Forum Klubu ROVERki.pl :: UWAGA ZMIANY W USTAWIE OC OD 11 LUTEGO 2012 ROKU!
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
UWAGA ZMIANY W USTAWIE OC OD 11 LUTEGO 2012 ROKU!
Autor Wiadomość
machi12 



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 160
Skąd: Będzin



  Wysłany: Sob Sty 21, 2012 22:44   UWAGA ZMIANY W USTAWIE OC OD 11 LUTEGO 2012 ROKU!

Witam,
drodzy koledzy i koleżanki, w związku z tym iż pracuję w jednej z ubezpieczalni w Polsce i mieliśmy szkolenia z nowej ustawy, chciałbym i wam przekazać informację dotyczące tych zmian. A wszystko po to żebyście nie "wpadli" w lukę prawną, którą nam zaoferowali ustawodawcy.
Oczywiście jest dużo na plus dla nas jako użytkowników - w szczególności powiedzą tak osoby które są terminowe, pamiętają o wypowiedzeniach, oraz o kończących się polisach.
Jednak osoby słabo w tym zorganizowane mogą mieć problem. Dlaczego ?
zaraz wszystko wyjaśnię:
19 Sierpnia 2011 roku została uchwalona Ustawa o zmianie ustawy:
-o ubezpieczeniach obowiązkowych (pospolicie "oc i rolne")
-o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Dodatkowo zmianie uległy: ustawa o działalności Ubezpieczeniowej oraz ustawa Prawo o ruchu drogowym

TE ZMIANY DOTYCZĄ UMÓW ZAWARTYCH OD 11 LUTEGO 2012 ROKU WŁĄCZNIE!

ZMIANY W USTAWIE OC:


Wypowiedzenie / ostąpienie od umowy muszą być w formie pisemnej!

-nie musi być to list polecony (co najciekawsze ... w zwykłym liście można to wysłać nawet w niedziele. Zaraz zapytacie gdzie potwierdzenie - tu odpowiedź prosta: zapytajcie ustawodawcy :) a więc w dalszym ciągu polecam list polecony)
-złożone przez nas wypowiedzenie lub odstąpienie wywiera skutki prawne I TU UWAGA:
*w dniu nadania przez pocztę polską lub
*przyjęcia pisma przez przedstawiciela TU lub wpływu korespondencji od innego operatora niż Poczta Polska.
Jaka tu jest dla nas zmiana? Obecnie w ustawie nie ma zapisu czy Ubezpieczalnie mają traktować dzień przyjęcia wpływu do TU czy nadania przez pocztę. Obecnie jest to uregulowane, że TYLKO Pocztą Polską liczy się dzień nadania. Reszta przypadków dzień odebrania.
-reszta oświadczeń, dokumentów, mogą być przesyłane pocztą elektroniczną, a nawet słowną, jednak ze względu na potwierdzenie, lepiej wysłać na piśmie.
-sprzedawcy nie będą uprawnieni do przyjmowania zawiadomienia o szkodzie każda ubezpieczalnia obecnie ma CA (Centrum Alarmowe)

Teraz kiedy musimy ubezpieczyć auto (część informacji-przypomnienie, część-nowość):
-Najpóźniej w dniu rejestracji (wyjątek historyczne - nie później niż z chwilą wprowadzenia do ruchu)
-dla krajów z poza granic UE, przed przekroczeniem granic terenu UE i RP (jeśli nie posiada zielonej karty lub innego oc granicznego); można go ubezpieczyć na okres 30 dni lub dłużej (kiedyś tylko 30 dni)
-najpóźniej w dniu rozwiązania umowy którą wypowiadamy lub odstępujemy od niej (tutaj uwaga. Jeśli mieliśmy polisę do np.30 marca i ją wypowiadamy, musimy w innej ubezpieczalni pojawić się 30 marca! nie 31. Ponieważ wtedy ubezpieczalnia zrobi nam od godziny. I od północy z 30/31 Marca do godziny zawarcia 31 Marca ubezpieczenia mamy PRZERWĘ! i za to można zapłacić karę w UFG o której na końcu przeczytamy)
-Nie ma obowiązku zawarcia umowy dla pojazdu zarejestrowanego za granicą, niedopuszczonego do ruchu na terytorium RB

Okres Ubezpieczenia Komunikacyjnego OC:
-12 miesięczny okres ubezpieczenia kończy się z upływem dnia poprzedzającego rocznicę początku okresu ubezpieczenia, np 10-03-2012 -> 09-03-2013 (to kopnie firmy które pisały że ubezpieczenie ważne od 10..... do 10....
-auta zarejestrowane za granicą na terenie UE, jeżeli Polska jest państwem umiejscowienia ryzyka- ubezpieczamy do końca okresu umiejscowienia ryzyka.
-i to co wspominałem wcześniej - jeśli poza UE jest zarejestrowany to na 30 dni lub dłużej

Wypowiedzenie Umowy Automatycznie Wznowionej (tutaj dość duże zmiany, upraszam was drodzy forumowicze! Abyście nie mieli przerwy trzeba tego pilnować jak oka w głowie - Kary w UFG wzrosły o czym przeczytamy później)
-Nowelizacja ustawy wprowadza możliwość wypowiedzenia (w dowolnym momencie trwania polisy) umowy wznowionej z mocy art. 28 ust.1, jeżeli w tym samym czasie posiadacz danego pojazdu jest ubezpieczony w co najmniej dwóch zakładach ubezpieczenia
(uwaga tu mój komentarz - polecam potwierdzenie go (tylko artykuł 28 :) ) sprawdzając to ,a mianowicie jeśli posiadamy samochód opłaciliśmy polisę i ona automatycznie wznawia się na nowy rok I ZAPOMNIELIŚMY JEJ WYPOWIEDZIEĆ, a ubezpieczymy auto w innej ubezpieczalni, to ubezpieczyciel "NA SŁOWO" (tak powinno być robione) po dostarczeniu odstąpienia/wypowiedzenia, musi rozwiązać polisę - ale uwaga - płacimy za okres od wznowienia -> wypowiedzenia.)


Jeśli chodzi o podwójne ubezpieczenia w jednej ubezpieczalni:
Takowa nie ma prawa pobierać składki za dwie polisy (aczkolwiek błędy w komputerach się zdarzają - dlatego takie sytuację mogą się zdarzyć ale po wykryciu ubezpieczyciel oddaje kasę)
Warunki nie pobierania:
-jeden zakład ubezpieczeń
-ten sam pojazd
-ten sam okres ubezpieczenia (jeśli będą różne ubezpieczalnia może pobrać kasę za oby dwie)

ZBYCIE POJAZDU!!! (temat dość poważny)

-zbywca będzie obowiązany w terminie 14 DNI (nie 30) poinformować zakład ubezpieczeń o sprzedaży lub przeniesieniu praw własności na inną osobę. Dane bez których ani rusz: Imię, Nazwisko, Adres, Pesel. (jeśli firma to wiadomo regon i adres siedziby) (jeśli nie zostanie powiadomiony ubezpieczyciel za okres od sprzedaży -> do powiadomienia solidarnie odpowiadają zbywca i nabywca! ale wiadomo że najpierw kasy będą szukać u zbywcy bo to jego obowiązek)
-Na nowego właściciela przechodzą prawa opłacenia składki (jeśli była płatna w ratach) od DNIA przeniesienia praw lub zakupu.
-I TU UWAGA: posiadacz nowy ma możliwość wypowiedzieć ubezpieczenie W DOWOLNYM MOMENCIE (nie do 30 dni od nabycia pojazdu) i tu zmiana, nie ma ochrony 30 dniowej od zakupu przy wypowiedzeniu - WYPOWIEDZENIE DZIAŁA NATYCHMIAST! - dziś wypowiadamy, dziś ubezpieczamy gdzieś indziej.
- BARDZO WAŻNE!!!!! KUPIŁEŚ POJAZD?! NIE WYPOWIADASZ - TYLKO KONTYNUUJESZ POLISĘ OC ZBYWCY?! MUSISZ BYĆ DZIEŃ WCZEŚNIEJ W UBEZPIECZALNI ABY UBEZPIECZYĆ AUTO!!!
UMOWA (w przypadku zakupu auta) NIEWYPOWIEDZIANA NIE PODLEGA AUTOMATYCZNEGO WZNOWIENIA. JEŚLI SAM NIE WZNOWISZ KARA Z UFG!!


Potwierdzenie zawarcia umowy OC:

-Zakład ma obowiązek potwierdzić zawarcie umowy (polisą) w terminie 14 dni od jej zawarcia (rozpoczęcia ochrony)
przykład: polisę mamy 3 lata... zapomnieliśmy przedłużyć, Ubezpieczyciel do 14 dni wysyła automatyczne wznowienie (nie przy zakupie auta)

Informowanie klientów o składce na następny rok:
-dla umów zawartych od 11 lutego 2012 r. wprowadzono obowiązek wysłania ubezpieczającemu informacji o warunkach wznowienia umowy na kolejny okres:

*ma zawierać cenę, pouczenia o prawie wypowiedzenia i jego skutkach
*informacja musi być wysłana minimum 14 dni przed końcem dotychczasowej umowy
*możliwość informowania przez meila.
(wniosek: wcześniejszy kontakt sprzedawcy, informację będą wysyłane dopiero w 2013 roku, ponieważ chodzi o wznowienia z 2012)

Zwrot składki:
za niewykorzystany okres ubezpieczenia w przypadku rozwiązania umowy OC przysługuję:

-niezwłocznie do 14 dni od dnia wypowiedzenia odstąpienia od umowy lub od dnia powzięcia przez zakład ubezpieczeń wiadomości o rozwiązaniu z innych przyczyn.
(wrzucamy list do skrzynki i od tej pory liczymy 14 dni)
-także w przypadku zgłoszonej szkody z tej umowy OC (teraz przy szkodzie nie odzyskali byśmy nic)
-za każdy nie wykorzystany dzień (nie miesiąc należy się zwrot)


Holowanie:
-jeśli holujemy pojazd, i między nami a holowanym będzie szkoda - zakład ubezpieczeń NIE PONOSI odpowiedzialności!



UFG
Tu się nie będę rozdrabniał.
Ważne linki:
Jeśli mamy przerwę w ubezpieczeniu odsyłam na: Opłaty Karne UFG
Jeśli kupujemy pojazd i chcemy sprawdzić czy jest ubezpieczony (jeśli nie to w dniu zakupu-rejestracji musimy go ubezpieczyć aby nie płacić kary): Czy jest OC na Aucie
Jeśli chcemy dostać dokument o przebiegu ubezpieczeń (TYLKO OC) zgłoszonych do bazy UFG: Zaświadczenie o szkodach

Uwaga moja klauzula:
Próbowałem to przedstawić w prosty sposób, jeśli ktoś ma z czymś problem może do mnie pisać postaram się wyjaśnić.
Uważam za najważniejsze na nie korzyść fakt iż po zakupie auta polisa OC nie wznawia się AUTOMATYCZNIE
Pilnujcie tego bo za brak jednego dnia a nawet paru godzin ubezpieczenia możemy zapłacić 600 zł... powyżej 3 dni za osobówkę do 15 płacimy już 1500 a powyżej 15 dni 3000 zł.
Nie piszę tego jako agent ubezpieczeniowy, tylko jako kolega forumowiczów żeby was przed tym ustrzec! Wiedzę zaczerpnąłem oczywiście z pracy :)
Pozdrawiam, przepraszam za niewielkie błędy! [/b]
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Sty 21, 2012 22:44   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
ARTUR1983 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 177

Rover 75

Wysłany: Pon Paź 13, 2014 21:43   

Tak w skrócie. Minęło mi ubezpieczenie oc 25 września teraz przyszło mi ponaglenie by zapłacić bo inaczej przejmie to firma windykacyjna.
Co ona ma d tego. Z PZU za skuter nie płaciłem z pół roku i pismo dopiero mi wysłali. Poza tym mogę teraz wypowiedzieć im ubezpieczenie nie podając że ubezpieczyłem gdzieś indziej?
Ogólnie nie opłaca mi się ubezpieczać bo auto stoi nie sprawne i nie mam kasy by je teraz robić(remont mieszkania bo się przeprowadziłem
). Co byście zrobili w takiej sytuacji. Wypowiedzieli czy zapłacili.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Wto Paź 14, 2014 08:22   

Patrz post wyżej.

Pojazd MUSI być ubezpieczony, nawet jeśli nie jeździ. Pewne wyjątki są jeśli mowa o aucie z żółtymi tablicami (zabytek). Takie prawo...
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Wto Paź 14, 2014 08:29   

ARTUR1983, jeśli nie zapłacisz, to będą Cię ścigać, bo OC przedłuża się automatycznie, więc de facto masz z nimi umowę, jeśli nie wymówiłeś.

A jeśli wymówisz i nie ubezpieczysz gdzie indziej, to czeka Cię kara ok. 3000 zł rocznie, a dzięki CEPIKowi teraz mogą to łatwo wykryć.

Najlepiej sprzedaj auto i po kłopocie, skoro jest niesprawne i go nie używasz.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: zmiany w ustawie - prawo o ruchu drogowym i innych
zetes Prawo i ubezpieczenia 5 Sob Kwi 11, 2015 21:50
Aska85
Brak nowych postów prawo jazdy - kategoria A, zmiany od nowego roku
bambi Prawo i ubezpieczenia 44 Wto Lis 11, 2008 10:33
Pazdzioch
Brak nowych postów [OC] Zmiana OC po roku
Yog-Sothoth Prawo i ubezpieczenia 6 Sro Paź 06, 2010 19:05
Joa
Brak nowych postów OC poniżej 25 roku życia
dokos9 Prawo i ubezpieczenia 69 Pią Gru 11, 2020 07:23
Gość
Brak nowych postów Uwaga oszust i co dalej?
daw8id Prawo i ubezpieczenia 8 Czw Gru 29, 2016 22:56
longer86



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink