Forum Klubu ROVERki.pl :: sprzedaz auta a ubezpiczenie
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
sprzedaz auta a ubezpiczenie
Autor Wiadomość
Lewis 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 310
Skąd: Wola

Rover 200

Wysłany: Pią Mar 22, 2013 10:21   sprzedaz auta a ubezpiczenie

Witam nadszedl czas sprzedazy auta na wiosne i mam pytanie bo mam wazne ubezpieczenie do lutego 2014 i co musze zrobic jak bede sprzedawal auto da sie jakos przeniesc to ubezpieczenie na nowe auto ? prosze o pomoc bo 1 raz sprzedaje w zyciu auto ;]
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Mar 22, 2013 10:21   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
ADI-mistrzu 




Pomógł: 254 razy
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Pią Mar 22, 2013 10:28   

Nie da się przenieść na nowe auto, albo z kupującym podpisujesz wypowiedzenie umowy, wtedy zwracają Ci kasę za niewykorzystany okres, albo kupujący przepisuje sobie ubezpieczenie na siebie i ty nic z tego nie masz.
 
 
 
Lewis 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 310
Skąd: Wola

Rover 200

Wysłany: Pią Mar 22, 2013 10:38   

a jeszcze jedno pytanko bo wazny tez mam przegląd do lutego 2014 i jak sprzedam auto to musze sie wyrejestrowac ,aby mogl nowy uzytkownik sie zarejestrowac jak to wyglada pokolei najpierw musze isc sie wyrejeestrowac czy jak dopiero sprzedam auto i czy przy sprzedazy daje mu dowod rejestracyjny ??
 
 
 
ADI-mistrzu 




Pomógł: 254 razy
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Pią Mar 22, 2013 10:41   

Nie możesz auta wyrejestrować, niema takiej technicznej możliwości (chyba że na złom oddasz).

Robicie dwie kopie umów kupna-sprzedaży, po egzemplarzu dla strony.
On Ci płaci, ty przekazujesz mu dowód rejestracyjny razem z polisą.

I wsio z Twojej strony.

Jeśli chcesz zwrot składki OC, to kupujący musi podpisać jeszcze inny druczek o rezygnacji z ubezpieczenia. Wtedy po 2tyg od sprzedaży (aby on mógł sobie nowa polisę wykupić) wysyłasz do do ubezpieczyciela a ten pewnie po miesiącu przelewa Ci kasę.

Dokładną procedurę z ubezpieczycielem znajdziesz w necie.
 
 
 
Lewis 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 310
Skąd: Wola

Rover 200

Wysłany: Pią Mar 22, 2013 11:12   

aha no to juz wszystko wiem :D DZIEKI :D
 
 
 
Lelobass 



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 154
Skąd: Elbląg



Wysłany: Pią Mar 22, 2013 12:22   

Koniecznie zgłoś do ubezpieczyciela fakt sprzedaży samochodu, bo jak kupiec nie zarejestruje na sibie to ubezpieczalnia będzie ciebie ścigać.
 
 
machi12 



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 160
Skąd: Będzin



Wysłany: Pią Mar 22, 2013 14:42   

Lelobass napisał/a:
Koniecznie zgłoś do ubezpieczyciela fakt sprzedaży samochodu, bo jak kupiec nie zarejestruje na sibie to ubezpieczalnia będzie ciebie ścigać.

Nawet jeżeli zarejestruję auto nowonabywca, a nie pójdzie do ubezpieczalni to też go będą ścigać jeśli sam nie poinformuje.
 
 
Lewis 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 310
Skąd: Wola

Rover 200

Wysłany: Pią Mar 22, 2013 17:52   

tak ja wiem ze musze zglosic sprzedaz auta u ubezpieczyciela ;p Dzieki
 
 
 
chudson 



Pomógł: 31 razy
Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 619
Skąd: Gorzów Wlkp



Wysłany: Wto Mar 26, 2013 19:57   

W wydziale komunikacji również warto zgłosić sprzedaż , bo jak koleś nie przerejestruje auta to na Ciebie mandaty będą przychodzić. Lepiej mieć podkładkę.
 
 
maniaq 



Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 2417
Skąd: Solec / k. wawy

MG ZS

Wysłany: Czw Mar 28, 2013 10:46   

Sprzedajesz auto, wiec masz umowę. Idziesz z umowa do wydziału komunikacji i ci podbijają, ze zgłosiłeś sprzedaż. Kopie umowy wysyłasz do Towarzystwa ubezpieczeniowego - w ciągu 14 dni, czyli ZARAZ po sprzedaży. Nowy właściciel w ciągu 30 dni, musi albo przepisać twoje ubezpieczenie na siebie, albo wykupić nowe.

Po zgłoszeniu sprzedaży, TU po decyzji nowego właściciela, czy przedłuża w tej samej firmie, lub rezygnuje i wykupuje gdzie indziej, zwróci ci za ten "nie wykorzystany okres ochrony OC" Czyli jak miałeś do lutego 2014, a nowy właściciel wykupi nowe OC od 1 kwietnia, to zwróci ci TU nadpłaconą składkę za ten okres od kwietnia 2013 do Lutego 2014.

ADI możesz podać podstawę prawną tego co piszesz ? Bo ja nigdzie nie mogę znaleźć tego "druczku" i o tych 2 tyg ? Wszędzie jest 30 dni od daty zakupu dla nowego właściciela i 14 dni na zgłoszenie do TU przez sprzedającego. Wypowiedzenie umowy OC, najpóźniej na 1 dzień przed końcem tych 30 dni. Jeżeli nowy właściciel nie wykupi sam nowego, nie wypowie OC, to i tak TU zrobi re kalkulacje składki na podstawie danych nowego właściciela, a poprzedniemu zwróci $ za nie wykorzystany okres.

Prośba moja serdeczna, by pisać jak się czegoś jest pewnym na 100 % by nie wprowadzać zamętu i w błąd.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
ADI-mistrzu 




Pomógł: 254 razy
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Czw Mar 28, 2013 11:20   

Poszukam tego druczku, gdzieś miałem że sprzedający już nie chce ubezpieczenia i że w ciągu 30dni nowe wykupi czy coś takiego.
Wtedy ty do TU wysyłasz informację o sprzedaży auta oraz ten druczek podpisany przez kupującego a TU zwraca kasę niewykorzystaną.

Poszukam, jak znajdę to zamieszczę.
 
 
 
maniaq 



Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 2417
Skąd: Solec / k. wawy

MG ZS

Wysłany: Czw Mar 28, 2013 11:41   

Przepisy ogólne o OC, mówią, że twoje OC, sprzedającego "kryje" nowego nabywce w ciągu 30 dni, później to już jest jego ubezpieczeniem, jeżeli nie wypowiedział sam, albo nie przeliczył składki z TU i nie zawarł na swoich warunkach. wtedy niejako TU samo przeliczy mu i poprosi o zazwyczaj dopłatę ;) bo zwrotów chętnie sami nie dają :D

Po co druczki jak jest to "od górnie" usystematyzowane ? Jako sprzedający mam obowiązek zgłosić się do wydziału komunikacji i zgłosić w TU. W "najgorszym" wypadku to nowy właściciel wykorzysta "moją" polisę i wypowie po 29 dniach od zakupu.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
ADI-mistrzu 




Pomógł: 254 razy
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Czw Mar 28, 2013 12:38   

Tu się zgadza, ale jeśli kupujący przy nas podpisze wypowiedzenie umowy z TU to już mamy wolna drogę by ją wysłać razem z prośbą o zwrot niewykorzystanej składki na nasze konto :wink:

Więc wszystko się zgadza, jedynie kupujący przy nas wypełnia wypowiedzenie i nam je daje :razz:
Przynajmniej ja tak robie i odzyskuję trochę pieniążków, a nowy właściciel wykupuje nową polisę na siebie.
 
 
 
maniaq 



Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 2417
Skąd: Solec / k. wawy

MG ZS

Wysłany: Czw Mar 28, 2013 12:42   

Wszystko pięknie, przy polskiej oszczędności i kombinatorstwie, ale auto nie może mieć przerwy ubezpieczeniowej :) Zatem tego samego dnia co ci chłop podpisze, musi już wykupić inne ubezpieczenie ! To nie jest tak proste, ze ty umywasz ręce. Wypowiedzenie musi dotrzeć do TU, na moje wypowiedzenie odpowiedziano mi po bagatela 7 dniach, ze czegoś brak :D
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
chudson 



Pomógł: 31 razy
Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 619
Skąd: Gorzów Wlkp



Wysłany: Czw Mar 28, 2013 15:02   

Taa a jeśli damy OC kupującemu i on po kilkunastu dniach wypowie to ubezpieczenie to z kąd będzie TU wiedziało w jaki sposób oddać mi nadpłaconą składkę ? Jeśli płaciłem przelewem to pół biedy a co jeśli opłacone było gotówką ?

Czy ktoś się spotkał z przypadkiem ,że TU wysłało pismo aby podać numer konta lub w inny sposób oddało kasiore ??
 
 
maniaq 



Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 2417
Skąd: Solec / k. wawy

MG ZS

Wysłany: Czw Mar 28, 2013 15:33   

Kontaktują się, bo maja twoje pełne dane. W Polsce TU i US znajda cię wszędzie ;)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
machi12 



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 160
Skąd: Będzin



Wysłany: Pią Mar 29, 2013 10:54   

Panowie, ku woli sprostowania. Dnia 12 Lipca 2012 roku była zmiana w ustawie.
Rozpisywałem to rok temu bardzo dokładnie.
A mianowicie:
-Nowonabywca ma 14 dni na poinformowanie o sprzedaży auta do zakładu ubezpieczeń, chociaż brak kar za niezgłoszenie, jednak za okres po 14 dniach do zgłoszenia sprzedaży za polisę obligatoryjnie płaci sprzedawca i kupujący
-Nowonabywca może wypowiedzieć ale nie musi polisę zbywcy w dowolnym momencie jej trwania! (wypowiada kiedy rekalkulacja się nie opłaca lub nie zostały opłacone raty, a on ma gdzieś tańsze OC)
-Nowonabywca może jednak nie musi przepisać OC według ustawy. Może jeździć na ubezpieczeniu zbywcy, tylko musi mieć dokument mówiący że ma prawo do auta (umowa ks) [większość ubezpieczalni robi rekalkulację bez wniosku kupca. Wyjątek: Warta i PZU, oni nie robią]
Warto jednak pamiętać że to jest ustawa... a policja swoje.
-i najważniejsze polisa sama się nie wznowi automatycznie! po zakupie.
Polecam lekturę:
http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=75385
Służę pomocą, ponieważ z ustawy komunikacyjnej jestem na bieżąco - mam taką pracę.

PS.
chudson napisał/a:
Taa a jeśli damy OC kupującemu i on po kilkunastu dniach wypowie to ubezpieczenie to z kąd będzie TU wiedziało w jaki sposób oddać mi nadpłaconą składkę ? Jeśli płaciłem przelewem to pół biedy a co jeśli opłacone było gotówką ?

Czy ktoś się spotkał z przypadkiem ,że TU wysłało pismo aby podać numer konta lub w inny sposób oddało kasiore ??

Ta sprawa jest dość kontrowersyjna - bo TU szuka zysków. I jeżeli nie zadzwonisz i się nie zapytasz czy Nowonabywca wypowiedział (albo nie da Ci wypowiedzenia do ręki) to ubezpieczalnia nie wypłaci Ci zwrotu ze składki.
Trzeba wypełnić druk - Wniosek o zwrot składki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Sprzedaż auta bez przerejestrowywania
Julek Prawo i ubezpieczenia 3 Pią Maj 17, 2013 23:05
mikimisz
Brak nowych postów Sprzedaż auta a podatek od wzbogacenia?
Piotrass Prawo i ubezpieczenia 13 Sob Wrz 11, 2010 02:09
Mayson
Brak nowych postów Przezimowanie auta w garażu czyli nie rejestrowanie auta.
borsi Prawo i ubezpieczenia 25 Nie Paź 09, 2011 19:17
chudson
Brak nowych postów sprzedaż samochodu
potrzebuje porady prawnej
DJAUGUST Prawo i ubezpieczenia 13 Czw Sie 27, 2009 18:23
Mayson
Brak nowych postów Sprzedaż na części bez wyrejestrowania
ezy Prawo i ubezpieczenia 26 Sro Lip 23, 2008 21:46
general_p



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink