Forum Klubu ROVERki.pl :: Wykreślenie ojca jako współwłaściciela z dowodu rej. i OC
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Wykreślenie ojca jako współwłaściciela z dowodu rej. i OC
Autor Wiadomość
Brutal 



Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 9
Skąd: UK



Wysłany: Czw Lut 28, 2013 11:19   Wykreślenie ojca jako współwłaściciela z dowodu rej. i OC

Witam,

Jestem właścicielem samochodu, jego współwłaścicielem jest mój ojciec ze względu na zniżki. Minęło kilka lat i mam już pełne zniżki i chciałbym zrezygnować ze współwłaściciela i zostać jedynym właścicielem mojego samochodu, tak samo z OC. Co muszę zrobić i gdzie się udać, czy związane są z tym jakieś koszta?

Rozumiem, że konieczna jest umowa darowizny? ojciec w Dowodzie w adnotacji widnieje jako współwłaściciel ze względu na zniżki. Poza tym, czy konieczna będzie wymiana Dowodu rejestracyjnego, czy tylko wykreślą ojca z dowodu?

Jak się domyślam muszę iść z umową do wydziału komunikacji tak? czy obecność współwłaściciela pojazdu jest konieczna, czy sam mogę to rozwiązać? Wartość samochodu określam na ok 3500zł, rozumiem, że nie podlega to opodatkowaniu od darowizny?

Pobrałem sobie z sieci wzór takiej umowy o darowiznę, trochę zmieniłem treść, oto wzór, czy wszystko się zgadza, czy należy coś jeszcze zmienić?



Będę wdzięczny za poradę i pomoc.

Pozdrawiam
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Czw Lut 28, 2013 11:19   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
encor 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 168
Skąd: tbg

Rover 75

Wysłany: Czw Lut 28, 2013 14:38   

Brutal napisał/a:
Rozumiem, że konieczna jest umowa darowizny?

Dokładnie spisujesz umowę darowizny, podpisujecie się na niej, następnie z dowodami osobistymi, swoim i współwłaściciela, udajesz się do Urzędu skarbowego.

Brutal napisał/a:
Jak się domyślam muszę iść z umową do wydziału komunikacji tak?

Po sprawdzeniu na umowie darowizny dają pieczątkę i z tym udajesz się do wydziału komunikacji.

Cytat:
Poza tym, czy konieczna będzie wymiana Dowodu rejestracyjnego, czy tylko wykreślą ojca z dowodu?

u mnie było odwrotnie, ojciec był właścicielem, a ja współwłaścicielem i musiał być wyrabiany nowy dowód rejestracyjny, w tym przypadku nie wiem jak będzie, ale zapytasz się w wydziale komunikacji, w razie czegoś przygotuj się na koszty związane z wymianą dowodu.
_________________
Sprzedam Radia z Androidem do Rovera 75 / BMW e46
 
 
Brutal 



Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 9
Skąd: UK



Wysłany: Czw Lut 28, 2013 15:47   

encor napisał/a:
Dokładnie spisujesz umowę darowizny, podpisujecie się na niej, następnie z dowodami osobistymi, swoim i współwłaściciela, udajesz się do Urzędu skarbowego.

Słyszałem, że nie jest to konieczne, skoro to najbliższa rodzina i pierwsza darowizna a wartość pojazdu nie przekracza 9,637zł, to tylko wystarczy do wydziału komunikacji z tym iść.

encor napisał/a:
u mnie było odwrotnie, ojciec był właścicielem, a ja współwłaścicielem i musiał być wyrabiany nowy dowód rejestracyjny, w tym przypadku nie wiem jak będzie, ale zapytasz się w wydziale komunikacji, w razie czegoś przygotuj się na koszty związane z wymianą dowodu.

Tak jak pisałem, właścicielem jestem ja a ojciec jest jako współwłaściciel w Adnotacjach urzedowych w DR, więc chyba wymiana dowodu nie będzie konieczna?
 
 
leszczu 




Pomógł: 555 razy
Dołączył: 01 Kwi 2009
Posty: 8942
Skąd: Białystok

Rover 200

Wysłany: Czw Lut 28, 2013 15:51   

Brutal napisał/a:
encor napisał/a:
Dokładnie spisujesz umowę darowizny, podpisujecie się na niej, następnie z dowodami osobistymi, swoim i współwłaściciela, udajesz się do Urzędu skarbowego.

Słyszałem, że nie jest to konieczne, skoro to najbliższa rodzina i pierwsza darowizna a wartość pojazdu nie przekracza 9,637zł, to tylko wystarczy do wydziału komunikacji z tym iść.

To nic, ale zgłosić musisz. :wink:
_________________
DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, PROGRAMOWANIE PILOTA ROVER/MG
CZĘŚCI http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=75342
 
 
Brutal 



Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 9
Skąd: UK



Wysłany: Czw Lut 28, 2013 15:57   

No kurcze leszczu a gdzie indziej mi znowu napisali, że nie ma potrzeby zgłaszać do US bo raz, że nie było i raczej nie będzie więcej darowizn a po drugie, że kwota nie przekracza 9,637zł i w grupie 0(ojciec, matka) wartość pojazdu poniżej tej kwoty jest zwolniona z podatku.

O proszę:

"Zwolnienie podatkowe przysługuje, gdy spełnione są następujące warunki:
- w ciągu 5 lat dostałeś od darczyńcy dobra, których wartość nie przekroczyła 9637 zł – nie trzeba wtedy nawet zgłaszać tego do urzędu skarbowego;
- jeżeli darowizna przekracza kwotę 9637 zł – urząd skarbowy musi zostać o tym powiadomiony. Ponadto, w wypadku darowizny pieniężnej, gotówkę należy przekazać przekazem pocztowym albo wpłacić na konto bankowe lub spółdzielcze.
Natomiast jeśli dostałaś cenną rzecz lub pieniądze od dalszego krewnego albo osoby obcej, podatek cię nie ominie. Jego wysokość zależy od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym.

Aby osoby uprzywilejowane, czyli należące do najbliższej rodziny, zostały zwolnione z podatku, darowizna, o ile przekracza 9637 zł, musi być zgłoszona do urzędu skarbowego. Kto powinien to zrobić?
- Ty, jako osoba obdarowana – jeśli dostałeś gotówkę lub cenną rzecz i została spisana zwykła umowa darowizny. Na zgłoszenie masz 6 miesięcy od przekazania darowizny. Przy czym
w przypadku darowizny pieniężnej datą przekazania jest data na przelewie bankowym lub przekazie pocztowym.
- Notariusz – jeśli darowizna nastąpiła w formie aktu notarialnego. Musi to zrobić w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został sporządzony dokument."


No to w końcu zgłoszenie do US jest konieczne, cz raczej nie ma potrzeby?
 
 
encor 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 168
Skąd: tbg

Rover 75

Wysłany: Czw Lut 28, 2013 19:42   

dobra zapytam inaczej... współwłaściciel w dowodzie rejestracyjnym jest wpisany w rubryce czy tylko w adnotacjach, jeśli jedynie w adnotacjach, to może dało by się go wykreślić bez wizyty w urzędzie skarbowym (zależy od wydziału komunikacji jedne tak zrobią a inne nie), ale jest jeszcze jedna kwestia, jak kupowaliście auto, to umowa była spisana na dwie osoby? Jeśli tak, to raczej trzeba odwiedzić skarbówkę, żeby nie było problemów w przyszłości bo to tylko Polska i tutaj na wszystko trzeba mieć papiery w razie czegoś... wypełnienie druczka 5 min, jeżeli jesteś w Polsce to nie widzę problemu aby podejść czy to do wydziału komunikacji czy do US i się zapytać.

Brutal napisał/a:
- w ciągu 5 lat dostałeś od darczyńcy dobra, których wartość nie przekroczyła 9637 zł – nie trzeba wtedy nawet zgłaszać tego do urzędu skarbowego;
- jeżeli darowizna przekracza kwotę 9637 zł – urząd skarbowy musi zostać o tym powiadomiony. Ponadto, w wypadku darowizny pieniężnej, gotówkę należy przekazać przekazem pocztowym albo wpłacić na konto bankowe lub spółdzielcze.
Natomiast jeśli dostałaś cenną rzecz lub pieniądze od dalszego krewnego albo osoby obcej, podatek cię nie ominie. Jego wysokość zależy od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym.

samochód to trochę inna kwestia niż darowanie pieniędzy czy innych rzeczy, dlatego nie widzę, żeby tutaj było coś wspomniane o samochodzie i wydaje mi się, że ten tekst do niego się nie odnosi, ale to tylko moje prywatne zdanie :razz:
_________________
Sprzedam Radia z Androidem do Rovera 75 / BMW e46
 
 
Brutal 



Dołączył: 21 Paź 2010
Posty: 9
Skąd: UK



Wysłany: Pią Mar 01, 2013 12:36   

Tak jak pisałem, ojciec widnieje tylko w adnotacjach w DR. Umowa była spisana na dwie osoby w języku włoskim i polskim, ja jako pierwszy, ojciec pode mną. Samochód sprowadzony, jestem I właścicielem w kraju, jest karta pojazdu itp. itd.

Co do tych otrzymanych dóbr to dotyczy wszystkiego, prócz nieruchomości, których wartość w ciągu 5lat nie przekroczyła 9637 zł, tyle zdołałem się dowiedzieć z internetu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Śmierć współwłaściciela auta
cin1391 Prawo i ubezpieczenia 17 Nie Sie 28, 2016 19:25
tolik
Brak nowych postów Nie wskazanie współwłaściciela przy OC a kolizja
demin Prawo i ubezpieczenia 7 Czw Gru 27, 2012 15:36
chudson
Brak nowych postów Szkoda niesłusznie nałożona na mojego ojca- co zrobić?
Dominoz Prawo i ubezpieczenia 8 Sro Sty 27, 2016 16:41
Dominoz
Brak nowych postów odbiór dowodu
kadzaf Prawo i ubezpieczenia 4 Sro Gru 17, 2008 22:42
sknerko
Brak nowych postów odbiór dowodu
kadzaf Prawo i ubezpieczenia 18 Czw Gru 18, 2008 15:17
kadzaf



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink