź 2011
Posty: 48
Skąd: Orzesze



Wysłany: Czw Maj 24, 2012 15:18   

automechanik napisał/a:
Nic nie pokręciłem wentylator chodzi stale po włączeniu ale na wolnych obrotach silnika.
.
tyle , że mi wentylator nie chodzi czasami nawet na wolnych obrotach
 
 
pablo 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 344
Skąd: Mazury



Wysłany: Czw Maj 24, 2012 19:17   

Wtrącę może swój wątek dotyczący klimy. W moim Roverku klima działa mimo błędów 21 i 22, tak więc nie są to chyba istotne parametry. Jedna w trybie auto w upalny dzień huk jaki wydaje klima (wentylator) aż mnie przeraził i wstydzę się jeździć z włączoną klimą w mieście bo hałas ( jakby lądował helikopter) jest przerażający. Czy tak ma działać klima ? Auto mam od tygodnia więc nie wiem ale w mojej Vectrze klima pracowała jak pszczółka.
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 24, 2012 19:40   

może być tak, że wentylator działa Ci tylko na najszybszym biegu, jeśli masz wersję wentylatora dwubiegową czyli z rezystorem - za śmigłem, to sprawdź czy włącza się raz na jakiś czas i czy wtedy jest bardzo szybki, jeśli tak to wystarczy zmienić ten rezystor.
Generalnie powinien kręcić się zawsze po włączeniu klimy ale na wolnym ''biegu''
 
 
 
pablo 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 344
Skąd: Mazury



Wysłany: Czw Maj 24, 2012 20:46   

I tak właśnie jest wentylator włącza się na wolnym biegu ale kiedy jest na auto i jest spora różnica między temp. zewn. a zadaną wewnątrz to zaczyna przyśpieszać i huk jest straszny. Jadąc , kiedy temperatura wewnątrz jest bliska zadanej słychać jak wentylator zwalnia - czyli chyba prawidłowo ale ten huk na najwyższych obrotach jest nie do zniesienia na zewnątrz. :/
 
 
haszczyc 



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 27 Lut 2009
Posty: 1631
Skąd: Zabrze

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 24, 2012 20:59   

pablo napisał/a:
jest nie do zniesienia na zewnątrz.
przecież siedzisz w środku :) ten typ tak ma i nic z tym nie zrobisz
 
 
mafia001 



Dołączył: 21 Paź 2011
Posty: 48
Skąd: Orzesze



Wysłany: Sob Cze 02, 2012 14:21   

Mi też jak chodzi :) to głośno tylko ,że przeważnie mnie ta cisza przeraża ;/

[ Dodano: Sob Cze 02, 2012 14:21 ]
Ostatnio zauważyłem dzięki nowo postawionym na drodze obok mnie progom ,że przy wstrząsie klima się załącza i tak samo po ponownym wstrząsie wyłącza nie wiem jakieś styki albo coś ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Test klimatyzacji
grota10 Rover serii 75, MG ZT 63 Pon Maj 15, 2017 13:08
jmierzwa952
Brak nowych postów [R75] Test klimatyzacji
se7en86 Rover serii 75, MG ZT 37 Pon Wrz 21, 2015 19:41
kyuss7
Brak nowych postów [R75] Klimatyzacja - osuszacz klimatyzacji
sknerko Rover serii 75, MG ZT 38 Sro Lip 27, 2011 10:10
sknerko
Brak nowych postów [R75] Klimatyzacja nie działa
bozol Rover serii 75, MG ZT 6 Czw Wrz 24, 2015 11:45
bozol
Brak nowych postów [R75] Nie działa wentylator i klimatyzacja
raby1b Rover serii 75, MG ZT 25 Czw Wrz 03, 2020 18:44
lukasz-89



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink